Користувацький вхід

Розробка уроку з теми «Слова, близькі за значенням (синоніми)»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: Слова, близькі за значенням (синоніми) .
Мета: Формувати ключові компетентності:
компетентність уміння вчитися:
– прагнути здобувати нові знання;
Загальнокультурна компетентність:
– культура міжособистісних відносин;
інформаційно- комунікативну компетентність:
– уміння здобувати нові знання на основі наявних;
громадянська компетентність:
– уміти керувати своєю поведінкою й оцінювати свої та чужі вчинки.
Формувати предметні компетентності:
• розширити поняття учнів про слова, близькі за значенням,
• формувати поняття про синоніми;
• розвивати вміння добирати синоніми з метою увиразнення мовлення;
• виховувати потребу точно висловлювати свої думки.
Обладнання: словник синонімів, тлумачний словник української мови, використання ІКТ.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1.Привітання
Добрий день!
У добрий час, радо ми вітаємо вас.
Здоров’я, щастя, радості вам бажаємо.
Урок рідної мови розпочинаємо.
– На уроці будемо працювати під гаслом. Яке ви зараз складете із розсипаних слів. /1 учень біля дошки/
навчати, Добре, знати, хто, хоче, все, того
ДОБРЕ ТОГО НАВЧАТИ, ХТО ХОЧЕ ВСЕ ЗНАТИ!
– А ви хочете багато знати?То ж налаштуємося на урок
2. Хвилина рефлексії.
– Який у вас настрій.
• Чого ви очікуєте від уроку?
• Яка пора року за вікном? / осінь/
• Які ознаки осені ви знаєте? ( відліт птахів, жовтіння та опадання листів, коротшає день і довшою стає ніч, часто ідуть дощі , знижується температура повітря )
• Які польові роботи восени? (збирання пізньозернових культур: кукурудзи, соняха, сої;)
зорюють поля; сіють озиму пшеницю (перевірка)
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
1. Перевірка домашнього завдання. Ст.58, впр.120
– Яке слово читалося і писалося однаково?( поле )
– Придумайте два речення: у першому, щоб слово поле виступало іменником,
а в другому – дієсловом. (4 учня біля дошки)
2. Гімнастика для розуму. Гра «Мікрофон» + аплодисменти
– Вашу готовність до уроку перевіримо вправою « Закінчи речення ».
Мовлення буває …( усне і писемне ).
Розмова між двома або більше особами …(діалог)
Зв’язані за змістом речення становлять …(текст)
Речення у тексті розміщені у … ( певній послідовності ).
До тексту можна дібрати … ( заголовок ).
Є три типи текстів … ( розповідь, опис, міркування ).
Текст складається з …( зачину, основної частини, кінцівки ).
Текст можна поділити на … ( абзаци ).
У кожному тексті про когось або про щось розповідається. Це …(його тема).
Кожен текст створюється з певною …(метою).
Які види стилів знаєте? ( художній, науково популярний, діловий ).
Речення виражає … ( закінчену думку)
Слова в реченні … ( зв’язані між собою)
За метою висловлювання речення бувають …
( розповідні, питальні, спонукальні ).
Головні члени речення це …( підмет і присудок ).
Член речення, який вказує, про кого або про що говориться в реченні, …( підмет).
На які питання відповідає підмет?. ..(хто? що?)
Член речення, який вказує, що говориться про підмет…(присудок).
На які питання відповідає присудок? …( що робить? що зробить? )
Усі інші члени речення є …( другорядними ).
Слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертається …(звертання).
Слова вживаються у …( прямому і переносному значеннях ).
Слова, що мають кілька значень називаються … ( багатозначні слова ).
Слова, що звучать і пишуться однаково, але мають різне значення називаються … ( омоніми ).
(перевірка)
3.Каліграфічна хвилинка
Урок продовжить без зупинки
Каліграфічна хвилинка
У праву колонку запиши слова з апострофом, у ліву – слова, в яких апостроф
не потрібен:
1)Рядок, бур’ян, буря, б’ють, рюкзак, пір’я, хом’як, буряк, подвір’я.
2)Рябий, здоров’я, ряд, порядок, солов’ї, рюмсати.

Проблемне завдання.
– Перш ніж прописати літери, дайте відповідь на таке питання: що може об’єднати ці слова?
Борщ, калина, хрест, яблуко, море, мак – ч е р в о н и й колір.
5. Робота зі словниковим словом. Гра « Асоціативний кущ»
-Це словникове слово, його написання слід запам’ятати.
-З чим асоціюється у вас це слово? / тепло, заборона, літо, стиглий/
-Якою частиною мови є слово червоний? / прикметник /.
-На що вказує це слово? / на колір /.
-Від прикметника червоний утворіть дієслово. / червоніти, почервоніти /.
-Хто пригадає стійке словосполучення – фразеологізм, який означає почервоніти?
/ пекти раків, червоний як рак, червоний як буряк /.
6. Введення словникового слова червоний у речення.
1. Гра «Хто більше» Складіть словосполучення.
1 команда– червоне( с.р.) / Н-д: сонце , яблуко, плаття, взуття, море, обличча,
2 команда – червоний ( ч. р. ) / Н-д: хрест, колір, папір, мак, прапор,
3 команда – червона ( ж. р. ) /Н-д: смужка, сукня, стрічка, квітка, фарба, книга, кров
– У якому випадку слово червоний буде писатися з великої літери?/ Червоне море, Червоний Микола Червона книга – власна назва /
2. Поширте речення: /2 учні біля дошки/
Червона квітка.
Зацвіла червона квітка.
На полі зацвіла червона квітка.
На полі зацвіла красива червона квітка.
На пшеничному полі зацвіла красива червона квітка.
-Як можна замінити слово червона?/рожева, пурпурова, вогняна, багряна, полум’яна, кривава, калинова/
– Як називаються ці слова? / близькі за значеннями. / /перевірка/
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
• Сьогодні на уроці ми будемо працювати зі словами, що пишуться по-різному, але близькі за значенням, дізнаємося як вони називаються, будемо вчитися використовувати їх у мовленні.
1. Диктант-загадка.
Склади слово з другої букви кожного словникового слова.
Осінь, диктант, знання, восени, іній, діти, смородина, диван.
СИНОНІМИ- утворене слово.
Завдання уроку:
– пригадати раніше вивчене;
– дізнатися, щось новеньке;
– розрізняти,
– добирати.
IV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
1. – Давайте пригадаємо, що ми вже вчили з даної теми?
– Слова які пишуться по різному, але близькі за значенням –називаються синоніми.
2. Є деякі слова – «рекордсмени». Так, слово «Іти» має понад 30синонімів. До слова «говорити» словник подає понад 70 синонімів, до слова «дивитися» – 25 синонімів, а до слова «мовчати»- близько 17.
3. Прочитайте текст, знайдіть у ньому помилку. Підберіть заголовок тексту.
У шкільному саду
Діти прийшли до шкільного саду. Діти згрібали сухе листя, обрізали гілки, готували дерева до зими. Діти працювали дружно й весело.
– Як можна уникнути цієї помилки?
– Якими словами можна замінити слово діти?
– Що ви можете розповісти про слова учні, школярі?
Діти, учні, школярі, дітвора, малеча
* Фізкультхвилинка
2. Робота з підручником.
1). Робота в парах в зошитах, впр.121, ст. 58.
– До яких слів дібрали синоніми? / Діти, Батьківщина/
2). колективна робота , впр. 122, ст. 59./ усно/
– Які слова вжито для того, щоб уникнути повторень?
3. Диференційоване завдання
«Метелики» – з вчителем, ст.59, впр. 123.
Будинок – хата, дім, оселя, будівля, споруда, домівка.
Сміливий – хоробрий, відважний, безстрашний, відчайдушний.
Сумувати – журитися, тужити, засмутитися.
«Бджілки» – робота в групах :
1 гр. – добрати синоніми до прикметника сильний;
2 гр. – до іменника метелиця;
3 гр. – до дієслова іти
4. Підбиття підсумків
5. V. Закріплення та систематизація знань
1. Ознайомлення зі словником синонімів.
2. Колективно впр.125 ( Яке слово зайве?)
VI. Підсумок уроку
– Як називаються слова близькі за значеннями? /синоніми/
– Які слова називаються синонімами?
-Для чого використовують синоніми?
* Хвилина рефлексії. Чи здійснились ваші очікування?
Що запам’яталось на уроці?
VII. Домашнє завдання
Коментар до домашнього завдання. Д/з: ст.59, впр.124

Автор: 

Пуха Оксана Миколаївна
вчитель початкових класів
Прилуцької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №10 Прилуцької міської ради Чернігівської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі