Конспект уроку для 7-го класу.
Ступені порівняння прислівників
Анотація до матеріалу
Учні ознайомлюються зі ступенями порівняння прислівників; формують творчі вміння утворювати і правильно вживати в мовленні прислівники вищого і найвищого ступенів порівняння, відрізняти їх від омонімічних ступенів порівняння прикметників.
Конспект уроку
Мета:
- ознайомити учнів учнів зі ступенями порівняння прислівників;
- формувати в них творчі вміння утворювати і правильно вживати в
мовленні прислівники вищого і найвищого ступенів порівняння,
відрізняти їх від омонімічних ступенів порівняння
прикметників;
- порівнювати й узагальнювати мовні явища;
- розвивати пам'ять, увагу.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Мова - то серце народу:
гине мова-гине народ
І. Огієнко
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Слово вчителя. Я рада вітати усіх присутніх на зустрічі з його величністю Словом. (Привітання з гостями). Вже другий рік ми з вами вивчаємо морфологію .На попередніх уроках ми з Вами розпочали знайомство з прислівником. Сьогодні ж ми маємо продовжити цю тему, але більш широко
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Щоб успішно працювати, нам необхідно пригадати те, що вивчили на попередніх уроках.
1. Експрес-опитування
Вчитель задає питання, що вам відомо про прислівник.
1. Прислівник – це яка частина мови? (Прислівник – це самостійна незмінна частина мови, яка відповідає на питання як? де? куди? коли? чому? скільки? навіщо?).
2. Що виражає? (виражає ознаку дії, ознаку предмета або ознаку іншої ознаки або вказує на обставини, за яких відбувається подія чи явище).
3. У реченні пов’язується за змістом найчастіше з дієсловом-присудком і є обставиною. Інколи прислівник пов'язаний за змістом з іменником і є означенням.
4. Роль. В односкладних реченнях прислівники є присудком. Прислівник може бути вставним словом: У ролі вставних можуть бути прислівники: можливо, напевно, мабуть, безперечно, по-перше та ін....
5. Закінчення. Як незмінна частина мови прислівник не має закінчення.
6. Розряди: Місця дії: де? куди? звідки? Наприклад: дома, ліворуч, праворуч, згори.
Часу дії: коли? з якого часу (відколи)?до якого часу (допоки)? Наприклад: уранці, завтра, влітку, здавна, зучора.
Способу дії: як? яким способом?Наприклад: босоніж, верхи, разом, по-юнацькому
Міри і ступеня дії: скільки? наскільки? якою мірою? як багато?Наприклад: мало, трохи, дуже, ледве, занадто
Причини дії: чому? через що? З якої причини? Наприклад: спересердя, згарячу, спросоння, зопалу
Мети дії: з якою метою? для чого? навіщо? Наприклад: наперекір, напоказ, назло, навмисне.
Слово вчителя. Молодці! Отже, ми з вами згадали найголовніше про прислівник, тому перейдемо далі вивчати цю самостійну частину мову, але більш детально. Сьогодні ми з вами зупинимось на цікавій темі, а саме : «Ступені порівняння прислівників» Діти починають занотовувати за вчителем основну інформацію. Ступені порівняння мають тільки прислівники, утворені від якісних прикметників за допомогою суфіксів -о, -е (гарний — гарно, добрий — добре). Ступенів порівняння є два — вищий і найвищий. Як і в прикметниках, форми ступенів порівняння прислівників вказують на більшу міру вияву названої ознаки. Кожен зі ступенів порівняння має дві форми — просту і складену. Для того, щоб дітям було більш зрозуміло, то розглянемо схему.
Після того, як діти і вчитель усно продивилися теоретичний матеріал, то переходимо до виконання вправ.
Вправа1. Від поданих слів утворіть просту і складену форми вищого й навищого ступенів порівняння (письмово)
1. Тепло- 7. Спокійно-
2. Яскраво- 8. Широко-
3. Важко- 9. Низько-
4. Глибоко- 10. Високо-
5. Швидко- 11. Цікаво-
6. Тихо- 12. Чарівно-
Коли діти впоралися із завданням, то вони знову занотовують невеличкий теоретичний матеріал, щодо цієї теми. Отже, якщо у прислівнику є суфікси -к-, -ок-, то під час творення форми вищого ступеня вони випадають і вживається суфікс -ш-: швидко –> швидше; глибоко — глибше.
Під час утворення прислівників вищого ступеня за допомогою суфікса -ш- відбуваються ті самі звукові зміни, що й у прикметниках: дорого — дорожче, близько — ближче, високо — вище.
Деякі прислівники вищого ступеня мають інші, ніж звичайні прислівники, корені:
погано — гірше,
добре — краще,
багато — більше,
мало — менше.
Значення вищої міри ознаки може посилюватись додаванням слів ще, трохи, значно, куди: ще сильніше, куди швидше.
Вправа 2. Утворіть від поданих слів (де це можливо) просту та складену форми вищого й найвищого ступенів порівняння (письмово)
Весело, зовні, дорого,упевнено, гарненько, занадто, надалі, вдвоє , менше, міцно, рівно, близько
Зразок. Весело - веселіше, більш/менш весело, найвеселіше, найбільш/найменш весело
Вправа 3. Відредагуйте усно речення. Поясніть допущені помилки.
1.Найбільш точнішу інформацію можна дізнатися в учителя.2. Сьогодні погода була більше тепліша. 3.Юрко намагався записувати диктант більш охайніше. 4.Марічка більш відповідальніше готується до уроків географії. 5.Вчителька попросила читати більш голосніше. 6. Озеро Світязь найбільш глибше,ніж Синевір.
Вправа 4. Перекладіть письмово речення українською мовою. Підкресліть як члени речення прислівники вищого й навищого ступенів, поясніть, як утворені ці слова.
1. Мама Оксаны готовила вкуснее пирожки, чем мама Оли. 2. Мы часто любили собираться всей семьей у бабушки. 3. Позже я узнала страшную тайну. 4. Наиболее спокойно я переношу жару, чем холод. 5. Лучше отдыхать летом на море, чем в лесу у старшей сестры. 6. Василий Вирастюк - сильнейший человек Украины
Після виконання усіх вправ ще раз проговорюємо матеріал, що ми вивчили і після цього вчитель дає домашню роботу.