Тема: «Водиця-чарівниця»
інтегроване заняття для дітей молодшого дошкільного віку
Мета. Створювати сприятливі умови для збагачення уявлень дітей про воду, її властивості. Розвивати вміння визначати стан води шляхом дослідно-експериментальної діяльності. Виховувати у дітей дбайливе ставлення до води та зацікавлену увагу до природи як джерела позитивних емоцій. Спонукати досягати визначеної мети. Активізувати зв’язне мовлення, творчу уяву.
Матеріал: вода, пластикові склянки, піпетки, фарби гуаш, цукор, сіль,молоко, ванночка, аква-розмальовки, тарілочки, лід, лійки, пензлики, тематичні ілюстрації, відеоролик.
Хід заняття.
Вихователь.
Добрий ранок, малята!
Розумні хлопчики,
Кмітливі дівчатка.
До нас сьогодні завітає гостя.
А хто це, відгадати буде просто.
Уважно слухайте!
То тверда, а то м’яка,
Та здебільшого рідка.
То нечутна, то шумить,
А то навіть закипить
Як нема її-біда!
Люди звуть її…(Відповіді дітей)
Вихователь.
З чого складається водичка? (Відповіді дітей).
Вихователь.
Послухайте, хтось стукає у двері…Хто це? Краплинка!
(Заходить дівчинка старшої групи Краплинка)
Краплинка.
Я краплинка, я вода-
Завжди світла, молода.
Я весела, я привітна
Я на світі всім потрібна.
Вихователь.
- Діти, подивіться, наша гостя прийшла з гостинцями. Давайте поглянемо, що у неї у кошику!(Пляшка з водою, ємності з льодом). Сьогодні краплинка буде моєю помічницею.
Вихователь.
- Діти, хто з вас знає, де живе Краплинка?(Відповіді дітей).
Вихователь.
- Всім пропоную послухати казочку
Казка про Краплинку
Жила-була маленька Краплинка.А жила вона в хатинці-хмаринці разом із іншими краплинками.Була вона веселою непосидою:стрибала із неба на землю, із землі на небо! Ви запитаєте, як це можливо- а ось так!
Разом з дощиком, своїм старшим братиком, одного ранку вибралися вони із хмаринки та й помандрували на землю.Краплинка впала на листочок дерева липи, з листочка скотилася на травичку, а звідти потрапила у струмок.
Підхопив струмочок нашу мандрівницю і поніс у річку. А поруч безліч таких-самих краплинок і всі вони поспішали.
Припекло сонечко, водичка почала нагріватися. І краплинки стали легенькими та почали підніматися вгору. Всі вони перетворились на пару. Немов на повітряних кульках понесло їх до хатинки-хмаринки.
А високо в небі краплинки знову збирались разом і відпочивали, щоб згодом із дощиком потрапити на землю.
Вихователь.
Де жила краплинка?(Відповіді дітей)
Куди вона потрапила?(Відповіді дітей)
Як вона потрапила на землю?(Відповіді дітей).
Вихователь.
Давайте разом покличемо дощик:
Іди, дощику, іди,
На городи, на сади,
Щоб травичка підросла,
А квіточка зацвіла,
Щоб діти маленькі
Росли здоровенькі.(Закличка)
Перегляд відеоролика про дощ.
Пальчикова гімнастика «Дощик»
Вихователь.
Малята, давайте покажемо, як крапає дощик.
Крапля раз, крапля два(повільно стукають пальцем по долоні)
Дощ помалу полива,
Крап… крап… крап…
Крап…крап… крап…(оплеск на кожен «крап»)
Швидше,дощик, припускай(швидко стукати пальцем по долоні)
Крап… крап… крап…
Крап… крап… крап…(швидкі оплески)
Парасольки розкривай
Від дощу себе ховай(руки вгору і в сторони «розкрили» парасольки).
Мовленнєва вправа.
Вихователь.
- Промовимо звуки дощу (ш-ш-ш-ш-ш-ш-повільно, тихо,ш-ш-ш-ш-ш-ш-швидко, гучно).
Вихователь.
- Після гри, після розваги прошу всіх я до уваги!
Вихователь.
Для чого потрібна вода людям?(Відповіді дітей).
Розгляд тематичної ілюстрації.
Вихователь.
- Наш український народ каже: «Хто водичку попиває, той міцне здоров’я має».
Вихователь.
- Звідки ми беремо воду для того , щоб пити? (Відповіді дітей).
Вихователь.
- Коли ви вранці прокидаєтеся, що робите у ванній кімнаті?(Відповіді дітей).
Вихователь.
- Давайте покажемо ,як ми вправно вміємо вмиватися.
Діти промовляють забавлянку
Водичка, водичка,
Умий моє личко.
Червоне та біле,
Як яблучко спіле,
Щоб сміявся роток,
Щоб кусався зубок.
Експериментально-дослідницька діяльність.
Дослід №1. «Вода-рідка речовина».
Гра на розвиток дрібної моторики рук«Човник»:
Пальці в воду опустіть,
Між ними воду пропустіть.
(пропускають воду крізь пальці)
Як підводний справжній човен
Ми пірнаєм під водою.
(пірнати ручками під воду)
Руки човником складай,
Воду в них переливай.
(переливання води з руки в руку).
Висновок: вода-рідка речовина, яка ллється, переливається.
Дослід №2. «Вода прозора».
Дві склянки: одна з водою,друга з молоком, поставити ложки в обидві склянки. Де видно ложку? Чому?
Висновок:вода не має кольору, вона прозора.
Дослід №3. «Вода змінює смак».
У склянках чиста вода.Дати спробувати її на смак. Додати: 1 підгрупа- сіль, 2підгрупа-цукор, розмішати та знову спробувати на смак.
Висновок:чиста вода не має смаку, якщо додати сіль стає солоною, а якщо цукор- солодкою. Сіль та цукор у воді розчиняються.
Дослід №4. «Вода-розчинник».
Вода змінює колір,забарвлюючись (жовтий, синій, зелений, червоний).Гуашева фарба в піпетках. Діти додають барвник у воду, і фарбується чиста вода.
Висновок: вода змінює колір в залежності від кольору барвника.
Дослід №5. «Стани води».
Дітям пропонується розглянути лід, доторкнутися до нього. Лід який? (Відповіді дітей). Де ми бачили лід взимку? Подивіться, лід почав танути. Чому це відбувається?
Висновок: лід –це замерзла вода, лід може танути в теплі.
Краплинка.
Я краплинка, краплиночка,
Дарунок Божий неба!
Я краплинка, краплиночка
Цінуйте мене! Треба!
Прозора, як перлиночка
Цінуйте мене, люди,
Бо без цілющої води
Зовсім життя не буде.
Вихователь.
- Я нагадую вам, що потрібно берегти воду: закручувати крани в садочку, вдома, не забруднювати водойми.
Вихователь.
- Нам Краплиночка принесла ілюстрацію річки, якою вона до нас пливла (демонстрація ілюстрації). Ось, подивіться скільки бруду у воді. Давайте з вами визначимо, що шкідливо, та закреслимо це червоним кольором.
- Діти разом з вихователем закреслюють сміття та бруд, «роблять річку чистою». Цю ілюстрацію ми подаруємо нашій Краплинці.
Вихователь.
- Ви зрозуміли, що треба берегти та дбайливо ставитися до природи.
Як на всьому світі
Не стало б вмить води
То не було би більшої,
Для всіх людей біди!
Щоб чиста та цілюща
Вода була завжди-
Давайте її будемо-берегти!
Вихователь.
- Давайте перевіримо, чи справді водиця є чарівницею?!
(У дітей на столах аркуші із аква-розмальовками. За допомогою води та пензлика з’являється сюжетна ілюстрація. Як тільки вода потрапляє на аркуш розмальовки, то ілюстрація «оживає»).
А водицяі справді чарівниця!