Мета: закріпити знання дітей щодо розташування України на мапі; дати
уявлення про особливості регіонів України; познайомити дітей з картою
України, розташуванням на ній столиці, великих міст, річок, морів, рідного
міста; навчити знаходити на карті рідне місто.
Розвивати пізнавальну активність, мовлення дітей, мислення.
Виховувати любов до рідного краю, почуття патріотизму.
Обладнання: ілюстрації, карта України, зображення журавликів,
прапорець та герб України, гриби, кошик, олівці, фарби, фломастери,
альбоми для малювання, фото рідного міста.
Хід заняття.
Вихователь:
Жура-жура-журавель,
Облітав він сто земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
Ми спитаймо журавля:
Де найкраща є земля?
Журавель відповідає:
Краще рідної немає!
Вихователь: Діти, а у нас яка рідна земля? (відповіді дітей). Так, наша
країна. А як зветься наша країна?(відповіді дітей). Вірно, зветься вона
Україна. А ви хочете подорожувати Україною? Давайте згадаємо, де на карті
знаходиться наша держава. А тепер давайте заплющимо очі і уявимо, що ми
летимо на крилах нашого журавлика. От піднялися високо над землею, сонечко освітлює нам путь. Уперед!
Відкривається карта України з яскраво вираженими регіонами – північ, південь, захід, схід.
Вихователь: Перед нами карта. На ній вся Україна. Ось ми приземляємося на мальовничому Заході. Що ви тут бачите? (відповідь дітей). Це – Карпати. Там побував Іван, він розповість нам, що цікавого бачив.
Якось я зі своїм татом,
Їздив в гори, у Карпати.
Там ростуть такі смереки,
Що побачили здалека.
Ще димлять там сині гори,
Дуже низько висять зорі.
З гір течуть швидкі струмки,
Всі танцюють залюбки,
Пісні там про Україну,
Линуть з гір на полонину.
Вихователь: Дякуємо тобі, Іванко, за цікаву розповідь. Постав,
будь ласка, цього маленького журавлика на Заході України, в Карпатах.
А тепер вмощуємося зручніше на крилах нашого журавля і гайда на
північ України. Що там на карті цікавого видно? (відповіді дітей). А ще ось
цілі сині поля. Хто здогадався, що там росте? Льон. Для чого льон потрібен
людям? (відповіді дітей). В північних лісах дуже багато грибів. Давайте підемо до лісу і в кошик зберемо тільки їстівні гриби, (діти виконують завдання).
Вихователь: Зараз нам треба на південь нашої країни – ось він на карті.
Подумайте, на чому нам можна туди дістатись? (версії дітей). Чи можна туди попливти кораблем? Покажіть річку, по якій ми можемо попливти. (діти показують річку). Це найбільша річка України – Дніпро. (індивідуальна робота з промовлянням слова «Дніпро»).
Які міста є на берегах Дніпра? (відповіді дітей). Погляньте на карту – ось тут Дніпро впадає в море. Які моря є в Україні? Хто з вас відпочивав на морі? На якому? (розповіді дітей).
Гра «Море хвилюється...»
Вихователь: А ми на південь помчимося на машині.
Дитина:
В полі кавуни і дині,
Може, нам приснився сон?
Це ж Запоріжжя і Херсон.
Тут кругом поля й поля,
Українська тут земля,
Тут багаті урожаї,
В магазинах короваї.
Вихователь: Чим славетний ще Запорізький край? Що ви пам'ятаєте про Запоріжжя? (діти згадують про козаків і залишають журавлика).
На півдні України є місто, в якому такі будівлі (з’являються фото м. Снігурівки). Що це за місто? (відповіді дітей).
Дидактична гра «Розкажемо про місто»
Вихователь розпочинає речення, а діти мають логічно завершити його.
В Снігурівці багато… (вулиць, парків, пам’ятників…)
Повсюди в Снігурівці зростають дерева, отже наше місто… (зелене, пишне, квітуче…)
В Снігурівці мешкає багато людей, і чимало гостей відвідують її. Отже наше місто… (багатолюдне, гомінке, гостинне…)
Вихователь: Я пропоную вам намалювати наше рідне місто.
Творча робота дітей пі музичний супровід.
Вихователь: А де в Україні ми ще не були? (відповіді дітей). Так, на
Сході. З Азовського моря попрямуємо на Донбас. Що тут цікавого?
З’являються ілюстрації шахтарського краю.
Хто знає, що тут зображено? (версії дітей). Це – шахти. Тут добувають вугілля. А для чого нам вугілля? (відповіді дітей). Шахтарі – дуже сильні і мужні люди. Давайте попросимо Владу розповісти вірш про Донеччину.
Це ти, моя Донеччино, це ти –
Твої птахи, що линуть над землею.
Твій вільний люд, що мужньо до мети.
Крокує з Україною всією.
Нам є що цінувати й берегти.
Багата скарбами підземними країна.
Це ти, моя Донеччино, це ти –
Сторайдужна перлина України!
Діти залишають журавлика.
Вихователь:. У мене залишився ще один журавлик. Можливо ми десь не побували? Послухайте вірш – він допоможе нам зрозуміти, про яке місто України ми забули.
Вірш про Київ.
Красиве місто на Дніпрі,
Здавна люблять люди.
У нім весняної пори,
Цвітуть каштани всюди.
Це місто древнє й молоде,
Нема такого більш ніде,
І героїчне, і красиве
Столиця України - Київ.
Вихователь: Давайте відшукаємо Київ на карті, (діти виконують за-вдання).
У кожної країни є столиця – головне місто, є герб і прапор. Ось вони, наші символи. Давайте залишимо їх на карті України.
Вихователь: Ось і закінчилася наша подорож Україною. Ми побували в різних її куточках. Де вам сподобалось найбільше? (відповіді дітей). Побажаємо ж нашому місту і всій Україні добра, миру і процвітання.
Дитина:
Прийми, Святий Отче, молитву від доньки.
Складаю до тебе свої я долоньки,
І слізно прошу, Тебе Боже, й благаю
Пошли миру й щастя для нашого краю.
Молюся я щиро за долю Вкраїни,
Щоб більше не впала вона у руїни,
Щоб радісно жили усі твої діти
Й цвіли, наче квіти, кожного літа!