Конспект заняття
для старшої групи
з патріотичного виховання
Підготувала:
вихователь
Бєлогубова С.В.
м. Снігурівка
ДНЗ №3 «Ромашка»
Тема:
«Держава наша велика-у ній містечко є,
у нім живемо ти і я –це
Снігурівонька
моя!»
Мета: Ознайомити дітей із мапою України та мапою нашого міста Снігурівки; уточнити і розширити знання про Україну, рідне місто, їхні державні символи. Розвивати інтонаційну виразність мови, спостережливість, окомір. Сприяти розширенню дитячого кругозору. Збагачувати словник дітей новими словами (Україна, країна, держава, Батьківщина, національність, символ, герб, гімн, прапор, мапа). Виховувати бажання пізнавати навколишній світ, любов до своєї країни та свого рідного міста. Прищеплювати бажання зробити світ кращим.
Попередня робота: Екскурсії містом (до Снігурівського краєзнавчого музею, до міні-музею нашого садочка, до пам’ятника загиблим воїнам, до будинку творчості, до річки Інгулець, до хліб заводу «Коровай» , до пам’ятника воїнам- афганцям …), державними і народними символами; ознайомлення із рідною флорою і фауною, видатними особистостями нашого міста; святами, ремеслами, музичним, літературним та ігровим фольклором. Вивчення та виразне розповідання віршів про рідне місто та країну; вивчення прислів’їв, приказок та пісень; розглядання мапи України.
Матеріали
Демонстраційний: Мапа України, державний прапор та прапор міста Снігурівки, державні символи України.
Хід заняття:
Вихователь :
Група святково прибрана, звучить музичний супровід пісні «Зацвітає калина»
«Зацвітає калина
Зеленіє ліщина
Степом котиться диво-луна.
Це моя Україна,
Це моя Батьківщина,
Що як тато і мама одна.
Тут моя рідна хата
Земля хлібом багата,
Тут дитинство моє золоте,
І віконця відкриті,
І волошки у житі,
У садку моя вишня цвіте.
Вихователь звертається до дітей:
-Доброго ранку мої діти. Бачу у вас усіх гарний настрій. І я пропоную вам цікаву та захопливу справу.(Вихователь відчиняє вікно групи).
- Діти чуєте як весело і гарно співають пташки у садку нашого дитячого садка. Як гармонійно зливаються їхні голоси. Ласкаве сонечко обдаровує теплом рідну землю. Одяглися в зелені шати дерева, квітнуть квіти. Вітерець-пустунець несе легенькі хвилі нашої річки Інгулець. Гарно в рідному краї, аж серце співає.
Діти, а що ж таке Батьківщина? (Відповіді дітей: Батьківщина - це край де ми народились, де ми живемо. Тут живуть наші рідні, знайомі. Це місце де ми відпочиваємо, ходимо в дитячий садок. Батьківщина це )
Вихователь: Як називається наша Батьківщина?
Дитина: Наша Батьківщина називається Україна.
Вихователь запрошує дітей до карти країни
-Погляньте, будь ласка діти на карту України. Тут є великі міста і маленькі містечка, селища, річки, озера. Ось найбільша українська річка-як вона називається?
Дитина: Найбільша річка у нашій Україні-це Дніпро.
Вихователь: По берегам Дніпра розкинулася велике гарне місто-столиця нашої України це місто …
Діти: Київ!
Вихователь: З Києва починається наша держава! Ми знаємо, що кожна держава має свою символіку, скажіть , будь-ласка яку?
Діти: Це прапор, герб, гімн.
Вихователь: Подивіться на символи нашої держави. Ці символи характеризують нашу державу, відроджують українські традиції, побут нашого народу, історичне минуле, добрі наміри українців. Який колір має наш державний прапор?
Дитина: Наш державний прапор має синій і жовтий кольори.
Вихователь: Коли ми бачимо жовтий колір , що нам спадає на думку? (Відповіді дітей: золоте сонечко, пшеничне поле.)
Вихователь: А що нам нагадує синій колір? (відповіді дітей: Синій колір-це колір неба, води.
Вихователь: Так. Високе мирне небо. На ньому сяє золоте сонечко, а без води не проросло б жодне зернятко, не визрів пшеничний колосок. Ось томунаш Державний прапор має синій та жовтий кольори. Кольори прапора читають зверху вниз, а на навпаки- блакитно-жовтий.
«За синє небо,
За жовте колосся,
Боротися треба,
Щоб добре жилося!»
Вихователь (показує малюнок герба): Діти, а що це?
Діти: Це Герб нашої держави.
Вихователь: Наш герб має такі самі кольори, що й прапор: на ньому зображений золотий тризуб на синьому фоні. Де можна ще побачити герб?
(Відповіді дітей: на державному прапорі, на документах, на грошах.
Вихователь: Якщо уважно придивитись до державного герба, то можна прочитати одне дуже ввічливе слово-це мрія українського народу. (діти придивляються до герба і читають слово воля.
Вихователь: Молодці! Наш Герб-тризуб-це воля, слава, сила! Пригадаймо діти, що є третім символом нашої держави?
Дитина: Третім символом нашої держави є Гімн.
Вихователь: Так- це Гімн, коли він звучить потрібно встати, слухають його стоячи на знак великої шани. Він звучить на зборах, змаганнях святах, олімпіадах.
Вихователь: Діти, ми розглядали карту нашої України і бачили багато містечок, селищі ось наше містечко Снігурівка теж зображено на карті України, ось воно (всі роздивляються). Подивіться, будь ласка, ось прапор і Герб нашого міста (діти роздивляються карту міста). Мешканці нашого міста працьовиті, добрі, гостинні. Як називаються мешканці міста Снігурівки?
Діти: Снігурівчани!
Вихователь: Молодці діти! Діти, а ви любите подорожувати?
Діти: Дуже любимо! Звичайно любимо!
Вихователь: Я пропоную вам подорож на повітряній кулі-аеростаті! Ми піднімемось на аеростаті високо в небо і пролетимо над нашим містом. Ми вже не раз подорожували ним, вели бесіди про наше місто, про історію, відвідали музей. Пам’ятні та громадські міста пригадаємо де ми з вами бували, що знаємо про наше місто. Ви готові до польоту?
Діти: Готові!
Вихователь: Щоб потрапити на аеростат потрібно квитки. Кожен з вас повинен назвати вулицю нашого міста і отримати квиток. (Діти називають вулицю міста і проходять в аеростат)
Вихователь: Молодці, знаєте вулиці нашого міста. Займіть свої місця! Візьмемо з собою чудовий настрій, карту нашого міста, телефон, аптечку про всяк випадок і почнемо нашу подорож. Запалимо вогні, щоб наша куля змогла піднятися високо вгору! Вправа «Вогник» (з’єднують долоні і пальці рук, імітують вогники і дмухають).
Вихователь: Ось ми і піднялися вгору, діти подивіться вниз-яке наше місто з висоти? (Відповіді дітей: Наше місто дуже гарне. Багато зелені і квітів, будинків, вулиць. По вулицях їздить транспорт.. по тротуарах ходить багато дорослих і дітей. Вихователь: Діти чи любите ви своє місто? Чому?
Відповіді дітей: Ми тут народися, живемо. Тут живуть наші рідні, друзі. Ми ходимо до дитячого садка. В нашому місті багато магазинів, чотири школи, лікарня, пошта, будинок культури, пекарня, перукарні, музей.
Вихователь: Щоб наше місто було квітучим та гарним, що для цього потрібно зробити?
(Відповіді дітей: Треба дбати про чистоту міста, не смітити, не рвати на клумбах квіти, не кричати у громадських місцях міста. Треба бути вихованими та гостинними!
Вихователь: Молодці! Наші письменники в своїх віршах описують красу нашого міста, історію міста. А школярі юні художники з будинку школяра та юнацтва зображують в своїх гарні краєвиди. Зробимо зупинку на галявині. Переглянемо виставу, яка називається «Щоб гарне й квітуче було наше місто»(з ляльками підколінниками)
Вихователь: В нашому садочку і в місті цікава та весело проходять свята, приурочені різним датам. Де вам найбільше подобається бути на святах?
Відповіді дітей: У будинку культури. У дитячому садочку , на площі нашого міста, біля річки Інгулець, у школах.
Вихователь: Дуже гарно виступають на свята у будинку культури мешканці нашого міста дорослі і діти, чудові танцювальні колективи, талановиті музиканти музичної школи, хор, юні солісти. Організовуються вистави народних умільців, майстрині-вишивальниць, в’язальниць. Вистави тварин та птахів, квітів, народних умільців.
Вихователь: Ми дуже любимо своє місто і вдячні і вдячні всім мешканцям , міській міській та районній адміністрації за те, що всі піклуються про добробут нашого міста. Ви ще маленькі діти і не розумієте розповіді про воєнні події Великої Вітчизняної війни, коли ваші прадіди захищали свою Батьківщину, визволяли міста та села, але ви повинні уважно слухати про подвиги пам’ятати, що завдяки їм над нами мирне небо.В визволення міста Снігурівки та Дня Перемоги всі мешканці несуть квіти до Стелли, та памятають героїв Великої Вітчизняної війни наша подяка ветеранам , низький уклін.
Вихователь: Де ми з вами бачили з вами матеріали та експонати воєнних років.
Дитина: Ми бачили матеріаали у краєзнавчому музеї нашого міста.
Вихователь: Ми з вами знаємо, що зараз у нашій країні на сході ідуть воєнні дії. Наші воїни України захищають нашу землю, нашу Батьківщину. Ми дуже їм вдячні – вони справжні герої, захисники.
Вихователь: Які наші воїни-захисники?
(відповіді дітей: сміливі, відважні, спритні, доброзичливі, мужні)Вихователь: Давайте пригадаємо які ми готували подарунки нашим захисникам?
(Відповіді дітей: книжечки, обереги, малюнки, поробки.)
Вихователь: Ви від щирих своїх маленьких сердечок з великою любовю готували їм подарунки. Давайте побажаємо їм, щоб всі повернулися додому, де їх чекають рідні. Що ми побажаємо героям? (Відповіді дітей)
Вихователь: Ось і закінчилась наша подорож на повітряній кулі нашим містом. Всі ви були молодці! А зараз відпочинемо і послухаємо пісню про Снігурівку (звучить пісня).
Вихователь: Ми любимо наше містол і бажаємо йому розбудуватися, процвітати, щоб над нашим містом було мирне небо і світле яскраве сонечко. Ми на занятті з малювання розмалювали літери, малюнками якими ми бачимо наше місто, давайте викладемо ці літери і прочитаємо слово «Снігурівка».
Дитина: Місто наше рідне степове
Сонцю і вітрам завжди відкрите,
Чиста синь над вишнями цвіте,
Біля ніг твоїх шепоче жито.
Дитина: В нас вирує кров тих поколінь,
Що пізнали радощі і болі,
Стелиться від кленів тиха тінь
Вічності
Дитина: О Снігурівонько моя,
І біль і радість ти вмістила в собі,
А я твоя дитина
Моя маленька Батьківщина!