Заняття для дітей старшого віку.
Тема: Розвиток критичного мислення дітей через казку.
Мета: продовжувати знайомити дітей з українськими народними казками, вчити слухати казку і аналізувати вчинки героїв за допомогою методу «Шести капелюхів» Де Боно, вправляти в умінні переказувати казку за допомогою схем-моделей. Вчити міркувати , робити висновки, працювати в парі. Розвивати мислення, мовлення . Виховувати здатність до співчуття, чуйність та доброзитчливість.
Матеріали: аудіоказка, 6 кольорових капелюшків, смайлики-настрій, індивідуальні схеми-моделі казки, демонстраційні схеми.
Попередня робота: вичення прислів їв про добро, робота над казками за допомогою шести капелюхів.
Хід заняття
Вихователь: Малята, погляньте, скільки гостей до нас сьогодні завітало. Давайте привітаємо у нас наших гостей.
Добрий день, вам добрі люди!
Хай завжди вам радість буде!
Будьте здорові, щасливі, багаті.
Хай лунає сміх у вашій хаті!
Вихователь: Дітки, а чи любите ви казки? (Так). Казка жила, живе і буде жити вічно. Вона буде існувати стільки, скільки існуватимуть люди на Землі. Казки бувають різні: сумні, веселі, добрі. Казки вчать нас розуму, доброті, щирості, щедрості. Казка дарує багатство добрим людям. Тому сьогодні ми з вами поринимо у світ казки. А хто буде головним героєм ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку:
Швидко ласти одягнула,
І до річечки чкурнула.
Покупалась, стрепенулась
І сухою повернулась….(Качечка).
Вихователь: А як ви думаєте, чому я сьогодні загадала загадку саме про качечку? Так і справді, вона є головною героїнею української народної казки «Кривенька качечка». Малята, а хто ж є автором цієї казки, як ви думаєте? (Народ). Справді, її склав народ.
Словникова робота.
А щоб вам було все зрозуміло, ми познайомимось з новими окремими словами, які зустрінуться вам у казці.
Починок- пряжа, намотана на веретено.
Веретенце- знаряддя для прядіння.
Кужілочка- частина прядки у вигляді кілка, на кий намотують пряжу.
Галочко- звертання до дівчинки.
Іва-діва- теж звертання до дівчинки
Полинули-покинули.
Жалувати-жаліти, любити.
Вихователь: Ну а зараз сідайте всі зручненько, приготуйте свої вушка і слухайте уважно казочку.
Первинне сприймання казки.
Звучить аудіоказка «Кривенька качечка»
Вихователь: Ось ви і прослухали казочку. Ну а зараз я запрошую вас у кімнату для обговорення та роботу над казкою.(Діти займають свої місця і працюватимуть у парах). Малята, чи помітили ви, за допомогою чого ми будемо сьогодні працювати над казочкою? (За допомогою шести кольорових капелюшків). І першим вступає у гру білий капелюшок. За допомогою білого капелюшка ми дізнаємось, які факти та події відбувалися у казці.
1.Дід і баба пішли в ліс
-по грби, по дрова?
2.Кого вони знайшли в лісі
-гусочку, качечку?
3. Чим дід і баба обложили гніздечко
-листячком, пір ячком?
4.Чому дивувались дід і баба
-що у них прибрана хата. Наварено і напечено,
-що у качечки уже не крива ніжка?
5.Сховавшись за клунею дід і баба омітили
-що якісь люди у них господарюють,
-що дівчинка йдез водою.?
6. Дід і баба
-спалили гніздечко,
-не зізналися, що все бачили,
-не палили гніздечка?
7.Що зробила дівчинка
-навіки залишилась з дідом і бабою,
-полетіла з табунчиком каченят?
Молодці. Ну а зараз давайте пограємо в гру. Спробуйте викласти схеми до казки.
Д/гра «Виклади по порядку»(діти викладають схеми , працюючи в парах, по закінченні обговорюють та звірють свої схеми з схемою на дошці).
Вихователь: Так, ну що ж, а у гру вступає чорний капелюшок . За допомогою чорного капелюшка ми дізнаємось, які негарні, недобрі вчинки чинили казкові герої.
-Дід і баба? (Підглядали, не довіряли дівчинці, спалили гніздечко, думали тільки про себе…)
-Качечка? (Обманювала діда і бабу, не була з ними чесною)
-Табун качок? (Покинули качечку , не дружні, залишили в біді подружку, не допомогли).
-Що найстрашніше могло трапитись з головною героїнею на початку казки?
-Що для вас найнеприємніше?
Вихователь: Добре. А зараз у гру вступає жовтий капелюшок. У будь-якої історії чи події є і позитивні сторони-тобто щось хороше, добре. От жовтий капелюшок допоможе нам визначити , які добрі, хороші вчинки робили герої казки. І почнемо знову ж таки з діда та баби?(забрали качечку до себе, не залишили у біді, любили, як рідну, зробили їй зручне гніздечко)
-Качечка? (любила діда і бабу, готувала, прибирала, допомагала).
-Табун каченят?(кидали ї й пір ячка, звали із собою?
-Отже, що хорошого в тому, що відбулося?(Качечка знову змогла бути із своїми друзями-каченятами).
Фізхвилинка
Вихователь: Ми прослухали казку, обговорили вже погані та гарні, добрі вчинки героїв. А тепер у гру вступає червоний капелюшок, який допоможе нам з ясувати, які почуття та емоції були у вас на початку казки? В середині? В кінці?
Д/г «Добери смайлик»(Вихователь зачитує уривок казки, а діти показують смайликами свій настрій).
Вихователь: Малята, я вам пропоную знову попрацювати у парах, тому що у гру вступає зелений капелюшок. Пофантазуйте і придумайте свій новий, цікавий кінець казочки. Як по іншому могла закінчитись казочка? (Кожна міні-група розповідає свій кінець казачки).
Вихователь: Всі ви молодці. Ми пограли майже з усіма капелюшками, але ще залишився один. І наразі, черга синього капелюшка. Поки ми грали з усіма капелюшками і ваш і мій настрій змінювався. Ми з вами розглянули ситуацію з різних боків: побачили погані і хороші сторони. А чи знаєте ви , діти, що життя дає кожному із нас уроки, які ми маємо винести для себе, тобто зробити висновки. Кожна ситуація нас чомусь навчає. І синій капелюшок допоможе нам зрозуміти, чому нас навчила ця казка? (Відповіді дітей)
Підсумок.
-З якою казкою ми познайомились?
-Хто є автором казки?
-хто з казкових героїв вам сподобався найбільше?
-Чому нас вчить ця казочка?
-Які висновки ми можемо для себе зробити?
(прслів я про добро)
Добре діло –роби сміло.
Добре роби-добре і буде.
Добра справа-два життя проживає.
Сіяти добро-добро і пожинати.
Доброму всюди добре.
Від доброго не бігай, а злого не роби.
Заняття закінчується.