Заняття з розвитку мовлення для дітей  середньої групи.
Тема: У пошуках казок.
Програмовий зміст:
1.Зв’ язне мовлення:формувати уміння за допомогою дорослого складати сюжет розповіді, розвивати монологічне мовлення, вправляти у використанні різних типів поширених речень.
2. Граматика: формувати навички утворювати слова  -антоніми, узгоджувати іменники з прикметниками у роді, числі та відмінку.
3 Словник: активізувати вживання слів – антонімів та іменників, які часто вживаються у формі множини.
4. Вправляти в умінні переказувати оповідки за допомогою опорних схем, вчити розпізнавати казки за моделями.
Розвивати мовлення, мислення, творчу уяву, виховувати інтерес до словесної творчості.
Попередня робота: читання казок, вивчення віршів про тварин, складання казок за схемами.
Матеріали: іграшкова білочка, книжка  з чистими аркушами, аудіо запис, схеми казки, моделі, іграшки.
.
                     Хід заняття
Вихователь
                      Сонце заглядає у віконце,
                      І сміються дітлахи,
                     Нам дарує книжку сонце,
                    Де живуть наші казки.
Вихователь. Малята, а ви любите казки? А які казки вам найбільше подобаються? Про кого вони?
Я сьогодні принесла ще одну книгу казок. Давайте подивимось, які там живуть казки?
(Вихователь відкриває книгу а там порожні сторінки).
Ой, а куди це зникли казки?Чому?
Вихователь. Наші діти останнім часом багато дивляться телевізор, а казок майже не читають .Казки образились і пішли від нас. А ви хочете їх повернути?( Так). Тож вирушаємо на пошуки казок. На чому ми будемо подорожувати?
Діти. На літаку.
Вихователь. Тож сідайте зручніше і вирушаємо в подорож.
(Звучить голос , який просить пристигнути паски безпеки, шум літака)
Вихователь. Ось ми прибули в країну Казкарію.
Діти підходять до « чарівних» дверей.
Вихователь. Щоб відчинилися двері треба утворити слова  протилежного значення
.Дидактична гра «Скажи навпаки»
День – ніч,
Зима – літо,
Гарячий – холодний,
Білий – чорний,
Ранок – вечір,
Товстий – худий,
Довгий – короткий,
Гладенький – колючий.
Вихователь. Молодці!  Ось і відчинилися наші двері.
Ми з вами у країні Казкарії.
Нас зустрічає «Музей казок». Діти, а хто знає , що таке музей?(Де зберігаються цінні речі). А як ви думаєте,що зберігається у казковому музеї?(казкові речі)
Так, герої різних казок залишили тут свої речі. Давайте спробуємо відгадати , яка річ кому належить.
Дидактична гра «Музей казкових речей»
 Яйце - курці з казки «Про курочку Рябу»
Колосок - півнику з казки «Колосок»
Рукавичка - діду з казки «Рукавичка».
Глечик – Журавлю з казки «Лисичка і Журавель»
Скалочка-Лисичці з казки «Лисичка і скалочка»
Пиріжки-Бабі з казки «Івасик-телесик»
Вихователь. Молодці, усі казки добре знаєте. Отже, мандруємо далі. Ой, а що це за конверт? Що у ньому?(Вихователь відкриває конверт). Діти, тут зашифровані казки, давайте спробуємо назвати їх.
Дидактична гра «Яка казка  тут заховалась?»
Діти розглядають моделі казок.(«Колобок»,  «Троє поросят», «Маша і ведмідь», «Ріпка», «Вовк і семеро козенят», «Зайчикова хатка»,  «Колосок».)  Молодці, добре знаєте казки. Я думаю, що нам треба трішки відпочити.
Фізкультхвилинка.
                                   За казками ми пішли,
                                  Не одразу їх знайшли.
                                  Ніжками ми тупали,
                                 Кулачками стукали,
                                 Пам’ ятають казки нас,
                                 Нахилились ми на  « раз.»
                                А на «два» ми піднялись,
                             І за руки узялись.
                             Всі по колу ми пішли.
                             Наші казочки знайшли.
 (Під звуки веселої музики діти йдуть далі і знаходять білочку, яка сидить і плаче). Малята, а ви знаєте чому плаче білочка?(Ні). Тому що про неї нема жодної казки. А хочете, щоб була ще й казка про білочку?
Дидактична гра «Складаємо  казку»
Педагог пропонує дітям самим скласти казку за допомогою схем.  Як ми можемо розпочати казку?
В одному казковому далекому лісі жила собі маленька білочка. Далі діти розповідають по черзі, спираючись на підказані запитання. Склавши колективно казку, діти ще раз переказують казку по схемах. Гарна вийшла у нас казка. Якими словами ми її закінчимо?( «От і казочці кінець, а хто слухав  - молодець»).
Вихователь. Що ж малята, а нам час вирушати додому. Сідаймо у літак. (під гул літака діти повертаються назад.).
От ми і дома. Чи сподобалось вам у Казкарії?
Вихователь знов звертає увагу на книгу з казками.
Діти, погляньте, у книзі знов є казочки. Вони повернулися до нас, тому що ви добре знаєте казки.
Вихователь.   Нарешті наші казки з нами.
                        Повертаємось ми нині
                        Із казкової країни.
                       У казках герої чемні.
                       Добрі, ввічливі. Напевно,
                       Ви такими будете –
                      Казки не забудете.
Підсумок
Вихователь. Чому ви сьогодні вирушили на пошуки казок?
-	Які казки вам подобаються ?
-	На кого з героїв казок ви хотіли б бути схожими? Чому?