ВОРКЩОП або робоча майстерня
«Розвиваємо емоційний інтелект вихователя»
Мета: використовуючи лише особистісний досвід, професійні знання та навички допомогти вихователям визначити поняття «емоційний інтелект» та знайти дієві методи й прийоми щодо його розвитку.
Хід заходу
Вправа «Знайомство»
Мета: розвиток навичок самопрезентації
Учасникам пропонується обрати квітку, яку вони асоціюють із собою. Потім презентувати від свого імені цю квітку. Психолог пояснює, що символізує кожна з квітів.
Символіка квітів:
мак – символ печалі і туги; застій , стагнація, забуття, відхід від реальності у світ ілюзій;
ромашка – невпевненість, сумнів;
хміль – символ гнучкості й розуму;
цвіт яблуні та вишні – символ материнства;
барвінок – символ життя;
деревій – символ нескореності;
тюльпан – анальні фіксації;
гвоздика – повага до пам’яті;
хризантема – символ того, що усьому дає життя, світило;
гербера – демонстративність, залучення до себе уваги, істеричний радикал;
біла лілія – цнотливість і розпусність;
пролісок, конвалія – делікатність, вразливість;
маленьки непоказові квіти – депресивна структура особистості;
«квіточка-сімеквіточка» - істерична структура особистості;
неіснуюча, ексклюзивна квітка - нарцисизм.
Отже, кожен із нас індивідуальність, зі своїм набором емоцій та почуттів.
Запитання для обговорення (рефлексія):
-Які почуття, емоції викликають обрані вами квітки?
- Чи легко вам було презентувати себе у такій спосіб?
- Що викликало труднощі?
Вправа «Мій настрій» за технікою SMAST
Кожен з учасників обирає будь-який колір фарби, передаючи свій актуальний емоційний стан та промальовуючи фарбою на пластиковій тарільці пальчиком. Потім пропонується зобразити цей колір, не називаючи його. Решта учасників відгадують що це за колір і намагаються відгадати, який настрій цей колір позначає. Малювати крапелькою, а показати тілом.
Запитання для обговорення (рефлексія):
- Чи правильно учасники вгадали колір?
- Чи співпали колір фарби настрій ?
- Які почуття, емоції були яскравішими?
- Що було легко показати чи розказати про свій стан?
- Що викликало труднощі?
Які емоції ви вважаєте найяскравішими? (Називають). Давайте спробуємо у кожного з вас знайти «кнопку радості».
Вправа-руханка «Кнопка радості»
Учасники стають у коло. Кожен з них для себе визначає де у нього на тілі знаходиться «кнопка радості» та має придумати будь-який звук чи рух (наприклад, підстрибнути, посміхнутися, крикнути і ін.), при якому, доторкнувшись до цієї частини тіла учасники зможуть зрозуміти де саме вона знаходиться.
Допоможе визначити рівні парціального емоційного інтелекту діагностика «емоційного інтелекту» Н.Холла.
Діагностика «емоційного інтелекту» Н.Холл
Мета: виявити здібності особистості розуміти відносини, що презентуються в емоціях, і керування власною емоційною сферою на підставі прийняття рішень. Вона складається з 30 тверджень і містить 5 шкал:
шкала 1 – «емоційна обізнаність»;
шкала 2 – «управління власними емоціями»;
шкала 3 – «самомотивація» (довільне керування власними емоціями);
шкала 4 – «емпатія»;
шкала 5 – розпізнання емоцій інших людей» (вміння впливати на емоційний стан інших).
Метод незавершених речень «Емоційний інтелект – це…»
Учасники діляться на дві підгрупи, яким пропонується спробувати розкрити поняття «емоційний інтелект». При цьому першій групі потрібно визначити:
які чинники зумовлюють потребу у формуванні емоційного інтелекту; другій групі - відповісти на запитання: чому така навичка є важливою у роботі вихователя? Відповіді обгрунтувати.
Вправа «Мімічні маски»
Мета: розвивати вміння розуміти емоційні стани людей, розвивати рефлексію лицьової експресії.
Кожен учасник отримує картку із завданням: за допомогою міміки показати певний емоційний стан із десяти основних: страх, злість, здивування печаль, відраза, зневага, інтерес, збентеження, рішучість, щастя. По черзі відображають задані емоції, знаходячи оптимальну й зрозумілу форму вираження.
Запитання для обговорення (рефлексія):
- Чи комфортно вам було, показуючи ту чи іншу емоцію? Наскільки це про вас?
- Чи у вашому звичайному житті ця емоція часто супроводжує ваш настрій?
Вправа «Ауторефлексія»
Мета: розвинути навички розпізнавання власних емоцій; спрямована на самопізнання, саморозуміння.
Щоб навчитися визначати емоційні стани оточуючих, для цього вам потрібно навчитися визначати власні емоційні стани. Вам потрібно виділити для цього час.
Етап 1: визначте певний час протягом дня, коли ви зможете бути наодинці й у стані спокою. Можливо, перші години ранку, обідня перерва або час перед сном. Такі вправи слід робити регулярно, для того щоб визначення емоційного стану стало звичкою.
Дайте відповіді на такі запитання: як я себе почуваю? Що відбулося? Як такі почуття проявляються на моєму тілі? Чи почуваю я себе напружено, втомлено, маю головний біль або біль у шлунку?
Етап 2: спочатку вам необхідно навчитися визначати причину власних емоційних станів. Окрім того, необхідно ідентифікувати певні емоцій, водночас ідентифікувати варто як погані, так і хороші емоції.
Запитання котрі допоможуть ідентифікувати ваші емоції: коли це відчуття виникло? Що сталося, коли з'явилися такі емоції? Чи змінилася інтенсивність емоцій? Як саме?
Етап 3: намагайтеся «почути» власні емоції, як вони виникають, що говорять вам. Спробуйте висловити власні емоції, описати їх. Наприклад, ви можете подумати: я відчуваю себе зараз дуже злим. Я відчуваю це в своєму животі та спині. Що цей гнів намагається мені сказати?
Якщо ви навчитеся помічати власні емоції, як вони виникають, ви зможете ліпше встановити зв’язок емоцій з їхніми причинами.
Етап 4: якщо ви навчилися ідентифікувати власні емоції та визначати їхню інтенсивність, намагаєтеся розуміти, що емоції говорять вам, необхідно також навчитися бачити «коріння», першоджерело емоцій.
Усі ці «корені» вашого гніву бувають різні, однак емоція одна. Кожна емоція має певні причини. Ви повинні не лише усвідомити і зрозуміти власну емоцію, а й збагнути, чим саме вона спричинена. Лише знаючи, що провокує певну емоцію, ви зможете її контролювати.
Отже, значення емоційного інтелекту для роботи вихователя чи побудови нормального, повноцінного і щасливого особистого життя є дуже важливим. Дієві практики з розвитку емоційного інтелекту допоможуть вам поліпшити емоційні компетенції, навчитися розуміти й контролювати власні емоції та емоції оточення.