Користувацький вхід

Картинна галерея. Година класного керівника

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Година класного керівника
Картинна галерея

Мета: вчити визначати засоби, за допомогою яких відтворюють світ майстри різних видів мистецтва, познайомити учнів з творчістю найвідоміших українських художників (а також художників, творчість яких пов’язана з Україною) та їхніми найвизначнішими творами, закріпити ти поглибити знання учнів про жанри образотворчого мистецтва; розвивати допитливість, творче, асоціативне мислення, вміння висловлювати і обґрунтовувати власну думку; виховувати естетичний смак, інтерес до мистецтва.
Обладнання: репродукції картин українських художників, портрети художників, малюнки учнів

Хід заняття

І. Повідомлення теми і мети години класного керівника
Все, що ми бачимо навколо, наші почуття і враження можна передати різними засобами. Якими саме?
словами (як називаємо це мистецтво?) – література
Чи хтось з вас може навести приклад літературного твору?
звуками - музика (уривок з „Весни ” Вівальді)
формою - скульптура (демонструю фігурку з пластиліну, виготовл. учнями)
кольором - образотворче мистецтво
Сьогодні наша година класного керівника буде присвячена людям, які всю красу світу, що нас оточує, передають за допомогою кольору. Ми познайомимося з творчістю художників України і деяких російських, творчість яких пов’язана з Україною.

ІІ. Основна частина заняття

Ми познайомимося з різними видами живопису. Ви знаєте, що в літературі є різні види: казка, вірш, оповідання… Так само і в живописі.
1. Щоб відгадати назву першого жанру, з яким познайомимось, вам потрібно розгадати закодоване слово.
1 2 4 3 4 5 6 7 8  9 10 11

Під кожною цифрою – по з букви алфавіту. За цифровим записом відгадайте слово.
7 3 5 4 1 3 - пейзаж

Серед найвідоміших майстрів пейзажу – Тарас Шевченко, який працював і в інших видах живопису, а також Іван Айвазовський, Архип Куїнджі.
Учні розповідають про художників. Вчитель демонструє репродукції їхніх найвідоміших картин.

Шевченко Тарас (1814 - 1861)
Видатний поет та художник, чия літературна спадщина вважається основою української літератури й сучасної української мови
Поет, письменник, художник.
Місце народження – с. Моринці, Київщина.
Батько – селянин-кріпак.
Був дворовим слугою поміщика П. Енгельгарда в маєтку Вiльшані. Вступив до Академії мистецтв. Був членом Кирило-Мефодіївського братства, таємної політичної організації, заснованої з ініціативи Миколи Костомарова. Шевченка заарештували 5 квітня 1847. У квітні 1850 його було заарештовано вдруге і невдовзі заслано на півострів Мангишлак. Під час хвороби та після третього арешту Шевченко взяв участь у підготовці першого числа журналу «Основа», яке вийшло ще за життя поета. З 47 років життя поет пробув 24 роки у кріпацтві, 10 на засланні, а решту під наглядом жандармів. Поховано Тараса Шевченка спочатку на Смоленському кладовищі в Петербурзі, а через 2 місяці, згідно з заповітом, його останки перевезено на Україну і поховано на Чернечій горі біля Канева. Відтоді могила Шевченка стала священним місцем для українців у всьому світі. Літературна спадщина Шевченка обіймає велику збірку поетичних творів («Кобзар»), драму «Назар Стодоля» і уривки з інших п'єс; 9 повістей, щоденник й автобіографію, написані російською мовою, записки історично-археологічного характеру («Археологічні нотатки»), 4 ст. та понад 250 листів. З мистецької спадщини Шевченка збереглося 835 творів живопису і графіки, що дійшли до нас в оригіналах і частково у гравюрах та копіях. Її доповнюють дані про понад 270 втрачених і досі не знайдених мистецьких творів.
Зараз вам треба визначитись, картини якого художника вам сподобались найбільше, і написати до його творів асоціативний ланцюжок (читають)

2. Щоб назвати наступний жанр, пригадайте види описів у літературі. Я почну, а ви продовжіть : пейзаж, інтер’єр, ….(портрет)
Ми познайомимося з портретистами Олександром Мурашком та Іллею Рєпіним – російським художникам, який багато картин присвятив козацькій тематиці, а його картина ”Запорожці пишуть листа турецькому султанові ” відома, мабуть, кожному.

(розповіді учнів)
Мурашко Олександр (1875 – 1919)
Відомий у світі живописець, педагог, громадський діяч
Місце народження: Київ
До семи років жив біля містечка Борзна на Чернігівщині, виховувався бабусею. Після одруження матері, М.Крачковської, Олександр Мурашко переїздить до Чернігова, де в його вітчима, О.Мурашка, була іконописна майстерня. Навчався у М.Мурашко, засновника і керівника Київської рисовальної школи. 1894 року Олександр Мурашко вступає до Вищого художнього училища при Петербурзькій Академії, а в 1896 стає студентом майстерні І.Рєпіна. Навчався разом з Б.Кустодієвим та Ф.Малявіним. Після відвідин Парижу та Мюнхену 1904 року Мурашко повертається до Петербурга. Картина «Карусель» (1906) принесла йому світове визнання: представлена на Х Мюнхенській міжнародній виставці, вона отримала золоту медаль. Ця картина була куплена прямо на виставці для Музея образотворчих мистецтв Будапешту. 1909 року персональну виставку з 25 робіт Мурашко експонував в Берліні, Кельні, Дюссельдорфі. В 1911-1912 роках художник брав участь у виставках мюнхенського «Сецесіону». Твори Мурашка користувалися незмінним успіхом в Європі. В 1909 році Мурашко почав викладати в Київському художньому училищі, яке залишив в 1912. У 1913 року Мурашко відкриває власну студію. Олександр Мурашко був одним з найактивніших організаторів Української Академії образотворчого мистецтва, відкритої 1917 року. У 1919 році Олександра було вбито за невідомих обставини.
Складання ланцюжка асоціацій

3. Зараз розгадаємо наступний жанр. Для цього треба відновити слово.
ТЮРМОНАРТ (натюрморт)
В цьому жанрі працювали К.Білокур, Петрицький.
(розповіді учнів, доповнення вчителя)
Складання ланцюжка асоціацій

4. Для того, щоб дізнатись наступний жанр, розгадайте ребус
(в ребусі : сюжет - жанр-сюжетна картина)
Творчість Т. Яблонської, М. Самокіша

Яблонська Тетяна Нилівна (1917 - 2005)
Художниця
Місце народження – Смоленськ, Росія.
Тетяна Яблонська народилась у вчительській родині. Батько був викладачем російської мови і малювання, мати – викладач французької. У 1928 році родина Яблонських переїхала в Україну. У 1935-1941 роках Тетяна Яблонська навчалась в Київському художньому інституті, майстерні Федора Кричевського та Сергія Григорієва. Після війни, починаючи з 1947 і до 1973 року, Яблонська працювала викладачам художнього інституту.
Офіційне визнання Яблонська отримала завдяки картині «Хліб» (зберігається в Державній Третьяковській Галереї, Москва, Росія). За цю картину Яблонська була представлена в 1950 році до Державної премії СРСР, а в 1958 році отримала бронзову медаль на Всесвітній виставці в Брюсселі.
Творчості Яблоснької властивий широкий жанровий діапазон: художниці писала портрети, натюрморти, пейзажі, тематичні картини.
Тетяна Яблонська у своїй роботі відійшла від академічної манери радянського соцреалізму: вона увібрала до свого живопису традиції народної настінного розпису, з насиченими кольорами, конкретною предметністю навколишнього світу.
Визначними роботами Тетяни Яблонської є: «Весна» 1951 року, «Безіменні висоти» 1969 року, «Вечір. Стара Флоренція»1973, «Льон» 1977 року за яку вона отримала Державну премію СРСР.
1998 року отримала Державну Шевченківську премію. У 2001 році Тетяна Яблонська була нагороджена орденом Героя України.
2006 її іменем було названо вулицю в Києві.

5. Останній вид, з яким ми з вами познайомимось , закодований у такому записі:
6 7 15 19 21 1 23 11 3 18 11 14 21 19 10 20 11 22
(під кожною цифрою – відповідна за порядком буква алфавіту)
декоративний розпис

Учень розповідає про Марію Приймаченко (доповн.вчителя – Марфа Тимченко)

Марія Приймаченко
Художниця, представниця "народного примітиву" ("наївного мистецтва"); лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка.
Місце народження - село Болотня на Київщині (де і провела все життя).
Марія Оксентіївни хворіла на поліомієліт. Була одружена (чоловік загинув на фронті), народила сина Федора, який також став народним художником. Талант Приймаченко відкрила киянка Тетяна Флору (у 1960-1970-х роках широку популяризацію творчості Приймаченко організував журналіст Г.Мєстечкін). 1936 року Марію Оксентіївну запрошують до експериментальних майстерень при Київському музеї українського мистецтва. Її творчість стає різноманітнішою - Марія малює, вишиває, захоплюється керамікою. Є відомості й про те, що Марія Приймаченко виявила свій талант у галузі керамічної скульптури ("Крокодил"). За участь у виставці народного мистецтва 1936 року Приймаченко нагороджують дипломом першого ступеня. З того часу її твори з незмінним успіхом експонуються на виставках у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. Твори: "Весілля", "Катерина співає пісню", "Роман і Оксана", "Галя на весілля запрошує", "Сватання", "Після весілля хрещеного батька та матку хрещену везуть до магазина", "Людям, що пашуть хліб і Батьківщину кохають", "Молодим матерям, що народили сина або дочку", "Квіти на ялинку", "Лесі Українці", "На честь польоту космонавтів" і "На честь народження правнучки", "Веснянки-роговички - веселі птички", "Чайка над полем пролітала", "Куріпочки пляшуть і хліб пашуть", "Кочубарки на маках" тощо.
Складання ланцюжка асоціацій

ІІІ. Підсумок

- Картини якого жанру (художника) ви б обрали для своєї кімнати? Чому? Який настрій створюють ці картини? А які картини ви б підібрали для класу?
Ви підготували малюнки відповідно до жанру, який обрали для розповіді. Зараз у своєму класі ми зробимо невеличку картинну галерею.

Автор: 

Куреляк Інна Василівна
учитель української мови і літератури

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі