Користувацький вхід

Cкладне речення з різними видами зв’язку. Контрольна робота

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


2

Тема: Контрольна робота. «Cкладне речення з різними видами зв’язку»

Мета: перевірити рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності учнів; засвоєння знань та сформованості вмінь і навичок з теми, удосконалювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці; розвивати увагу, слухову пам'ять, логічне мислення; виховувати естетичне почуття, любов до природи.
Обладнання: текст диктанту, тести.
Тип уроку: урок контролю та корекції знань.
Хід уроку
І. Оголошення теми та мети уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІІ. Написання учнями диктанту та тестів.
1. Диктант.
Князь Ярослав
Князь Ярослав сидів над гарним озерцем – синювата латочка серед старих білих беріз. Сидів уже давно, не помічав, що його чоботи, саджені по швах і на підборах самоцвітами, глибоко вгрузли в м’яке дерновиння, м’яка шкіра розмокла. Ноги князеві, власне, викупувалися у воді, але він того не зауважував, а може, так було ще й ліпше, бо холод відтягував пекучі думки.
Байдуже вдивлявся в несхитну гладінь озеречка, бачив у ній своє відбиття: міцна голова на зашироких плечах, важких, мов камінних, негарне, суворе обличчя з великим м’ясистим носом, глибоко сховані під кудлатими бровами очі з гострим поглядом. Бачив себе і не бачив, бо не любив таких розглядин, знав про свою не вродливість, прохолодні очі, про камінну суворість свого обличчя.
У воїв і книжників холодні очі. А він був книжник ще з тих літ, коли непорушно лежав у материних покоях, він ховався від веселих, безтурботних здорових людей зі своїм нещастям за книги. Читав про страждання про великомучеників, про подвиги, про великі діяння, великі пристрасті, великі зради – і цього досить для нього.

2. Тестові завдання

1. Складне речення з різними видами зв’язку називається
а) складним синтаксичним цілим;
б) складною синтаксичною конструкцією;
в) складнопідрядним реченням.
Скласти (пригадати) й записати складне речення з різними видами зв’язку (напр.: Цвітуть терни, і в’януть трави, морозна тлінь з’їдає цвіт (В. Вітт)

2. Складне речення з сурядним і безсполучниковим зв’язком – це
а) Загуркотіло у хмарах, і знову те гуркотіння здалося якимось залізним; хтось там залізні бочки перекочує в небі (О. Гончар);
б) Невибагливою була верба, яка полюбляла вологі місця, через що побутувала прикмета: “Де верба – там вода” (З посібн.);
в) Барвінок був символом дівочої честі, любові; його влітали у вінки, якими прикрашали голови молодих на весіллі (В. Супруненко).
Скласти (пригадати) й записати складне речення з сурядним і безсполучниковим зв’язком (напр.: Серце жде, світліє голова, а десь на вибитій толоці буднів оджурилися мої слова (М. Самійленко).

3. Складне речення з підрядним і безсполучниковим зв’язком – це
а) Козак живе з бідою, як риба з водою, але водночас із ним поруч привілля і необмежена воля, тому ніколи не стерпить він приниженості і залежності (За В. Супруненком);
б) Коли поговориш з людиною по душах, воно одразу щось там і зворухнеться: серце не кам’яне! (О. Гончар);
в) Хоробрих у бою і вірних у товаристві козаків нагороджували звучними прізвиськами, котрі багато до чого зобов’язували, і носили такі прізвиська з честю ( З посібн.).
Скласти (пригадати) й записати складне речення з підрядним і безсполучниковим зв’язком (напр.: Я помічати за собою почав дивацтва особливі: коли гроза над головою, я заздрю тій веселій зливі! (Л. Тендюк).

4. Складне речення із сурядним, підрядним і безсполучниковим зв’язком – це
а) Він відчинив балкон навстіж, свіжістю вітру війнуло в обличчя, і це зовсім зняло з душі очманіння (О Гончар);
б) Вагончик, у якому вони сиділи, виявився зручним для житла: не тісно, затишно, і під ногами почувається палуба (О. Гончар);
в) Настрій помітно покращав: зникла ота внутрішня пригніченість, яку не приховаєш від людей (О. Гончар).

5. Схемі [ ] : [ ] – [ ] , і [ ] . відповідає така складна синтаксична конструкція:
а) Виявляється коли їм скрута птахи просто горнуться до людини вони зовсім довіряються їй (О. Гончар);
б) Маківці легше грунт відволог запалахкотіли цвіту пелюстки і п’є стебло трохи не луска соки землі (М. Самійленко);
в) Важко знайти переліт-траву бо вона весь час перелітає з місця на місце зате того хто її зірвав щастя вже не залишить (З посібн).
За поданою схемою [ ], і [ ] : [ ] скласти й записати складну синтаксичну конструкцію.

6.Схемі[ ], і [ ] : [ ] відповідає така складна синтаксична конструкція:
а) Глибоку повагу відчували люди до землі яка “парує та хліб готує” і повага ця часто доходила до обожнювання (В. Супруненко);
б) Уява хлібороба витворила божества які на його думку опікувалися родючістю землі у низках міфів та легенд проповідувалися моральні норми ставлення до неї землю не можна було паплюжити ні дією ні словом (З підр.);
в) Біля Дніпра на камені гарячім заснув і сон мені приснивсь горю край шляху полум’ям вербовим (В. Самійленко).
Зробити синтаксичний розбір складної синтаксичної конструкції.

Автор: 

Наталія

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі