Користувацький вхід

Узагальнення і систематизація знань про займенник. Тематичний урок «Весна»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 80
Автор: Холоша Інна Валеріївна
Донецьк-2012

Тема: Узагальнення і систематизація знань про займенник. Тематичний урок «Весна»
Мета: повторити й узагальнити знання учнів про займенник, закріпити уміння і навички, набуті під час цієї теми; розвивати пам'ять, спостережливість, аналітичне мислення, емоційне сприймання навчального матеріалу, пробудити фантазію, спонукати до творчості; виховувати естетичні смаки, любов до природи.
Обладнання: дидактичні матеріали, тестові завдання, матеріал для вибіркового диктанту.
Хід уроку
Ι. Організаційна частина
1. Вступне слово вчителя
Весела пісенька дзвіночка покликала нас на урок.
Я бачу ваші милі личка і очі з безліччю думок.
Ми помандруєм в світ науки, що гордо мовою зовуть…
Та лиш кмітливість і увагу з собою взяти не забудь.
2. Складання девізу уроку з «розсипаних» слів.
Навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того. (Добре того навчати, хто хоче все знати).
- Хто з вас хоче багато знати?
- Я рада, що у мене є багато однодумців.
3. Слово вчителя
Ніяк не хоче покинути нашу землю зима – довга, сонна, некваплива. Хоча на порозі весняний місяць, та весна десь заблукала, мабуть, зачарувала її зла сила. Щоб розчарувати її ви повинні виявити свої знання.
ΙΙ. Перевірка домашнього завдання
ΙΙΙ. Повідомлення теми і мети уроку
ΙV. Повторення теоретичних і практичних знань про займенник
1. Перше випробування
Завітав сьогодні в клас на урок знову до нас
Кубик, діти, не простий, кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає, знання ваші перевіряє.
- Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика»
Стратегія «Кубування»
- частина мови; - питання; - число, рід;
- що означає; - член речення; - особа
(Тут і далі впродовж всього уроку учень за правильні відповіді отримує «атрибути весни» (травичка, сонечко, дерево, божа корівка, квіточка), що будуть свідчити про набуті ним знання)
2. Друге випробування
Прослухати загадку, назвати займенники і вказати особу, число і рід
Привітанням журавля я пробуджую поля.
Небеса і ручаї, я заквітчую гаї.
Відгадайте, хто вона, ця красуня чарівна?
(Весна)
3. Аукціон «Хто більше знає про займенник»
Один учень в той час працює біля дошки (виписати з тексту займенники і усно вказати особу і число).
4. Вибірковий диктант
Записати особові займенники, усно вказати їх особу та число
Ви, хто, такий, мене, нас, чий, дехто, тобою, котрий, себе, воно, ніщо, щось, вами, абихто, нічий, ми, нам, їхній, моя, ніскільки, вони.
5. Гра «Найрозумніший»
Назвати розряди займенників
Мій, я, хтось, вони, що, який, який-небудь, котрий, нас, абикого, казна-хто, твій, весь, вам, їх, скільки.
6. Хвилинка відпочинку
- Першим вісником весни, як ви думаєте, хто є?
Квіти. Звичайно вони. Але з однією трапилась біда, ви повинні їй допомогти.
7. Робота з деформованим текстом
На дошці написаний текст, у якому пропущені слова, потрібно за змістом з дужки дібрати потрібне слово.
Я з'являюся найпершим, коли ще лежить сніг. ___ вважають сміливим і мужнім. Але тільки-но я зацвітаю, ___ зривають. Мені сумно. Через те ___ потрапив до Червоної книги. Але від цього ___ не стало більше. Ось чому ___ не радію. Надія лише на ___, друже!
8. Випишіть лише займенники
Будь-який, хтозна-де, коли-небудь, будь-як, будь-що, абиколи, абихто.
9. Робота біля дошки
Поясніть правопис займенників: хтозна-що, казна-який, ні з ким, дещо, абихто, де в кого, комусь, нічого, ні від кого, хто-небудь
10. Складіть два речення, у яких займенник хто виступав би питальним і відносним
Хто сьогодні черговий? (пит.) Хто має розум, має і слово (відн.)
11. Складіть два речення, у яких що виступало б то сполучником, то займенником
Ведуча прогнозу погоди передала, що сьогодні буде сонячно (спол.)
Ліс, що стояв на околиці, був дуже великим. (відн.займ.)
12. Розподільний диктант
Записати займенники в три колонки: разом, через дефіс і окремо
Нічий, будь-хто, якомусь, ні в що, казна-хто, ні до кого, ніскільки, який-небудь, декого, абиякий, будь з ким, хтозна до чого, де в чому, чий-небудь
13. Диктант із завданням
Виправте помилки, пов’язані з вживанням займенників
Я в нікого ніщо не просила. До неїної сестри приїхали гості. На нього столі лежать улюблені книги. Ми прийшли до їх ще зранку. Хочу дізнатися, скільки зараз годин.
14. Гра «Коректор». Проблемне завдання
Автор написав статтю, яку було опубліковано в газеті. Через деякий час надійшли відгуки на публікацію. В одному з них було таке: «Шановний авторе, ви написав про дуже цікаву проблему. але ви неправильно зрозумів деякі положення закону, тому не мав права висловитися так категорично»…
- Які закони мови порушив автор відгуку? А чи все гаразд з дотриманням законів етики?
Висновки: порушено закон мови, який вимагає, щоб після займенники «ви» дієслово, зв’язане з ним, стояло у формі 2 ос. множ. (ви написали, зрозуміли, не мали права). Порушено також закон етики: неправильне вживання форми дієслова принижує того, до кого звернене; традиційно, займенники на означення особи, до якої звертаються з повагою, пишуться з великої літери.
15. Тестові завдання
Вчитель роздає учням тестові завдання з 12 питань, за кожну правильну відповідь – 1 бал (Перший учень, який виконав завдання, віддає вчителеві на перевірку, один учень вголос зачитує і коментує)
V. Підсумки уроку
Кажуть всі учні у віршованій формі.
VΙ. Оцінювання та мотивація
Учні роблять аплікації зі своїх отриманих «атрибутів весни». І в кого будуть всі 5 карток, той повністю засвоїв тему «Займенник», а в кого їх буде мало, тому слід попрацювати, надолужити те, що не засвоїв.
VΙΙ. Домашнє завдання
Кожен учень обирає собі ідеальне завдання із запропонованих.
2 рівень – завдання за підручником, вправа; 3 рівень – виписати з підручника літератури п’ять речень з займенниками, визначити рід, число, відмінок і синтаксичну роль цієї частини мови; 4 рівень – скласти лінгвістичну казку «Пригоди займенника». Всім повторити правила, підготуватися до контрольної роботи.
16.Заключне слово вчителя
На сьогоднішньому уроці ви врятували за допомогою своїх знань весну від злої чарівниці-зими. А коли приходить весна, то природа оживає. Щоб вона була завжди прекрасною, ви повинні берегти її і залишити після себе тільки добрий слід на цій землі.

Автор: 

Холоша Інна Валеріївна, вчитель української мови та літератури, Донецька загальноосвітня школа № 80

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі