Нестандартний урок з математики з використанням комп’ютерних технологій
Урок-подорож «По морях, океанах»
(для 6 класу з теми «Координатна площина»)
Тема:Координатна площина (нестандартний урок в 6 класі з використанням комп’ютерних технологій).
Мета:
─ ознайомити учнів із поняттям прямокутної системи координат;
─ сформувати навички зображення точок на координатній площині та знаходження координати точки;
─ розвивати логічне мислення учнів, виховувати охайність.
Обладнання:
─ комп’ютер;
─ мультимедійний проектор;
─ створена учителем презентація;
─ полотно з системою координат;
─ моделі парусника, літака;
─ кнопки;
─ маркери різних кольорів.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Слайд 1.
Щоб водити кораблі,
В небо полетіти,
Як багато треба знати,
Як багато вміти.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети та очікування результатів.
Слайд 2.
Тема:Координатна площина
Учитель: Увага! Увага! На цьому уроці ми вирушаємо у подорож «По морях, океанах» до країни під назвою «Координатна площина».
(на дошці висить прямокутна система координат, на яку кріпляться фігури парусників).
Слайд 3.
Мета подорожу:
─ ознайомитися із поняттям прямокутної системи координат;
─ сформуємо навички зображення точок на координатній площині та знаходження координати точки;
─ будемо розвивати логічне мислення , виховувати охайність.
(Учитель знайомить дітей з метою уроку).
Учитель:
Починаємо мандрувати.
Як визначити наше початкове розташування?
Де ми знаходимось?
Учні відповідають: Початок прямокутної системи координат (0;0).
(Учитель розташовує у точку (0;0) парусник).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Учитель: знаходимось ми, діти, на морі з назвою «Координатна площина». Його хазяйки – дві взаємно перпендикулярні прямі, які перетинаються в точці 0 – початку відліку, з вибраними на них напрямами й одиничним відрізом. Вони ділять площину на чотири частини, які починаються координатними чвертями. У хазяйок є діти – точки, які мають свої координати
Слайд 4.
Щоб адреси точок знати,
задають координати.
якщо точки на осі,
Їх адреси певні:
дійсні числа – геть усі,
додатні і від’ємні.
А якщо на площині
точку задавати,
повідомте пару чисел:
абсцису й ординату.
(Учитель пояснює, як знайти координати точки).
ІV. Застосування знань учнів під час розв’язування вправ.
Учитель: спробуємо знайти координати нашого парусника, який рухається вперед. (Переставляючи фігурки парусника, знаходимо його координати).
Учитель: Увага!Попереду бачимо острів з координатами:
Слайд 5.
(0;1);(-3;4);(-5;-3);(3;-2)
(малюнок острова вішає учитель на систему координат).
Учитель: Знаходимо його координати: південну, північну, західну та східну точки, висаджуємось на нього.
(Учні називають координати острова)
Учитель:І що ми бачимо? Назустріч наближається якийсь птах .А щоб дізнатися, який це птах, будуємо точки за координатами, і послідовно їх з’єднаємо.
Слайд 6.
(0;0), (1;1), (-3;1), (-2;3), (-3;3), (-4;6), (0;8), (2;5), (2;11),
(6;10), (3;9), (4;5), (3;0), (2;0), (1;-7), (3;-8), (0;-8), (0;0).
y
0 x
(Діти «ланцюжком» біля дошки будують координатні точки.
Всі інші діти виконують побудову у зошитах).
(Учитель з’єднає точки на прямокутній системі координат).
Учитель: який це птах прилетів на наш острів?
Діти: півник.
Учитель: А зараз спробуємо прогулятися по острову та зробити фізичну хвилинку.
(Учитель проводить фізичну хвилинку):
Фізкультхвилинка
Час прийшов для відпочинку,
Проведемо фізкультхвилинку.
Раз! Два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли.
Дружно всі присіли, встали.
І руками помахали.
Три! Чотири! Нахилились.
Зі струмочка гарно вмились.
П’ять! Шість! Всі веселі.
Крутимось на каруселі.
А тепер всі руки в боки.
Як зайчата скоки-скоки!
Сім! Вісім! В потяг сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
Учитель:серед дерев з’явився великий слон.
Слайд 7.
Учитель:діти,назвіть координати за допомогою яких утворився цей слон.
(Діти називають координатні точки - (0;0),(1;2);(2;1);(3;1) і т.д.)
Учитель: далі свою подорож продовжуємо на літаку, рухаючись по координатній площині. Починаючи з початкової точки відліку, знаходимо координати його місцезнаходження.
(Діти називають початкову координатну точку(0;0)
Учитель: Дивимось у ілюмінатор: бачимо – на землі цілий ліс.
Слайд 8.
(0;2), (-5;0), (5;0), (0;2), (-4;2), (0;4), (4;2),
(-4;2), (0;4), (-3;4), (0;6), (3;4), (0;4).
(Діти виконують побудову у зошитах).
(Учитель з’єднає точки на прямокутній системі координат).
y
x
0
Учитель: подивіться що ми отримали після побудови координат точок?
Діти: ялинку.
Учитель: наша подорож підходить до кінця,але ми повинні ще навчитися записувати імена точок площини. Знайдемо точки на координатній площині, прочитаємо їх та запишемо у зошитах.
Слайд 9.
А(-3; 2,5), Y(-3;3), E(-2,5;0), X(-1;2),
C(1;2,5), D(3;2), F(2.5;0), G(0;-0,5), Z(3;-3)
y
Y 3
A C
X 2 D
1
-3 E -2 -1 1 2 F 3 x
-1
G
-2
-3 Z
(Учні виконують роботу в зошитах, учитель будує точки
на прямокутній системі координат).
Учитель:Наш літак повертається додому.
V. Підсумок уроку.
(Вчитель підбиває підсумки уроку).
Учитель:
─ що на уроці було головним?
─ що на уроці було цікавим?
─ чому ми сьогодні навчалися?
─ у яких іграх використовуються знання про координатну площину?
(Діти дають відповіді приклади: шахи, шашки, морський бій).
Учитель: на цьому наша подорож підійшла до завершення.
Література:
Бевз Г.П. Римована математика. – Х.: Вид. група «Основа», 2012.
Парфіло Н.С. Віночок здоров’я. – Х.: Вид. група «Основа», 2012, № 12.