Мета: закріплювати знання дітей про їжака, формувати вміння відокремити та охарактерізувати особливості зовнішнього стану тварини, образу їх життя. Виховувати бережливе ставлення до природи. Активізувати мову дітей словами: намистинки, хитрячок, затишна місцина. згорнувшись, накопичений.
Матеріал: листя дерев, намальовані ялинки, картина А.Н.Комарова "Їжачок", колюча зелена верхівка плодів каштану, пластилін.
Хід заняття:
- Діти! Яка зараз пора року?
- Так. А чому ви вирішили, що зараз осінь?
- Вірно. Ось про ці найголовніші прикмети осені російська письменниця Марія Ходакова склала маленького віршика:
Если на деревьях
Листья пожелтели,
Если в край далёкий
Птицы улетели,
Если небо хмурится,
Если дождик льётся -
Это время года
Осенью зовётся.
- Діти! А чому птахи відлітають в теплі краї?
- А чому тварини не бояться холоду та голоду?
- Так. Тому вони залишаються в лісі і готуються до зими, при чому кожна тварина по-своєму. І ось сьогодні я вам розповім (а ви мені допоможете), як готуються до зими деякі тварини. А про кого буде йти мова, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
В мене шубка з колючок,
В мене сіра спинка.
Ніс, як чорний п*ятачок,
Очі - намистинки.
- Діти, хто це?
- Так, це їжачок. А для того, щоб краще познайомитися з цією твариною, давайте поїдемо на екскурсію в ліс, але цей ліс не простий: він казковий. А тому ми потрапимо туди незвичайно. Для цього треба заплющити очі, покружитися навколо себе і сказати слова: крекс, пекс, фекс.
- Ну, ось ми з вами і потрапили у казковий ліс. Все тут не звичайно: і ялинки, і листя, і навіть тварини - всі вони теж казкові. Ой, а звідкіля з*явилася ця картина? Мабуть, сам цар Їжачок-хитрячок прислав нам її. Подивіться, і справді, на цій картині зображено їжачка.
Діти уважно дивляться на картину. Потім розповідають по картині за планом:
1. Хто зображений на картині?
2. що є у їжачка на голові?
3. Чим вкритий його тулуб?
4. Що ще є в їжачка?
5. Що він робить?
- Молодці! А зараз послухайте, що я вам розповім.:
Восени їжак стягує у затишну місцину сухе листя і траву. Згорнувшись у клубок, він спить усю зиму і температура тіла в нього знижується іноді до 6 градусів тепла. Але у великі морози їжакові доводиться прокидатися й "зігріватися" - на це витрачаються запаси накопиченого за осінь жиру. А тому морози йому не страшні.
А зараз ми з вами вивчимо віршика, який написав Платон Воронько. Він так і називається: "Їжачок-хитрячок". Уважно послухайте його:
Їжачок-хитрячок
Із голок та шпичок
Пошив собі піджачок.
І у тому піджачку
Він гуляє по садку.
Натикає на голки
Груші, яблука, сливки.
І до себе на обід
Він скликає цілий рід.
- Діти! А чому Платон Воронько назвав їжачка хитрячком?
- Так, тому, що замість сумки він використовує свої голки. А зараз уважно послухайте цей вірш ще раз.
Після читання вірша вихователь задає дітям питання, домагаючись того, щоб діти відповідали на них словами вірша:
1. Із чого їжачок-хитрячок пошив собі піджачок?
2. Що він натикає на голки?
3. Кого він скликає на обід?
- Молодці, діти! Ви уважно слухали вірш. А тепер спробуйте розповісти його самі (вихователь викликає 3-4 дитини).
- Ну, ось і пора нам повертатися в садок. Давайте всі разом заплющимо очі, покружимось і скажемо слова: крекс, пекс, фекс.
- Ну, ось ми і дома. Але подивіться на столи: що це таке? Мабуть, ці плоди каштану подарував нам Їжачок-хитрячок. А, може, хто-небудь знає, навіщо він подарував нам ці плоди?
- Так, зараз ми з вами зробимо з них їжачків. Спочатку подивіться, як це буду робити я, а потім зробите це самі. Добре? (спочатку робимо йому ніс, потім очі та лапи).
- Ой, які гарні їжачки вийшли у всіх вас. А тепер візьміть кожний свого їжачка і дайте йому ім*я.
- Молодці, діти! Я переконана, що вашим їжачкам дуже сподобались їх імена.
Підсумок. - Діти! Кого ми сьогодні розглядали на картині?
- Як називається вірш, який ми з вами вивчили?
- Так, вірно. А зараз ми підемо і подаруємо наших їжачків малюкам, які ще не вміють робити таких гарних їжачків.