Користувацький вхід

КІТЧ У РІЗНИХ ВИДАХ МИСТЕЦТВА. КІТЧ-МУЗИКА В.СІЛЬВЕСТРОВА

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

2

Пропоную власну розробку уроку з аудіоматеріалом та презентацією, який вважаю одним з важкіших уроків у 8 класі.

ТЕМА УРОКУ: «КІТЧ У РІЗНИХ ВИДАХ МИСТЕЦТВА.
КІТЧ-МУЗИКА В. СІЛЬВЕСТРОВА».
8 клас, II семестр

Слайд № 1, № 2.
Мета: Розширити знання учнів про творчість українського композитора Валентина Сильвестрова. Визначення понять авангардизм, кітч.
Завдання:
- розкрити поняття кітч-музика;
- аналізувати новаторські напрями в музиці;
- робити висновки відносно сучасного стану і перспектив розвитку
професійної музичної творчості.
- розвивати уміння інтерпретувати музичні твори шляхом їх зіставлення, вокально-хорові навики. Виховувати естетичний смак учнів.

Обладнання:
портрет В. В. Сільвестрова,
картинки кітч-живопису,
картинки китч-архітектури,
картинки китч-интер`єра,
запис, В. Сильвестров: «Тихі пісні», Симфонии №5,
запис пісні І. Крутого у виконанні О. Сєрова «Я люблю тебя до слез».

Хід уроку
Вхід під музику Г. Сірідова «Час, уперед!»

Музичне привітання.

Вчитель. Оголошує тему уроку.
- Хто як розуміє слово «авангард»?
Учні. Дають відповідь.
Вчитель. Це передовий загін, або ті, які йдупь попереду.
Сьогодні ми познайомимося з таким напрямком у музичній культурі, як авангардизмз саме в українській музиці. Представником її є наш композитор Валерій Сільвестров. Його музику ще називають кітч-музикою.
Для того, щоб розібратися з цим поняттям, звернемося до словника.
Слайд № 4
У 63% іноземних словниках КІТЧ позначає поганий смак, дешевина. Виникнення поняття КІТЧ дещо розмито, як і само поняття. Одні вважають, що французький художник Батіс Мoрен (кінець ХУ111 століття) малюючи, окрім великих повчальних полотен, безліч картинок із зображенням дітей з білявими локонами, рум'яними щічками, пухкими губами, газами, зведеними до неба, до того ж за дешової ціною, що мали величезний успіх у покупців різних прошарків, поклав початок цьому явищу.
Слайд № 5
Іншою особою, причетною до виникнення КІТЧу називають короля Людовика П, Баварського (середина ХIХ століття), який був одержимий ідеєю створення замку своєї мрії. Його внутрішнє убрання своєю казковістю, пишнотою інтер'єру, розписами і драпіровкою стель, безліччю світильників приводило в захват людей із слабо розвиненим смаком. А фахівці в області історії мистецтва називали це КІТЧем.
Тлумачні словники виникнення терміну КІТЧ відносять до другої половини Х1Х століття. Його походження пов'язують з німецьким дієсловом verkitchen – здешевлювати. Людину з поганим смаком називали кітч-мен.
Так що ж таке КІТЧ? Культура або несмак. Для того, щоб обширніше розглянути це явище розглянемо його присутність в різних видах мистецтв.
Слайд № 6
КІТЧ, як явище в мистецтві вперше був «викритий» мистецтвознавцями в літературі. Твори в стилі КІТЧ називали «бульварним чтивом». Девіз таких творів «Зроби нам красиво!». Тексти були перенасичені описами шикарного побуту далеко небідних людей, превалював світ речей, вбрань, коштовностей, нерідкими сценами в ресторанах з довгоногими красунями з сигаретою в руці, похітливими любовними сценами, з неприродно створеною трагедією.
Потрібно відзначити, що такими творами зачитуються 40% жінок. І цей факт потрібно враховувати. Це означає, що багато жінок мають потребу в такій літературі.
Слайд № 7
Література-кітч потягнула за собою, по відомим причинам і кінематограф. Результат – «мильні опери» або серіали, бойовики і жахи. У розряд фільми-кітч попав улюблений багатьма поколіннями фільм «Сімнадцять миттевостей весни» за некритичне відношення до фашизму. З нових фільмів сучасні мистецтвознавці зарахували до Кітчу фільми «Повернення мушкетерів. 20 років опісля» і «Іронію долі» 2.
Слайд № 8
Архітектура-кітч. Девіз цієї сторінки «Поглянете, ви такого ще не бачили!». Архітекторів, що працюють в стилі КІТЧ називають творцями, скульпторами, тому, що свої архітектурні форми не будують, а швидше ліплять. Давайте поглянемо на деякі архітектурні твори Френка Гері. (Центр музики в Сієтлі, башта Енштейна, Танцюючий дом. Фрагменти фасаду, не дивлячись на настільки нетрадиційні форми, внутрішній простір використовується дуже раціонально, функціонально і цілісно. Це свідчить про унікальне дарування автора.
Слайди №№ 9, 10, 11.
- Як ви можете прокоментувати такі оригінальні архітектурні форми?
Учні. Відповіді.
Слайд № 12
Вчитель.Кітч-інтер'єр. У самому прагненні Кітчу лежить прагнення людини виставити себе у вигіднішому ракурсі. Наприклад, здатися багатше, ніж він є. У кітч-інтер'єрі спостерігаються такі моменти: небагаті люди оточують себе дешевими підробками під дорогі речі, створюючи імітацію багатих апартаментів. Насичення приміщення дорогими деталями: меблів, картин, світильників, статуеток тих, що органічно не поєднуються між собою – від надмірного багатства. Буває інтер'єр, де стіни розписані балончиком або зідрані обої, на вікнах полиетиленові завіски, меблі, знайдені на звалищі, – доля жебраків або гранично екстравагантних багачів.
Слайди №№ 13, 14, 15

- Які враження від кітч-інтер`єрів?
Учні. Відповіді.
Вчитель. Доречі, поняття «гламур» повною мірою належить до КІТЧу.
Слайд № 16
Кітч-музика. Її представником є наш композитор В. Сильвестров – народний артист України, Лауреат премії Т. Шевченка. У 1963 році закінчив Київську Державну консерваторію ім. П. Чайковського по класу композиції. Основний напрям композитора пов'язаний з авангардним перебігом сучасної музики. Твори В. Сильвестрова з великим успіхом виконуються в Англії, Фінляндії, Голландії, Германії, США.
Слайд № 17
Сам композитор називає свою музику мега-музикою, тобто та, що виходить за рамки самої музики як такої. Це іммітіция. Характерною особливістю кітч музики В. Сильвестрова є фон, в глибині якого виникають окремі інтонації-ілюзії, спонтанно виникаючі мотиви, не чіткий ритм. 110 хвилинний вокальний цикл «Тихі пісні» на вірші Мандельштама, Пушкіна, Тютчева - один з яскравих прикладів кітчу-музики композитора. Музикознавці називають цей цикл аналогом «Зимової шляху» Ф. Шуберта. Розмова мистецтва про життя та смерть.

- Давайте згадаємо, що таке цикл.
Учні. Відпоіді.
Вчитель.
- Послухаємо декілька номерів з циклу «Тихі пісні».
Трек №1, 2, 3.
Вчитель.
- Які враження від музики? Чи легка на сприйняття така музика?
Учні. Відповіді.
Вчитель.
- Послухаємо ще один твір В. Сільвестрова, Симфонію №5
Трек №4
Вчитель.
- Яке враження від прослуханого твору?
Учні. Відповіді.
Вчитель.
- Треба відзначити, що у наш час КІТЧ- культура набрала велетенських масштабів. Особливо це торкається поп музики. Близько 80% популярної музики відносять до «кітчу». Однією з перших пісень, яка була изначена, як пісня-кітч була пісня І. Крутого «Я люблю тебе до слез» у виконанні А. Сєрова, за її солодкуватість, надривність, перенасичений красивими картинками текст. Послухаємо фрагмент цієї пісні.
Трек №5
- Які відчуття викликала у вас ця пісня?
Учні. Відповіді.
Зараз багато сучасних поп-співаків, яких вважають кітч-виконавцями. Це і М. Распутіна, і Ф. Кіркоров, і, навіть, професійний співак М. Басков потрапив до лав кітчу.
- Чи подобаються вам пісні цих виконавців, чи подобаються ці пісні вашим знайомим або родичам?
Учні. Відповіді.

Вчитель.
- Прочитайте на дошці два вислови.

Слайд № 3
«КІТЧ – позбавлена смаку масова продукція, розрахована на зовнішній ефект, дешевина».
Словник іноземних слів

.
«Дякую тобі, Господи, що ти зробив важке. не потрібним, а потрібне неважким!»
Г. Сковорода
Вчитель. Два погляди на одне питання.
Після прослуханої інформації пропоную провести суд над явищем Кітч у мистецтві.
Розглядаючи в різних сферах явище Кітч, станьте на захист, або засудіть цей напрямок.
Слайд № 18

Суд над кітчем у мистецтві
Захисники. Кітч докоряють в надмірному прикрашанню, то хіба потворність краща? Час розставить все на свої місця. Зараз панує свобода вибору. Якщо це кому-небудь подобається, значить - це потрібно.

Противники: Несмак і безграмотність дуже схожі. За зовнішніми ефектами втрачається духовність.
Вчитель. Я пропоную взяти окремо кожний вид мистецтва, який має ознаки кітчу і підтримати або навпаки відмовитися від таких витворів.
На дошці записується назва виду мистецтва, який розглядався на уроці і шляхом голосування з`ясовується думка молоді щодо КІТЧу.

Кітч у музиці –
Кітч в архітектурі –
Кітч в інтер`єрі –
Кітч в літературі –
Кітч в кіномистецтві –

Якщо якийсь пункт отримує більшість голосів підтримки, це автоматично означає, що в ньому є потреба. Така думка сьогодення.
Вчитель.Повернемося до музики В. Сільвестрова. Про свою музику він говорив, що в його музиці відчувається не те щоб українське, але щось пов'язане з народною лірикою. Є якась особлива співучість, яка є родовою ознакою українського характеру.
Зараз виконаємо пісню, яка є зразком ліричності та співучості української народної музики - «Чом ти не прийшов».
Можна виконати любу ліричну українську народну пісню.
Розспівування.
Виконання пісні.
Робота над двоголоссям.
Вчитель.
- Знайдіть схожість «Тихих пісень» з народною піснею, яку виконували.

Домашнє завдання.
Запитайте у своїх знайомих, родичів, друзів щодо їх відношення до КІТЧу у мистецтві, спочатку пояснивши, що це таке, і на слідуючому уроці обговоремо результати.

Автор: 

Вчитель музичного мистецтва вищої категорії Старцева Тетяна Вікторівна, ЗОШ №30 I-III ст., м. Краматорськ.

А де презентація та аудіо. Дуже потрібно

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі