Користувацький вхід

Цикл уроків природознавства в 1 класі за темою "Світ живої природи"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Розробка уроків циклу "Світ живої природи" можна використати під час підготовки до уроків природознавства в 1 класі за темою "Рослини"

Тема. Якими бувають рослини? Дикорослі і культурні рослини
Мета. Ознайомити учнів з видами культурних та дикорослих рослин, їх значенням для людини; вчити групувати зображення дикорослих і культурних рослин, пояснюючи сутність групування, наводити приклади кожної групи; розвивати логічне мислення і мовлення учнів; виховувати дружелюбність, толерантність.
Обладнання. Малюнки різних видів рослин (культурні, дикорослі), вірші про рослин, загадки.
Тип уроку. Усний журнал
Хід уроку
І. Організаційний момент
Встаньте всі скоріше, діти!
Посміхніться всі миліше,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Продзвенів дзвінок – «дзелень»
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
(Дошка поділена на сторінки дитячого журналу (всього 5 сторінок))
– Сьогодні ми з вами будемо працювати із дитячим журналом «Світ живої природи», на сторінках якого ми дізнаємось багато цікавого і корисного. Давайте подивимося на наші сторіночки, що ми на них бачимо? (Рослини). Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, якими бувають рослини.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. – Ну що ж, розпочинаємо з першої сторінки нашого журналу «Якими бувають рослини?» Давайте подивимось, що ви тут бачите? (Зображені рослини).
– До якої природи відносяться рослини? (До живої природи)
– А які саме рослини зображені на сторінці нашого журналу?
(Дерево каштан, квітка ромашка, помідор, кущ аґрусу, дерево ялинка, кущ бузку, квітка підсніжник, морква, дерево верба).
– А де ростуть ці дерева, кущі та квіти?
(Дерева ростуть у лісі і саду, кущі ростуть у парку, біля дому, квіти ростуть на клумбах, в лісі, в саду) .
Молодці! Гарно справилися із завданням.
Якими бувають рослини?

Каштан Ромашка Помідор

Аґрус Ялинка Бузок

Підсніжник Морква Верба
2. - А тепер переходимо до другої сторінки нашого журналу, яка називається
«Культурні рослини».
Культурні рослини

Огірки Помідори Морква

Крокуси Конвалія Соняшник

Яблуня Смородина Малина
– Всі рослини діляться на культурні і дикорослі . Культурні рослини – це рослини, які вирощують та доглядають люди для своїх потреб. Вони ростуть на полях, городах, у садах і парках. Але всі культурні рослини походять від дикорослих. Давайте подивимося на сторіночку нашого журналу і скажемо, які культурні рослини тут зображені? А також скажемо де ростуть дані рослини.
(Огірки, помідори, морква, соняшник ростуть на огороді, крокуси ростуть на клумбах, конвалії ростуть у парках, яблука, смородина, малина ростуть дома в саду).
– А на які групи ми можемо поділити дані рослини?
(Овочі, фрукти, квіти).
3. – А зараз ми переходимо до наступної сторіночки нашого журналу, яка має назву «Дикорослі рослини».
– Дикорослі рослини ніхто не саджає і не доглядає. Вони ростуть у лісах, степах та на луках. Ви кожного дня, ідучи з дому до школи і зі школи додому, зустрічаєте як культурні, так і дикорослі рослини. Назвіть, будь ласка, які саме дикорослі рослини вам зустрічаються щодня. (Відповіді дітей)
– А тепер давайте подивимося, які саме дикорослі рослини зображені на цій сторінці нашого журналу.
(Берізки, клен, ліщина, подорожник, кульбаба, польова ромашка, папоротник, трава).
– Давайте розділимо на підгрупи ці рослини.
(Дерева – берізки, клен, кущі – ліщина, трав’янисті рослини – подорожник, папоротник, кульбаба, лісові дзвіночки, польова ромашка, трава).
– А де можна зустріти ці рослини?
(В парках, на луках, в лісах)

Дикорослі рослини

Подорожник Берізки Клен

Кульбаба Ромашка польова Лісові дзвіночки

Папоротник Трава Ліщина
4. Фізкультхвилинка
Трава низенька, низенька,
Дерева високі, високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
То вправо, то вліво їх нахиляє,
То вперед, то назад,
То вниз пригинає.
Птахи летять, відлітають,
А діти за парти сідають.
ІV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
– Ну що ж, прийшов час для четвертої сторінки нашого незвичайного журналу, яка має назву «Давай, пограємо!»
1. Відгадування загадок
• Сидить дівчина в коморі,
а коса її на дворі. (Морква)
• Живе один батько і тисячі синів має.
Всім шапки справляє, а собі не має. (Дуб і жолуді)
• Має гарні жовті вічка
Й фіолетову спідничку.
Запах ніжний і духмяний
Наповняє ліс весняний. (Фіалка)
• У зеленім кожушку, костяній сорочці
я росту собі в ліску – всім зірвати хочеться. (Горіх)
• Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
• Стою стрункий, високий, в зелених шатах я,
І золотом убрана голівонька моя.
На кожному городі ви бачите мене,
І всі із мене їли насіннячко смачне. (Соняшник)
2. Гра «Впізнай рослину»
– Я буду показувати вам малюнки рослин, а ви повинні розпізнати дерева, кущі, трав’янисті рослини. Якщо я показуватиму дерево, то ви повинні піднімати вгору руки. Якщо показуватиму кущі, то ви повинні хлопати в долоні. Якщо показуватиму трав’янисті рослини, то будете класти голівки на парти.
(Вчитель показує малюнки рослин, діти виконують рухи)
3. Гра «Хто де росте?»
– Я буду називати рослини, а ви будете говорити де вони ростуть.
– Кульбаба (на полі);
– Клен (в парках, лісі);
– Дуб (в парках, лісі);
– Тюльпани (на клумбах);
– Проліски (в парках);
– Яблуня (в саду);
– Слива(в саду);
– Ромашка (в полі, на клумбах);
– Фіалка (в парках);
– Ялинка (в лісі);
– Ліщина (в парках, в лісі);
– Троянда (на клумбах);
– Бузина (в парках, лісі);
– Сосна (в лісі).
V. Підсумок уроку
– В народі кажуть, що кожна людина у своєму житті повинна посадити дерево. Де б ви не були, ви повинні завжди пам’ятати, що не можна топтати траву, ламати дерева, зривати квіти.

Тема. Яку будову мають рослини?
Мета. Ознайомити дітей з будовою рослин, з’ясувати значущість кожного органа рослини; розвивати мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання. Схема будови рослини, малюнки рослин
Тип уроку. Урок-казка
Хід уроку
І. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
І зайшли ми на урок.
Зараз все ми приготуєм,
В цікаву казку помандруєм.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1. Відгадування загадок
• Навесні веселить, улітку холодить,
Восени харчує, зимою зігріває. (Дерево)
• Є рослина в нас така, що від неї кінь скака. (Овес)
• У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина)
(Під час загадування загадок, вчитель вивішує на дошці малюнки відгадок)
– Про що ці загадки? (про рослини)
– А які дерева, кущі, трав’янисті рослини ви знаєте? (відповідь дітей)
– Сьогодні на уроці ми з вами помандруємо в цікаву казку, яка розповість вам про те, яку будову мають рослини.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. (На дошці з’являється малюнок троянди, гілочки дерева, ромашки, гілочки
бузку )
– Одного разу в одній вазі опинилися разом троянда, ромашка, гілочка бузку, гілочка берези.
– Ой, – сказала троянда, - де це я? І що тут ви робите? – звернулася до своїх сусідів.
– Ми всі складаємо один букет, який стоїть у кімнаті однієї чудової дівчинки, – відповіла гілочка бузку.
– Про що ви говорите? Який там букет? Ви подивіться на себе, у вас навіть нема такої гарної квітки як у мене. І взагалі, ви мені не рівня. – Пихато сказала троянда.
– Можливо ми не такі гарні, як ти, але ми всі між собою схожі, адже ми – рослини, - сказала гілочка берізки.
– Так, нам як і тобі для життя потрібне сонечко, повітря, вода, світло. – Сказала ромашка. – І ми всі відносимося до живої природи.
– Ми всі виглядаємо по-різному, але всі ми маємо стебло, листок, квітку, плід з насінням. – Сказала гілочка бузку.
– Просто всі ми відносимося до різних
видів рослин, - відповіла берізка,
- ти, трояндо, відносишся до кущових
рослин, так як і гілочка бузку.

Ромашка відноситься до трав’янистих
рослин (квіткових), а я – гілочка з дерева
берези. І так кожна рослина відноситься
до свого виду, але будову має таку, як у нас.

– А також ми всі дихаємо, ростимо,
розмножуємось, живемось і помираємо.
У мене є чудова ідея, - сказала ромашка,
- давай ми всі разом завітаємо до
дослідницької лабораторії і роздивимось
будови різних рослин.
2. Дослідницька лабораторія
(На дошці малюнки будови різних рослин. Діти розглядають і порівнюють їх між собою)

3. Фізкультхвилинка
Петрик йшов. Йшов, йшов (ходьба на місці)
І суницю знайшов. (нахилитися вперед)
З’їв і далі пішов. (показати)
Петрик йшов, йшов, йшов
І горішок знайшов. Підняв і далі пішов.
Петрик йшов, йшов, йшов і грибочок знайшов,
Поклав у корзинку й додому пішов.
ІV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Гра «Знайди насіння»
– Трояндо, - сказала гілочка берези, - ну що, ми тебе переконали втому, що всі ми – рослини, всі схожі між собою, всі маємо однакову будову?
– Так, ви мене переконали, і мені дуже соромно. Вибачте мене, будь ласка!
– А тепер завдання для наших діток. Ви повинні знайти, де заховалося насіння даних рослин.

– Де заховалося насіння в кавуна?
– Де заховалося насіння в помідора?
– Де заховалося насіння в суниці?
– Де заховалося насіння в кульбаби?
– Де заховалося насіння в черешні?
– Де заховалося насіння в ялинці?
V. Підсумок уроку
– Молодці, діти. Я гадаю, що завдяки нашим друзям із казки, ви тепер знаєте яку будову мають рослини і чому вони всі між собою схожі.

Тема. Як розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини?
Мета. Ознайомити учнів з різноманітним світом рослин; вчити порівнювати між собою дерева, кущі, трав’янисті рослини; розвивати мовлення, мислення; виховувати допитливість, інтерес до вивчення рідної природи, любов до живої природи.
Обладнання. Малюнки дерев, кущів, трав’янистих рослин, , малюнок «чарівного автобуса», написи зупинок, схема
Вид уроку. Урок-подорож
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ось прийшли ми на урок,
Сіли всі рівненько.
Будем разом мандрувати,
Про рослини все вивчати.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні на уроці ми з вами здійснимо невеличку подорож на чарівному автобусі. Але ця подорож не поста. На кожній зупинці на вас чекатимуть різні цікавинки. А ще ви дізнаєтесь як розрізняти між собою рослини.

– Ну що ж , розпочинаємо нашу подорож. І ось перша зупинка, яка називається
«Давайте пригадаємо».
– Дивіться, нас зустрічає Тітонька Сова. Вона приготувала для вас питання, на які потрібно дати відповідь.
 Назвіть дані рослини.
 Яку будову мають зображені рослини? Назвати їх частини.

ІІІ. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
– Ну що ж, з першим завданням ви справилися добре. А тепер мандруємо до
наступної зупинки. Вона має назву «Послухай і порівняй».
А зустрічає нас Тітонька Сойка.
1. Розповідь про рослини
– Рослини поділяються на дерева, кущі, трав’янисті рослини
Верба – це дерево. У дерев стебло одне – стовбур. Стебло міцне, велике.

Калина – це кущ. У неї багато невеликих стовбурів. Вони міцні, як у дерева.

Ромашка – це трав’яниста рослина. У неї соковиті стебла. Вони тоненькі і ламкі.

2. Гра «Порівняй і відгадай»
– Тітонька Сойка приготувала для вас, діти, цікаву гру. Ви повинні по стовбуру відгадати, що за рослина (дерево, кущ, трав’яниста рослина)

Це стовбур дерева, Це стовбур трав’янистої Це стовбур куща,
бо він один, міцний. рослини, бо він тоненький, бо їх кілька і вони
соковитий. міцні.
– Молодці, діти, ви все вірно відгадали. А тепер вам потрібно порівняти рослини, що зображені на малюнках, і сказати чим вони відрізняються один від одного.

– Дерево високе, має один міцний стовбур.
– Кущ нижчий за дерево і має кілька міцних стовбурів.
– Квіти – це трав’янисті рослини. Вони низенькі і мають соковиті стебла.
3. Фізкультфвилинка
– Наступна зупинка «Відпочинь». А зустрічає нас Сонечко Семикрапочка
Стало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
Ми всі дружно піднялися,
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
ІV. Узагальнення й систематизація знань
– Ми з вами наблизились до четвертої зупинки, яка називається «Зелені друзі». І зустрічає нас Їжачок-Хитрячок. Він має для вас цікаві ігри.
1. Гра «Яка рослина зайва?»
– Перед вами три групи рослин. Ваше завдання знайти зайву рослину в кожній групі.

ялинка каштан ірис клен
лілія кульбаба тюльпан троянда
троянда береза бузок аґрус
(– Перша група – це група дерев. В цій групі зайвий ірис, бо він трав’яниста рослина.
– Друга група – це група трав’янистих рослин. В цій групі зайва троянда, бо вона відноситься до групи кущів.
– Третя група – це група кущів. Зайва в цій групі берізка, бо вона дерево.)
– Молодці, діти, гарно справилися із завданням.
2. Гра «Чия домівка?»
– Наступним завданням Їжачка-Хитрячка – знайти домівку для кожної рослини.

Ялинка
Яблуня
Троянда
Кульбаба
Ліщина
Конюшина
Дуб
Помідор
Слива
Кавун
Гладіолус

V. Підсумок уроку
– Ось нарешті ми з вами дібралися до останньої нашої зупинки «Ми все знаємо»
– Чим саме відрізняються рослини між собою?
– Про які групи рослин ви сьогодні дізналися?

Тема. Які дерева належать до листяних, а які – до хвойних?
Мета. Розширити уявлення учнів про різноманітність рослин; ознайомити з поняттям «листяні дерева», «хвойні дерева»; вчити порівнювати листяні і хвойні рослини, розрізняти їх на вигляд за листям; розвивати спостережливість, увагу, мислення, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до природи
Обладнання. Малюнки хвойних і листяний дерев, загадки
Тип уроку. Урок-гра
Хід уроку
І. Організаційний момент
На урок природи дзвоник продзвенів,
Всіх нас до роботи чемно запросив.
Будемо вивчати про рослини ми,
Будем в ігри грати
ІІ. Актуалізація опорних знань
– Діти, сьогодні у нас буде незвичайний урок. Протягом всього уроку ми будемо з вами грати в різні ігри. Але це будуть незвичайні ігри, а інтелектуальні. Завдяки їм ви багато чому навчитеся, і багато чого будете знати.
1. Гра «Давайте пригадаємо»
– Перша наша гра називається «Давайте пригадаємо». Ваше завдання – розгадати загадки і розповісти до яких груп рослин відносяться відгадки.
 Навесні зацвітає,
Влітку засмагає,
Червоне намисто
Восени вдягає. (Калина)
 Котики-воркотики в мене на вікні.
Котики-воркотики – гості весняні. (Вербові котики)
 На кущах росте низенько
Оця ягідка кисленька.
Рвеш, так не подряпай ручки,
Бо на тих кущах колючки. (Аґрус)
– Молодці! Вірно відгадали. А тепер скажіть, будь ласка, до якої групи рослин вони відносяться? (група рослин – кущі)
 У зеленім кожушку, костяній сорочці
Я росту собі в ліску – всім зірвати хочеться. (Горіх)
 На дереві гойдається,
Жупан колючий має,
На літо одягається,
А восени скидає. (Каштан)
 Стоїть над водою з розплетеною косою (Осика)
– А до якої групи рослин відносяться відгадки цих загадок? (група рослин - дерева)
 У зеленим зіллі
Виросли дівчатка –
Вії у них білі,
Золоті очатка. (Ромашка)
 Виростає шкода
На кінці города,
Хто до неї доторкнеться,
Як ужалений сахнеться. (Кропива)
 Росту при дорозі,
Всім допомагаю.
Лікую тих, хто опіки має. (Подорожник)
– Скажіть, будь ласка, до якої групи рослин відносяться відгадки цих загадок? (група рослин – трав’янисті рослини)
2. Гра «Культурні рослини»
– Завдання цієї гри полягає в тому, що ви повинні дізнатися, яка з рослин зайва.
• Чи культурні ці рослини:
Помідор, гарбуз малина,
Морква, жито, огірки,
Мак, кульбаба, буряки?
(Кульбаба – дикоросла рослина, а мак і малина бувають і культурними, і дикорослими)
• Чи культурні ці рослини:
Кабачки, кавун і дині,
Абрикос і полуниці,
Подорожник і пшениця?
(Подорожник – це дикоросла рослина)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1. Гра «Хто зайвий?»

Ялинка яблуня подорожник берізка
– Ваше завдання знайти зайву рослину серед малюнків і сказати чому вона зайва.
(В цьому переліку рослин зайвий подорожник. Бо ялинка, яблуня, берізка – це дерева, а подорожник – це трав’яниста рослина).
– Молодці! Вірно відповіли.
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, на які групи поділяються дерева.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Гра «Чий листок?»

(кленовий, горобиновий, дубовий, осиковий, сосновий)
– Чим ці листочки схожі і чим відрізняються? (у сосни замість листя голочки).
– Молодці, діти. Відповідаючи на це запитання, ви дізналися, що листочки можуть бути у вигляді голочок. А у яких дерев замість листочків голочки? (в ялинки, в сосни). Правильно.
– Дерева, у яких на гілочках листочки – це листяні дерева (берізка, каштан, клен, горобина, яблуня, горіх…). Дерева, у яких на гілочках голочки – це хвойні дерева (сосна, ялинка, ялиця, кедр..).
2. Відгадування загадок
 Літає, опадає,
На землю лягає,
Із землі не встає,
А на ній перегниває. (Листя)
 На ялинці ми ростем,
Гарний запах маєм.
Хоч колючі ми завжди,
Та колір не міняєм. (Голочки на ялинці)
– Молодці, діти, вірно. А як можна використати осіннє листя?
3. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, потягніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
Веретенцем покрутіться.
Відпочили? Все гаразд.
V. Узагальнення й систематизація опорних знань
1. Гра «Спільне і відмінне»
Ялинка сосна каштан модрина горобина
– Ваше завдання знайти, що є спільного в цих деревах і що відмінного.
(Спільне в цих дерев – їх будова: корінь, стовбур, плід. Відмінне – листя дерев, у каштана і горобини – листочки, а у ялинки, сосни і модрини – голочки.)
2. Гра «Хвойні, листяні»
– Завдання цієї гри полягає в тому, що коли я називатиму хвойні дерева, ви повинні тупати ногами, а коли називатиму листяні, то повинні хлопати в долоні.
3. Гра - вправа «Закінчіть речення»
У саду ростуть… (яблуні, груші, вишні, сливи…)
У лісі ростуть… (ялинки, сосни…)
У парку ростуть… (клен, береза, каштан, тополя…)
Вічнозелені дерева… (хвойні)
Дерева можуть бути… (листяні і хвойні)
На гілочках ялинки… (ростуть голочки)
На гілочках берези… (ростуть листочки).
VІ. Підсумок уроку
– Як правильно називати лист хвойного дерева?
а) колючка;
б) голка;
в) хвоїнка.
– Чому ялинку називають вічнозеленою? (Вона не скидає голочок і взимку, і влітку зелена кольором)

Автор: 

Колеснікова Тетяна Анатоліївна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі