Користувацький вхід

М.Гоголь "Тарас Бульба". Урок розвитку зв'язного мовлення

  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '2:3d93060b739af2571512e6e8bc6ec30d' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<h2>М.Гоголь \"Тарас Бульба\"<br />\nУрок розвитку зв\'язного мовлення</h2>\n<p>Мета: охарактеризувати образ жінки – козачки за повістю М.Гоголя «Тарас Бульба»; розвивати вміння аналізувати та порівнювати художні твори різних видів мистецтва; розвивати зв’язне усне та писемне мовлення учнів; виховувати повагу і любов до жінки – матері.</p>\n<p>Обладнання: репродукція картини Рафаеля «Сикстинська мадонна», О.Сластьона «Проводи на Січ», повість «Тарас Бульба»</p>\n<p>Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення</p>\n<p><em>Страшнішого горя нема,<br />\nніж те, коли старість мати<br />\nв домівці стрічає сама.</em><br />\n В. Симоненко</p>\n<div class=\"editor-center-button\">Хід уроку</div>\n<p>1. Оргмомент.<br />\n2. Актуалізація знань.<br />\n- Який твір ми з вами вивчили?<br />\n- Назвіть головних героїв повісті.<br />\n- Про кого з них ми ще не вели мову?</p>\n<p>Вчитель: Мати – одне із найсвятіших слів на землі. Це слово кожен з нас промовляє в радості і горі. Мати – це жінка, берегиня, богиня, продовжувач роду людського. Вона наче зіткана із сонячних променів.<br />\n В усі часи її образ оспівували і оспівують митці.<br />\n Отже, наш урок присвячується жінці – матері, українській берегині.</p>\n<p>3. Робота над темою уроку.<br />\n• Презентація теми, мети уроку.<br />\n• Перевірка випереджувального завдання.<br />\n- Які вислови про жінку, матір ви знайшли?<br />\n- Як розумієте їхній зміст?<br />\n- Які з них можна використати на нашому уроці.</p>\n<p>• Аналіз образу Бульбихи.<br />\n- В яких розділах повісті ми зустрічаємося з образом матері?<br />\n- Що ми дізнаємося про неї?<br />\n- Чи має вона ім’я?<br />\n- Які цитати з твору підтверджують її безправне становище?<br />\n- В чому трагедія цієї жінки?<br />\n- Як автор повісті ставиться до жінки – козачки?</p>\n<p>• Робота в групах<br />\n1 група. Ставлення Остапа до матері.<br />\n2 група. Ставлення Андрія до матері.<br />\n3 група. Ставлення Тараса до жінки.</p>\n<p>• Обговорення результатів роботи в групах.<br />\n• Бесіда.<br />\n- Як мати ставиться до синів?<br />\n- Чи рада їхньому поверненню із бурси?<br />\n- Як реагує на звістку чоловіка, про їхню поїздку на Січ?<br />\n- Чи однаковими були почуття матері до синів?<br />\n- Чому мати по – особливому ставиться до Андрія?<br />\n- Чи мала в своєму житті якісь жіночі радощі Бульбиха?<br />\n- А чи могла вона їх мати?</p>\n<p>Вчитель. На початку уроку ми говорили, що до образу жінки звертаються митці в різні періоди розвитку людства. Не виключенням є і козацька доба. Спробуємо з Вами проаналізувати два різних твори мистецтва. Один доби Відродження, інший – сучасності.<br />\n• Робота з репродукціями картин Рафаеля і О.Сластьона.<br />\n- Хто автор даної картини?<br />\n- Що Вам про нього відомо?<br />\n- Опишіть зміст полотна.<br />\n- Що означає слово «мадонна»?<br />\n(Мадонна – жінка божої краси з виразом лагідним і цнотливим)<br />\n- Розглянемо картину О.Сластьона «Проводи на Січ».<br />\n- З якими рядками повісті М. Гоголя співзвучна дана картина?<br />\n- Зачитайте епізод повісті, який може проілюструвати зміст цієї картини?<br />\n- Які художні засоби можна використати для опису жінок? Приведіть приклади.<br />\n- Що об’єднує ці дві картини?</p>\n<p>• Самостійна робота над написанням міні – твору на тему: «Чи можна українську жінку – козачку назвати мадонною?»<br />\n• Опрацюй пам’ятку!<br />\nЗверни увагу!<br />\n1. Продумай основну думку твору і намагайся усе підпорядкувати її розкриттю.<br />\n2. Намагайся оригінально почати роботу, звертай увагу на те, щоб вступ був пов’язаний з темою.<br />\n3. Дотримуйся послідовності у викладі матеріалу в основній частині твору.<br />\n4. Не забувай свої думки аргументувати та наводити приклади.<br />\n5. Дотримуйся пропорційності частин твору і стеж за зв’язком між ними.<br />\n6. Роби власні висновки, узагальнення.</p>\n<p>• Аналіз написаних міні – творів.</p>\n<p>4. Підбиття підсумків уроку.<br />\nПрочитайте епіграф нашого уроку.<br />\nСтрашнішого горя нема,<br />\nніж те, коли старість мати<br />\nв домівці стрічає сама.<br />\n В. Симоненко<br />\n- Як ви їх розумієте?<br />\n- Яким чином вони торкнулися змісту нашого уроку?</p>\n<p>Отже, ці слова як найтісніше переплітаються з темою нашого уроку. Ми переконалися, що трагедія нашої героїчної, величної душею козачки в тому, що проводжаючи синів у далеку дорогу залишається бути самотньою. Вона як «сива горлиця», як мадонна прагне їх оберігати. Вона розуміє, що її місія полягає в тому, щоб бути берегинею свого роду.</p>\n<p>5. Домашнє завдання.<br />\n. Знайти в тексті повісті картини пейзажу, намалювати ілюстрацію до твору.</p>\n', created = 1747299375, expire = 1747385775, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '2:3d93060b739af2571512e6e8bc6ec30d' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '2:d78f8df27ed619653fb6121f51b587b5' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p>В.М.Кошова, вчитель світової літератури Решетилівської гімназіїі імені І.Л.Олійника, Полтавська обл.</p>\n', created = 1747299375, expire = 1747385775, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '2:d78f8df27ed619653fb6121f51b587b5' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '2:0ced0ef91163b154994897597fd5f6ab' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p><a href=\"/node/4697\" title=\"Отримати до атестації сертифікат на підтвердження публікації\">Сертифікати Методичного порталу. Умови, правила та порядок замовлення</a></p>\n<p><a href=\"/sertif/reestr-e\" title=\"Реєстр електронних сертифікатів Методичного порталу. Отримати сертифікат до атестації швидко і безкоштовно\">Реєстр електронних версій сертифікатів</a></p>\n<p><a href=\"/sertif/reestr-p\" title=\"Сертифікат на підтвердження публікації на Методичному порталі (до атестації вчителів) з печаткою та QR-кодом поліграфічної якості\">Реєстр заявок друкованої (платної) версії сертифіката. </a></p>\n<p><a href=\"/node/2277\" title=\"\">Замовлення сертифіката (докладна інструкція)</a></p>\n<!--\n<a href=\"/node/5840\" title=\"\">Сертифікати Методичного порталу. Питання - відповіді</a>\n--><!--\n<a href=\"/node/5840\" title=\"\">Сертифікати Методичного порталу. Питання - відповіді</a>\n--><!--\n<a href=\"/node/5023\" title=\"\">Як роздрукувати електронну версію сертифіката</a>\n--><!--\n<a href=\"/node/5023\" title=\"\">Як роздрукувати електронну версію сертифіката</a>\n-->', created = 1747299375, expire = 1747385775, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '2:0ced0ef91163b154994897597fd5f6ab' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '2:84eb3e5574742c8fa4ae080a478ab36f' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p><img src=\"/sites/default/files/imce/user3/text200_2.png\" width=\"160\" height=\"34\" alt=\"Контакти\" align=\"right\" /></p>\n<!--\n<img src=\"/sites/default/files/imce/user3/text200.png\" width=\"160\" height=\"34\" alt=\"Контакти\" align=\"right\" />\n--><!--\n<img src=\"/sites/default/files/imce/user3/text200.png\" width=\"160\" height=\"34\" alt=\"Контакти\" align=\"right\" />\n-->', created = 1747299375, expire = 1747385775, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '2:84eb3e5574742c8fa4ae080a478ab36f' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '4:04fbaf38808e37531e5f41cb1149e028' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '1:3d838474a2bc6baf08bfee67e2aa320c' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<h2><a href=\"/user/register\">Зареєструйтесь</a>,<br />\n щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,<br />\nпублікувати власні матеріали, отримувати <a href=\"/node/4697\">сертифікати</a>.</h2>\n', created = 1747299376, expire = 1747385776, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '1:3d838474a2bc6baf08bfee67e2aa320c' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '4:bd26d5c1b123463aee5dc0a31e4af1d5' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '4:e8645e480b910356631c73ddec803187' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

М.Гоголь "Тарас Бульба"
Урок розвитку зв'язного мовлення

Мета: охарактеризувати образ жінки – козачки за повістю М.Гоголя «Тарас Бульба»; розвивати вміння аналізувати та порівнювати художні твори різних видів мистецтва; розвивати зв’язне усне та писемне мовлення учнів; виховувати повагу і любов до жінки – матері.

Обладнання: репродукція картини Рафаеля «Сикстинська мадонна», О.Сластьона «Проводи на Січ», повість «Тарас Бульба»

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення

Страшнішого горя нема,
ніж те, коли старість мати
в домівці стрічає сама.

В. Симоненко

Хід уроку

1. Оргмомент.
2. Актуалізація знань.
- Який твір ми з вами вивчили?
- Назвіть головних героїв повісті.
- Про кого з них ми ще не вели мову?

Вчитель: Мати – одне із найсвятіших слів на землі. Це слово кожен з нас промовляє в радості і горі. Мати – це жінка, берегиня, богиня, продовжувач роду людського. Вона наче зіткана із сонячних променів.
В усі часи її образ оспівували і оспівують митці.
Отже, наш урок присвячується жінці – матері, українській берегині.

3. Робота над темою уроку.
• Презентація теми, мети уроку.
• Перевірка випереджувального завдання.
- Які вислови про жінку, матір ви знайшли?
- Як розумієте їхній зміст?
- Які з них можна використати на нашому уроці.

• Аналіз образу Бульбихи.
- В яких розділах повісті ми зустрічаємося з образом матері?
- Що ми дізнаємося про неї?
- Чи має вона ім’я?
- Які цитати з твору підтверджують її безправне становище?
- В чому трагедія цієї жінки?
- Як автор повісті ставиться до жінки – козачки?

• Робота в групах
1 група. Ставлення Остапа до матері.
2 група. Ставлення Андрія до матері.
3 група. Ставлення Тараса до жінки.

• Обговорення результатів роботи в групах.
• Бесіда.
- Як мати ставиться до синів?
- Чи рада їхньому поверненню із бурси?
- Як реагує на звістку чоловіка, про їхню поїздку на Січ?
- Чи однаковими були почуття матері до синів?
- Чому мати по – особливому ставиться до Андрія?
- Чи мала в своєму житті якісь жіночі радощі Бульбиха?
- А чи могла вона їх мати?

Вчитель. На початку уроку ми говорили, що до образу жінки звертаються митці в різні періоди розвитку людства. Не виключенням є і козацька доба. Спробуємо з Вами проаналізувати два різних твори мистецтва. Один доби Відродження, інший – сучасності.
• Робота з репродукціями картин Рафаеля і О.Сластьона.
- Хто автор даної картини?
- Що Вам про нього відомо?
- Опишіть зміст полотна.
- Що означає слово «мадонна»?
(Мадонна – жінка божої краси з виразом лагідним і цнотливим)
- Розглянемо картину О.Сластьона «Проводи на Січ».
- З якими рядками повісті М. Гоголя співзвучна дана картина?
- Зачитайте епізод повісті, який може проілюструвати зміст цієї картини?
- Які художні засоби можна використати для опису жінок? Приведіть приклади.
- Що об’єднує ці дві картини?

• Самостійна робота над написанням міні – твору на тему: «Чи можна українську жінку – козачку назвати мадонною?»
• Опрацюй пам’ятку!
Зверни увагу!
1. Продумай основну думку твору і намагайся усе підпорядкувати її розкриттю.
2. Намагайся оригінально почати роботу, звертай увагу на те, щоб вступ був пов’язаний з темою.
3. Дотримуйся послідовності у викладі матеріалу в основній частині твору.
4. Не забувай свої думки аргументувати та наводити приклади.
5. Дотримуйся пропорційності частин твору і стеж за зв’язком між ними.
6. Роби власні висновки, узагальнення.

• Аналіз написаних міні – творів.

4. Підбиття підсумків уроку.
Прочитайте епіграф нашого уроку.
Страшнішого горя нема,
ніж те, коли старість мати
в домівці стрічає сама.
В. Симоненко
- Як ви їх розумієте?
- Яким чином вони торкнулися змісту нашого уроку?

Отже, ці слова як найтісніше переплітаються з темою нашого уроку. Ми переконалися, що трагедія нашої героїчної, величної душею козачки в тому, що проводжаючи синів у далеку дорогу залишається бути самотньою. Вона як «сива горлиця», як мадонна прагне їх оберігати. Вона розуміє, що її місія полягає в тому, щоб бути берегинею свого роду.

5. Домашнє завдання.
. Знайти в тексті повісті картини пейзажу, намалювати ілюстрацію до твору.

Автор: 

В.М.Кошова, вчитель світової літератури Решетилівської гімназіїі імені І.Л.Олійника, Полтавська обл.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі