Користувацький вхід

Психолого-педагогічний тренінг «Техніка педагогічного спілкування»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Психолого-педагогічний тренінг
«Техніка педагогічного спілкування»

Вступне слово
Ведучий. Вітаю всіх учасників нашої зустрічі! Пропоную привітатися нетрадиційним способом, без жодних слів. Таке вітання називається «струм».
Вправа «Струм» (3 хв)
Мета: створення позитивного емоційного тла зустрічі, згуртування групи, активізація уваги учасників.
Усі беруться за руки, утворивши одне велике коло. Ведучий потискує руку сусіда праворуч, той передає «струм» далі по колу. Коли потиск-струм доходить до ведучого, він спрямовує його в інший бік.
Прийняття правил роботи групи (5 хв)
Ведучий. Як ви знаєте, всі люди поділяються на дві категорії: одні вважають, що правила існують для того, аби їх дотримуватись, а інші переконані, що правила існують для того, аби їх порушувати. До якої категорії належимо ми? Звичайно, порушувати правила інколи буває дуже приємно, але ми як цивілізовані люди будемо спілкуватись, дотримуючись певних правил. Для чого це потрібно? Для того, щоб нам на зустрічі було:
• приємно;
• цікаво;
• безпечно;
• корисно.
- Як же будемо спілкуватися, щоб досягти такого результату?
Учасники групи пропонують правила методом мозкового штурму. Далі ведучий записує правила роботи групи, об’єднуючи схожі пропозиції та доповнюючи список своїми. Після формулювання кожного правила просить групу затвердити його.
Орієнтовні правила роботи групи:
Називати одне одного так, як він представлявся.
Говорити від себе.
Конфіденційність.
Доброзичливість, толерантність.
Щирість.
Право на «вето».
Активність.
Принцип «тут і тепер».
Говорити по черзі.
Утримуватись від критики та порад.
Інформування про мету тренінгу
Ведучий. Специфічною особливістю педагогічної діяльності є її нерозривна єдність зі спілкуванням.
Педагогічне спілкування як професійно-етичний феномен потребує спеціальної підготовки не лише для оволодіння технологією взаємодії, а й для набуття морального досвіду, педагогічної мудрості організації стосунків з вихованцями, батьками, колегами у різних сферах навчально-виховного процесу.
Педагогічна діяльність є емоційно напруженою, тому багато викладачів зазнають істотних труднощів, пов’язаних з нездатністю оперативно приймати рішення у стресових ситуаціях, не припускатися грубих помилок і зберігати при цьому витримку, спокій. Педагогічна втомленість, надмірні витрати енергії послаблюють працездатність, призводять до роздратованості, авторитаризму, конфліктів, навіть за найкращих початкових прагнень і гуманістичних поглядів. Це не може не відбиватися на студентах. Брутальні слова або дії педагога знижують самооцінку вихованця, включають неусвідомлені захисні механізми, які мають допомагати людині зберегти рівень самоповаги. При цьому закріплюються негативні програми поведінки (агресивність, невротична замкненість у собі, рухове розгальмування тощо), проти яких, власне, і намагався боротися викладач.
Викладач має справляти не тільки педагогічний, а й оздоровлюючий (тобто психотерапевтичний) вплив на інших. Сьогодні недостатньо бути викладачем і артистом, потрібно бути ще й лікарем. Навчання має бути хвилинами здорового способу життя.
Отже, викладачеві необхідні не тільки знання, уміння, а й техніка, яка дає змогу враховувати особливості впливу підсвідомості на поведінку та використовувати психотерапевтичні прийоми самозахисту і впливу на інших для збереження здатності до самозцілення та впровадження здорового способу життя.
Вправа «Очікування» (3 хв)
Учасники записують очікування від тренінгу на стікерах, після чого всі проговорюють їх уголос по колу. Потім приклеюють стікери (у формі квітів) на зображення великого «дерева сподівань».
Вправа «Презентація партнера» (10 хв.). Учасники мають обрати собі пару. Підготуватись 2 хв. та презентувати свого партнера. Звертається увага на монологічність чи діалогічність презентації, рефлексію. Підводиться обговорення до думки про особистісну орієнтованість під час уроку.
Вправа «Чесноти - недоліки» (10 хв.). Учасники мають назвати по одній власній чесноті. А потім по одному недоліку. Рефлексія. Підводиться обговорення до думки про те, транслятором яких власних рис є вчитель під час уроку.
Вправа «Робота над помилками» (10 хв.). Ведучий під диктовку учасників записує на дошці слова, допускаючи помилки. Потім просить бажаючого учасника виправити їх та поставити оцінку. Рефлексія. В обговоренні ведучий підводить до думки про позитивне мислення при оцінці учня.
Заключне слово
Існує багато видів професійної діяльності, що безпосередньо стосуються людини, але є серед них професії, які впливають на її долю. Одна серед них – педагог. Викладач дає можливість великій кількості людей не лише багато чого дізнатися, а й відчути ту особливу емоцію доторку до науки, до пізнання, до педагогічної творчості, що по суті має ту саму природу, що й зіткнення з художньою творчістю на концертах і виставах за участю великих майстрів.
Лекції у студентському житті становлять лише момент, але цього досить для того, щоб залишити в їхній пам’яті глибокі сліди. Тому значення
особистості педагога в педагогічному процесі накладає на нього велику відповідальність і вимагає великої постійної роботи над собою.

Автор: 

Абасалієва О.М. практичний психолог, викладач Красноградського коледжу КЗ "ХГПА" ХОР, Бобкова О.І. методист Красноградського коледжу КЗ "ХГПА" ХОР

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі