Користувацький вхід

Закон Джунглів і світ людей.За казкою Р.Кіплінга "Мауглі"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Відділ освіти Апостолівської райдержадміністрації
Червонотоківська ЗШ І-ІІІ ступенів

«Закони Джунглів і світ людей.»
за казкою Р.Кіплінга «Мауглі»

Підготував:

учитель світової
літератури
Радченко Л.З.

С.Червоний Тік
2014р.

План-конспект уроку за казкою
Р.Кіплінга «Мауглі».

Тема: Закони Джунглів і світ людей.
Суть протистояння світу Джунглів і
Світу людей. Друзі та вороги Мауглі.
Мета:
Навчальна: розширити розуміння учнями змісту головних
Законів Джунглів;дослідити протиставлення світу
Джунглів світові людей;учити учнів давати
характеристику персонажам твору,
використовуючи цитати з тексту;

Розвивальна: розвивати в учнів навички компаративного
аналізу, зв’язне мовлення, пам'ять, логічне
мислення, сприяти розвитку емоційних
почуттів, образного сприйняття світу;

Виховна: виховувати життєву активність, найкращі
моральні якості та позитивне ставлення до
оточуючих.

Тип уроку: дослідження; урок перевірки знань, умінь і навичок.

Обладнання: портрет Кіплінга;тексти казки «Мауглі»;ноутбук із
слайдами;картки із завданнями;тестові завдання;
літературний плакат «Закон Джунглів»;підручник;
таблички з назвами команд.

Джунглів Закони одвічні й нетлінні,
Як суша й небесная твердь.
Р.Кіплінг

Коли ти знаєш ціну щохвилини,
Коли від неї геть усе береш,
Тоді я певен: ти єси людина
І землю всю своєю назвеш.
Р.Кіплінг

Хід уроку.
І. Оголошення теми, мети та завдань уроку.
1. Вступне слово вчителя.

-Сьогодні в світ казковий
Вас хочу запросити
Й завісу тайни джунглів
Вам трішечки відкрити.
Про Мауглі, Багіру,
Балу та про Шер-Хана,
Табакі та Акелу
Почуємо всі тут.
Ми порівняєм з вами
Казкових персонажів,
Зупинимось при цьому
На кожному із них.
Ну що ж, розпочинаймо!
Не будем гаять часу,
Попереду чекає багато вікторин.

На уроці ми дослідимо, у чому полягає суть протистояння світу Джунглів і світу людей, спробуємо довести, що світ Джунглів чесніший за світ людей.
А ще спробуємо розв’язати проблемне запитання уроку:
? «Наскільки, на вашу думку, Закони Джунглів близькі до
законів людського суспільства?»

2. Привітання команд.

ІІ. Робота за темою уроку.
1. Слово вчителя.
- Як відомо, усі герої казки живуть за законами джунглів. Звірі завжди дотримуються їх, якими б суровими вони не були. Порушення законів джунглів уважається ганебним учинком і засуджується жителями джунглів.
2. Словникова робота.

Закон-правила, обов’язкові для всіх.
Закон Джунглів – вироблені віками правила співжиття звірів у лісі.

2. Презентація проекту «Закони Джунглів».
Основні положення проекту
- Закон Джунглів завжди чимось обумовлений.
- Закон забороняє полювати на людину, бо звірі вважають її слабкою істотою, але водночас небезпечною.
- Кожен звір, що утворив сім ю, може покинути зграю.
- Кожен звір має привести своїх дітей на Раду Зграї, щоб показати їх іншим.
- Ніхто не має права вбивати звірят.
- Усі джунглі твої. Ти можеш полювати дичину, яка тобі під силу, але не маєш права чіпати худобу: ні молоду, ні стару.
- Віддай частину їжі кволому.
- Усі в природі рівні, тому мають допомагати одне одному, піклуватися, а не ворогувати: «ми з тобою однієї крові».

3. Презентація проекту «Світ людей».
Основні положення проекту

- Люди жертвують життям заради скарбів.
- Люди жорстокі до своїх подібних і до звірів.
- Вони витрачають час на пусту балаканину та говорять неправду.
- Люди брехливі та несправедливі.
- Людина – незвичайна істота. Зовні ніби слабша за звіра, але має те,
що дає їй владу над тваринами: розум і внутрішню силу.

4. «Мозковий штурм».

Сформулюйте Закони Джунглів.

Закони Джунглів.

- Зграя сильна тоді, коли всі її члени тримаються разом.
- Усі повинні коритися Ватажкові.
- Не чинити розбрат у Зграї.
- Не втручайся, коли розмовляють ватажки.
- Убивай інших звірів лише для їжі й не чіпай людини.
- Жалій кволого, ділись з ним здобиччю.
- Здобич одного члена зграї належить усім.
- Володарка лігва – Мати, вона отримує для малят чверть здобичі.

5. Формулювання відповіді на проблемне запитання.

- Наскільки, на вашу думку, Закони Джунглів близькі до законів людського суспільства? Чи є в них спільне?

6. Проведення міні-дослідження тексту.
Завдання:

- Користуючись цитатами з тексту повісті – казки «Мауглі», доведіть, що світ Джунглів чесніший за світ людей?

- Чому ж Мауглі повертається до людей?

- Назвіть якості, які становлять моральну основу справжньої людини, і якості, що не сумісні з образом Людини.

(Представники від кожної команди називають ту або іншу якість і аргументують свій вибір).

(Всі учні складають у зошитах опору: «Позитивні якості» та «Негативні якості».

Слово вчителя.
«Завжди залишатися собою, іти своїм шляхом у житті, не втрачати почуття гідності, не зважати на труднощі, безкорисливо робити добрі справи – ось чинники, які визначають справжню Людину.

7. Робота в парах «Інтерв’ю з Мауглі».

- Уявіть себе кореспондентом газети або журналу, який приїхав у Джунглі, щоб зустрітися з Мауглі. Придумайте 3-4 запитання героєві казки.

ІІІ. Узагальнення й систематизація навчального матеріалу.

1. «Упізнай героя за цитатою.»

- «…недарма мати прозвала його Лен грі (Кульгавий). …він змалку шкутильгає на одну лапу і через те вбиває лише селянську худобу…»;

- «…великий сірий самотній вовк, керував Зграєю завдяки своїй
великій силі та розуму»;

- «…сонливий бурий ведмідь, який навчає вовченят Закону Джунглів»;

- «…спочатку він лазив не краще за лінивця, але потім навчився
стрибати між гілками дерев майже так само сміливо, як і сірі мавпи»;
- «…вся чорна як сажа, але з чудовими плямами на хутрі, які
виблискували у світлі місяця, мов намальовані»;

- «…він тільки і знає, що нишпорить скрізь, робить різні капості,
розносить плітки та їсть ганчір я й обрізки шкіри на смітниках коло
сіл»;

- «…старий пітон, який завжди хотів їсти».

2. Виразне читання тексту. (робота в групах по командах).

3. Криптограма «Знайди героя».

Б Т М Г З В
К А А С Ш Ж
Ь Б У З Е Ч
Б А Г І Р А
Ц К Л Ф Х К
Й І І Т А Е
В Г Д Є Н Л
Б А Л У Ь А

Знайди 7 персонажів казки.
( Табакі, Мауглі, Шер-Хан, Акела, Каа, Балу, Багіра).

4. Визначте, хто є другом Мауглі, а хто – ворогом.
(Робота в групах).

Д Акела В
Шер-Хан
Р Мати-вовчиця О
Табакі
У Багіра Р
Каа
З Руді собаки О
Батько вовк
І Балу Г

И
5. Які риси характеру кому притаманні?

Д Розум В
Р Мудрість О
У Боягузтво Р
З Справедливість О
Я Вірність Г
М Хитрість А
Підступність М
Лицемірство
Чесність
Великодушність

6. «Порушена послідовність».

Відновіть послідовність цитат з казки «Мауглі» і запишіть їх номери відповідно до перебігу подій у творі.

1. «Починало світати, коли Мауглі самотньо сходив з гори до невідомих створінь, які звуться людьми».
2. «Акела, самотній вовк, лежав коло скелі, і це свідчило, що місце ватажка зграї лишається вільним».
3. «Він усе ріс та ріс, як тільки може рости хлопець, що не знає ані уроків, ані навчання, все дужчав і дужчав…».
4. «Табакі: він тільки й знає, що нишпорить скрізь, робить різні капості, розносить плітки та їсть ганчір я…».
5. «Всі знали Багіру, і ніхто не наважувався ставати їй на дорозі…».
6. «Він брат нам в усьому, за винятком крові.»

( 4, 5, 3, 6, 2, 1)
7. «Асоціативний кущ».

(Слайди із зображенням героїв демонструються по черзі). (Ноутбук).

Мауглі

Розумний Турботливий

вірний у дружбі Спостережливий

сильний

Багіра

Розумна Смілива

Мудра Рішуча

Шер-Хан

Хитрий Самовпевнений

Злий Підступний

8. «Схована літера».

Закресли кожну другу літеру та прочитай один із Законів Джунглів.

МЗИГОХДУНОІЧЄРЇСКЕРЙОГВДІХ – ТФИВІАЯ
(Ми однієї крові – ти і я.)

ІУ. Підбиття підсумків уроку.

1. Бесіда.

- Як ви розумієте цей закон Джунглів?

- Чи всі жителі джунглів дотримувалися законів?

- Які Закони Джунглів вам сподобались найбільше?

- А які закони життя людського суспільства ви особисто запровадили б?

2. Оцінювання (з використанням індивідуальних оцінювальних листів).
1.(заповнення картки самооцінки роботи на уроці).

№ п/п Як я працював на уроці Коментар учня Самооцінка
1. Я зрозумів роль портретної характеристики персонажа.
2. Я плідно працював у команді, висловлював нові ідеї, свою власну думку.
3. Я розвивав своє асоціативне мислення, зрозумів, що кожен персонаж утілює певні риси характеру.
4. Я вчився працювати з текстом твору.
5. Я зрозумів суть головного Закону Джунглів.

2.Творча робота з елементами самоаналізу.

- За складеною на початку уроку опорою визначте, яких якостей, позитивних чи негативних, більше в кожного з вас.
(Учні відзначають наявність і позитивних і негативних якостей).

- Чи можете ви сьогодні назвати себе Людиною з великої літери?
- Що заважає?
3. Етап рефлексії.
1.Літературна вікторина «Відгадай слово».
(Учні записують відповіді в зошити).

- Скільки вовченят було у сім ї вовків?
- Як звали шакала, якого всі зневажали?
- Як звали хитру і сміливу пантеру?
- Як звали ведмедя, який навчав вовченят Закону Джунглів?
- Хто наводив страх на жителів джунглів?
- Що означає ім я Мауглі?

2. «Мікрофон».
- Чи досягли ми очікуваних результатів?

- Що, на вашу думку, мало бути організовано краще?

У. Домашнє завдання.
1.Написати твір-роздум на одну із запропонованих тем:

«Чому Мауглі став моїм улюбленим казковим героєм?»;

«Чого навчила мене казка Р.Кіплінга «Мауглі»?

2. Індивідуальні завдання:

- Намалювати ілюстрації до твору;

- Придумати своє закінчення казки «Мауглі».

Автор: 

Радченко Л.З.,директор школи,вчитель світової літератури та російської мови,Червонотоківська ЗШ І-ІІІ ступенів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі