Конспект уроку на тему "Площа прямокутника і квадрата"
Мета: ознайомити учнів із формулами обчислення площ прямокутника і квадрата, ввести поняття одиниці виміру площі, формувати навички роботи з різними одиницями вимірювання площ та обчислення площ прямокутників і квадратів; виховувати інтерес до предмета, акуратність записів, старанність, культуру усного мовлення; розвивати пам'ять, логічні та обчислювальні навички, словниковий запас.
Тип уроку: формування та закріплення знань.
Форма роботи: діалог, інтерактивне спілкування, практичне застосування набутих знань.
Обладнання: плакати із заготовленими логічними задачами на розрізання, картки, таблиця на визначення площі, лінійка.
Термінологічний словник основних понять: площа.
Епіграф уроку
Математика — це велична споруда, створена уявою людини, для пізнання Всесвіту. (Ле Корбюз’є)
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.Перевірка домашнього завдання.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Усні вправи
1. Закінчіть речення:
• якщо маємо добуток п множників, кожний з яких дорівнює а, то такий вираз аn читається ...;
• добуток двох однакових натуральних чисел називають...;
• добуток трьох однакових натуральних чисел називають...;
2. Заповніть пропуски в записах:
• 32+42=9+ ... =25;
• 33+23=27+ ... = ...;
• 262-(122∙3+175)= ...;
•. 63- 2∙43-13=216- ... -1= ....
3. Знайдіть периметр:
• прямокутника, ширина якого дорівнює 11 см, а довжина в 3 рази більша;
• квадрата, якщо довжина його сторони дорівнює 32 см?
4. На скільки квадратів зі стороною 1 см можна розбити прямокутник зі сторонами:
• 3 см і 4 см;
• 3 см і 9 см?
5. Яким має бути прямокутник, щоб його можна було розбити прямою на два квадрати?
Як обчислити периметр прямокутника ,якщо довжина дорівнює 15см, а ширина 4 см.?
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Петрику і Сергійку потрібно перекопати ділянки, що мають форми прямокутників. Сторони ділянки, яку має перекопати Петрик, дорівнюють 8 см і 4 см, а Сергійко — 16 см і 2 см. Кому доведеться виконати більшу роботу?
Щоб відповісти на дане запитання, потрібно обчислити площі прямокутників.
IV. Вивчення нового матеріалу
Оскільки з поняттям площі фігур та формулами для обчислення площ прямокутника й квадрата учні ознайомилися в початковій школі, то вчителю достатньо сформулювати основні властивості площі:
• якщо фігури рівні, то рівні й їхні площі;
• площа квадрата з одиничною стороною —- одиничний квадрат;
• якщо фігуру поділити на частини, то сума площ цих частин дорівнює площі фігури;
Та нагадати формули S=ab i S=a2 для натуральних чисел а і b.
V. Інтерактивне спілкування з учнями
Задача 1. Довжина прямокутника дорівнює 18 см, а ширина в 3 рази менша. Знайдіть площу прямокутника.
Задача 2. За 1 хв на планеті знищують 20 га лісу. Скільки лісу знищать за урок?
Задача 3. Ширина прямокутника дорівнює 32 см, що в 4 рази більше за його довжину. Периметр квадрата дорівнює площі прямокутника. Знайдіть сторону квадрата.
Задача 4. Довжина прямокутника на 14 см більша, ніж його ширина. Периметр прямокутника дорівнює периметру квадрата зі стороною 26 см. Знайдіть сторони прямокутника.
Задача 5. Ділянка квадратної форми зі стороною 40 м поділена на 16 рівних квадрати.
Для зрошення ділянки слід прокласти трубу з точки А, яка має поділити її на дві рівні частини. Довжина труби 100 м. Як це зробити? Скільки розв'язків має задача?
Відповідь. Два розв'язки.
VI. Підсумок уроку
VIL Домашнє завдання
Складається з теоретичної частини—текст пункту підручника та практичної — кількох вправ і задач, подібних до завдань класної роботи.
Задача 6. Периметр прямокутника дорівнює 158 см. Знайдіть площу прямокутника, якщо його довжина на 17 см менша, ніж ширина.
Задача 7. Квадрат зі стороною 12 см і прямокутник, одна зі сторін якого дорівнює 8 см, мають однакові площі. Знайдіть невідому сторону прямокутника.
Індивідуальне завдання: виміряти об'єкти домашньої кімнати ( вікна, двері).
Журнал "Математика в школі"
Підручник для 5 класу