Користувацький вхід

Як звірі пристосувалися до життя взимку?

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0
Інтегрований урок з природознавства для 2 класу

Мета. Сформувати в учнів уявлення про те, як зимують звірі; вчити знаходити ознаки пристосування звірів до життя взимку; формувати уміння та навички при роботі з наочністю; удосконалювати вміння роботи в парах, групах; розвивати мовлення, мислення; виховувати допитливість, любов до тварин та бережливе ставлення до них.
Тип уроку : урок засвоєння нових знань
Форма : інтегрований урок (читання, розвиток мовлення, природознавство).
Обладнання : ілюстрації із зображенням тварин, ілюстрації до казки «Рукавичка», використання комп’ютера, картки із завданням, маски тварин.
Хід уроку

І Організаційний момент
Всі мерщій сідайте, діти,
Домовляйтесь не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
І щоб не було мороки.
Всі готові до уроку?!
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
«Очікування»
План уроку
ІІ Актуалізація опорних знань
1. Хвилина спостережень
(за погодою, змінами в рослинному та тваринному світі)
Учитель. Кожного дня ми ведемо спостереження за погодою: - за живою та неживою природою.(Слайд)
Ми спостерігаємо за природою і вчимося у неї, бо природа знає краще. І від того, якими ми будемо спостерігачами, чи зможемо помітити хоча б маленькі зміни в природі, буде залежати наше життя, здоров’я .
(учень проводить хвилину спостережень)
- Сьогодні 23 січня (п’ятниця )
t –
хмарність –
вітер –
опади –
- Які зміни в рослинному світі?
(рослини в стані спокою)
Достигають шишки на сосні та ялині
- Які зміни в тваринному світі?
(не чути веселого співу пташок)
Пташки збираються ближче біля годівничок.
- Діти, ми продовжуємо з вами працювати над довготривалим проектом «Пори року» . Проглядаючи ваші творчі зошити я відмічаю, що ви багато вже зібрали матеріалу. Молодці!
2. Хвилинка – цікавинка
- А ви знаєте, як називали січень у давнину?
Учень . Назва Січень походить від слова «Січа». У давнину в цей час починали розчищати ділянки від корчів, щоб весною їх засіяти. Цей промисел називається «січа».
Учень . До цього перший місяць року мав і інші назви: студень, просинець, сніговик, тріскун, вогневик, льодовик, шипун, сніжень, лютовій.
Учень . Перший місяць зветься Січень.
Завірюха так січе, -
Зрешетить усе обличчя.
Тим, хто в хату не втече.
3. Народний прогностик (Слайд)
- Наші спостереження за природою ми пов’язуємо з народним прогностиком. Які народні прикмети щодо завбачення погоди ви знайшли?
- Яскраві зірки взимку – на мороз.
- Миготять зірки в небі – на сніг.
- Кільце навколо місяця – на сильний мороз.
4. Поетична хвилинка (Слайд)
- Поети теж полюбляли дивитись на природу , милувались нею і писали про це у своїх віршах . (вірші про січень).

ІІІ Мотивація навчальної діяльності (Слайд)
- Так , зима – це чудова пора року. Скільки краси, скільки різних чудес. Але це пора випробувань, виживання для тваринного і рослинного світу.
Люди, готуючись до зими, утеплюють домівки, одягаються тепліше.
А як же рослини пристосувались до зими?
- кора дерев та кущів потовщала, стала міцнішою;
- дерева і кущі скинули листя;
- маленькі бруньки одяглись у лусочки, ніби у кофтинки;
- надземні частини трав’яних рослин відмерли;
А як пристосувались птахи?
- одні відлетіли у теплі краї;
- переселилися поближче до людських домівок;
А як же звірі? Ось сьогодні ми і дізнаємось.
Тема уроку (Слайд)
Як звірі пристосувались до життя взимку?
Завдання уроку (Слайд)
Знати . Які звірі залягають у сплячку, а які ведуть активний спосіб життя. Уміти. Виділяти ознаки пристосування звірів до життя взимку.
Цінувати. Всі дари природи; бережливо ставитись до тваринного світу.
Учитель А щоб упоратись із завданням уроку маємо:
Не просто слухати, а прислухатися.
Не просто дивитись, а придивлятися.
Тільки терплячому природа відкриває свої таємниці.
ІV Вивчення нового матеріалу
- Діти, а ви любите казки? Я запрошую вас у гості до казки.
Сьогодні у нас - незвичайний урок.
У казку ми зробимо ще один крок.
А з казкою ми зустрічались не раз,
І знову вона завітала до нас.
Казка стукає у двері –
Привітаємо її.
Дуже –дуже постарайтесь –
І впізнаєте її.
- Будьте дуже уважні. Нам потрібна буде ваша допомога.
1. Інсценізація української народної казки «Рукавичка» (Слайд)
Автор Настала холодна зима. Одного морозного дня пішов дід у ліс по дрова. А за ним побігла собачка. Тай загубив дід рукавичку . Біжить мишка. Влізла в рукавичку та й стала там жити. Аж тут плигає жабка. Впустила її мишка. Стали вони жити разом. Коли це біжить зайчик. І зайчика пустили до рукавички. На цей шум – гам прибігла і лисичка. Лисичка - сестричка і собі проситься. Ось їх уже четверо. Де не взявся вовчик – братик. І собі до рукавички проситься.
- Хро – хро – хро ! Я кабан – іклан. Пустіть і мене . Уже їм і тісно, а що робить.
Затріщали кущі, вилазить ведмідь та й собі до рукавички.
Коли це дід оглядівся – нема рукавички. Пішов назад дід її шукати. А собачка побачила рукавичку. Та як загавкає. Всі злякались і порозбігались лісом.
2. Проблемна ситуація
- Діти ось ми і пригадали казку «Рукавичка». У цій казці і тваринки розмовляють, і живуть в одній хатці. Хто був уважний, яка неточність допущена тут? Чого не може бути в природі взимку? (жабка, ведмідь залягають у сплячку)
- Так, жабка заривається у землю, або опале листя. А ведмідь спить у барлозі. Наша мова сьогодні про звірів.
- А чому одні звірі залягають у сплячку, а інші ведуть активний спосіб життя? Давайте спробуємо це пояснити. Також виділити ознаки пристосування звірів до зими. (на дошці)
↑ ↑
Ознаки пристосування звірів до зими
↓ ↓ ↓
- Давайте створимо довкілля звірів. А допоможуть нам наші казкові герої. Але спочатку трішки відпочинемо.
3. Фіз.хвилинка
4. Модель довкілля звірів
- Я зайчик. Необхідні умови для мого життя – це сонце, повітря, вода, рослини (їжа). А їм я гілочки, кору дерев, суху травичку.
- Я лисичка. Моє довкілля – це сонце, повітря, вода, грунт, їжа. Я полюбляю личинки, жуки, комахи. Але їх нема взимку, тому я їм молоденьких зайчиків, мишей.
- Я вовк - хижий звір. І мені потрібно сонце, вода, повітря і їжа (тварини).
- Я ведмідь. І моє довкілля – це теж сонце, вода, повітря , земля, їжа. Але їм я рослини.
- Я кабан – дика свиня. Мені теж потрібне сонце, вода, повітря , земля, їжа…
Діти ви помітили, що умови необхідні для життя звірів майже однакові. А чим вони різняться?(їжею)
(Учень створює модель довкілля зайця)
- Давайте створимо модель довкілля зайчика.
- А з настанням зими їжа для окремих звірів зникає. І щоб зберегти своє життя і перечекати зими вони залягають у сплячку. Отже, перша ознака пристосування звірів до зими:
- Звірі залягають у сплячку.
- Але чи можуть звірі залягти у сплячку голодними. Чи довго вони так просплять? Звичайно – ні. Тому що ж роблять такі звірі? (накопичують жирові запаси).
- Накопичують жирові запаси
- Ми дізнались, що ведмідь залягає у сплячку. А які ж звірі ще залягають у сплячку?
5. Хвилинка – цікавинка
Учень Я знаю, що їжак теж залягає у сплячку. Він спить під купами листя, хмизу або в норах і ямах під пеньками та коріннями. Запасів він ніяких не робить. Спить дуже міцно. За зиму дуже худне.
Учень Я знаю, що ще спить борсук. Він робить собі схованку у хмизі, риє нірку. Спить дуже чутко, перевертаються, прислухуються. Їсть і рослини і тварини. Любить мед.
Учень. Чимало звірів впадають у сплячку. І сон цей незвичайний і сплять вони кілька місяців, і збудити їх дуже важко. Під час зимової сплячки серце б’ється повільно і мляво, дихання ледь помітне. І навіть температура тіла у багатьох дуже знижується.
6. Робота з підручником. (с. 84)
Робота в парах.
Вам потрібно роздивитись уважно малюнки і знайти ще ознаки пристосування звірів до зими. Але не тільки знайти, а й пояснити чому так? На прикладі білки, козулі, зайця. (звірі змінюють забарвлення хутра, щоб ставати непомітними для ворогів.
Отже, ознака пристосування звірів до зими:
- Змінюють забарвлення хутра;
- Хутро стає густішим, теплішим.
Фіз. хвилинка (для очей)
7. Хвилинка – цікавинка
Зайчик змінює свою шубку двічі на рік: бурувато – сірий колір робить його непомітним улітку серед зелених рослин, а світліший узимку на снігу.
Білочка теж змінює свою яскраво - руду шубку на сіреньку, щоб куниця не побачила її серед гілок дерев.
V. Закріплення нового матеріалу.
8. Робота в групах (Слайд)
«Хто чим живиться?»
Кора, гілки Птахи
Насіння і ягоди Білки
Горіхи Кабани
Жолуді Лосі, зайці, олені
9. Чарівна скринька (Слайд)
- А ось запитання із нашої чарівної скриньки. Я разом із вами залишаю там цікаві запитання. Спробуємо дати на них відповідь.
- Навіщо звірам хвости?
- Чи прокидається ведмідь під час зимового сну?
10. Робота в парах (Слайд)
- Складіть ланцюжок живлення у зимовому лісі.
Кора, гілки – зайчик –лисиця
\ козуля – вовк
Горішки - білочка - куниця
\ лисиця
11. Робота в зошиті с. 26(робота в парах)
12. Тестування
1.Хто взимку смокче лапу?
а) кабан
б) лось
в) ведмідь
2. Хто найнебезпечніший ворог мишей у лісі?
а) кабан
б) лось
в) лисиця
3. Хто живиться сухою травою, корою дерев?
а) лисиця
б) заєць
в) вовк
(в, в, б)
VІ Підсумок
- Наш урок добігає до кінця. То чи вдалося нам з’ясувати : Як звірі пристосувалися до життя взимку?
- Які ж ознаки пристосування звірів до життя взимку? Хто із звірів впадає у сплячку, а хто веде активний спосіб життя?
- Я дізнався…..
- Я тепер точно знаю …..
- Мені сподобалося …..
- Я хотів би ще дізнатися…..
- Чи справдились ваші очікування щодо уроку? Яким же був урок?
У – успішним
Р – радісним, розумним
О – особливим
К – корисним
Д/з с. 85 Завдання для друга природи. Пригадайте казки, мультфільми про зимове життя звірів.
Важко пережити зиму звірам, птахам. І на допомогу їм приходять люди. Як люди допомагають тваринам взимку? Це тема нашого слідуючого уроку. Готуйте цікаву інформацію.
І пам’ятайте:
Людина – не володар природи, а лише її частина. Ми гості у Матінки – природи. Тому не потрібно нічого робити, щоб їй зашкодити. Не потрібно робити боляче природі. Бережіть природу.!

Дякую за урок!

Автор: 

Дегтяренко Ліана Георгіївна, вчитель початкових класів Первомайської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 4

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі