Користувацький вхід

Урок позакласного читання в 2 класі «А вже весна, а вже красна»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема уроку: «А вже весна, а вже красна»

Мета. Закріпити в учнів знання про пору року весну. Розвивати техніку читання, виразність, уміння переказувати текст, коментувати, складати казки, декламувати вірші. Прищеплювати любов до рідної мови, природи.

Обладнання. Ребуси, малюнки весни, м’яч для гри «Поверни м’яч», приладдя до інсценівки казки, макет телевізора.

Хід уроку

1. Організація класу.
– Діти, у нас сьогодні не зовсім звичайний урок позакласного читання. На ньому ми побачимо, як ви вмієте самостійно читати й переказувати, коментувати, складати казки, зустрінемося з багатьма цікавими завданнями.
А ще наш урок незвичайний тому, що до нас завітала незвичайна гостя.Хто ж вона?

Крутими верховинами,
Барвистими долинами,
Лугами, сінокосами,
Гаями стоголосими,
Степами, перелогами,
Широкими дорогами,
Барвінками уквітчана,
Піснями закосичена,
Гучна, ясна, красна
Прийшла до нас ……( весна.)

– Діти, чи не покличемо ми її сюди, в клас?
Діти.
Ой веснонько-весно,
Ти прийди до нас.
Дуже тебе просить
Увесь другий клас.

Стук у двері

– Хто це? Мабуть весна.

Заходить Весна (дівчина у віночку заквітчана квітами і стрічками)

– Доброго дня усім: і дорослим, і малим.
До вас прийшла, моя малеча мила,
Ви чекали і діждалися мене.
Уже сніги навколо розтопило
Моє яскраве сонце весняне.
А сонечку поміг мій братик – Вітер,
Він з березнем прилинув навесні.
Для вас сьогодні принесла я квіти:
Жовтенькі, білі, ніжно-голубі.

(обсипає всіх листочками і пелюстками)

Весна. – Скажіть мені, будь-ласка, діточки милі,
Чи раді ви моїй дивній силі?
– З чим ви пов’язуєте моє ім’я? Які асоціації у вас виникають,коли чуєте слово- Весна?
– Ось вам мої емблеми – сонечка. На їх промінчиках ви повинні написати слова, які пов’язані з моїм іменем. Якщо ви справитеся із завданням, тоді мої сонечка засвітяться.
(діти працюють і розмальовують сонечка)

Весна. Я завітала до вас на урок, щоб побачити, чи добре ви читаєте, чи багато знаєте про мене, чи вмієте переказувати, розказувати, відгадувати загадки. Але я приходжу не сама, зі мною – мої помічники, брати – місяці. Ось перед вами їхні назви, зашифровані в ребуси. Давайте прочитаємо їх назви в тому порядку, в якому вони приходять до нас. (ребуси додаються)

Вчитель. Отже, мова сьогодні бути іти про весну. Для роботи на уроці ми поділимося на дві команди, адже наш урок – змагання. Команди назвемо весняними іменами: «Підсніжники» і «Проліски».
(діти розділяються на дві команди)
Працювати ми будемо під таким девізом: «Весна іде – красу несе. І тій красі радіє все!»

Привітання команд.

1 команда
Ми маленькі, ми біленькі,
У нас ніженьки тоненькі.
Вітер з нами ніжно грає,
Все гойдає, колихає
Ми вітаєм радо вас,
Бо весна прийшла у клас.

2 команда
Навесні ми зацвітаєм
Синім цвітом серед гаю.
Нас не стрінете ви літом –
Ми весняні перші квіти.
І також вітаєм вас,
Бо весна прийшла у клас.

Вчитель. Розмову нашу ми почнемо з розповідей про весняні місяці. Для сьогоднішнього уроку ви збирали матеріал про місяці, про походження їх назв. Знайомилися з народознавчим матеріалом, збирали прислів’я і приказки про весняні місяці.
Отож, почнемо з першого місяця Весни – Березня.

– Чому місяць так називається?
– Чому квітень називається квітнем?(з настанням квітня можна почути в лісі перше Ку-Ку і ліс одягається у світло-зелений колір)

ЗВУЧИТЬ ПІСНЯ «Весняний вальс».

– Чому травень називається травнем?
– Які зміни відбулися в природі з настанням весни?
– Чим займаються люди весною?

Усі зміни в природі люди підмічали впродовж багатьох років. І виражені вони у народних прислів’ях. Давайте згадаємо, з якими прислів’ями про весну ми зустрічалися на уроках?

– У березневу днину сім погод на годину;
– Березневе тепло, мов мачухи добро;
– Від березневих дощів земля квітне;
– На марець виставила баба палець, а взяв та й замерз;
– Березень часом снігом віє а часом сонцем гріє;
– Прийшов марець – відморозив палець;
– Квітневий день рік годує;
– Квітневої роботи на май не відкладай;
– Хто в квітні не сіє, той в вересні не віє;
– Сухий квітень – голодний рік;
– Квітень – перелітень – бо перелітає трохи зими, а трохи літа;
– У квітні ясні ночі закінчуються приморозками;
– Минув марець – готуй у поле ярець;
– Весна ледачого не любить;
– Теплий квітень, мокрий май – буде хліба урожай;
– Як у травні дощ надворі – то восени хліб в коморі;
– Проспиш весною, заплачеш зимою;
– Травнева роса полям краща од вівса;

Весна – прекрасна пора року. Її неповторну красу зображають у своїх картинах художники, описують письменники і поети. Зараз у нас ПЕРШИЙ буде конкурс «Диктор» - це конкурс на кращого декламатора віршів про весну.
(Діти декламують вірші)

Наші помічники – місяці, наша чарівна Весна знайшли своє відображення і в прекрасному малюнку. Для уроку ви підготували малюнки і аплікації. І ми зараз разом створимо композицію «Весняні кольори».

Я – хмаринка по небі гуляю
Всіх навколо я розвеселяю
Тілі-трілі, тілі-трілі
Які всі гарні, які всі милі (хмари)

Я – сонечко золоте, я сонечко чарівне
Усіх грію своїм теплом
Стрічайте мене, веселіте мене
Вкрийся ,земленько, буйним зелом (сонце)

Ми – сонечка посланці-
Веселії промінці.
Ми любимо весну
Зелену і чудесну (промінці)

Ростем ми і квітнем
Нам сонце, мов ненька
До сонечка тягнем
Пелюстки маленькі (мати-й-мачуха)

Я – пролісок синенький
І перший навесні
Сказати вам раденький
Кінець, кінець зимі! (пролісок)

Цвіту я синьо-синьо,
Лист зелений квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив,
Мене ж не займає (барвінок)

Цвітемо літом коло хати
Золоточубі сонценята
Вкрили ми усю долину
Звеселили полонину (кульбаба)

Я – конвалія в віночку
Задивилась в теплу синь,
І малесенькі дзвіночки
Дзвонять всюди дінь-дзінь-дзінь» (конвалія)

Ми квіточки маленькі,
В нас пагінці молоденькі.
Дуже любим ми весну,
Вона будить нас від сну (підсніжник)

Зум-зум-зум
Понад квітами шум
Тут бджілоньки літають
Мед у вулики збирають (бджола)

Йде весна і кличе нас
У поля, теплом зігріті.
Ми поливаєм все навкруг,
Нам дуже раді діти (дощ)

Вчитель.
Прекрасний ви малюнок всі створили
Тут квіти, дощик, сонечко ясне
Напевно Весну дуже полюбили
Адже земля кругом така прекрасна
А зараз – увага! ДРУГИЙ КОНКУРС «Чи знаєте ви наших пернатих друзів?»

Змагання «Шифрувальник»
Весна.
Я бачу, ви дуже багато знаєте про мене. Всі ви переконані, що не може бути Весни без веселого пташиного щебету. Але трапилася біда. Не всі птахи можуть повернутися до нас із теплих країв. Сьогодні вранці я отримала телеграму «Підступна зима зашифрувала наші імена і ми не можемо повернутися додому. Допоможіть!»

І команда
ш…к
ж…й…..р…н…к
с…л…в…й
з…з…л…
ів…л…а

ІІ команда
ч…п…я
ж…р…в…ль
л…л…ка
п…р…п…л…а
м…х…л…в…а

Весна. Молодці діти, швидко впоралися із завданням. Тепер птахи можуть вільно повернутися додому.
Вчитель. А зараз відкрийте свої книжечки для позакласного читання і прочитаємо ті оповідання, в яких мова іде про птахів. Читаємо виразно і зрозуміло.
То які оповідання ми будемо читати?
(Діти читають оповідання «Рятуйте» і «Смілива зозулька».

Вчитель. - Про яких птахів ви читали?
- Що цікавого взнали?
- Яку користь приносять птахи?
- Чи потрібна їм ваша допомога і коли?
- Чи допомагали ви пташкам взимку і як?

Фізкультхвилинка. Гра «Поверни м’яч»

Вчитель. Природа – це наш дім. Кожен із нас несе відповідальність за неї. Що ми можемо і що не маємо права робити, щоб не нашкодити природі і щоб її зберегти. По черзі я буду кидати м’яч кожному учневі, а він повинен дати відповідь на питання «Як зберегти природу?». Даючи відповідь, він повертає м’яч назад.

ТРЕТІЙ КОНКУРС.
Конкурс «Хто краще перекаже»
(слухається читання казки – «Перемогли» з журналу «Розкажіть онуку». – 2009. – № 5-6. – С. 25.)

Один учень починає переказувати, другий продовжує.(по черзі з кожної команди)

Вчитель. На початку уроку ми говорили з вами, що наш урок не зовсім звичайний. Ви були вже декламаторами, народознавцями, художниками, оповідачами. А тепер перетворимося на артистів, а клас наш на кілька хвилин перетвориться на ляльковий театр. Додому вам було завдання: підготувати для інсценізації казку про весну. Учні нам покажуть казку, а ви будьте уважними, щоб відповісти на запитання.

ЧЕТВЕРТИЙ КОНКУРС
Інсценізація казки «Підсніжник» – І команда.
Інсценізація казки «Пролісок» – ІІ команда.

Запитання для ІІ команди:
– То чому ж зима злякалася? (бо квітка підсніжник – перша провісниця весни)

Запитання для І команди:
– Як з’явився на світі пролісок?(з Крижинки, яка перетворилася на краплинку води і впала на землю.)
Вчитель. Дуже гарні ви артисти, а чи не любите ви самі складати казок?

П’ЯТИЙ КОНКУРС.
Конкурс «Склади казку»

Вчитель. Перетворення тривають, і ми зараз будемо справжніми казкарями, які розповідатимуть дітям казочку про весну (діти, по одному від команди, розповідають казку про весну)

Вчитель. Ми бачимо, що ви, діти, вмієте гарно розповідати,переказувати, складати казки. Але нам потрібно вдосконалювати свою мову. Іноді нам треба говорити виразно, іноді повільно, а часом нам потрібно дуже швидко висловити свою думку. Для цього треба вміти швидко говорити. Цьому вмінню ми можемо навчитися , якщо будемо промовляти скоромовки. Чи любите ви читати скоромовки? То може позмагаємося?

ШОСТИЙ КОНКУРС.

Промовляння скоромовки: Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак півню.
Ти не вмієш так, як я,
Так, як ти, не вмію я.
(по одному від команди)
Вчитель.
.
– Швидко говорити ми вміємо. А чи вміємо ми швидко читати? Давайте нагадаємо таке правило:
Хто багато читає,
Той багато знає.
Хто швидко читає –
Той багато зробити встигає
називається Зараз ми з вами не в команді, а кожен за себе, позмагаємося « Хто більше прочитає?»
– Кожний буде читати свій текст одну хвилину, потім підрахує слова і запише на сигнальну картку.
(підбивається підсумок: хто прочитав найбільше слів, а кому ще треба працювати над швидкістю).

Вчитель. Ось і підходить до кінця наш урок. Всі ми дуже добре попрацювали. Оцінка нашої роботи ось у цій корзинці. Наші шановні гості клали в корзинку емблему тої команди, яка була найбільш активною в тому чи іншому конкурсі, яка давала правильні відповіді, члени якої дуже активно і правильно переказували, читали скоромовку. Емблем якої команди буде більше, та команда перемогла.

Весна. Дорогі діти, хочу вам подякувати за такий прекрасний урок,Ви дуже добре попрацювали і заслуговуєте тільки на похвальне слово. Моє слово ви зможете прочитати , якщо правильно розмістите літери , які написані на зворотній стороні тих сонечок, які я вам подарувала на початку уроку.
І на закінчення моя просьба до кожного з вас:
Світ прекрасний навколо тебе
Сонце ясне, і ясне небо,
Птахи і звірі, гори і ріки -
Нехай він буде таким навіки.
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить.
Тож бережіть природу, любіть її, веселітеся з нею. Тоді весь світ буде прекрасним!
На закінчення нашої зустрічі порадуйте нас веселою весняною піснею.

ЗВУЧИТЬ ПІСНЯ « Вербові котики».

Автор: 

Білянська Любов Миколаївна, вчитель початкових класів Товстенської ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Товсте Гусятинського району Тернопільської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі