Галина Дмитрівна Луценко вчитель початкових класів Русанівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.. – ДНЗ», відділ освіти Броварської РДА
Навчання грамоти
(Письмо)
Тема: Письмо рядкової букви «ч», складів і слів з нею
Мета: Навчити дітей писати рядкову букву «ч», з’єднувати з іншими буквами у словах. Закріплювати вміння проводити звуковий аналіз слів, вдосконалювати вимову, закріплювати вміння ділити слова на склади, ставити наголос. Розвивати творчі здібності дітей. Збагачувати словниковий запас, мовлення дітей. Виховувати любов до природи, охайність у роботі.
Обладнання: серія малюнків до казки, картки з друкованими і писаними буквами, букви з розрізної азбуки для роботи в парах,
Урок - казка
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго дня! – бажаю я другові,
Доброго дня! - я вітаю пташину,
Доброго дня! – я вітаю людину,
Доброго дня! – бажаю вам всім.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Пригадайте, яку букву ви вивчили на уроці читання?
- Який звук позначається на письмі буквою «ч». Що це за звук?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, ви любите казки? А які найулюбленіші? Назвіть.
- - Які казкові герої там зустрічаються?
- Давайте спробуємо придумати сьогодні свою казку?
- До нас на урок завітала …
Ви скажете хто, коли відгадаєте загадку.
Кістяну сорочку маю
І ніколи не знімаю, -
У сорочку-костомаху я ховаюся від страху.
- Ну, звичайно ж це … черепаха.
А як ще називають черепаху, можливо хтось чув?
- Так, Мудра Черепаха. А чому, Мудра? (Напевне, що довго живе і багато знає).
Тож сідайте зручніше і почнемо нашу казку.
Мудра Черепаха жила в густому листяному лісі. Вона знала про всі події, які відбувалися.
Новини погані й хороші їй приносила Стара Чапля, яка вже давно перебралася жити до лісу. Старий Їжачок допомагав Мудрій Черепасі по господарству.
Одного разу Стара Чапля прилетіла із поганими новинами.
Вона розповіла, як Зла Змія закрила учнів – звіряток лісової школи у своїй норі. І відкрити ті двері зможуть учні нашого класу, якщо виконають її завдання.
Діти, а ось і лист, який надіслала Мудра Черепаха. Вона просить у Вас допомоги, тому, що сама не впорається і повернути звіряток у ліс не зможе.
Ви згодні допомогти ?
Для того, щоб дістатися до Нори, треба виконати завдання.
Отже, завдання перше від Зайчика.
Робота в парах
З букв, що є у на партах складіть слова і зробіть звукову модель.
І – й ряд ІІ. ряд ІІІ. ряд
Білочка річка гачок
=●−●−−● = ●−−● −●−● −
З першим завданням ми справились і зможемо скористатись човном, щоб перебратись через річку.
Завдання друге від Білочки.
Робота в зошитах.
Назвати всі зображені предмети, в яких чуються звуки [ч][ ч].
Скласти речення до схеми, що в зошиті.
Ось справились з другим завданням і Білочка нам вкаже шлях далі.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати рядкову букву «ч».
ІV. Вивчення нового матеріалу
Учні порівнюють друковану і рукописну літеру «ч».
- Буква «ч» складається з двох елементів. Другий елемент – похила із заокругленням внизу вам відомий. Перший елемент – це невеличка фігурна лінія. Починаємо писати її трохи нижче верхньої рядкової лінії, ведемо похилу лінію до верхньої рядкової, звідти, не відриваючи руки, проводимо вигнуту лінію, не відриваючи руки ведемо вниз похилу лінію із заокруглення праворуч
Завдання третє приніс Черв’ячок.
- Діти пишуть літеру в повітрі, обводять зразки і дописують рядок самостійно. Пишуть на рахунок «і-раз-і, два-і».
Летить із завданням четвертим Чайка
Покладемо правильно зошити, візьмемо гарно ручки, сядемо рівненько і напишемо буквосполучення з літерою «ч»
V. Фізкультхвилинка
Раз, два, три – йшли качата до води.
На «чотири» дружно сіли,
Лапками затріпотіли.
На «п’ять» дружно встали
І назад почеберяли
VІ. Продовження роботи в зошитах.
Завдання п’яте принесла Качка
Написання слів із вивченою буквою.
VІІ. Закріплення вивченого
Завдання шосте. Коли виконаємо завдання Вовчика, нам дістануться ключі від вертольоту, щоб перелетіти гори.
Гра «Хто більше»
Назвати слова з буквою «ч»
І ряд ІІ ряд ІІІ ряд
(на початку слова) (всередині) (в кінці)
Завдання сьоме. Останнє завдання приготувала для нас Хитра Лисичка
Щоб нарешті визволити звіряток із нори Злої Змії, потрібно списати речення, поданого друкованим шрифтом.
Учні читають речення, аналізують його. Записують самостійно у вільному рядку.
VІІІ Підсумок уроку
- Ось ми і визволили учнів-звіряток. З усіма завданнями справилися. Чи сподобалась вам наша казочка?
- То яку букву навчилися писати?