Тема Українська народна казка «Рукавичка»
Мета: поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості. Працювати над виразним, правильним читанням; розвивати навички читання тексту в особах; правильно інтонувати речення, переказувати казку близько до тексту, розвивати зв’язне мовлення, мислення, артистичні здібності учнів. Виховувати дружбу, любов до природи.
Обладнання: індивідуальні складові таблиці для розчитування, картка для читання «Без зупинок», картка з анаграмами, мікрофон, малюнок рукавички, ілюстрації до казки, підручник Літературне читання для 2 класу.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу
1.Емоційний настрій на урок.
Продзвенів дзвінок,
Починається урок .
Учитель посміхається,
Школярики стараються.
Працюватимемо старанно,
Щоб побачити в кінці,
Що у нашім другім класі
Діти просто молодці.
Вчитель:
- Кому дозволено сісти першим? (Дівчаткам)
- Так, спочатку краса, а потім – сила.
2. Девіз уроку: ( на дошку)
Думати - швидко,
Розповідати – чітко,
Працювати – дружно,
Запам’ятовувати – міцно.
ІІ. Вправи для вдосконалення навичок читання
1. Мовна розминка.
- Гра «Впіймай звук».
Який звук найчастіше чуємо? (слайд)
- Фонетична зарядка. (слайд)
Як кличе курка курчат?
А качка каченят?
А жабка жабенят?
Яка пісенька у півника?
2. Розчитування. (слайд)
ка-ак ку-ук ка-ка-ка
ке-ек кя-як ко-ко-ко
ки-ик кі-ік ку-ку-ку
ко-ок кю-юк ку-ка-рі-ку
3. Скоромовка. (слайд)
Курник гарний на горбку.
Гарненька курка в курнику.
4. Прочитай за 20 секунд: (слайд)
каже кабан зайчик скраєчку
коли жабка вовчик собачка
кущі мишка лисичка сказав
куди братик сестричка іклан
- Яка буква спільна для слів кожного стовпчика?
5. Гра “Згадай казку” (слайд)
Буква “Ка” казки складає,
А тому у вас питає:
- Розкажіть, в яких казках
- Є герої з букви “Ка”?
6. Гра «Круг, кружечок, повернись, ціле слово утворись» (на дошці)
Лиси медик
Миш чик
Вед чка
Зай ка
-Що це за слова? (назви тварин)
-В яку групу їх можна об’єднати? (тварини)
-До якої природи вони належать? (до живої)
7. Загадка (слайд)
• Де ж усі сховались звірі?
У якій такій квартирі?
Дуже тісна, невеличка
Це чудова ... .
V. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Вступне слово вчителя.
- А як вам сьогодні відпочивалось вночі? Які сни наснилися? Можливо хтось приходив до вас у гості?(відповіді дітей).
- А до мене сьогодні вночі приходила казка. Ось предмет, який вона залишила для вас. Подивіться. (на екрані малюнок рукавички, слайд )
- Що це таке? (рукавичка) А навіщо вона потрібна? А як називається казка , в якій цей предмет зустрічається? А чому саме рукавичка?
- Тож сьогодні ми з вами познайомимось з цією казкою та з її головними героями.
- Подумайте і скажіть чого б ви хотіли навчитися на уроці.
«Мікрофон включено» ( говорять і передають один одному)
Діти, а що таке казка? (розповідь учениці)
VІ. Робота над казкою «Рукавичка»
1. Читання казки вчителем, використовуючи комп’ютерну презентацію.
- Діти, вам сподобалась ця казка?
- Чим вона вам сподобалась? Що зацікавило?
- Яких героїв казки ви запам’ятали?
- Де взялася в лісі рукавичка?
2. Фізкультхвилинка
Пташка високо літає,
Зайчик весело стрибає,
Тихо лис десь пробіжить,
Кабан під деревом сидить.
Десь в барлозі спить ведмідь.
Всіх звіряток цих любіть!
3. Словникова робота. (слайд )
шкряботушка біжить
скрекотушка де не взявся
побігайчик вилазить
сестричка суне
братик вліз
іклан плигає
набрідь прибіг
- Прочитайте слова, правильно наголошуючи.
- Що об’єднує слова першого стовпчика?
- Що об’єднує слова другого стовпчика?
4. Читання казки учнями (мовчки).
- Чи в повному об’ємі казка у підручнику?
- Якої частини немає?
5. Логічний розбір казки. (Працюють «Центри»)
Центр «Читайлик»
Вчитель:
Знаємо! Це цікаво!
- Прочитайте за порядком назви тваринок, що оселилися в рукавичці.
(слайд )
- Кого звірі вже не хотіли впускати? (слайд )
- Прочитайте, хто третім попросився в рукавичку? (слайд )
Центр «Логікомудрія»
Вчитель:
Зуміємо!
- Прочитайте анаграми і розплутайте порівняння: (слайд )
дужий, як силиця
вірний, як цаєзь
швидкий,як імдевдь
кучерявий, як басока
хитрий, як ранба
голодний, як квов
- Які з цих тварин не є героями казки «Рукавичка»?
- Чи можна в рукавичці помістити дідову собачку?
Мовний центр
Вчитель:
Спробуємо!
- Хто з героїв казки заховався за слова? (на дошці)
- о – = о = (ведмідь)
- о – о = о (лисиця)
- о = о = (заєць)
Математичний центр
Вчитель:
Зможемо!
- Скільки всього звірів було в рукавичці? Назвіть їх. (слайд)
- Хто прийшов перед вовком?
- Хто прийшов п’ятим?
- Хто прийшов перший, а хто останній? (слайд )
- Назвіть всіх тварин у порядку збільшення: від найменшої за розміром до найбільшої. (слайд )
- Молодці! Ви змогли! Ваш клас дружний, а дружба гори верне!
6. Спостереження за мовою казки.
- Прочитайте початок казки. А як по-іншому починаються казки? Переробіть початок.
7. Розвиток зв’язного мовлення.
- Розгляньте малюнок (підручник с. 35)
- Кого з героїв художник не зобразив?
- Пригадайте, як закінчилася казка? Розкажіть її кінець.
8. Інсценізація казки.
VІІ. Підсумок урок
А зараз підсумок проведемо у вигляді інтерв’ю:
- Яку казку ми прочитали?
- Які герої казки вам запам'ятались?
- Чого вас навчає ця казка?
- Яку допомогу потребують звірі від людей?
VII.Домашнє завдання
- Виразно читати казку в особах.
- Намалювати ілюстрації до казки.
-Детально переказувати.