Тема. Односкладні речення. Неозначено - особові речення.
Мета: поглибити знання учнів про односкладні дієслівні речення; сформувати поняття про неозначено-особове речення, способи вираження в ньому головного члена; розвивати творчі вміння аналізувати, трансформувати й конструювати неозначено-особові речення, у яких головний член має різні способи морфологічного вираження; формувати вміння визначати стилістичну функцію цих синтаксичних конструкцій у текстах різних стилів мовлення; за допомогою мовленнєвокомунікативного дидактичного матеріалу поглибити світогляд восьмикласників щодо національної культури українців.
Культура мовлення і стилістика: речення двоскладні й односкладні неозначено-особові як синтаксичні синоніми.
Текст (риторичний аспект): використання односкладних неозначено-особових речень у текстах різної стильової належності.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Епіграф: Люби свій край. Всю душу солов’їну
і серця жар йому віддай в піснях.
Це так як дихати – любити Батьківщину.
( В. Сосюра)
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні продовжуємо подорож Синтаксисом. Давайте пригадаємо
з чим ми ознайомились минулого разу, мандруючи вулицею
односкладних Означено - особових речень.
Гра “Що мені відомо про односкладне речення” (по 1 б.)
1) Речення бувають:
а) односкладні;
б) трьохскладні;
в) двоскладні;
г) чотирьохскладні.
2) Односкладні речення містять у собі:
а) два головних члени речення;
б) один головний член речення;
в) один головний і другорядні члени речення;
г) лише другорядні члени речення.
3) Односкладні речення бувають:
а) узагальнено-особові, означено-особові, називні, безособові;
б) означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-
особові,називні;
в) безособові, неозначено-особові, узагальнені;
г) означено-особові, називні, прикметникові, узагальнено-
особові.
4) Знайти односкладне означено-особове речення:
а) Ні твоїх снів, ні твоїх дум нам не забути, рідний краю
(Б.Лепкий).
б) Щедро оспівана ця праця людська ( М. Сингаївський).
в) Блакитними очима дивиться мені в очі весна (Є. Гуцало).
г) Люблю хати древлянського Полісся ( Л. Костенко)
1 2 3 4
а б б г
в
III. Самостійне опрацювання теоретичних знань.
Зупинімося на вулиці Неозначено - особових речень. Уявімо, що ця затишна, осяяна сонцем вулиця розміщена у нашій країні, яку ми так любимо. Саме тому й епіграфом нашого уроку є слова відомого поета В.Сосюри, який закликає любити свою землю, а речення, з якими ми працюватимемо, розповідатимуть нам про нашу прекрасну Україну.
1. Дослідження “ нової вулиці ” .
Односкладні речення – речення, основа яких складається з одного
головного члена ( підмета або присудка)
Н: Любімо Україну щирим серцем, чистою душею
Присудкові
Неозначено–особові речення - головний член вказує на дію, яка
стосується неозначеної особи .
Н: Пам”ять про Тараса Шевченка свято шанують у нашій країні.
Узагальнено–особові речення - головний член вказує на дію. яка
виконується усіма або кожною особою.
Н: Не гордись званням, а гордись знанням.
Безособові речення -головний член означає дію чи стан, що відбува-
ється без активної участі особи.
Н: У музеї зібрано велику колекцію вітряків з різних місць
України.
Підметові
Називні речення -головний член стверджує наявність предметів,
явищ або особи.
Н: Осіння золота пора.
Неозначено - особові речення - це такі односкладні речення, у яких головний член виражений дієсловом 3-ї особи множини теперішнього і майбутнього часу.
Ці речення властиві науковому, офіційно-діловому публіцистичному та розмовному стилям.
2. Синтаксичне спостереження.
- Провести синтаксичне дослідження - спостереження поданих речень за видами) ( по 1 б.)
1). Визначити неозначено - особове речення.
а) Світили в хаті не смальцем або олією, а якимись тонкими
лучинами ( Панас Мирний).
б) Сіяли всю ніч ( О. Гончар).
в) Яремі дав коня зайвого з обозу ( Т. Шевченко).
г) Вітерець осінній приємно освіжав чоло (Є. Доломан).
2). Вкажіть неозначено – особове речення, головний член якого
виражений дієсловом у 3-й особі множини теперішнього часу.
а) Знов повіяло в душу весною
б) Як мило йти рідними стежками.
в) Моя Батьківщина для мене свята, прекрасна і славна.
г) Нас зустрічають хлібом - сіллю (Леся Українка).
3). Вкажіть неозначено – особове речення, головний член якого
виражений дієсловом у множині минулого часу.
а) Там синіє Дніпр широкий з жовтими пісками, з високими
берегами, з темними лісами (М Луків).
б) Інститути та університети перейшли в Україні на
європейську систему навчання.
в) Той монастир недавно збудували ( Ліна Костенко).
г) Чи хоч пучечок тої калини мені на груди покладуть
(Ліна Костенко).
4) Вкажіть неозначено-особове речення, головний член якого виражений
дієсловом у множині умовного способу.
а) Світанком вийшли до Бугу ( М. Стельмах).
б) Подали б уже автомобілі.
в) Між зелених хлібів Розкидано чорні плями баштанів
(А. Головко).
г) Чудесна київська осінь. Падає листя з київських каштанів
(О.Вишня).
1 2 3 4
б г в б
3. “ Мозковий штурм ” ( 1 б.)
Яка різниця між записаним епіграфом та щойно протестованими реченнями?
( Люби свій край. Всю душу солов”їну і серця жар йому
віддай в піснях)
а) Речення в епіграфі узагальнено - особове;
б) Речення означено - особове ;
в) Речення неозначено - особове.
б
4. Інтерактивна гра -- дослідження -розпізнавання ( 1 б .)
Відгадай загадки. Знайди неозначено – особові речення.
а) Влітку відпочивають , а взимку дітей катають .
б) Мовчить, а сто дурів навчить.
в) Мене просять, дожидають, наче гостя виглядають; а з”явлюся—
хвилюються та в захисток ховаються.
а санчата а в
б книга
в дощ
IV. Підсумок уроку. Оцінювання
Екскурсія вулицею Неозначено – особових речень закінчується, але, щоб переконатися чи уважними і спостережливими туристами ви були, виконайте такі завдання:
Лінгвістична гра ( по 0,5 б.)
1) Односкладні речення поділяються на 6 видів :
а) так; б) ні;
2) Односкладні речення -- це речення , в яких головний член
виражається дієсловом 3-ї особи множини теперішнього часу:
а) так ; б) ні ;
3) У неозначено – особових реченнях головний член – присудок;
а) так; б) ні;
4) У називних реченнях головний член – присудок:
а) так; б) ні.
1 2 3 4
б б а б
V. Домашнє завдання.