Культура спілкування. Конфлікти.
Урок-тренінг
Мета: проаналізувати вплив конфліктів на здоров’я людини; учити розуміти й прогнозувати поведінку різних людей під час конфліктів; формувати в учнів розуміння необхідності конструктивного розв’язання конфліктів; розвивати базові комунікативні навички 2); виховувати доброзичливу, гуманну й упевнену манеру спілкування.
Обладнання та матеріали: ватман, маркери, стікери, скотч, роздавальний матеріал дляроботи в групах, презентація.
Хід заняття
I Організаційний етап
Привітання, перевірка підготовки до уроку, психологічне налаштування: «Усміхніться собі, усміхніться мені, усміхніться одне одному».
Учитель. Ми зібралися, щоб допомогти одне одному стати розумнішими, сміливішими, навчитися поводитися серед людей, захищати себе і слабкого, уміти спілкуватися з однолітками й дорослими. Спілкуватися на рівних, без страху, приниження й образ, без бійок, чесно й справедливо, розуміти себе й інших людей.
Вправа-знайомство «Це здорово!»
Мета: підвищити самооцінку, отримати підтримку групи.
Учні по черзі називають своє ім’я і розповідають про особливості свого характеру (наприклад: «Я гарно малюю» тощо). У відповідь усі хором говорять: «Це здорово!» й одночасно піднімають угору великий палець.
Привітання
Станем разом ми у коло,
Скільки друзів — глянь навколо.
Руку другу простягну,
З другом сварку не почну.
Будемо ми впевнені.
А для друзів і присутніх —
Щирими й відвертими.
Вправа «Очікування»
На ватмані намальована річка, по якій пливе кораблик. Учні після оголошення теми тренінгу пишуть своє ім’я на стікерах та очікування від заняття. Потім розміщують їх на березі сподівань.
II Основна частина
Асоціативні вправи
На дошці прикріплюють слово «конфлікт». Учням роздають різноманітні слова. Якщо якесь із них має відношення до слова «конфлікт», учень прикріплює його поруч із словом на дошці.
Сварка, бійка, щкола, впертість, слабкість, любов, повага, роздратованість, зневага
Мозковий штурм
- Які дії можуть спричинити суперечку?
- Які почуття можуть виникати в учасників конфлікту?
Розповідь учителя
Усі ми — люди. Усі ми — різні. Скільки людей — стільки характерів. У кожного з нас є своє світобачення, інтереси, уподобання, «плюси» і «мінуси» у характері.
Найбільше часу ви проводите в школі з однолітками. Приємно перебувати в колективі, де вас підтримують і розуміють, допомагають, де є спільні прагнення та переконання. Про такий колектив говорять, що він «згуртований». У ньому легше долати труднощі, краще працювати.
Протягом життя людина переживає безліч різних емоцій: тривогу та радість, кохання та ненависть. Усі ці емоції та почуття властиві як дорослим, так і дітям. І якщо дорослі у своїх вчинках переважно керуються не емоціями, а розумом, то діти часто не розуміють і не чують одне одного. Так виникають конфлікти.
Конфлікти спричиняють в організмі стрес. Стрес — це унікальна реакція організму на небезпеку.
Він проявляється в підвищенні кров’яного тиску, прискоренні серцебиття та дихання. Така реакція організму спрямована на швидке й ефективне розв’язання завдань, що постали перед організмом. Цей стан забирає багато сил і не може тривати надто довго. Для відновлення нормальної роботи організму потрібен повноцінний відпочинок. Організм реагує на перевантаження зниженням імунітету, виникненням запальних процесів та серцево-судинних захворювань.
Найкраще уникати конфліктів у спілкуванні. Навіть якщо конфлікт уже виник, наслідки стресу можна зменшити. Для цього достатньо поставитися до ситуації розумно: подумати, що стало причиною конфлікту і що слід робити надалі, аби уникнути такої ситуації. Найкраще розглядати конфлікт як завдання, що необхідно розв’язати. Результат конфлікту часто залежить від самої людини.
Якщо доброзичливо ставитися до людини, звертатися до неї на ім’я, то конфлікту можна уникнути, адже немає того, у кого не було б рис (зовнішніх чи внутрішніх), за які б її не можна було поважати. І це варто пам’ятати завжди.
Демонстрація « конфлікту» на прикладі кульки
Робота в групах
Учні об’єднуються у 3 групи за кольорами карток.
Обговорення проблемних ситуацій.
Ситуація 1
Четверокласник поспішає в школу, оскільки на першому уроці в нього відповідальна контрольна. Але автобус чомусь затримався. Учень починає хвилюватися, нервувати, кричати на маму, ледь не плаче.
Проаналізуйте ситуацію. Що треба робити, коли розв’язання проблеми від вас не залежить?
Ситуація 2
Мама забула завести будильник, і діти проспали. Сестра розхвилювалася, почала сердитися й у поспіху забула закрити кран у ванній кімнаті, розлила на кухні чай, упустила масло. Натомість брат поводився зовсім інакше: він не хвилювався, а був радий, що виспався, і почав спокійно збиратися, щоб устигнути на другий урок.
Яка поведінка зашкодить здоров’ю і стосункам у родині??
Ситуація 3
Четверокласник забув узяти змінне взуття і його зупинили чергові. Він став сперечатися, демонструвати, що в нього чисте взуття і йому не треба перевзуватися. Сперечаючись, учень так розхвилювався, що в нього розболілася голова, і це дошкуляло йому на уроках упродовж усього дня.
Чи можна було розв’язати ситуацію, що склалася, якось інакше?
Вправа-руханка « Поміняємось місцями»
Поміняйтеся місцями ті, хто любить свою маму.
Поміняйтеся місцями ті, у кого карі очі.
Поміняйтеся місцями ті, хто має домашнього улюбленця.
Поміняйтеся місцями ті, хто хоче мати справжніх друзів.
Запитання до учнів:
- Як треба поводитися під час конфлікту?
- Як навчитися контролювати себе?
- Як за розв’язання конфліктів може допомогти правило світлофора:
«ЗУПИНИСЬ. ПОДУМАЙ. ВИБЕРИ»?
Досягнення результатів
Учні свої очікування перевішують на інший берег.
III Заключна частина
Завершення тренінгу
Вправа «Чарівна зірка»
Учитель розповідає дітям історію:
«Колись, дуже давно жила на світі Зірка. Їй було прикро, що на неї ніхто не звертає уваги, і вона вирішила піти до мудреця. Прийшовши, вона запитала: «Чому мене не помічають?». Мудрець відповів, що світло зірок гасне, коли поряд є сонце, і запропонував їй жити на небі, з’являючись лише вночі. Він також попередив, що там холодно і страшно. Але Зірка нічого не злякалась, а мудрець за її хоробрість, бажання дарувати людям світло зробив подарунок: не одна Зірка стала жити на небі, а багато-багато нових зірок, для того щоб їй не було самотньо. Та щоб навіки зберегти пам’ять про Зірку, мудрець подарував кожній людині її дочку — маленьку зірочку».
Відгадайте, хто ж ці зірочки? (Відповідь: МИ)
Учитель. Станьте в коло. Зробіть його таким тісним, щоб коли кожен із вас протягне руку до середини, утворилася зірка. Вона дуже тепла, тому що готова дарувати своє світло, зігрівати сяйвом доброти всіх навкруги. Кожен із вас має своє особливе світло, але також приймає світло інших. Усі разом ви склали одну велику зірку, світло якої набагато яскравіше, ніж кожного окремо.
Скажемо всі разом : « Ми будемо жити без конфліктів!»