Користувацький вхід

Бактерії

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

- ознайомити учнів з особливостями будови, живлення, розмноження та поширення бактерій, виявити риси їхньої подібності і відмінності;
- розвивати вміння порівнювати різні організми, виявити риси подібності та відмінності;
- виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я.

Автор: 

Бактерії
Мета:
- ознайомити учнів з особливостями будови, живлення, розмноження та поширення бактерій, виявити риси їхньої подібності і відмінності;
- розвивати вміння порівнювати різні організми, виявити риси подібності та відмінності;
- виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я.
Операційні цілі (завдання):
Після закінчення уроку учень
Знає
- риси відмінності прокаріотів та еукаріотів;
Розуміє
- особливості будови та процесів життєдіяльності прокаріотів;
Вміє
- аналізувати інформацію;
- визначати роль прокаріотів у природі та житті людини;
Може
- відповідально ставитися до свого здоров’я.
Методи і техніки:
- презентаційна техніка : перегляд відеоролика;
- техніка діяльності : робота в парах;
- метод мозкового штурму;
- метод дискусія;
- метод гронування.
Обладнання:
- комп’ютер та проектор;
- маркери, ручки;
- аркуші А4.
Хід уроку:
1.Вступна частина
1.1 Доброго дня усім присутнім. Сьогодні ми продовжимо вивчати біологію – це наука, яка не тільки збільшує наш світогляд, але й надає можливість краще вивчити свій організм. Чим більше ми будемо знати про загадковий світ природи, тим краще будемо піклуватися про своє здоров’я. Американський лікар К.Купер сказав: « Наш організм розрахований на 120 років життя. Якщо тривалість нашого життя менша, то це зумовлено не недоліками нашого організму, а тим, як ми з ним поводимося.»
Рекомендую задуматися над цими словами і подумати чому він так сказав? ( Використовуємо метод мозковий штурм. Учні по черзі висловлюють свою думку, вчитель робить висновок із сказаного і підводить дітей до актуальності вивчення теми уроку.)
1.2 На цьому уроці ми дізнаємося :
- чим відрізняються клітини прокаріотів та еукаріотів;
- де поширені прокаріоти;
- особливості будови та процеси життєдіяльності;
Навчимося визначати:
- яку роль прокаріоти відіграють у природі;
- які зв’язки виникають між бактеріями та іншими організмами;
- як хвороботворні бактерії потрапляють в інший організм;
- як запобігти бактеріальним захворюванням;
- як використовувати бактерії в господарстві.
2. Основна частина
2.1 Перегляд відеоролика « Поширення бактерій».
Після перегляду учні відповідають на запитання ( метод дискусія )
1) Де поширені бактерії?
2) Чи всі бактерії приносять шкоду?
3) Як оберегти себе від шкідливих бактерій?
4) Чому життя на Землі без прокаріотів дуло б неможливе?
2.2 Метод робота в парах.
На дошці з коментарями складається схема, яку вчитель використовує під час уроку для систематизації й узагальнення матеріалу, що вивчається.
Кожній парі треба знайти в підручнику основні поняття і записати їх до схеми « Бактерії – найдавніша група організмів» , яка містить такі пункти:
- форма клітини;
- будова клітини;
- способи живлення;
- способи дихання;
- розмноження;
- середовище існування;
- різноманітність.
Учні вивчають матеріал підручника про бактерії й доповнюють складену в зошитах схему.( метод « Знайди головне»).
2.3 Об’єднати учнів в пару, роздати кожній парі аркуш, маркери та ручки. На аркушах записані завдання на які учні будь шукати відповіді :
- яку роль бактерії відіграють в природі?
- які зв’язки виникають між бактеріями та іншими організмами?
- як хвороботворні бактерії потрапляють в інший організм?
- як запобігти бактеріальним захворюванням?
- як людина використовує бактерії у своєму господарстві?
- якої шкоди бактерії можуть завдати людині?
Після виконання учнями завдань, кожна група презентує свою відповідь і прикріплює її до дошки, на якій написано « Роль прокаріотів у природі та житті людини». По закінченню презентацій на дошці утвориться гроно знань.
2.4 Разом з класом обговорити результати проведеної роботи. Визначити, чи вдалося учням впоратися із завданнями? Що допомогло? Що завадило?
3. Підсумкова частина
3.1 Підвести підсумок уроку, запитати учнів:
- що виявилося для них найскладнішим, а вдалося найлегше?
- як учні планують використовувати здобуту інформацію в своєму житті?
Заохочувати учнів , щоб вони поділилися своєю думкою.
3.2 Дати домашнє завдання ( за вибором):
- поміркуйте, чому життя на Землі без прокаріотів було б неможливе?
- поміркуйте, як забезпечити себе від бактеріальних захворювань?

Додаток 1
Поширення бактерій
- на поверхні або в середині інших організмів;
- мешкають у ґрунті;
- у прісних та солоних водах;
- спори знайдені в повітрі;
- в гарячих джерелах;
- там де температура досягає +90 градусів;
- там де немає кисню;
- в льодовиках.

Додаток 2
Форми бактерій
- бацили – паличкоподібної форми;
- коки – сферичної форми;
- вібріони- форма коми;
- спірили та спірохети – форма спіралі.
Додаток 3
Особливості будови
- деякі мають джгутики;
- оболонки 1) захисна капсула;
2) клітинна стінка;
3) плазматична мембрана;
- нуклеоїд – містить спадковий матеріал, ДНК.
Додаток 4
Бактерії за способом живлення поділяються
- гетеротрофи 1) сапротрофи;
2) паразити.
- автотрофи 1) фототрофи ( ціанобактерії, зелені та пурпурні бактерії);
2) хемотрофи ( сіркобактерії, залізобактерії, нітрофікуючі
бактерії).
Дадоток 5
Бактерії за способом дихання поділяються
- аероби;
- анаероби.

Джерело: 

Бактерії
Мета:
- ознайомити учнів з особливостями будови, живлення, розмноження та поширення бактерій, виявити риси їхньої подібності і відмінності;
- розвивати вміння порівнювати різні організми, виявити риси подібності та відмінності;
- виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я.
Операційні цілі (завдання):
Після закінчення уроку учень
Знає
- риси відмінності прокаріотів та еукаріотів;
Розуміє
- особливості будови та процесів життєдіяльності прокаріотів;
Вміє
- аналізувати інформацію;
- визначати роль прокаріотів у природі та житті людини;
Може
- відповідально ставитися до свого здоров’я.
Методи і техніки:
- презентаційна техніка : перегляд відеоролика;
- техніка діяльності : робота в парах;
- метод мозкового штурму;
- метод дискусія;
- метод гронування.
Обладнання:
- комп’ютер та проектор;
- маркери, ручки;
- аркуші А4.
Хід уроку:
1.Вступна частина
1.1 Доброго дня усім присутнім. Сьогодні ми продовжимо вивчати біологію – це наука, яка не тільки збільшує наш світогляд, але й надає можливість краще вивчити свій організм. Чим більше ми будемо знати про загадковий світ природи, тим краще будемо піклуватися про своє здоров’я. Американський лікар К.Купер сказав: « Наш організм розрахований на 120 років життя. Якщо тривалість нашого життя менша, то це зумовлено не недоліками нашого організму, а тим, як ми з ним поводимося.»
Рекомендую задуматися над цими словами і подумати чому він так сказав? ( Використовуємо метод мозковий штурм. Учні по черзі висловлюють свою думку, вчитель робить висновок із сказаного і підводить дітей до актуальності вивчення теми уроку.)
1.2 На цьому уроці ми дізнаємося :
- чим відрізняються клітини прокаріотів та еукаріотів;
- де поширені прокаріоти;
- особливості будови та процеси життєдіяльності;
Навчимося визначати:
- яку роль прокаріоти відіграють у природі;
- які зв’язки виникають між бактеріями та іншими організмами;
- як хвороботворні бактерії потрапляють в інший організм;
- як запобігти бактеріальним захворюванням;
- як використовувати бактерії в господарстві.
2. Основна частина
2.1 Перегляд відеоролика « Поширення бактерій».
Після перегляду учні відповідають на запитання ( метод дискусія )
1) Де поширені бактерії?
2) Чи всі бактерії приносять шкоду?
3) Як оберегти себе від шкідливих бактерій?
4) Чому життя на Землі без прокаріотів дуло б неможливе?
2.2 Метод робота в парах.
На дошці з коментарями складається схема, яку вчитель використовує під час уроку для систематизації й узагальнення матеріалу, що вивчається.
Кожній парі треба знайти в підручнику основні поняття і записати їх до схеми « Бактерії – найдавніша група організмів» , яка містить такі пункти:
- форма клітини;
- будова клітини;
- способи живлення;
- способи дихання;
- розмноження;
- середовище існування;
- різноманітність.
Учні вивчають матеріал підручника про бактерії й доповнюють складену в зошитах схему.( метод « Знайди головне»).
2.3 Об’єднати учнів в пару, роздати кожній парі аркуш, маркери та ручки. На аркушах записані завдання на які учні будь шукати відповіді :
- яку роль бактерії відіграють в природі?
- які зв’язки виникають між бактеріями та іншими організмами?
- як хвороботворні бактерії потрапляють в інший організм?
- як запобігти бактеріальним захворюванням?
- як людина використовує бактерії у своєму господарстві?
- якої шкоди бактерії можуть завдати людині?
Після виконання учнями завдань, кожна група презентує свою відповідь і прикріплює її до дошки, на якій написано « Роль прокаріотів у природі та житті людини». По закінченню презентацій на дошці утвориться гроно знань.
2.4 Разом з класом обговорити результати проведеної роботи. Визначити, чи вдалося учням впоратися із завданнями? Що допомогло? Що завадило?
3. Підсумкова частина
3.1 Підвести підсумок уроку, запитати учнів:
- що виявилося для них найскладнішим, а вдалося найлегше?
- як учні планують використовувати здобуту інформацію в своєму житті?
Заохочувати учнів , щоб вони поділилися своєю думкою.
3.2 Дати домашнє завдання ( за вибором):
- поміркуйте, чому життя на Землі без прокаріотів було б неможливе?
- поміркуйте, як забезпечити себе від бактеріальних захворювань?

Додаток 1
Поширення бактерій
- на поверхні або в середині інших організмів;
- мешкають у ґрунті;
- у прісних та солоних водах;
- спори знайдені в повітрі;
- в гарячих джерелах;
- там де температура досягає +90 градусів;
- там де немає кисню;
- в льодовиках.

Додаток 2
Форми бактерій
- бацили – паличкоподібної форми;
- коки – сферичної форми;
- вібріони- форма коми;
- спірили та спірохети – форма спіралі.
Додаток 3
Особливості будови
- деякі мають джгутики;
- оболонки 1) захисна капсула;
2) клітинна стінка;
3) плазматична мембрана;
- нуклеоїд – містить спадковий матеріал, ДНК.
Додаток 4
Бактерії за способом живлення поділяються
- гетеротрофи 1) сапротрофи;
2) паразити.
- автотрофи 1) фототрофи ( ціанобактерії, зелені та пурпурні бактерії);
2) хемотрофи ( сіркобактерії, залізобактерії, нітрофікуючі
бактерії).
Дадоток 5
Бактерії за способом дихання поділяються
- аероби;
- анаероби.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі