Урок 4
ТЕМА УРОКУ. Архітектура комп’ютера .
МЕТА УРОКУ:
Навчальна. Знайомити дітей з архітектурою комп’ютера, вчити розпізнавати внутрішню і зовнішню пам’ять;
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, пам’ять та увагу, сприяти всебічному розвитку;
Виховна. Виховувати інтерес до вивчення інформатики.
ОБЛАДНАННЯ: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, програмне забезпечення, роздатковий матеріал.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ХІД УРОКУ.
І. Організація класу до уроку
Перевірка наявності та готовності учнів до уроку. Створення позитивного настрою для проведення уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
У п’ятому класі ви вже ознайомилися зі складовими персонального комп’ютера. Розглянемо трохи детальніше схему реалізації інформаційних процесів у комп’ютері з використанням його пристроїв.
III.Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування або самостійна робота учнів з джерелом інформації (презентація)
Архітектура комп’ютера – це модель, що описує взаємодію пристроїв та програм для забезпечення інформаційних процесів у комп’ютері.
Процесор комп’ютера є його основною складовою. Він містить пристрій керування, який забезпечує виконання команд комп’ютерної програми, та арифметично-логічний пристрій, який і здійснює операції над даними. До складу сучасних процесів входить ще й складова внутрішньої пам’яті - так звана кеш-пам’ять . Її призначення ми розглянемо трохи згодом.
Пам’ять комп’ютера призначена для збереження даних. Її поділяють на внутрішню та зовнішню. Основною властивістю всіх видів пам’яті є її ємність, що вимірюється в байтах, кілобайтах, мегабайтах, гігабайтах, терабайтах тощо.
Внутрішня пам’ять служить для забезпечення роботи процесора. Пристрої внутрішньої пам’яті, як і процесор, розміщуються на материнській платі комп’ютера.
Оперативна пам’ять виготовляється у вигляді блоку мікросхем, який встановлюється у спеціальні роз'єми (слоти) на материнській платі. Як правило на материнській платі можна встановити кілька блоків мікросхем оперативної пам'яті.
До пристроїв зовнішньої пам’яті належать накопичувачі на жорстких магнітних дисках, пристрої для роботи з оптичними дисками, пристрої, що використовують флеш-пам’ять тощо.
Носієм даних у накопичувачі на жорстких магнітних дисках (НЖМД) є один або кілька металевих дисків, покритих шаром магнітної речовини. Запис даних виконується шляхом намагнічування ділянок поверхні диска з використанням електромагнітної головки, яка виконує і зчитування даних.
Зі збільшенням ємності пристроїв флеш-пам’яті вони почали активно використовуватися і як замінники накопичувачів на жорстких магнітних дисках
Такі пристрої отримали назву твердотілих накопичувачів або SSD-дисків.
IV. Фізкультхвилинка
Проведення комплексу вправ для зняття м'язового напруження
V. Усвідомлення набутих знань.
VI. ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК
Техніка безпеки та правила поведінки в комп’ютерному кабінеті.
VII. ЗАКРІПЛЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
1.Фронтальне опитування
1. Що таке архітектура комп'ютера?
2. Для чого призначений процесор?
3. Назвіть пристрої , що входять до складу процесора?
4. Який пристрій пам'яті включено до складу сучасних процесорів?
5. Назвіть властивості процесора та наведіть приклади їх значень.?
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника, конспект уроку.
Завдання за підручником.