Користувацький вхід

І. П. Котляревський. Соціально-побутова драма «Наталка Полтавка» – перший твір нової української драматургії, її довготривале сценічне життя

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Тема. І. П. Котляревський. Соціально-побутова драма «Наталка Полтавка» –
перший твір нової української драматургії, її довготривале сценічне життя.
Мета:виявити основні особливості першого драматургічного твору нової української літератури, його ідейно-тематичну спрямованість, композицію, конфлікт; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, уміння грамотно робити висновки, належним чином їх обґрунтовуючи; аналізувати художній твір; виховувати почуття поваги до І. Котляревського, історичного минулого рідного краю, любов до рідного слова, вітчизняної культури.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання: портрет І.Котляревського, підручник, текст твору, дидактичний
матеріал (картки), презентація «Наталка Полтавка», записи пісень із п'єси.

Щасливий, хто мав змогу знайти
щасливе життя. Але щасливіший той,
хто вміє ним користуватися.
Г.С. Сковорода
Хід уроку
I . Організаційний момент.
Добрий день, шановні друзі!
Рада я Вас всіх вітати.
Ми зустрілись в тіснім колі,
Щоб п’єсу І.Котляревського вивчати.
Сьогодні особливий урок,сподіваюся він принесе задоволення і вам і нашим гостям. Тож відкиньмо хвилювання, починаємо урок.
Усміхніться один одному, побажайте гарного настрою. Нехай на нашому уроці панує атмосфера доброзичливості, пізнання та успіху. Запорукою ж успіху на уроці є міцні знання.
ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Мотивація навчання школярів.
Слово вчителя.
Віють вітри, вітри історії і відносять нас майже на два століття назад на зелені пагорби, що застигли над срібнохвилею Ворсклою. Саме на цих пагорбах розкинулась красуня Полтава. Тут у 1819 році глядачі - полтавці вперше побачили нову п'єсу І. П Котляревського "Наталка Полтавка ", що була поставлена за участю знаменитого актора Михайла Щепкіна.
З цього часу й починається сценічне життя безсмертної "української опери на дві дії", як її назвав сам автор.
Тема уроку: «Соціально-побутова драма "Наталка Полтавка" – перший твір нової української драматургії, її довготривале сценічне життя» є актуальною і донині, адже п’єса «Наталка Полтавка» І. П. Котляревського - це є перлина українського театру.
Епіграфом до уроку є слова видатного українського письменника Г.Сковороди.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1.Слово вчителя.
Вона стала високим надбанням світової театральної культури. Сьогодні ми спробуємо осмилити долю простої селянської дівчини. Проблеми, які постають і в нашому сьогоденні, проблеми батьків і дітей, проблеми моралі, проблеми добра і зла, проблеми майнової політики.
Тому я пропоную на листочках записати, щоб ви хотіли дізнатися від героїв- персонажів, щоб ви хотіли почути, які питання лишилися нез’ясованими.
2.Бесіда за змістом п’єса «Наталка Полтавка».
— Яка ж тема "Наталки Полтавки"?
(Драма кохання бідної української дівчини-селянки, яка відстоює своє право на щастя).
— Що лежить в основі сюжету п'єси?
(Виникнення, розвиток і загострення конфлікту між Наталкою бідною селянською дівчиною, і возним Тетерваковським, багатим паном але нелюбим Наталці).
— Назвіть складові композиції твору.
(Експозиція, зав 'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка, розстановка дійових осіб, ремарки, репліки).
— Вкажіть експозицію твору.
(І дія. Село, хата Терпилихи. Знайомство з Наталкою, виборним возним та інформація про те, що Наталка дуже любить Петра і чекає його).
— Де у п'єсі зав'язка?
(Сцени, з яких довідуємося про намір возного одружитися з Наталкою і бажання виборного Макогоненка прислужитися в цьому. Виникає конфлікт — зіткнення прагнень возного (одружитися) і Наталки (не бажання цього).
— Які моменти в розвитку дії між зав'язкою і кульмінацією можна виділити?
(Розмова матері з дочкою; умовляння виборним Терпилихи, щоб видали Наталку за возного; поява на сцені бурлаки Миколи, який стає потім посередником між Петром і Наталкою; Наталка подає рушники возному; повернення Петра і розмова його з Миколою).
— Де у творі кульмінація?
(Сходяться всі дійові особи і остаточно вирішується доля Наталки. Петро віддає зароблені гроші Наталці).
— Який епізод твору є розв'язкою?
(Благословення матір'ю Наталки і Петра, промовисті, афористичні репліки Миколи, виборного, Петра).
— Скільки дійових осіб у п'єсі? Яке їх місце в розгортанні дії?
(Шість. Дві групи дійових осіб: позитивні (Наталка, Петро, Терпилиха, Микола) і негативні (Тетерваковський і Макогоненко). Два претенденти на одруження, між кожним з яких є посередник. Окремо — образ матері).
— З якою метою автор використовує ремарки (авторські пояснення) ? (Поглиблюють психологічний стан героїв, додають виразності).
Звучить пісня "Віють вітри, віють буйні ..."
Отже, спробуємо сьогодні насолоджуватися мовою твору, мистецтвом слова.
Ви вже зустрілися з текстами пісень і побачили, що твір насичений піснями. Ці пісні написав відомий композитор М.Лисенко.
- Як ви думаєте, для чого Котляревський увів у свій текст ось ці пісні?
- Які пісні фольклорні? («Ворскла річка невеличка»).
- Які літературні пісні інших авторів ви зустрічаєте ? («Всякому місту звичай і право» Г. Сковорода).
Учитель. Вам відомо, що попередньо клас було поділено на творчі групи, які отримали завдання підготуватися до характеристики образів п’єси за планами, записаними у зошитах. Тож, кожна група визначила доповідача і зараз матиме можливість висловитися з приводу прочитаного та побаченого.
Кого з героїв п’єси ми пригадуємо в першу чергу, почувши слова «простота», «щедрість», «повага»? Отож, слово Наталці!
1. Інсценізація.
Виходить дівчина із стрічкою.
Найбільше багатство для мене, простої української дівчини, моє добре ім'я. Я переконана, що краще вмерти, ніж з немилим жити. Ось саме тому в момент повернення Петра, наперекір віковічним традиціям, я знайшла в собі силу промовити вирішальні слова: «Я не хочу за вас, пане возний. І ніхто мене до цього не принудить!»
Підсумок учителя.
- Колись багата дочка міщанина не злякалась труднощів, злиднів. Вона розумна, обачна, не плекає жодних ілюзій. Відмовляє «престиж¬ним» женихам, адже сім'я, шлюб для неї (з розмови з Макогоненком) є найвищою цінністю. Героїня наполеглива в досягненні мети, катего¬рична. Вона не боїться труднощів і перешкод.
- А зараз, щоб яскравіше уявити і пригадати все, що пов'язано з об¬разом Петра, запросимо його на урок.
2. Інсценізація.
З'являється юнак із клунком.
Петро. Я — сирота без роду, без племені, без талану і без приюту. Не маю ні хатини, нічого в мене ні орано, ні сіяно, бо один у світі. Я від¬мовляюся від усього щастя заради Наталчиного благополуччя. Щоб я Наталку одговорював іти замуж за пана возного, научав до¬чку не слухати матері й поселяв несогласіє в сім'ї?! Нехай мене Бог на¬каже!
Учитель. Чи розцінюєте ви відмову Петра від Наталки як приклад його безхарактерності, пасивності, покірності долі?
Учитель. Петро легко відмовився від Наталки, бо в ньому перева¬жають надмірна людська доброта, християнське смирення та всепро¬щення.
Надзвичайно важливу роль у розкритті теми уроку має і образ воз¬ного Тетерваковського. Тож давайте зустрінемось і з ним.
3. Інсценізація.
Виходить хлопець із палицею.
Возний. Я, дворянин, готовий одружитися з убогою селянкою, бо власному серцю не накажеш...
...Наталки вид ясний...
Утробу всю потряс...
Безмірно, ах! Люблю ту дівицю,
Как жадний волк младую ягницю…
Характеристика образу возного учасниками наступної групи.
Учитель. Як ви думаєте, любов возного до Наталки — почуття щире чи корисливе?
Особливий погляд на людські стосунки, почуття і в Горпини Терпилихи. Вона теж сьогодні завітала до нас.
4. З'являється жінка в хустці.
Терпилиха. Така бідність кругом, таке убожество, що не знаю як дальше й на світі жити. На нас, бідних і безпомічних, як на те похиле де¬рево, і кози скачуть. Одне бажання в житті — видати Наталку за замож¬ного чоловіка. Та якби ж вона слухала мене, була мені покірною.
Прошу: «Наталко, викинь Петра з голови, і ти будеш щасливою»...
Характеристика образу Терпилихи за планом членами групи.
Учитель. Що змушує матір примушувати Наталку вийти заміж за возного? (Не уявляє життя в бідності).
- Чому Терпилиха різко змінює думку про Петра?
Горпина Терпилиха — це правдиво виписана постать жінки-вдови, прибитої злиднями, яка єдиний вихід із тяжкого становища вбачає в одруженні дочки з багатим чоловіком.
Отже, охарактеризувавши героїв п'єси, ми переконалися в тому, що справжнє почуття любові возвеличило їх: Наталці надало сили і впевненості, Петра навчило жертвувати в ім'я благополуччя іншого, Терпилиху застерегло від фатальної помилки, а возного змусило вперше в житті зробити добре діло.
3.Словникова робота.
Щастя - це почуття або стан найвищого повного вдоволення, сприятливий збіг
обставин, талан, успіх.
Так подає нам словник української мови .
4. Проблемне запитання.
А тепер дамо відповідь на проблемне питання, яке ми ставили на початку уроку.
- Чи може бути Наталка ідеалом для сучасної української дівчини?
- Хто вважає, що Наталка може бути ідеалом для сучасної дівчини, підніміть руку.
Чому? Аргументуйте свою думку..
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота в групах.
1 група
Скласти сенкан до образів твору возного, матері Наталки.
2 група
Знайдіть відомі вислови людей про твори І.Котляревського.
3 група
Складіть орієнтовний план до характеристики образу Миколи.
4 група
Твір – мініатюру «Чи можна вважати Наталку Полтавку ідеалом для сучасної молоді».
V. Оголошення результатів навчальної діяльності.
VI. Домашнє завдання.
Виписати цитати, скласти план, питання до характеристики образів Наталки Полтавки, Петра, Миколи. Підготувати міні-доповідь – “Роль і функція пісень у творі І.Котляревського «Наталка Полтавка».

Автор: 

Демешко Лариса Сергіївна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі