Користувацький вхід

Фразеологізми. Поняття про фразеологізм, його лексичне значення, синтаксична роль.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Тема: Фразеологізми. Поняття про фразеологізм, його лексичне значення, синтаксична роль.
Мета: пояснити поняття фразеологізму, формувати вміння визначати їх у тексті, розкривати лексичне значення, визначати синтаксичну роль, пояснювати роль у мовленні, розвивати логічне й образне мислення учнів, виховувати пошану до скарбниці усної народної творчості.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
2.1. Завдання «Знайди помилку».
Лексикологія – це наука, що вивчає частини мови (словниковий склад мови).
Групи слів за походженням – застарілі слова й неологізми (власне українські й запозичені).
Лексика за ступенем уживаності є активна (активна й пасивна лексика).
2.2. Спостереження над мовним матеріалом.
Прослухати діалог між бабусею та онучкою. Чому онучка не зрозуміла те, про що говорила бабуся?
- Настуню, ти не бачила мої окуляри? – спитала бабуся.
- Ні, не бачила, може, ви їх у хаті залишили?
- Пошукай, дитятко, бо мене ноги не носять.
- Настя переглянула все в хаті, але окуляри не знайшла . Ти бач, яке лишенько! Немов корова язиком злизала ті окуляри, - бідкалася бабуся.
- А що наша корова може з’їсти окуляри? – спитала онучка.
2.3. Проблемне запитання:
- Навіщо нам потрібні знання з фразеології?
III. Оголошення теми, мети уроку.
IV. Опрацювання навчального матеріалу.
4.1. Робота з підручником №12.
4.2. Розглянути на слайді картинки, назвати фразеологізми, які вони позначають.
4.3. Записати речення й визначити синтаксичну роль.
 Ви послухайте його і на вус намотайте.
 Він наговорив сім мішків гречаної вовни.
 Пішов козак світ за очі.
4.4. Дібрати до кожного з поданих фразеологізмів синонімічну пару.
Золоті руки – майстер на всі руки.
Як оселедців у бочці – яблуку ніде впасти.
І за холодну воду не братися – сидіти склавши руки.
Знімати стружку – намилити шию.
Ні пари з уст – тримати язик за зубами.
Точити ляси – правити теревені.
4.5. Скласти антонімічні пари з поданих фразеологізмів.
Останнє віддасть – з батька рідного здере.
За тридев’ять земель – рукою подати.
Жити на широку ногу – перебиватися.
Легкий на підйом – важкий на підйом.
З важким серцем – з легким серцем.
4.6. Виконати вправу з підручника № 96.
(Списати, підкреслити фразеологізми, дібрати до кожного відповідний синонім, визначити їх синтаксичну роль).
4.7. Виконати вправу № 93.
(Усно визначити, які слова пропущено у фразеологізмах).

V. Підсумок уроку.
- Про що ми сьогодні дізналися?
- Що таке фразеологізми?
- Яка синтаксична роль фразеологізмів?
- Чому ми повинні знати і вживати фразеологізми?
5.1 Оцінювання учнів.
5.2. Домашнє завдання: № 12 (вивчити), вправа 91(виписати з поданих пар словосполучень фразеологізми).

Автор: 

Старун Вікторія Юріївна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі