Користувацький вхід

Урок. Переказ тексту. Шкідливість куріння

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Урок
Переказ тексту.
Шкідливість куріння

Мета: розвивати у дітей вміння складати план тексту і писати за ним переказ; закріплювати орфографічну грамотність дітей; активізувати словниковий запас школярів; виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Обладнання: плакати із зображенням шкідливого впливу куріння на здоров’я людини.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго здоров’я, діти,
доброго вам дня.
Хай вам ясно сонце світить
у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо
і дивує світ.
А Земля нехай дарує
вам барвистий цвіт.
Бо здоров’я, любі діти,
в світі головне.
А здоровий і щасливий –
щастя не мине.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Як хочеш швидко підрости
І розвиватися як слід,
Себе повинен вберегти
і захищатися від бід.

Яке життя довкіл прекрасне!
Росинка на траві блищить.
Яке чарівне сонце ясне
І неповторна кожна мить!

Й життя у кожного єдине
І неповторне лиш одне,
А ти у світі цім – Людина!
І хай біда тебе мине.
Бесіда
- Що потрібно робити для того, щоб швидко підростати і розвиватися як слід? (Треба берегти себе, дбати про своє здоров’я і захищатися від бід).
- Чому ми повинні дбати про себе і своє здоров’я? (Тому що життя у кожного єдине).
- Добери прикметники до слова «життя». (Цікаве, щасливе, безрадісне, веселе, сумне, творче, важке).
- Звичайно, на світі є безліч цінностей, але найголовніша для кожного з нас – це щасливе життя. Його не стане, і все втратить сенс. Що на вашу думку може зробити життя щасливим? Розмісти слова в порядку значущості для себе.
(Дружна сім’я, великий будинок, добре оплачувана робота, здоров’я, освіта, гроші, гарна зовнішність і надійні друзі).
- Що ви поставили на першому місці? (Здоров’я).
- «Здоровий не знає, який він багатий», - каже українська приказка. І не даремно. Адже здоров’я не купиш ні за які гроші. Це найбільше багатство людини. Без нього вона не може бути щасливою. А що ж таке здоров’я?
- Здоров’я – це не лише відсутність хвороб або фізичних вад, а й фізичне, духовне благополуччя.
Точніше, здоров’я – це той спосіб життя, який обираєм для себе. Давно доведено, що все, що робить людина, відбивається на її здоров’ї. Людина – господар свого життя, і лише вона обирає, як їй жити.
- Які чинники негативно впливають на людське життя? (Злість, лінь, егоїзм, жадібність, заздрість, шкідливі звички).
- Що таке звички? (Це манера поведінки, що стала постійною).
- Які бувають звички? (Шкідливі і корисні).
- Хоч ви ще маленькі, але повинні розуміти, що життя дається один раз. Його треба гідно прожити. Слід зробити все можливе, щоб продовжити наше життя якомога довше. А для цього з раннього дитинства потрібно турбуватися про своє здоров’я. Що саме для цього треба робити?
(Щоранку робити зарядку, чистити зуби, дружити зі спортом, любити воду, загартовуватись).
- Якщо ви будете робити все це кожного дня, то це стане вашими корисними звичками?
- Та, на жаль, діти інколи набувають дуже шкідливих, згубних для організму звичок. І замість того, щоб швидко рости і розвиватися, здоровими крокувати по життю, вони шкодять своєму здоров’ю. Що означає вислів «шкідливі звички»? (Шкідливі звички – звички, що шкодять здоров’ю людини і всім оточуючим. Вони послаблюють волю людини, порушують здоров’я, завдають багато болю та страждань).
Є погані звички й гарні, хай погані йдуть від нас,
А хороші звички, славні, набувайте в добрий час!
- Які ви знаєте шкідливі звички?
- Так, шкідливих звичок є багато: алкоголізм, тютюнопаління, наркоманія. Як ви гадаєте, для чого деякі діти починають набувати цих недобрих звичок? (Хочуть похизуватись перед іншими дітьми, копіювати дорослих, виглядати дорослими).
- А головне, що діти не розуміють того, що цих звичок неможливо позбутися. Ці підлітки стають їхніми рабами і шкодять не лише собі, а й здоров’ю оточуючих. Так, наприклад, тютюновий дим вражає не лише курців. Вдихання повітря, насиченого ним, згубно діє на організм людини, особливо дитини. Якщо курять у вашій присутності, ви вдихаєте тютюновий дим і стаєте «пасивними курцями».
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Більше про таку звичку як куріння ви дізнаєтеся з тексту, над яким ми будемо працювати сьогодні. Складемо план цього тексту, побудуємо письмовий переказ.
ІV. Робота над складанням переказу тексту
1. Читання тексту вчителем
(На дошці вивішені плакати із зображенням шкідливого впливу куріння на здоров’я людини).
- Послухайте текст і запам’тайте, яку ж шкоду організму людини приносить куріння.
Шкідливість куріння
Жвавий білий кролик весело грався, гриз велике листя свіжої капусти. Але коли до його їжі додали одну лише краплину якоїсь густої прозорої рідини, кролик вмить упав на бік, перестав дихати і вмер.
Ця смертельна рідина – сильнодіюча отрута нікотин. Він є складовою частиною тютюну. При курінні нікотин переходить в дим і потрапляє в легені курця. Отже, з кожною затяжкою курець вводить в себе отруту. Правда, ця кількість отрути не смертельна. Та все ж куріння не проходить безслідно для здоров’я.
Нікотин вперто руйнує здоров’я людини. Він викликає запаморочення, безсоння, головний біль. Від куріння слабне зір, псуються легені, руйнуються зуби. Особливо шкідливо діє нікотин на дитячий організм, заважаючи йому рости і розвиватися.

2. Бесіда за змістом прочитаног
- Що ж таке нікотин?
- Чому кролик умер?
- Як нікотин потрапляє в організм людини?
- Як нікотин діє на здоров’я людини?
- Чому в дитинстві куріння особливо шкідливе?
- Яка головна думка цього тексту?
3. Словникова робота
- Утворіть словосполучення:
кролик (який?) … (жвавий, білий);
рідина (яка?) … (густа, прозора, смертельна);
отрута (яка?) … (сильнодіюча);
листя (яке?) … (велике);
організм (який?) … (дитячий).
- Випишіть з кожного речення ключові слова.
(Жвавий кролик, краплина рідини, сильнодіюча отрута, потрапляє в легені, вводить отруту, не проходить безслідно, руйнує здоров’я, шкідлива дія, заважає рости, дитячий організм).
4. Повторне читання тексту
- Прочитайте текст самостійно і визначте кількість структурних частин у ньому.
5. Самостійне складання і запис плану
- Самостійно складіть і запишіть план тексту.
План
1. Смерть кролика.
2. Нікотин – складова тютюну.
3. Наслідки куріння.
6. Усний переказ тексту за складеним планом
7. Орфографічна підготовка
Зверніть увагу, як пишуться слова і словосполучення.
Сильнодіюча отрута, куріння, вводить, не смертельна, запаморочення, безсоння, слабне зір, руйнуються зуби, псуються легені, згубно, не можна.
V. Фізкультхвилинка
VІ. Самостійне створення тексту переказу і його запис
- З яких частин складається текст?
- Як записуємо кожну частину?
VІІ. Перевірка написаного
VІІІ. Зачитування одного-двох кращих творів
ІХ. Підсумок уроку
- Що найбільше вам сподобалось на уроці?
- З яким настроєм він пройшов?
- Що нового ви дізналися?
- Пригадайте, які погані звички може набути людина?
- Що треба знати, щоб цих звичок не набути?
- А які добрі звички треба виробляти, щоб бути здоровими і міцними?
- Всяку біду легше подолати, якщо взятись за неї дружно. Що ж треба зробити, щоб люди перестали труїти себе та інших тютюновим димом? Як упоратись з цією проблемою?
Запам’ятайте, любі діти,
Здоров’я бережіть, доки малі,
І мудрими ідіть по цій землі.
Хай кожен з вас запам’ятає:
«Що без здоров’я щастя не буває».

Додатковий матеріал
Казка про Мишка
Нашим героєм буде Мишко. Йому 13 років. Так трапилося, що його однолітки вже давно носять в кишенях цигарки із сірниками і сміялися з хлопця, що той «дівчисько». Щоб не відставати від друзів, хлопчик вирішив спробувати закурити. Але вночі з ним трапилася дивна історія: йому наснився бентежний сон.
Привиділося, наче до нього підійшла істота в білому. Вона мовчки поманила хлопця пальцем. Хоч було страшно, проте ноги самі повели Мишка за таємничою особою.
Хлопцеві здалося, що дивна істота чимось засмучена. Нарешті вона заговорила і сказала, що вони прямують до пані Цигарки. Мишко здивувався і навіть усміхнувся: «Невже є таке царство і така королева?»
А тим часом вони прийшли. Пані Цигарка мешкала у прекрасному палаці. Навколо росла рослина з дуже красивими квіточками. Вони пройшли у вітальню – тут теж повсюди була ця рослина. Істота прокоментувала: «Це – тютюн, найулюбленіша рослина пані Цигарки. Уся клейка. Містить нікотин. Листки є сировиною для виготовлення цигарок».
Зайшли ще в одну кімнату. Тут був цілий арсенал цигарок! В різноманітних коробочках вони охайно стояли на полицях. Цією дивною колекцією дуже пишалася пані Цигарка.
Далі зайшли до особливої кімнати. Таємнича особа назвали її найстрашнішою кімнатою. Тут жили діти господині. Ось вони: жовті з тріщинами зуби. Одним із найулюбленіших діток є синок «Неприємний запах з рота», який спричиняється відкладанням тютюнового диму на зубах.
А ось дві доньки пані Цигарки – «Виразка шлунку» і «Виразка дванадцятипалої кишки». А он відпочиває найменший синок – «Кашель з відхаркуванням темного мокротиння». Його ще називають «бронхітом». Та найстрашнішою є донечка «Зупинка серця», яка виникає під дією синильної кислоти.
Мишкові запаморочилася голова від усієї атмосфери палацу. Біла істота ніжно взяла його на руки і винесла надвір. Вдихнувши свіже повітря, хлопчик отямився.
Тут з’явилася пані Цигарка. О, який жах! Вона дуже зраділа гостям і простягнула до Мишка свої довгі, бридкі і худющі руки. Хлопчик закричав із переляку. А біла істота раптом скинула із себе накидку і промовила: «Я – твоє здоров’я. І тобі вибирати, хлопчику, – мене, твоє здоров’я, чи огидну цигарку. Тут не можу тебе врятувати від неї. Допомогти собі можеш лише ти сам».
Хлопчик схопився і закричав: «Чекай! Чекай! Я… Я хочу бути здоровим! Завжди!» І сім щасливих літер Здоров’я випурхнули в небо.
Із цими словами Мишко прокинувся і пообіцяв ніколи в житті не курити.
Формули відмови
- Відмовитись, коли пропонують спробувати цигарку або алкогольні напої, не завжди легко. Допомогти тобі в цьому можуть прості поради.
- Ні, дякую, я катаюся на велосипеді.
- Ні, дякую, мені батьки не дозволяють (будуть лаяти, засмутяться).
- Ні, дякую, мені не подобається смак (запах).
- Ні, дякую, я не палю.
- Ні, дякую, я поспішаю на урок (у клуб, у школу, на тренування).
- Ні, дякую (Іди, поки говориш, або дай щось натомість: жуйку, цукерку).
- Тримайся подалі від тих місць, де продають цигарки або алкогольні напої.
- Тримайся з тими, хто не палить, особливо в ситуаціях, коли можуть запропонувати цигарку.
Інформація про небезпеку, яку несе нам тютюнопаління
1. Нині відомо 4200 речовин, що входять до складу тютюнового диму. Більшість із них отруйні, серед яких жовтомасляниста речовина з пекучим смаком – нікотин.
2. Всі живі істоти дуже чутливі до нікотину. Наприклад: якщо капнути на дзьоб пташки одну каплю чистого нікотину – вона загине, для собаки – це 2 краплі, для коня – від 3 до 6 крапель. Найбільш вразливі із тварин – кролі. Вони гинуть від четвертої частини краплі нікотину.
3. Нікотин всмоктується у всі органи при втягуванні диму, а також через шкіру в м’язи. Сигарета вагою в 1 грам вміщує 12-15 мг нікотину.
4. За рік на стінках легенів курців осідає біля 1 кг тютюнового дьогтю.
5. Хоч би як не старалися лікарі, ніщо не допоможе тому, хто забув, що запалена цигарка – це ціла хімічна фабрика. Тому, якщо людина викурює більше двох пачок за день, вона втрачає вісім років життя, якщо одну пачку – шість років. У курців жовтіють зуби, змінюється голос, з’являється дратівливість, розвиваються складні хвороби легень, настає нікотинова залежність.
6. Одного разу у французькому місці Ніцца група юнаків влаштували безглузде змагання: хто викурить підряд більше цигарок. Два переможці конкурсу вже через декілька годин померли – їх вбив тютюновий дим.
Куріння
Його називають чумою ХХ століття. Як повідомляє Всесвітня організація охорони здоров’я людини, куріння – це причини 20 відсотків смертей. Велике занепокоєння викликає куріння серед школярів.
А для успішної боротьби з ним потрібно знати причини, що породжують це зло. Це, по-перше, - приклад дорослих і, в першу чергу, батьків; по-друге, - недостатня активність у боротьбі з курінням; по-третє, - недостатня дія антинікотинової пропаганди; по-четверте, - доступність тютюнових виробів для підлітків; по-п’яте, - реклама тютюнових виробів.
Як свідчить статистика, причини куріння серед школярів такі: підтримка товариша – 27,1%; цікавість – 19%; бажання показатися дорослим – 5,4%; не вказали причини – 48,5%.
У боротьбі з курінням серед школярів, як і у всіх інших аспектах виховання, необхідний постійний зв’язок школи і сім’ї. В єдності їх зусиль – запорука успіху.
* * *
Куріння - не стиль, не мода, не клас,
Куріння – це лиш заборона для нас.
І що ж ти такого в курінні знайдеш?
Нічого, лише ним себе ти уб’єш.

Автор: 

Бондарчук Раїса Григорівна вчитель початкових класів ЗОШ І-ІІ ст. с. В*язівне Любешівський район Волинська область

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі