Користувацький вхід

Розробка уроку з української мови з використанням навчальної матриці «Узагальнення і систематизація знань учнів з теми «Звуки і букви. Склад. Наголос»»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1
Українська мова
2 клас

Тема. Узагальнення і систематизація знань учнів з теми «Звуки і букви. Склад. Наголос».
Мета: узагальнити і закріпити знання учнів з теми «Звуки і букви. Склад. Наголос». Продовжити роботу з удосконалення навичок використання навчальних матриць. Розвивати мовлення учнів, критичне мислення, пам'ять та увагу. Повторити алфавіт, написання вивчених словникових слів, навички звуко-буквеного аналізу слів, письмо слів з апострофом та подвоєнням. Вчити дітей розумінню необхідності вивчення мови для подальшого життя. Виховувати любов до рідного слова, почуття радості від колективної праці.
Обладнання: індивідуальні навчальні матриці, презентація, набір кольорових кружечків для гри «Лото».
Тип уроку: урок – гра
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вч. - Наш сьогоднішній урок незвичайний. Це урок – гра на якому ми підсумуємо все, що вивчили у темі, яку закінчили опрацьовувати. Девіз нашого уроку прочитаємо разом (на екрані):
На уроці підсумковім
Треба дружно працювати,
Щоб змогли на всі питання
Відповіді повні дати.
- Реклама – двигун прогресу. Це нам відомо, адже ми сучасні люди. Прорекламуємо наш урок: (на екрані початок речення, вчитель називає прикметники, серед яких учні вибирають потрібні – гра «Так чи ні»; вчитель вивішує їх на дошці)
Ми будемо на уроці... (активні, працьовиті, творчі, ледачі, уважні).
Очікуємо, що урок буде... (цікавим, пізнавальним, нудним, продуктивним, веселим, результативним).
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Отже, тема нашого підсумкового уроку «Узагальнення і систематизація знань учнів з теми «Звуки і букви. Склад. Наголос.», а мета його – визначити, як ми засвоїли вивчену тему і чи знадобляться одержані знання у житті.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Хвилинка каліграфічного письма
- Пригадайте правила сидіння під час письма.(на екрані таблиця «Як сидіти та тримати ручку під час письма).
- Спишіть каліграфічно букви і буквосполучення. (на дошці) Яке слово утворилося? Запишіть.
М м Мо ов ва (учні з буквосполучень складають слово мова, вчитель записує на дошці, учні – в зошитах).
- Як каліграфічна вправа пов’язана з нашим уроком?
2. Вправа «Заморочки з бочки» допоможе нам пригадати найголовніше з вивченої теми (учень зачитує запитання на екрані, відповідає, або звертається по допомогу до «залу»):
а) Скільки букв в українському алфавіті? Чим відрізняються звуки від букв?
б) Як переносять слова з рядка в рядок? Що знаєш про склад з однієї букви?
в) Скільки в українській мові голосних звуків? А букв, що їх позначають?
г) Який склад називається наголошеним? Як називаються решта складів?
д) Коли у словах ставиться апостроф?
е) Які букви позначають м’якість попередніх приголосних звуків?
є) Чим позначається на письмі м’який подовжений звук?
ж) На які групи поділяються приголосні звуки?
з) Які букви не розриваються при переносі?
- А тепер вчимося застосовувати ці правила під час письмових робіт.
ІV. Узагальнення і систематизація знань учнів за навчальними матрицями
- Розпочинаємо нашу гру. Ігровим полем для нас будуть навчальні матриці.
1. Зорово – слуховий диктант: знайти слова з буквами,які позначають м’якість попереднього приголосного звука, прочитати уважно, звернути увагу на орфограми, записуємо під диктовку (Диктант: колосся, ллє, подвір’я, люди, Батьківщина, алфавіт). Поставте наголос у кожному слові. В якому з них можна не ставити наголосу? (ллє – односкладове слово).
2. Робота в парах: у перший стовпчик записуємо слова,що починаються з дзвінкого приголосного; у другий стовпчик – з глухого приголосного. (вмикаю реле часу)
Дз. Гл.
м’яч шофер
герой Київ
ллє комп’ютер
люди подвір’я
Батьківщина колосся
жайворонок
Поясніть, як поділите для переносу слова: жайворонок, алфавіт, колосся.

Яке слово не виписали? (алфавіт) Чому? (починається з голосного звука).
ФІЗХВИЛИНКА «Алфавіт» (учні виконують вправи, називаючи букви алфавіту).
3. Звуко – буквений аналіз слів: назвати слова з подвоєнням з навчальної матриці, І варіант робить розбір слова ллє, ІІ варіант – колосся. Для перевірки по 1 учневі з кожного варіанту працюють в «потаємних кімнатах». (вмикаю реле часу)
4. Поділ слів на склади – гра «Лото»: учні працюють з фішками круглої форми. Двоскладове слово,яке завжди пишеться з великої літери – жовтим, односкладові слова накривають синіми кружечками, двоскладові – червоними, трискладові – зеленими. (вийде квіточка з листочками).
5. Робота із словниковими словами – цифровий самодиктант: виписати цифри, що відповідають номерам словникових слів, вивчених під час роботи над темою. Учні самостійно виписують цифри (2, 4, 5, 7, 9, 10). Взаємоперевірка в парах, правильні відповіді на екрані.
6. Робота в групах:
- Які букви в нашій мові завжди позначають 2 звуки? (ї, щ) Назвіть слова з ними, що є в матриці (Київ, Батьківщина). Кожна група вводить ці слова в речення ( 1- 2). Вмикаю реле часу на 4хв. (представники груп зачитують тексти)
V. Підсумок уроку
1. Рефлексія:
- На початку уроку ми обіцяли бути…(зачитуємо з дошки). Хто вважає, що був саме таким? (вчитель оцінює роботу учнів на уроці).
- Чи виправдались наші очікування щодо уроку? (зачитуємо з дошки, обговорюємо).
- Чи знадобляться знання з вивченої теми вам у житті ?
VІ. Домашнє завдання
Повторити правила вивченої теми та написання словникових слів. За бажанням запропонувати своє завдання для даної навчальної матриці на наступний урок.

Автор: 

Саквенко Ольга Іванівна
вчитель початкових класів
КЗНЗ «Гімназія №15» м. Нікополя

Джерело: 

Журнал "Початкова школа" №3, 2016

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі