Користувацький вхід

Останні публікації

Розробка уроку з літературного читання для 4 класу Григір Тютюнник «Ласочка»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0


Урок літературного читання 4 клас
Григір Тютюнник "Ласочка"


Мета: ознайомити з оповіданням про тварин, розкрити причинно - наслідкові зв'язки дружніх стосунків людини і звіра, вчити із розумінням ставитися до "братів наших менших"; вдосконалювати уміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини, складати малюнковий план; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.
Хід уроку
I.Організаційний момент.
Тихесенько сідаємо,
урок літературного читання розпочинаємо.
- Сьогодні у нас урок незвичайний. Всі ви любите екскурсії в природу. А зараз ми вирушимо на риболовлю. І хоча вона буде уявною ,та я думаю, що вам буде цікаво.

II. Вправи на розвиток навичок читання. 
1.Вправа для розвитку мовленнєвого апарату.
Скоромовка (чит..тихо,гол,бистріше,з наголосом на кожне слово)
Випірнай-но, рибко, близько,
Розсипай-но срібні бризки,-
Щоб зловив я карася, карася -з порося!

2. Мовленнєва вправа на оволодіння доречністю мовлення.
Складіть словосполучення з даного ряду слів шляхом об'єднання їх за змістом.
Ранок, сонце, погода, ріка, птахи - співучі, тепла, гарна, яскраве, літній.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Загадки
Танцюристка мружить очі,
Хутро пестячи руде:
- В парі з півником я хочу Станцювати па-де-де!
(Лисиця)
Знань чимало в нього є, 
Читачам їх віддає.
Міста Книг він будівельник-
А зовуть його…(письменник)
ІV Повідомлення теми і мети уроку.

Тема сьогоднішнього уроку оповідання «Ласочка», автором якого є Григір Тютюнник
- На уроці ми ознайомимося з біографією Григора Тютюнника та його твором "Ласочка" .І разом з головним героєм оповідання підемо на риболовлю і спробуємо встановити причино-наслідкові зв’язки між людиною і «братами нашими меншими», вдосконалюватимемо навички швидкого читання та вміння орієнтуватися в змісті оповідання.

2.Самостійне читання статті про письменника.

3.Вибіркове читання за запитаннями.
( Де народився письменник? Яким був у дитинстві? Для кого писав твори? Які у нього збірки для дітей?)

4. Розповідь про письменника. ( виставка його збірок)

На 49 років життя доля приготувала Григору багато випробувань, починаючи з раннього дитинства. Голод 33-ого не обминув і Тютюнників - забрав старенького дідуся, а півторарічний хлопчина перестав ходити. Говорити, навіть сміятися.
Коли Григору було 6 років він залишився без батька. Але усе своє життя письменник з теплотою і ніжністю згадував його. Хлопчика забрав до себе жити батьків брат. Під опікою дядька і його дружини почав майбутній письменник свою освіту.
Почалася Велика Вітчизняна війна, знову голод. В автобіографії письменник згадував: «Я їв тоді картопляну зав'язь, жолуді, пробував конину». В одинадцять років хлопчик пішки пішов додому з Донбасу на Полтавщину, у своє село. Добирався два тижні, довелося від голоду навіть просити милостиню. А вдома, хату, в якій жили Тютюнники, зруйнувала бомба, і вони опинилися в чужих людей.
Потім було навчання у ремісничому училищі, куди Григір пішов тому, що там давали сяку - таку одежину і 700 г глевкого хліба в день. Цей хліб допоміг вижити їм з мамою у сорок сьомому році. А потім ще й важка хвороба - туберкульоз легенів. Всі ці випробування тягарем лягли на його зболену душу.

VI. Опрацювання оповідання Г. Тютюнника "Ласочка"
1. Словникова робота.
Читання колонок слів «луною» за вчителем
пасовисько ожеледь рибалити
підзолочений облизнулося вудочці
закортіло вудити скімлення
прокинувся куняв засипав
Прочитайте усі іменники, прикметники, дієслова.
Які слова спільнокореневі ? А які – синоніми ?

Туркотіли припутні :
туркотіти - видавати неголосні низькі переливчасті звуки ;
припутень-лісовий голуб великої породи , найбільший з наших диких голубів, є типовим мешканцем широколистих лісів , мостить на дереві просте гніздо з кількох покладених навхрест паличок .
Вепри -дикі кабани.
Скімлення або дзявоління - видавання протяжних, жалібних звуків.
На кручі - на високому стрімкому березі.
Ожеледець - тонкий шар льоду на поверхні землі, на деревах.

Галуззя-тонкі гілочки, вухами пряде- ворушить
2. Первинне читання тексту.
Вчитель. Чи доводилося вам бути на риболовлі? (Спостерігати…).
- Послухайте, як завдяки риболовлі потоваришували людина з твариною.-Чому герой назвав лисеня Ласочкою? (Вчитель чит. до слів «Сидить і спить.».
- Що вразило? - Що найбільше запам’яталося?
- То чому Арсен назвав лисеня Ласочкою? (Бо воно захотіло поласувати рибкою). Отже, від слова «ласувати» - їсти що-небудь смачне. Маленьке лисеня було ласолюбом – охочим до всього смачного.
3. Повторне читання учнями «Ланцюжком», «День-ніч»
Вчитель. З ким і як зустрівся дід Арсен (Дід Арсен побачив лисеня, коли воно з’явилося високо на кручі, супроти човна, і тоненько скімлило).
- Чому воно там з’явилося? (Лисеня захотіло рибки)
- Що ж робило лисеня? (Просило рибки)
- З яких слів видно, що лисеня хотіло і просило рибки? («Почулося тихеньке скімлення», «схиливши голову набік, дивилося трохи
- Чи можна дії лисеняти розцінювати як його мовлення з дідом Арсеном?(Та)
- Хто цю розмову передав (Автор)
- То чому Арсен назвав лисеня Ласочкою? (Бо воно захотіло поласувати рибкою). Отже, від слова «ласувати» - їсти що-небудь смачне. Маленьке лисеня було ласолюбом – охочим до всього смачного.
4.Вибіркове читання.
-Знайдіть у тексті і прочитайте, чого навчилося лисеня у Арсена?
- Знайдіть і прочитайте, як Ласочка допомагала рибалити
5. Характеристика героїв.(на карточках)

Аналіз ідейної спрямованості тексту.
- То які ж стосунки склалися між Арсеном і Ласочкою? (Дружні, товариські)
- Отже, Арсен і Ласочка подружилися, більше того, стали співпрацювати, рибалити разом.
- А чи можна із запису характеристик персонажів зробити висновок про те, які риси вдачі допомогли їм налагодити дружні та товариські стосунки?
- А чи хочете ви, щоб ваші стосунки з іншими теж були такими?
Підсумок уроку.
- Який твір читали?
- Чому у нього така назва?
- Який цей твір за жанром: оповідання, казка чи науково -популярний твір? Доведіть свою думку.
- Чого навчає нас автор своїм оповіданням?
- Яка головна думка твору?
- Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор ніби закликає: шануйте, оберігайте природу, товаришуйте з "братами нашими меншими" і це стане окрасою вашого життя.
Домашнє завдання.
Скласти план, переказувати

Автор: 

Бойчук Ольга Юріївна
вчитель початкових класів
КЗ «Загальноосвітня школа І ступеня №5 Вінницької міської ради»

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі