Програмовий зміст: закріплювати знання дітей про арифметичну задачу, склад числа, уміння лічити в межах десяти; формувати знання про геометричні фігури, пори року, довжину предметів, уміння орієнтуватись у просторі; розвивати кмітливість, уважність; виховувати інтерес до заняття, бажання допомагати одне одному.
Демонстраційний матеріал: загадки, геометричні фігури, зошити, олівці, цифри.
Роздавальний матеріал: умовні мірки, смужки.
Хід заняття
Заняття можна провести в залі або в групі, прикрашеній ілюстраціями про математику. Діти заходять до зали, сідають.
Вихователь
І сувора, й солов’їна
Математики країна.
Праця тут іде завзято
Вмій лиш спритно рахувати, додавати, віднімати,
Вмій збагнути все кмітливо, дати відповідь сміливо.
Ледарів у нас немає. Хто руки не піднімає?
Вирушаємо у путь — нас цікаві речі ждуть.
— Діти, сьогодні ми з вами можемо потрапити до країни Математики, і для цього не потрібно далеко йти чи їхати. Головна умова — всі присутні повинні бути уважними, добре відповідати, охоче гратись. Зараз я загадуватиму загадки, а ви будете давати відповіді. Отже, починаємо.
• Тане сніжок, сяє лужок,
День прибуває. Коли це буває?
• Голі поля, мокра земля,
Дощ поливає. Коли це буває?
• Сніг на полях, лід на річках,
Хуга гуляє. Коли це буває?
• Сонце пече, липа цвіте,
Хліб достигає. Коли це буває?
— Молодці, а тепер перевіримо, як ви умієте міркувати. На скільки одиниць число 6 більше від числа 4? Яка смужка довша — та, що ліворуч, чи та, що праворуч? (Діти визначають приблизно, потім ведуча перевіряє умовною міркою.)
— А зараз послухайте ось таку історію:
Без допомоги Петя сам
Вже взувся в черевички,
Та тільки мульки в них ногам,
Хоч ніжки й невеличкі.
На дворі з Петі малюки
Сміються до знемоги:
Ви подивіться — навпаки
У Петі ходять ноги.
Крізь сльози Петя отказав:
— Невинний в тім, що сталось,
Це, мабуть, ноги, коли спав,
Місцями помінялись.
— Хто зможе нам відповісти, чому сміялись малюки? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Зовсім не помітно ми підійшли до країни Математики. Далеко-далеко за морем стоїть старовинна стіна, в тій стіні маленькі дверцята, а за ними кояться великі дива. Але ж біля воріт вартові. Як туди пройти?
Дівчинка
Я сама в дитячий сад не боюсь ходити,
Бо вже всі будинки вряд можу полічити.
Дев’ять відлічу підряд, а десятий — наш дитсад. 1вартовий.
Ми віримо, що ви вмієте добре лічити, але в нашу країну можуть потрапити лише ті, хто правильно виконає обов’язкове вхідне завдання 2-йвартовий.
Подивіться — на столі картинки з різними цифрами. Ми піднімаємо якусь цифру угору, а ви підходитимете до столу парами та обиратимете такі дві цифри, які покажуть, з яких двох чисел складається наше число. (Так, по черзі, до країни заходять всі діти.)
Цариця Математики. Вітаю вас у своїй незвичайній країні. А ось і перша цікава гра. (Показує геометричні фігури.)
— Назвіть кожну з них поспіль. Чим схожа друга та четверта фігура? Чим відрізняються? Чим схожа перша та п’ята? Яку загальну назву можна їм дати?
— Друге завдання — для вас.
Дидактична гра «Веселий м’яч".
Покотись, веселий м’яч,
Швидко-швидко побіжи,
В кого будеш у руках.
Від п’яти почнеш лічить. (Діти лічать від заданого числа.)
До залу закочують «кіоск», і вартові вигукують:
— Підбігай, поспішай, додавай, віднімай!
Цариця математики.
Подивіться, діти, це надзвичайний кіоск з надзвичайними речами: зошитами, олівцями, пензликами. Але купити їх можна лише за правильну відповідь.
1. Якось бігло через ліс 8 кіз.
П’ять були з них білі, білі,
Ну, а інші сірі, сірі.
Скільки бігло через ліс сірих кіз?
2. Посадив ведмідь в лісочку
6 берізок, 3 дубочки.
Рахувати сам не вмів,
Тож зозулю попросив.
Почала вона літати,
Почала вона кувати,
Та не може полічіть.
Ну ж бо, ви допоможіть.
3. Ось вам намисто, яке хоче вдягнути цариця Математики, але не може його з’єднати. Допоможіть.
Завдання для дітей: потрібно розмістити відповідні цифри і знаки, щоб отримати правильну відповідь.
Цариця математики. (вдягає намисто). Як гарно, я вам дуже вдячна. На згадку про себе я дарую кожному математичну кульку і чекаю нових зустрічей з вами!
Підсумкова бесіда з дітьми.