Користувацький вхід

Останні публікації

Конспект заняття "Талановита Петриківка"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: «Талановита Петриківка»
Мета: познайомити дітей з петриківським розписом;
навчати малювати на папері візерунки із рослинних елементів за мотивами петриківського розпису; передавати його характерні особливості: «цибулька», калина.

вправляти дітей у виконанні основних мазків різними способами (пензлем та пальчиком);
прилучати до традицій українського мистецтва;
розвивати мислення, креативність, допитливість;
виховувати охайність, інтерес до народних традицій, до розпису.
Розміщувати візерунок так, щоб він підкреслював круглу форму. Закріпити знання дітей про петриківський розпис, кольори гами (тепла і холодна), про правильне композиційне розміщення.
Закріпити технічні прийоми: малювання всією шириною пензля та кінчиком; малювання перехідним мазком та пальчиком.
Розвивати окомір, чуття композиції, естетичний смак.
Виховувати національну свідомість, любов до прекрасного на базі створення сприятливих емоційних умов при ознайомленні дітей з народним мистецтвом Петриківки.

Матеріали: вироби петриківського декоративно-прикладного мистецтва, таблиці зі зразками елементів візерунків різних видів розпису, ілюстрації, фарби, палітри, пензлики,стакани з водою, вологі серветки, папір, зразок, яйце.

Хід заняття:

Вихователь: - Ми дуже вдячні квітам, їх завжди люблять люди,
Кімнату прикрашають на свята і у будні.
Але проходять миті чарівної краси.
І в’януть, сохнуть квіти, не будуть вже цвісти.
Бо час пройшов цвітіння, прийшла пора врожаю
Насіннячко дозріє – то й на рік буде гарно.
А як же в довгу зиму нам без квіток прожити?
І ось що добрі люди придумали зробити:
Для пензликів тоненьких і кішки шерсті взяли,
Темпера із яєчком їм стала замість фарби.
І так розмалювали квітками свої хати,
Що їх тепер вже важко сусідам упізнати.
Куди не глянь – квітує красивий, пишний сад,
В хатині завжди свято, завжди панує лад.
Милуєшся красою і на печі й на стінах
І птахи дивовижні з’явились на картинах
Чудові, незрівняні дивують нас красою.
Така гарно малювати, ми навчимось з тобою !
– Діти, а може хтось із вас знає про який розпис йде мова у цьому вірші?
– Подивіться уважно на цей візерунок (натура).
Хто скаже, які майстри намалювали його? (Петриківські). Як ви здогадались?
– Давайте розглянемо та визначимо, так це чи ні.

Багата українська земля народними умільцями. Кожна область, кожний район славиться своїми витворами народних умільців. Серед них гончарі, різблярі по дереву, вишивальниці, художники… Людина завжди прагне до прекрасного. Ось ви, любі діти, який би обрали для себе дім – простий, сірий, темний чи веселий, яскравий, прикрашений. (відповіді дітей)
Є на Україні на Дніпропетровщині мальовниче село Петриківка. З давніх-давен жителі того села почали прикрашати свої хати красивими малюнками. Оздоблювали стіни мальовничими квітами, травичкою, ягодами. Не можна було знайти в цьому селі жодної хати, яка б не була розмальована.
Казкові квіти розквітали на стінах побілених хат, на стінах у хаті, навколо вікон, навколо печі… Пізніше і в наші часи такі візерунки широко використовують в оздобленні побутових предметів (посуду, скриньок), у книжковій графіці, в розписі тканин і т.п. Чудові квіти і ягоди стали особливістю петриківського декоративного розпису.
Слово декоративний походить від слово «декор» - прикрашати, а петриківський від назви селища, де він виник.

Вірш про Петриківських майстринь.
Стіни в квітах, пічка квітне,
Де цвітіння це привітне?
Знають це старі й малі,
В Петриківці, у селі.
Там бабусі так малюють,
Що художників дивують.
Став відомим на весь світ,
Той квітковий диво цвіт.

Сьогодні я вам хочу запропонувати спробувати відтворити петриківські візерунки та стати справжніми майстрами. Сідайте за столи та будьте дуже уважними. (діти сідають за столи)
Майстри Петриківки – малюють без контуру, а ми з вами лише вчимося, отже будемо малювати по наміченому контуру. Окрім пензля, петриківські художники використовують стеблини, а ягоди та деякі квіти малюють просто пальцем. Для розпису на папері використовують яєчний жовток, додаючи його до фарби. Називається така технологія розпису яєчна темпера.

Показ вихователя супроводжується розповіддю.
Спочатку треба розвести потрібну фарбу з водою, нанести її на палітру і сюди ж додати яєчний жовток, усе перемішати. Фарба має нагадувати за густотою сметану.
Характерною особливістю всіх малюнків петриківських узорів є розміщення в його центрі трьох великих квіток. Зверніть увагу на зразок, розгляньте його.
Сьогодні ми з вами намалюємо гроно червоної калини, вже знайомим вам способом, малювання пальчиком, в ягодах намічений верх і низ грона. Не забуваємо користуватися серветкою. Далі приступаємо до малювання квітів, першу - ми будемо малювати пензликом, використовуючи елемент «зернятко».
"Зернятко" - це простий мазок, профіль якого залежить від пензлика. Він є одним з основних елементів петриківського розпису, з допомогою якого створюються всі орнаментальні мотиви.
Вздовж лінії, проведеної олівцем, пензликом наносимо мазки - "зернятка". Тримати пензлик треба так, щоб вусик "зернятка" був перпендикулярний до лінії. При цьому корпусом пензлика натискують так, щоб мазок мав форму краплі води. Повторюючи мазок багато разів, треба намагатися отримати однакову відстань між мазками.
Дві наступні квітки малюємо пальчиком. Починаючи зверху, щільно притиснути палець до паперу і спускаючи вниз послабити, зверху яскравіше і видніше контури, а внизу вийде слабкіше колір. Так само і заповнюємо середину цих квітів, пелюстки вийдуть коротші.
Середину першого квітки зафарбовуємо яскравим кольором, я зафарбувала жовтим.
А листочки домалюємо на наступному заняття, я вас познайомлю з «перехідним мазком»

Фізкультхвилинка.

Забавлялись зайченята, (встають, руки піднімають вгору)
Виглядаючи маму і тата. (руки на поясі, повертаються праворуч-ліворуч)
Ось так лапку до лапки. (плескають в долоні)
Ось так шапку до шапки. (руки піднімають до голови)
Ось так — вусом потрусили.(хитають головою)
Так — так — так! (стрибають на місці).

Самостійна робота дітей. (Лунає спокійно лірична мелодія)
Які гарні у вас вийшли роботи! Мені вони дуже сподобалися. А чи подобають вони вам?
З яким видом декоративного-прикладного мистецтва ми з вами познайомились? ( петриківський розпис)
Що найбільше вам запам’яталось?

Автор: 

Стукало Ольга Олександрівна, вихователь Богданівської філії І-ІІ ступенів опорного закладу Васильківського НВК № 1 імені М.М. Коцюбинського

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі