Тема: Н та -нн- у прислівниках.
Мета: познайомити учнів з правилами написання прислівників з –н- та --нн-; формувати вміння визначати в словах цю орфограму, обґрунтовувати вибір написання; розвивати уміння і навички правопису прислівників, логічне мислення, творчі здібності учнів; виховувати любов до рідної мови , до творців влучного слова, інтерес до навчання, сумлінність.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Прислівників багато в мові;
Усі яскраві, всі чудові!
Щоб збагатити знань основи,
Ти вивчи цю частину мови.
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Бесіда.
- Яка частина мови називається прислівником?
- Морфологічні ознаки?
- Синтаксична роль?
- Розряди за значенням?
- Ступені порівняння?
- Способи творення?
- Коли прислівники пишуться через дефіс?
2. Перевірка письмового домашнього завдання.
- Назвати прислівники, в кінці яких вживається и? і?
- Назвати прислівники,за допомогою яких можна охарактеризувати вдачу українців?
3.Підсумок домашнього завдання.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо подорож володіннями вже знайомої нам частини мови. Завдання сьогоднішнього уроку: з*ясувати, коли в прислівниках пишеться –н-, а коли -нн-
ІV. Актуалізація опорних знань.
1. Словниковий диктант (акродиктант)
_-Запишіть прислівники в 3 колонки: разом, окремо, через дефіс – і дізнаєтесь, як ви виконали завдання.
Навпочіпки, напам’ять, в далечині, по-моєму, ні на грош, втридорога, зранку, в нагороду, на ніщо, по-іншому, де-небудь, завидна, в затишку, як-не-як, взаперті, навесні, внизу, до вподоби, інколи, в цілому, хтозна-звідки, увосьме, до діла, щонайкраще.
Ключ: підкресліть в кожному слові 3 від початку букву і прочитайте «Вправа виконана на відмінно».
2. Спостереження над мовними явищами.
Спокійно – спокійний, несказанно – несказанний, злякано – зляканий, незрівнянно – незрівнянний.
- Від якої частини мови найчастіше утворюються прислівники?
- Порівняйте правопис прикметників і прислівників. Чи існує якась закономірність?
- А коли у прикметників пишеться –н- , а коли –нн-?
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу.
2. Бесіда.
VІ. Система вправ на вироблення умінь і навичок.
1. Пояснювальний диктант.
1. Щоденно життя підкидає турбот. 2. Немов красуня сумовита, спочила втомлено земля, серпанком ночі оповита. 3. А за Дніпром багряно сходить над бором місяць, як пожар. 4. І востаннє світанок розжеврив цвіт жоржини під сивим вікном.
2. Вибірковий диктант.
- Виписати прислівники, пояснити їх правопис. ( с. 146 )
3. Фізкультхвилинка.
-Н- - руки вперед, -нн- - руки вверх.
Незрівнянно, пишно, замріяно, невблаганно, шалено, сумлінно,
глибинно, старанно, натхненно,щоденно, виснажено, навмання.
4. «Четверте зайве».
а) Со…о, невпи…о, несказа…о, замисле…о;
б)без ви…о, безнадій…о, спросо…я, попід ти…ю.
5. «Виправ учителя».
Заворожено, невпинно, напруженно, невблаганно, втомленно,
навмання, полегшено, виховано.
6. Самостійна робота. (впр. 423).
VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання. Кросворд.
1) Прислівник, однокорінний з іменником безпека.
2) Назвіть антонім слова вниз.
3) Коли людина пропала, і не можуть її знайти, говорять:« Пропала …».
4) Прислівник, який означає день, коли відбувається розмова.
5) Запишіть антонім слова направо.
6) Запишіть прислівник, утворений від прикметника самостійний.
7) Як по-іншому можна назвати слово рано в реченні : « Сергій
прокинувся рано - вранці».
8) Синонім прислівників добросовісно, ретельно, справедливо, є
обставиною в приказці «Не хитруй, не мудруй, а … працюй».
VІІІ. Домашнє завдання
Стр. 225 ( прав.), впр. 429
Додатково: вірші, кросворди, ребуси про прислівники.