Тема: Географічне положення. Державна територія України. Державні кордони, розміри території, крайні точки, географічні центри України та Європи.
Очікуванні результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
Знаннєвий компонент: сформувати знання учнів про географічне положення, дати оцінку географічному положенню України, навчити учнів розрізняти фізико – економіко – політико - географічне положення держави, ввести поняття «державний кордон», з’ясувати крайні точки країни, географічний центр;
Діяльнісний компонент: продовжити роботу з фізичною картою, закріпити уміння учнів визначати координати крайніх точок, протяжність території у градусах і кілометрах, продовжити роботу з контурними картами;
Ціннісний компонент: виховувати патріотизм, почуття гордості за свою Батьківщину, обґрунтовувати вплив значення географічного положення України в Європі та світі на економічні та політичні процеси в середині держави; оцінювати політико-географічне положення держав та географічне положення України.
Тип уроку: комбінований урок.
Ключові компетентності, які формуються на уроці: спілкування державною мовою, компетентності у природничих науках, соціальна і громадянська компетентності, математична компетентність.
Наскрізні змістові лінії: громадянська відповідальність.
Методи та прийоми, що використовуються на уроці: проблемний, частково-пошуковий, пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, прийоми «Картографічна естафета», «Візитка», «Карта настрою».
Засоби навчання: політична та фізична карти світу, атлас України, зошит-практикум, підручник, картки «План характеристики ФГП/ЕГП країни».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
Налаштування учнів на роботу.
ІІ. Актуалізація знань, умінь, навичок учнів та перевірка домашнього завдання
Міні-дебати «Яка форма правління — республіканська чи монархічна — ефективніша?»
(клас на попередньому уроці було поділено на 2 команди («за республіку», «за монархію»). Кожна команда готує по декілька аргументів для підтвердження своєї позиції та контраргумент для спростування позиції суперників).
Прийом «Картографічна естафета»