План-конспект уроку художньої культури в 11 класі
Тема уроку. Архітектура - «листи у вічність». Вежі.
Мета: повторити, узагальнити знання про види мистецтва та архітектуру як вид візуального мистецтва; ознайомити з пам’ятками архітектури на прикладах відомих веж світу; сконструювати «Вежу майбутнього», розвивати креативні навички учнів; формувати художній смак; вчити розуміти мистецькі твори,
Поняття:- архітектура, композиція, форма, пропорції, ритм, фактура, арка, вежа, Вміння, навички: - формування знань та уявлень про архітектуру на прикладах веж;
- розвиток навичок сприймання художнього образу;
- розвиток навичок емоційно – естетичного оцінювання художнього образу;
- навички художньо – творчого мислення.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: дошка, комп’ютер, зошити та підручники презентація Мистецька вікторина «Життя коротке - мистецтво вічне» ,«Вежі світу», відео(«Вежа, яка обертається») та музичний матеріал. Зефір та пластилін, спагеті та зубочистки – для практичної роботи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Мотитвація навчальної діяльності
II. Актуалізація опорних знань Перевірка домашнього завдання:
Презентація - Мистецька вікторина «Життя коротке - мистецтво вічне». Клас ділиться на три групи учні вибирають категорію питань та суму. Виграє та команда у якої найбільше балів.
Категорія « Музика»
• Вступ до опери чи балету? (Увертюра)
• Квінтет з якого загубився дует? (Тріо)
• Князь, який заспівав завдяки О.Бородіну? (Ігор)
• Яка тварина у казці Пушкіна співала російську народну пісню «У саду чи в городі?» (Білка)
• Основоположник української класичної музики? (Лисенко)
• Твори якого російського поета надихнули композиторів на створення таких геніальних опер, як «Руслан і Людмила» М.Глінки та «Казка про царя Салтана» Римського-Корсакова? (А.С.Пушкін)
Категорія «Живопис»
• Не тільки частина акту в драмі, а й твір у живопису? (Картина)
• Байка Крилова з музичною назвою? (Квартет)
• Як закінчується назва комедії Грибоєдова «Горе від….»( Розуму)
• Перша лірико-комічна опера, написана С.С.Гулаком–Артемовським? (Запорожець за Дунаем)
• Не тільки частина руки, але і інструмент художника. (Кисть)
• Напівфабрикат картини.(Ескіз).
• В якому жанрі живопису створював свої картини І.Шишкін? (Пейзаж)
• Не тільки спортсмен, який робить промахи у стрільбі, але й поганий художник? (Мазила)
• Художник з почуттям гумору? (Карикатурист)
Категорія «Архітектура»
• Не тільки частина парашута, а й частина будівлі церкви. (Купол).
• Не тільки робочий інструмент швачки, але й гострий шпиль будівлі. (Голка)
• Не тільки стрій військовослужбовців, а й архітектурно оброблена кругла вертикальна опора. (Колона)
• Не тільки хворобливе невдоволення чим-небудь у самому собі, а група будівель та споруд єдиного значення. (Комплекс).
Категорія «Про все…»
• Найприємніший для артистів шум під час концерту. (Оплески)
• Волосся якої тварини використовують для створення скрипічного смичка? (Коня)
• Не тільки дивакувата людина, а й художній твір.(Оригінал)
• Як перевести назву танцю Фокстрот? (Крок лисиці).
Підведення підсумків вікторини.
III. Вивчення нового матеріалу. Повідомлення теми та мети уроку.
1.Архітектура – один з видів візуального мистецтва.
Музичний епіграф: М.Мусоргський “Богатирські ворота”.
Вчитель пропонує визначити музичний образ твору без попереднього повідомлення назви та автора.
Можливі відповіді: величний, грандіозний, монументальний…
- Як ви вважаєте, якому виду мистецтва цей епіграф відповідає?
Формування поняття “архітектура” методом мозкового штурму.
Учні висловлюють ідеї щодо визначення терміну. Учитель записує на дошці вислови. З доповненнями та уточненнями з боку учителя, формулюється визначення:
Мистецький словничок: Архітектура – мистецтво проектування та будування різних будівель, споруд та їх комплексів.
Архітектура — це одночасно наука і мистецтво проектування будівель, а також власне система будівель та споруд, які формують просторове середовище для життя і діяльності людей відповідно до законів краси. На сучасному етапі розвитку людства архітектура становить одну з найважливіших частин засобів виробництва (промислова архітектура — будівництво заводів, фабрик, електростанцій тощо) та матеріальних засобів існування людського суспільства (громадянська архітектура — житлові будинки, громадські споруди та інше).
Функціональні, конструктивні та естетичні якості архітектури, а саме користь, міцність та краса, — тісно взаємопов'язані. Від конструкційного рішення багато в чому залежать і естетичність творів архітектури. Споруда не тільки повинна бути міцною, але і виглядати має міцною. Надлишок матеріалу навпаки викликає враження надмірної ваги. Візуальна ж недостатність матеріалу асоціюється з нестійкістю, ненадійністю та викликає здебільшого негативні емоції. Функціональне призначення будівлі визначається її типом, в залежності від якого обираються засоби створення певного художнього вигляду. Останній створюється за допомогою засобів архітектурної композиції. Серед її основних засобів архітектоніка, масштаб, пропорції та ритмічні відношення, пластика, фактура та кольори.
Мистецький словничок:
Форма – зовнішній вид об’єкту, зовнішній обрис.
Композиція – сукупність складових частин, найважливіших елементів твору.
Пропорції – співвідношення складових частин між собою.
Ритм ( ритмічність) – чергування композиційних елементів.
Фактура – характер поверхні, використаний матеріал.
Вежа, башта — висока вузька споруда, що має спеціальне призначення, висота якої значно перевищує розміри основи. Основні відмінності вже від інших високих будівель — відсутність розтяжок (консольна конструкція, що закріплена тільки в основі) і невеликий внутрішній об'єм, іноді весь об'єм вежі зайнятий одними лише сходами. Як інженерна споруда вежа відноситься до антенно-щоглових будівель.
Відомі вежі:
1 мистецтвознавець: Вавилонська вежа — легендарна вежа, про яку згадується у Біблії.( За стародавньою біблійною легендою про Вавилонське стовпотворіння[2], понад чотири тисячі років тому усі люди мешкали у Месопотамії, тобто в басейні річок Тигру і Євфрату, і спілкувались однією мовою. Оскільки земля цих місць була дуже плодовита, то люди жили заможно. Від цього вони дуже запишалися і вирішили побудувати вежу аж до самого неба. Вавилонська вежа, або зикурат Етеменанкі («Наріжний камінь небес і землі»), справді була побудована в II тисячолітті до нашої ери, але потім неодноразово руйнувалася і знов відбудовувалася. Остання реконструкція здійснилася в VII—VI століттях до нашої ери. Зикурат з високими сходами і пандусами мав квадратну основу зі сторонами приблизно 90 м і 175- чи 195-метрової висоти)
Александрійський маяк або Фароський маяк — одне з Семи чудес стародавнього світу несло в собі не тільки архітектурну елегантність, але й практичну функцію. Маяк знаходився на острові Фарос (сьогодні це мис в межах міста Александрія у Єгипті). Він гарантував морякам безпечне повернення у Велику Гавань. Упродовж всього існування маяк був третьою найвищою спорудою на Землі (після пірамід Хеопса та Хафри).
2. мистецтвознавець: Бурдж Халіфа— найвищий хмарочос у світі, розміщений у місті Дубай, Об'єднані Арабські Емірати. На сьогодні він є найвищою спорудою планети. Хмарочос сягає 828 метрів і складається з 162 поверхів. Вартість спорудження — 4,1 млрд доларів США.
Піза́нська вежа — частина ансамблю міського собору Санта-Марія Маджоре в Пізі. Вежа є дзвіницею собору і примикає до його північно-східного кута. Знаменитий соборний ансамбль в Пізі — шедевр середньовічної італійської архітектури. Вежа відома тим, що сильно нахилена .Висота вежі становить 56 метрів, діаметр — 15 метрів. На вершину вежі ведуть сходи в 294 ступені, піднявшись якими на самий верх можна оглянути всю округу. Всесвітньо відомий вчений Галілей використовував Пізанську вежу для своїх дослідів. З верхнього її поверху він кидав різні предмети, щоб довести, що швидкість падіння не залежить від ваги падаючого тіла.
3 мистецтвознавець Біг-Бен— найбільший із дзвонів у механізмі годинника башти Єлизавети у Лондоні. Часто Біг-Беном називають також і сам годинник, а також годинникову вежу, що є частиною архітектурного комплексу Вестмінстерського палацу, де розташовується відновлений після пожежі 1834 року британський парламент.
Е́йфелеваве́жа — архітектурна пам'ятка Парижа, розміщена на Марсовому полі, символ сучасної Франції. Вежу названо на честь її конструктора Густава Ейфеля. Сам Ейфель називав її «300-метровою вежею» інша, народна назва — «Залізна леді». Популярний туристичний об'єкт, щорічно приймає понад 6 мільйонів відвідувачів. У 2007 році на вежі побувало 6 893 000 осіб[1], що на 78 000 відвідувачів більше ніж у 2006, а за її історію з 1889 до 31 грудня 2007 року — 236 445 812 осіб. Вежа стала най відвідуваною [2] і най фотографованою[3] туристичною пам'яткою світу.
Майже 100 років Ейфелева вежа залишається емблемою Парижу. Зверніть увагу, що в цій споруді органічно поєдналися функціональні, технічні та естетичні вимоги до об’єкту. Густав Ейфель продемонстрував світові нові інженерні стандарти. “Залізна гордість Франції” була збудована за 2 роки (1886р.), має висоту 300 метрів, вагу 8 600 тисяч тонн. Виконує функції радіостанції, телеантени, на першій платформі функціонує ресторан, на другій – редакція газети “Фігаро.”
4. мистецтвознавець Ки́ївська телеве́жа — суцільнометалева просторова ґратована висотна споруда висотою 380 метрів побудована у 1968–1973 роки в Києві з метою трансляції радіо та телебачення. Це найвища решітчаста вільно стояча конструкція світу[1] та найвища споруда України
У Камянець-Подільську –аж 3 вежі:
•Ба́шта Стефа́на Бато́рія — найпотужніша з усіх башт у Кам'янці-Подільському. Інші назви — Королівська, Кушнірська, Семиповерхова. Пам'ятка містобудування та архітектури України національного значення. Фахівцями башту визнано одним із видатних творів оборонного зодчества 16 століття
•Кам'янецька вежа (Кам'янецький стовп) — унікальна пам'ятка руського зодчества, оборонна вежа-донжон волинського типу. Знаходиться у місті Кам'янець на теренах сучасної Білорусі.
•Захаржевська башта — знаходиться в Старому місті Кам'янця-Подільського. Розташована на крутому схилі правого берега Смотрича між Міською та Польською брамами. Захаржевською названо на плані міста 1773, в описі міста 1700 — Турецькою. Не зафіксована документами назва — башта на броді — з'явилася в довідці Євгенії Пламеницької за 1977, однак саме ця назва стала найпопулярнішою. На думку Миколи Петрова, найвірогідніше, башту звели з каменю в 16-17 століттях, у 18 столітті реконструювали. Євгенія Пламеницька датує зведення башти 15 століттям.
Хмарочоси, що рвуться у небо і гігантські конструкції з металу сьогодні можна зустріти майже у всіх куточках світу. Завдяки сучасним технологіям та будівельним матеріалам, архітектори можуть реалізовувати все більш сміливі фантазії.
Ці дивні сучасні будівлі – ознака того, що майбутнє вже поруч, і воно буде дуже високим і покритим склом. Не вірите? Дивіться самі!
5 мистецтвознавець. Королівська вежа -що переганяє найвищу будівлю у світі, «Бурдж-Халіфа» в Арабських Еміратах на 167 метрів, будується в Саудівській Аравії і буде першою будівлею на планеті, висота якої наближається до кілометра. У проекті за 1,2 млрд доларів, що у Джидді, розмістяться розкішні кондомініуми, офісні приміщення, обсерваторія, готель Four Seasons і найвища в світі тераса на 157-му поверсі. Зведення хмарочоса офіційно почалося в минулому році, будівля має бути завершена в 2019-му.
Шанхайська вежа- Будівництво 121-поверхової Шанхайської вежі в Китаї, що вартує 4,2 млрд доларів, розпочате в 1993 році, завершилося на початку цього року. А зараз ведуться оздоблювальні роботи. Тепер це друга за висотою будівля у світі, але офіційне відкриття ще не відбулося. Проте мільйони людей вже бачили картинку, що відкривається зверху, завдяки запаморочливим знімкам і відео, зробленим двома російськими сміливцями, які незаконно піднятися на вершину в минулому році. Багато функціональний хмарочос складається з дев’яти різних вертикальних зон і оточений шаром прозорого скляного покриття для захисту від погодних умов і забезпечення природної вентиляції.
6 мистецтвознавець: Вежі бувають:
• оборонні (наприклад, сторожові або фортечні вежі, батарейні, мартелло, надбрамні),
• міські (ратуші, вокзалу, годинникові) (часто елементами таких веж є великі годинники спеціальної конструкції),
• культові (дзвіниця, мінарет),
• інженерні (водонапірна, пожежна, радіотелевізійна),
• промислові (бурові, силосні, копери, градирні, вітрогенератори, опори лінії електоропередач, солярні вежі (елемент солярної електростанції)),
• хмарочоси (Сірс-Тауер в Чикаго, Ель-Фаро Тауерс, Буенос-Айрес та ін.),
• розважальні (оглядова, для стрибків з парашутом, для стрибків у воду, лижний трамплін, для вільного падіння (англ. Freefall-Tower),
• спостережні (прикордонні, припортові, командно-диспетчерский пункт в аеропорту, обсерваторні)
Ну а наше з Вами життя безпосередньо залежить від водонапірної башти в нашому місті Покров ....
Вчитель: дякую за Ваші відповіді і пропоную переглянути відео про вежі майбутнього.
Перегляд відео «Вежа, яка обертається»,
Практична робота: створення «Вежі майбутнього»
А тепер давайте трішечки по-фантазуємо та сконструюємо свою «Вежу майбутнього». У кожної групи на столах є матеріал для будівництва веж (Зефір та пластилін, спагеті та зубочистки), ви повинні сконструювати вежу, дати їй назву та не забувайте про призначення вежі - Функціональні, конструктивні та естетичні якості архітектури, а саме користь, міцність та краса.
Підсумок уроку: Захист робіт по групам.
- Проаналізуйте,чи відповідає ваш приклад триєдиній меті (функіональна доцільність, технічна досконалість, естетична привабливість?)
Мистецький словничок: Архітектура – мистецтво проектування та будування різних будівель, споруд та їх комплексів.
Вежа – архітектурна споруда багатофункціонального призначення (фортифікаційного, декоративного, інженерно-технічного).
IV.Закріплення.
- До якого виду мистецтва відноситься архітектура?
- Що таке архітектура? Вежа?
- Назвіть відомі вам види веж?
- Які б вежі хотіли б побудувати ви, якщо б були архітекторами?
V. Оцінювання учнів.
VI. Домашнє завдання: повторити терміни з мистецького словничка підготувати повідомлення про відомого світового архітектора.