Користувацький вхід

Останні публікації

Урок з української мови для 5 класу на тему "Звуки мови й звуки мовлення. Голосні та приголосні звуки"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Урок № 36
Тема. Звуки мови й звуки мовлення. Голосні та приголосні звуки
Мета: поглибити та систематизувати знання учнів із фонетики, орфоепії та орфографії; закріпити навички розрізнення голосних та приголосних звуків; розвивати фонематичний слух, слухову й зорову пам’ять
Мета: формувати ключові компетентності:
Уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності;
Загальнокультурну – дотримуватися норм мовленнєвої культури; зв’язно висловлюватися в контексті змісту;
Інформаційну: навчати учнів використовувати таблиці як джерело інформації.
Комунікативну – уміння спілкуватися усно й писемно рідною мовою; уміння дотримуватись норм етикету під час спілкування;
Формувати предметні компетентності й компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній:
Мовної і мовленнєвої: поглибити вивчене із фонетики, орфоепії та орфографії; на¬вчити розрізняти голосні та приголосні звуки; збагачувати лексикон учнів.
Діяльнісної: розвивати вміння сприймати, аналізувати прочитані чи почуті відомості;
розвивати спостережливість, логічне й образне мислення, пам’ять, навчати висловлювати власну думку ;
Соціокультурної: виховувати любов до рідного краю, мови.
Тип уроку: комбінований.

Хід уроку
 І. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда.
— Які розділи науки про мову вам уже відомі?
— Що вивчає кожен із них?
— Як усі ці розділи пов’язані між собою?
 ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
1. Проблемні питання.
(На дошці записано тему розділу, який буде вивчатись, виділені частини підкреслено.)
— Чому розділи науки про мову «Фонетика», «Графіка», «Орфографія», «Орфоепія» вивчаються разом? Що їх об’єднує? Як вони пов’язані між собою?
2. Лексична робота.
Фоно…= поняттю «звук»; графо…= поняттям «письмо», «почерк»; орфо…= поняттю «правильно».
 ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
План пояснення нового матеріалу
1) Фонетика як розділ науки про мову.
2) Звук (фонема) і буква.
3) Звуки мови й звуки мовлення. Класифікація звуків: голосні, приголосні.
2. Робота з підручником.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу
2) Виконання вправ і завдань
3. Мовні загадки-жарти.
У якому вигуку є 100 однакових звуків? (Сто-п.)
За який приголосний звук треба сховати інший приголосний, щоб вистрелили разом кілька гармат? (За-л-п.)
Від назв яких двох букв стає жарко, гаряче? (Пе-че.)
Що знаходиться всередині школи? ( Звук [о].)
Що стоїть між підлогою і стелею? (Звук [і].)
Чим закінчуються і зима, і весна? (Звуком [а].)
Чим закінчуються і вечір, і ніч? (Приголосними.)
Як написати слово робота п’ятьма літерами? А чотирма? (Праця, труд.)
Що треба зробити, щоб майка злетіла? (Замінити [м] на [ч].)
4. Колективна робота.
Вимовте подані слова парами. З’ясуйте, що вони означають і якими звуками різняться?
Гора, кора; пологий, вологий; бетон, батон; мило, мало; казка, каска; гриб, грип; мимохідь, мимохіть.
 IV. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Самостійна робота.
Спишіть, вставте голосні; прочитайте прислів’я.
Н.. к..д..й сл..в н.. в..т..р.
Л..пш.. м..вч..т.., н..ж св..рк.. р..зп..ч..т.. .
П’..ть р..з..в п..д..м..й, ..д..н р..з г..в..р.. .
2. Творче завдання.
Складіть мовну загадку-жарт зі словами кіт, кит; лис, ліс.
 V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1) Вивчити теоретичний матеріал
2) Виконати вправи
 VI. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Найбільше на уроці мені сподобалось…

Автор: 

Мельник Юлія Валентинівна, вчитель української мови та літератури Уманської ЗОШ I-III ст. №11 ім.М.П.Бажана

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі