Урок світової літератури у 5 класі
Тема: Природа як джерело натхнення, а її зображення – засіб вираження
почуттів японців. Презентація проекту.
Мета: ознайомити учнів із самобутньою культурою Японії, розвивати навички самостійного пошуку потрібної інформації, вміння донести її однокласникам, виховувати допитливість, бажання самостійно опрацьовувати заданий матеріал, прививати любов до художньої літератури як мистецтва слова.
Обладнання: зразки хоку Мацуо Басьо, демонстраційний матеріал до повідомлень учнів (фотографії квітучої сакури, ікебани, бонсай, театру Кабукі та НО, портрети Мацуо Басьо, карта Японії, японська інструментальна музика «Вічність»)
Теорія літератури: повторення відомостей про хоку та його ознаки.
Тип уроку: формування нових знань
Форма проведення уроку: урок-екскурсія з елементами рольової гри
Любіть природу, любіть квіти, любіть дерева, небо, красу у великому і малому - і ви навчитеся любити життя, берегти людину.
Японська мудрість.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вправа «Асоціативний кущ».
Назвіть відомі вам слова і терміни, які асоціюються з Японією.
Очікувана відповідь.
Цунамі Хоку Мацуо Басьо
Фудзіяма Японія Токіо
Сумо Сакура Театри Но
Дзю-до Бонсай Ікебана Кабукі
Сьогодні наш пізнавальний шлях проляже до країни, багатої своїми традиціями та культурою країни вранішнього сонця. Ця незвичайна країна - Японія.
(Запис епіграфа)
Перегорнемо сторінки культури, традицій, літератури Японії, збагатимо себе новими цікавими знаннями про священні символи цієї країни.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Очікування .
(Записи на стікерах прикріплюються на дошці)
ІV. Презентація учнівських досліджень про Японію, її
культуру, символи, традиції, звичаї.
1 Екскурсовод
- Запрошуємо Вас до нашої країни – Японії. Ми її називаємо Ніппон – країна вранішнього сонця. Яскраве сонце зображене і на нашому прапорі.
(Слайд «Прапор Японії»)
(Слайд «Карта Японії»)
2 Екскурсовод
Японці – основне населення Японії. Вони доброзичливі і привітні, завжди усміхнені. В повсякденному житті скромні і невибагливі, крім роботи, свій вільний час проводять в колі сім’ї, пишних гулянь не люблять.
Вони шанують культуру та традиції свого народу, вклоняються красі, вміють її створювати і помічати навколо себе у найпростіших буденних речах. В Японії створюють декоративні сади (слайди), розводять дивні сорти хризантем та ірисів, насолоджуються чайною церемонією, знають секрети вирощування карликових дерев та створення квіткових композицій, мають мистецтво каліграфії,самобутній театр НО і Кабукі.Свята в Японії незвичайні. Їх називають «милуваннями»: милування квітами «ханамі», милування снігом «юкімі», милування осіннім листям – «момідзігарі».
Тисячі людей виходять милуватися цвітінням сливи, персика, сакури, місячним сявом.
А коли цвітуть хризантеми – влаштовуються виставки квітів.
Вчитель
А тепер перегорнемо сторінки екскурсійного буклета і дізнаємося трохи більше про життя японців. Щоб дізнатися про людину більше, треба побувати в неї вдома. Отже, заглянемо в японський дім.
Сторінка 1 «Японський дім»
Слайд «Японський дім»
Ви почули, що Японія високорозвинута країна. А як вона цьго досягла, де закладалися основи цього економічного дива?
Звичайно, в школі
Сторінка 2 «Школа»
Сторінка 3 «Ікебана»
(Слайд)
Сторінка 4 «Бонсай»
(Слайд)
Сторінка 5 «Нецке»
Сторінка 6 Символи: Фудзіяма (Фудзі) слайди
Сакура
Чайна царемонія
Театр Но і Кубукі
Мацуо Басьо
V. Творчі вправи.
Виразне читання
Напам’ять хоку Мацуо Басьо.
Компоративний аналіз поезій.
VІ. Підсумок уроку.
1. Скласти ікебану вивчених термінів.
2. Зворотній звязок «Мікрофон».
Продовжіть речення:
Я дізнався...
Найбільше сподобалося...
VІІ. Оцінювання знань учнів.
Домашнє завдання:
1. Підготуватися до конкурсу виразного читання поезій про природу.
2. Намалювати пейзаж (за бажанням).