Користувацький вхід

Заповідники Полтавщини. Охорона природи

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

1

Екологічний клуб «Джерельце»

Мета. Ознайомити учнів з назвами тварин, рослин, які занесені до Червоної книги. Виховувати гуманне ставлення до тварин і лісу, економне ставлення до «дарів лісу». Розвивати логічне мислення, розуміння залежності в народі.
Обладнання. Емблема клубу «Джерельце», візитні картки, ілюстрації із зображенням тварин, рослин, занесиних до Червоної книги, малюнки правил поведінки в природі, вишивані рушники, фотоапарат, мікрофон, форма лісника.

Хід заняття
І. Вступ.
- Сьогодні ми відкриваємо екологічний клуб «Джерельце». І зовсім не випадково. Сьогоднішньою і наступною головною «дійовою» особою клубу буде і завжди лишатиметься її величність Природа. Що вона являє собою і чому стільки до неї уваги особливо когось переконувати і обґрунтовувати немає ніякої потреби. Про це стільки писано і переписано, а вона – Природа, залишається дуже хворою. Спробуємо разом з вами зрозуміти її проблеми.
Для цього – ми запросили багато гостей це журналіст, вчений, еколог, лікар, лісник, бабуся Ганна і, звичайно, наші слухачі – гості.
Всі разом ми спробуємо розібратися у проблемах Природи.
- А зараз у журналіста від журналу «Джерельце» є запитання до наших гостей.
Журналіст. Будь ласка, скажіть, що зв’язує людину з природою?
- Людина – частина природи. Вона залежить від живої та неживої природи. Для свого життя вона використовує тварин, рослин.
Ми використовуємо природні ресурси для будівництва, виготовлення меблів тощо.

Треба завжди пам’ятати
І дорослим, і малятам,
Що нема таких тварин,
І нема таких рослин
Поблизу і навкруги,
Влітку, взимку й іншої пори,
Непотрібних зовсім нам!
Всі рослини і тварини
Вкрай потрібні для людини!
Лісник. Я – лісник. Моя професія пов’язана з охороною природи. І я можу сказати, що ліс це мій другий дім. Ліс – це наше багатство.
В наших краях водиться багато різноманітних тварин і росте багато рослин. Полтавщина особливо мальовнича і прекрасна.
- Які рослини є на Полтавщині (Береза, липа, дуб, клен, сосна, ліщина, шипшина, калина, тополя, горобина)
- Але не може існувати ліс без звірів. Для того, щоб з’ясувати, які тварини мешкають в наших краях, я підготував для вас загадки.
Взимку ляже спати
Дядько волохатий,
Лиш тоді устане,
Як весна настане.
(Ведмідь)
В неї очі, мов горішки,
Кожушина хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки,
У дуплі живе вона.
(Білка)
Вірно людям я служу
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю.
(Дятел)

Не кравець, а все життя з голками ходить.
(Їжак)
- Які загадки про птахів ви знаєте?
1. Всяк у чорнім піджачку
У жовтій сорочці
В нас зимою по ліску
Гуляють як гості.
(Синичка)
2. Біла латка, чорна латка
По березі скаче.
(Сорока)
3. Швидко скрізь цей птах літає.
Безліч мушок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
(Ластівка)
4. Маленький хлопчик у сірій свитині
по дворах стрибає, крихти збирає.
(Горобець)
5. У садочку понад тином
Я зробив йому хатину,
Він навколо обдивився,
Заспівав і оселився.
(Шпак)
- Ще які тварини живуть у нашому лісі? (Вовк, лисиця, дикий кабан, білка, кріт, дятел, кажан, лелека, сова …).
Вчитель. Від природи людина бере все, що їй потрібно для життя. Ось чому до природи потрібно ставитись дбайливо, піклуватися про її відтворення, щоб кількість природних багатств не зменшувалась, а навпаки, збільшувалась.
Журналіст. В мене є питання до професора природничих наук та науковця. Чим може здивувати природа Полтавщини?
Професор природничих наук. Територія Полтавщини здавна відома своєю мальовничою місцевістю. Сучасне суспільство вирушає у далекі подорожі у пошуках екзотики часом не помічаючи того, що знаходиться зовсім поруч. Є такі місця і в нашій області. Одне з них – ландшафтний парк «Нижньоворсклянський».
Розташований у пониззі р. Ворскла від Лівобережної та Правобережної Сокілки до Дніпродзержинського водосховища (Кобеляцький район), включаючи долину р. Ворскла, її заплаву, тераси, ряд островів у гирловій частині, акваторію частини Дніпродзержинського водосховища.
«Нижньоворсклянський» – дозволить забезпечити, насамперед, цілісність охорони природних комплексів регіону.
Специфікою ліндшафтного парку «Нижньоворсклянський» є надзвичайно висока, добре збережена природна різноманітність.
Лісова рслинність зустрічається на різних елементах долини Ворскли. На боровій терасі вона представлена сосновими лісами (різновіковими культурами). На заплаві є діброви в комплексі з фрагментами осикових, осокорових та білотополевих лісів. Вербові ліси приурочені до притерасних частин заплави. Найчастіше фрагменти їх зустрічаються біля підніжжя корінного берега Ворскли.
Виявлені також фрагменти вільшняків із розрідженим підліском та осоковим трав’яним покривом. Вони належать до лісових вільхових боліт. Їх флористичне ядро формують осока загострена, вербозілля звичайне, вовконіг європейський, плакун верболистий, живокіст лікарський, сідач конопляний, жовтець язиколистий. Нерідко зустрічаються оман високий та валеріана висока – цінні лікарські рослини.
Переважають у заплаві липово-дубові ліси з участю кленів польового та гостролистого, в’яза гладкого та ін. У підліску домінують ліщина звичайна, бруслини бородавчаста та європейська. Трав’янистий покрив діброви змінюється залежно від особливостей мікрорельєфу. На більш сухих ділянках домінує осока волосиста, в середньозволожених умовах – зірочник ланцетолистий, на знижених ділянках – конвалія звичайна, яглиця звичайна. На лісових галявинах зустрічаються рідкісні види – серпій увінчаний, фіалка висока, гвоздика стиснуточашечна.
У флорі ЛП «Нижньоворсклянський» виявлено 70 рідкісних видів рослин, які визначають флористичну унікальність парку. Ядро рідкісних видів складає 7,7% флори парку та майже половину флори Полтавської області.
Науковець. Заказник «Лісові озера», площею 714,7га, розташований на околицях м.Комсомольськ та у межах Салівського лісництва Кременчуцького держлісгоспу. Заказник оголошено рішенням Полтавської обласної ради 20 грудня 1993 року та розширено 4 вересня 1995 року.
Територія заказника має велике значення як природний комплекс лісових ділянок, луків, заплавних водойм в пониззі р.Псел, з різноманітною флорою (у т. ч. зозулинець болотний – занесений до Червоної книги України) та фауною (у т. ч. кулик-сорока – занесений до Червоної книги України та регіонально рідкісний крячок білощокий).
Журналіст. У мене запитання до еколога парку «Нижньоворсклянський».
З якими проблемами ви зустрічаєтесь у роботі?
- Ведеться боротьба з браконьєрами. Велика робота проводиться по догляду за нашими лісовими мешканцями, особливо взимку.
ІІ. Екскурсія сторінками Червоної книги.
Вчитель. А зараз ми проведемо екскурсію сторінками Червоної книги. Червона книга – список рідкісних рослин, тварин, що перебувають під загрозою знищення.
Полтавщина належить до малолісних і лісо-дефіцитних областей України. Лісистість її території разом з чагарниками і лісосмугами на початку ХХІ століття становить 9,55% (274,6 тис. га). Середня лісистість України становить понад 15%; світу - 29%." .
Про рідкісні види рослин Полтавщини, що занесені до "Червоної книги України» нам розкажуть учні 7-го класу.
Широколистяні ліси – діброви.
Зозулині черевички справжні, лілія лісова, гніздівка звичайна, любка дволиста, тюльпан дібровний, підсніжник білосніжний, цибуля ведмежа, лунарія оживаюча, рябчик руський, глід український, булатка великоквіткова Плаун булавовидний, ряст порожнистий і Маршалла, зубниця бульбиста, дзвоники персиколисті, проліски дволиста та сибірська, конвалія звичайна, осока кореневищна.
Степи.
Сон чорніючий, астрагали блідий і шерстистоквітковий, брандушка різнокольорова, крокус сітчастий, пирій ковилолистий, ковили волосиста, вузьколиста, Лессінга тощо.
Горицвіти весняний і волзький, шавлія поникла, вишня степова, мигдаль степовий, півники карликові й угорські, ломиніс цілолистий, льон австрійський і багаторічний, ефедра двоколосна, кермек широколистий
Луки.
Пальчатокорінники м’ясо-червоний і Фукса, зозулинець шоломоносний, зозулині сльози яйцевидні, рябчик малий
Косарики тонкі, родовик лікарський, валеріана висока, півники сибірські
Болотна рослинність
Зозулинець болотний, коручка болотна, жировик Лезеля, лікоподієлла заплавна.
Сфагнові мохи, росичка круглолиста, оман високий, гірчак зміїний, журавлина болотна, білозір болотний
Водна рослинність.
Сальвінія плаваюча, водяний горіх плаваючий, альдрованда пухирчаста Латаття біле, пухирники малий і звичайнийня.
Вчитель. А ще до нас в клуб завітала бабуся Ганна, яка розповість легенду, про підсніжник, який теж занесено до Червоної книги.
Бабуся Ганна.
Підсніжник
Легенда.
Латинська назва підсніжника - галантус - походить від грецьких слів "гала” - молоко і "антос” - квітка. Тому інколи його і називають "молочною квіткою”.
Існує легенда. Одного разу з коловерті морської піни з'явилась молода дівчина - Галатея. На березі на неї чекав стрункий і далекозорий юнак Ацис. Він був одягнений в сизо-зелені шати. Але замріяного юнака підстеріг горбатий циклоп Поліфем і розчавив його гранітною скелею. З-під скелі раптово задзюрчало джерельце, утворилась річка, на смарагдових берегах якої зарясніли білі квіти.
Не дочекавшись коханого, Галатея пішла провідати названу матір. Посейдон, почувши, що в його царстві з'явилась невідома красуня, прийшов познайомитись з нею. Бог запропонував їй бути помічницею - володаркою кількох морів, проте Галатея відмовилась. Образився і розгнівався кучеряво-сивий Посейдон і вирішив помститися. На дівчину, яка купалась в морі, звалився страшний дев'ятий вал. Неначе кришталева ваза розбилась Галатея на дрібні віртуальні частинки, які розлетілись в різні куточки світу. Ті, що полетіли догори, утворили Молочний Шлях і далекі Галактики, а ті, що впали на землю, проросли підсніжниками - рослинами з білосніжними, як тіло Галатеї, квітами та сизо-зеленими листочками, неначе одяг Ациса.
Легенда стверджує, що ті, хто їх зриває, і ті, хто їх дарує, а також ті, хто їх продає і купує, ніколи не будуть щасливими в коханні. Правда це чи ні? Не відомо.
Журналіст. Екологічних проблем у нашій країні дуже багато. І в цьому винна людина. У нашій місцевості протікає чудова річка Дніпро. Але вона дуже хвора. На її берег люди вивозять сміття, в річку викидають різний непотріб. В лісах, на полянах після відпочинку залишається багато сміття. Та є ще багато різних проблем. І цим самим ми знищуємо природу і забруднюємо навколишнє середовище. Кожен з вас може зробити для себе висновок.
ІІІ. «Буду я природі другом».
Зараз ми відкриваємо рубрику «Буду я природі другом» в якій для себе визначимо правила поведінки в природі.
1. В лісі, на луці, біля річки ми – гості . Намагайся найменше турбувати птахів, звірів, комах!
2. Якщо зустрінете пташенят або маленьких звірят, залиш їх на місці. Не забирай додому!
3. Бережливо ставтеся до рослин: не ламайте гілок, не рубайте дерев, не рвіть багато квітів!
4. В лісі дотримуйтеся тиші!
5. Дотримуйтеся чистоти в лісі, на полі, біля річки!
6. Будьте обережними з вогнем у лісі, у полі!
7. Не руйнуйте мурашників!
(роздруковані для кожного учня)
Народна мудрість говорить:одна людина в лісі залишає слід, сто людей – стежку, а тисячі – пустелю.
Приказки
Ліс і вода – брат і сестра.
Ліс – природне багатство.
Ліс не школа, а всіх навчає.
IV. Лірична рубрика.
Природа відтворює в душі людини доброту, радість. Дуже багато поетів присвятили свої твори. Хто розповість вірші про тварин, рослини?
(Відповіді учнів).
V. Підсумок засідання клубу «Джерельце».
Ось і закінчується засідання нашого клубу. Ми багато говорили про охорону природи. Але потрібно не тільки говорити, а й допомагати їй. Її життя залежить від нас.
А що сьогодні ми можемо зробити?
(Відповіді дітей)

Тема. Ліс – природне багатство.
Мета. Розширити уявлення дітей про лісові рослини. Вчити спостерігати за змінами в житті рослин. Розвивати мислення, творчу уяву учнів. Виховувати бажання оберігати природу. Збагачувати словниковий запас учнів.
Обладнання. Ілюстрації, малюнки, записи на дошці, виставка книг.
І. Організація класу.
Я дуже рада знову з вами зустрітися в нашому клубі «Джерельце»
ІІ. Бесіда.
Вчитель. Відгадайте загадку. Що то за книжка без букв, без сторінок, а багато чого навчає?
Учні. Книга природи!
Вчитель. Отже, сьогодні ми з вами помандруємо сторінками цієї книги.
Відгадайте, що це: навесні веселить, влітку ходить, восени годує, а взимку гріє?
Учні. Ліс!
Вчитель. Що таке ліс? Чому ліс нагадує нам багатоповерховий будинок?
Але ж і в парку, де кожен з вас, мабуть, був не раз, прогулювався алеями, чимало великих дерев, кущів. Чому його не називають лісок?
Вчитель. Ліс це великий дім. Хто у ньому мешкає?
(Відповіді учнів).
Вчитель. А скільки винахідливості виявляють пташки, будуючи гніздо! Воно має вигляд будиночка з трави, у дроздів старанно вимазане всередині глиною, у ремеза – зіткане зі стеблинок та деревного пуху, у піщухи – заховане під корою дерева. Вночі в листяних лісах можна почути, як хтось кашляє, насвистує, бурчить. Так перегукуються лісові вовчки – маленькі тваринки, схожі на балку, але вдвічі менші за неї. Тільки вночі лазять по деревах до кубел, влаштованих у дуплах чи старих пташиних гніздах.
За власними спостереженнями доповніть розповідь про мешканців наших лісів. Які тварини там мешкають? Чому вони тут оселяються? Що ви знаєте про їхні звички?
(Відповіді учнів).
ІІІ. Робота зі скоромовкою.
Обережний хитрий лис
До нори вечерю ніс.
Біг додому лісом лис,
Шелестів за лисом ліс.
IV. Загадка про мешканців лісу.
Вчитель. Які загадки про мешканців лісу ви знаєте?

1-й учень.
Буркотливий, вайлуватий.
Ходить лісом дід кошлатий.
Одягнеться в кожушину.
Мед шукає та ожину.
Любить літом полювати,
Взимку – в лігві спочивати.
Як зачує він весну –
Прокидається від сну.
(Ведмідь)
2-й учень.
Що воно за дивна птиця?
Світла денного боїться.
Дзьоб гачком, великі очі,
І не спиться їй щоночі.
Ху-ху-ху, кричить-співа.
Відгадали? Ні?
(Сова)

3-й учень.
Тук-тук-тук! Так-Так-Так!
І комашка, і хробак,
І личинка – біла спинка,
І жучок-короїд –
Мій сніданок, мій обід.
(Дятел)
V. Робота зі словничком.
Вчитель. Доповніть слова до словничка-«лісовичка».
Соловейко –
Сова –
Білочка –
Лисиця –
VI. Складання розповіді про лісових мешканців.
Вчитель. Складіть невеличку розповідь або казочку про лісових мешканців.
VII. Бесіда про ліс.
Чи всі ви любите ходити до лісу? Чому?
(Відповіді дітей).
Вчитель. Яку користь приносить нам ліс?
(Розповіді дітей).
Вчитель. Відгадайте, що це за дерево. Живе один батько і тисячі синів має. Всім шпаки справляє, а собі не має?
Учні. Дуб!
Вчитель. Біла, а не сніг, зелена, а не лист, кучерява, а без волосся?
Учні. Береза!
Вчитель. А чому березу називають піонеркою лісу? Який вірш про березу ви знаєте?
(Відповіді учнів).
Вчитель. Поспостерігайте навесні за березою та вільхою. Якщо на березі листя розпуститься раніше, ніж на вільсі, літо буде сухим, теплим. Якщо ж навпаки – вологим, прохолодним. А які ще дерева, крім названих, ви зустрічали у нашій місцевості?
(Відповіді учнів).
Вчитель. Чому так говорять: «Природа одному мати , а іншому – мачуха»? Для чого потрібно охороняти ліси?
(Відповіді учнів).
Вчитель. Перевірте свою спостережливість. «Якщо ліс без вітру шумить – чекай дощу». Які приказки про ліс ви знаєте?
Учні. Ліс і вода – брат і сестра і.т. д.
Вчитель. Щоб не заблукати в лісі, треба запам’ятати деякі прикмети, за якими легко можна вибратися з лісу. Послухайте вірш П. Ситниченка «Вмійте природу любити».
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти.
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти. Дерева і трави…
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
VIII. «Брейн-ринг».
Запитання:
1.Листя осики має довгий черешок. Які особливості дерева з цим пов’язано?
Учні. Тремтить без вітру.
2. Сосну висаджують у піщаний грунт, який бідний на перегній. І все ж вона добре росте. Чому?
Учні. У неї дуже довге коріння.
3. Сосна більше світлолюбиве дерево, ніж ялина. Які ознаки про це свідчать?
Учні. Гілки розміщені на стовбурі високо від землі, хвоя довга.
4. Поясніть вислів «Вовка ноги годують».
5. Дерева та кущі взимку не вмирають, а перебувають у стані спокою. Як це можна довести?
6. Кого вважають предком собак?
Учні. Вовка.
7. Хто, крім птахів може літати?
Учні. Комахи, летючі миші, летючі риби, білки-летяги.
8. Навіщо оленям роги?
Учні. Турнірна зброя, рідше для захисту.
9. Що таке «Червона книга»?
10. чи ставлять тваринам пам’ятник?
11. Чому зозуля підкидає свої яйця іншим птахам?
12. Що таке заповідник? Назвіть заповідники.
А що сьогодні ми можемо зробити?
(Відповіді дітей)

Прес конференція з охорони природи
Мета. Узагальнити знання учнів про природу рідного краю. Ознайомити школярів із заходами щодо відтворення і збереження природи. Розвивати пізнавальний інтерес. Виховувати бережне ставлення до навколишнього.
Обладнання. Прилади для дослідів, глобус, відповідні ілюстрації, перфокарти, індивідуальні картки, магнітофонний запис «Голос землі», сигнальні картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Вітання.
Діти, до нас в клуб «Джерельце» завітав Пізнайко.
ІІ. Хвилина спостережень.
(За сигнальними картками).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель. Казка.
Жили собі у Всесвіті 9 сестер, 9 красунь. Та одна з них була найчарівніша. Милувала вона своїми чистими блакитними озерцями-очима, дзвінким життєрадісним голосом, що розливався пташиним щебетом, видзвонював крихітними цвіркунами. Розвивалося на вітрах її розкішне зелене волосся з переплетеного березового та вербового гілля. А ще красуня мала чарівну вдачу. Ступить крок – і заллється все навколо яскравими кольорами, а притихне в задумі – і видніється рожевий обрій. Чи впізнали ви, діти, цю красуню? (Відповіді дітей). Так, це земля. Наша домівка. Та минав час. Почали тьмяніти її очі-озерця, рідшати волосся, затихати голос… А в людську душу закрадається тривога. Що саме непокоїть і тривожить нас? (Відповіді дітей).
Ось скільки проблем ви назвали. А що ж ми повинні робити, знаючи, що наша рідна домівка б’є на сполох?

IV. Робота над темою уроку.
Це і буде темою нашої сьогоднішньої розмови. Представляю вам групу експертів, інформаторів, лаборантів, кореспондентів та секретаря.
V. Завдання уроку.
Пізнайко так поспішав до нас на урок, що розгубив завдання нашого уроку, які були закладені в комп’ютер. Тож упродовж уроку будемо робити висновки і заповнювати дані комп’ютера. Це доручимо ношому секретареві.
VI. Узагальнення знань учнів.
Повітря
До речі, щодо інформації, чи завжди вона буває правдивю? Нещодавно я почула, що є 5 океанів. А ви скільки знаєте? (4).
От відносно п’ятого океану говорилось, що він:
Не прісний і не солоний,
Хоча блакитний і прозорий,
Без берегів і без води,
Пливемо в ньому я і ти,
І легкокрилі літаки. ( Повітряний океан)
Ці два слова дають нам мізерну інформацію, а я впевнена, що ви знаєте про цей океан більше. Тож кореспонденти можуть працювати і задати питання, які їх цікавлять.
І. Гра «Двобій»
1. Чи необхідне повітря живим організмам? (Відповіді інформатора).
2. Чи повітря рухоме?
3. Чи насичене повітря, яким ми дихаємо, вуглекислим газом?
4.Чи має повітря запах?
Прошу експертів зробити висновок і продовжити думку: «Природа дає нам повітря…» (Висновок експертів).
Але часом люди недбало ставляться до повітря. Слова просять наші лаборанти, що приготували дослід.
ІІ. Вчитель вручає «лаборантам» інструкцію до проведення досліду впливу продуктів згорання на навколишні предмети, за допомогою свічки та скла.
Висновок експертів. Під час горіння виділяється кіптява чорного кольору, яка забруднює навколишнє середовище.
ІІІ. «Лист представника повітряного океану».
Перша розповідь.
Учні нашої школи прибирали шкільну територію. Там загребли торішнє листя і запалили багаття. І вулиця. І перехожі потопають у великих темних клубах диму…
Друга розповідь.
Діти на уроці довкілля учні ходили на екскурсію в організацію, яка слідкує за насадженнями в місті. Їхньою метою було знайомство з приготуванням працівників до весняно-польових робіт. В гаражі в цей час водій прогрівав свій КамАЗ, готуючись до виїзду. Діти обступили автомобіль і з цікавістю спостерігали, як з вихлопної труби струменем виривається дим. Коли повернулися до школи, багато учнів скаржились на головний біль. Чому у дітей заболіли голови?
Третя розповідь.
У Михайлика брат Віктор працює на заводі «Азот» в м. Черкаси. На зимових канікулах Михайлик з бабусею поїхали до брата в гості. Віктор узяв із собою малого на роботу. Михайлика вразили велетенські будови, чудернацькі механізми, а найбільше величезні труби, з яких валував густий чорний дим. Але ще більше його здивувало те, що на території заводу не було ні деревця, ні кущика, тільки острівки пожовклої трави. Не почув він там голосу жодної пташки.
Чому ж така бідна природа на території заводу?
Експерти роблять висновки.
А тим часом наш секретар відшукала перші дані нашого комп’ютера:
«ОХОРОНЯТИ ПОВІТРЯ!»

ВОДОЙМИ
Вчитель демонструє глобус.
Чи відомий вам цей предмет?
Який колір переважає на моделі нашої Землі? Чому?
Що ви знаєте про воду?
І. Інтерв’ю між кореспондентами та інформаторами.
Чи не багато води на Землі?
Яке значення для живої природи має вода?
Чи правильне твердження, що вода нас годує?
Як пов’язаний електричний струм з водою?
ІІ. Робота з таблицею «Значення води».
(На таблиці посередині зображена краплина води, кругом неї тварини, рослини, люди, будівлі, риби, книги і тощо).
Просимо працювати експерта та секретаря. Вам необхідно з’єднати краплинку води з тим кому вона необхідна. Секретар буде з’єднувати, а експерт доводити свою думку.
(На таблиці посередині зображена краплина води, кругом неї тварини, рослини, люди, будівлі, риби, книги і тощо).
Посимо працювати експерта та секретаря. Вам необхідно з’єднати краплинку води з тими, кому вона необхідна. Секретар буде з’єднувати, а експерт – доводити свою думку.
(В результаті краплинка з’єднається з усіма малюнками).
Який же ми можемо зробити висновок?
ІІІ. Робота за серією малюнків, які висвітлюють негативний вплив людини на водойми.
(Забруднення заводами, аварії транспорту на воді, засміч4ування водойм людьми).
Сюжетні малюнки передаються групам дітей, кожна, розглядаючи, фіксує конкретний приклад. Обмін думками представників груп.
В результаті світовий океан матиме більше ось такої мутної, брудної води, яку ми рано чи пізно споживатимемо. До чого це призведе?
IV.Проведення досліду «Фільтрування води».
Експерти роблять висновки: що використану воду можна очистити, за допомогою відповідних очисних споруд. Секретар «засвідчує» нові дані комп’ютера і зачитує їх: «ОХОРОНЯЙ ВОДОЙМИ!»
Фізкультхвилинка.
ОХОРОНА ГРУНТІВ
І. Слово вчителя.
Діти, Земля звертається до нас зі своїми болями і проблемами: руйнування грунтів, розмивання ярів і.т.п.
ІІ. Проблемне запитання: «Що буде, якщо…?»
Пізнайко приніс нам свої запитання:
Якщо у грунт потрапить багато отрутохімікатів, якими обробляють поля від шкідників, то…
Якщо сміття будемо викидати, де заманеться, то…
(Учні міркують і дають відповіді).
ІІІ. Дидактична гра «Дарунки землі».
(На дошці зображено планети, у дітей паперові квіти).
Діти, якою б ви хотіли бачити нашу планету? Запишіть свої побажання на квітах.
А тепер поділіться своїми бажаннями з нами.
(Діти зачитують).
Подаруйте ці квіти матінці-Землі.
(Діти прикріплюють квіти до дошки).
Робота секретаря.
Напис: «Бережи грунти!»

ЖИВА ПРИРОДА

І. Опитування за сигнальними картками «так» «ні».
(У дітей картки, у секретаря – таблиця підрахунків).
Прослухавши запитання, ви сигналізуєте, а секретар робить підрахунки.
Запитання Пізнайка.
1. У лісі легко дихається, тому що там багато дерев і повітря насичене киснем.
2. Ліс – багатоповерховий будинок: мохи – 1-й, трави і квіти – 2-й, кущі – 3-й, корони дерев – 4-й.
3. Ліс багатий несподіванками і таємницями.
4. Ліс є домівкою багатьом диким тваринам.
5. Ліс може стати для тебе лікарем.
(Секретар підводить підсумок відповідей. Переважна більшість позитивних відповідей).
Як ви думаєте, чому це так? (Діти роблять висновок).
ІІ. Хвилина уяви.
Заплющіть очі. Запрошую вас на лісову галявину. Спробуємо вловити весняні пахощі лісу, тихий шепіт листочків, що прокидаються від зимового сну, перші весняні пісні птахів, ледь чутні кроки звірят.
Чи сподобалося вам тут?
ІІІ. Кросворд.
Спробуйте уявити себе мешканцями лісу. Це допоможе вам упоратися з цікавими завданнями кросворду, який приготував Пізнайко. А коли ми його розгадаємо, то дізнаємося про найдорожчий і найміцніший скарб у світі.
1. Це весняний ранній птах, називаємо його. (шПак)
2. За вікном сніжок, піднялася віхола, та не страшно птахові, що сидить під стріхою.(гоРобець)
3. Хитра кума сліди замела. (лисИця)
4. Вправні будівельники майструють дашок із соснових голок. (муРахи)
5. Я найперша квітка в гаю, синім цвітом зацвітаю. (прОлісок)
6. Влітку наїдається, взимку відсипається. (веДмідь)
7. Білі дзвіночки висять, гойдаються, як вони називаються (конвАлія)
(Ключове слово «природа»).
VII. Підсумок уроку.
1. Робота з перфокартами у вигляді сонечок.
Візьміть цю частину природи і спробуйте виконати завдання.
Чи пов’язана жива природа з неживою?
Чи можна зривати великі букети весняних квітів?
Чи обов’язково постійно чистити джерела?
Чи досить тих дерев, які вже ростуть на Землі?
ХІ. Домашнє завдання.
Психологічні тести (продовж ряд):
Річка – берег – риба …
Грунт – добрива …..

Автор: 

Зінченко Юлія Олексіївна, вчитель початкових класів, НВК ім. Л.І. Бугаєвської

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі