Користувацький вхід

Охорона рослин та тварин. Розробка уроку

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Охорона рослин та тварин

Мета: Ознайомити учнів з Червоною книгою України; чинниками, що впливають на життя рослин, засобами збереження й охорони тварин і рослин. Учні повинні засвоїти поняття «екологія», «екологічні чинники», «довкілля», знати рідкісні види рослин свого регіону, що занесено до Червоної книги України.
Навчати дітей бачити красу навколишнього світу; виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.
Спрямовувати дітей на досягнення загальнолюдських ідеалів, духовних цінностей.

Обладнання. Плакат «Наш обов'язок — зберегти на Землі повітря і водойми чистими, ґрунти — родючими, рослини — зеленими, а тварин — живими!»
«Правила поведінки в природі». Таблиці із зображенням рідкісних та зникаючих рослин, що занесено до Червоної книги України; Червона книга України. Диски: записи голосів птахів на фоні музики, відео фільм «Канівський заповідник»
Підготовка до уроку. Учні заздалегідь готують доповіді, вірші.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

ІІ. Хвилинка спостережень.

- Яка пора року зараз?
- Який місяць?
- Що ви можете сказати про стан неба?
- Надворі світить сонце, чи хмарно?
- Сьогодні тепло чи холодно?
- Чи є надворі вітер?
- Як поводять себе звірі, птахи?

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1.Бесіда.
- Що таке довкілля?
- На які частини поділяється природа?
- Що належить до неживої природи?
- Що належить до живої природи?
- Доведіть що рослини і тварини живі організми?
Тварини Рослини

2.Тестова перевірка знань учнів.

Тести ( 1 варіант)
1. Природа – це:
А) усе, що дихає, живиться, росте, розмножується і вмирає;
Б) усе, що нас оточує крім того, що зроблено людиною;
В) усе, що нас оточує.
2. Для життя рослині необхідні:
А) вода, холод, тепло, повітря;
Б) вода, поживні речовини, світло, повітря, грунт, тепло;
В) вода, повітря, світло, каміння.
3.Ромашка – це:
А) дерево; Б) кущ; В) трав’яниста рослина
4.Тварини живі організми тому що вони:
А) дихають, живляться, ростуть, розмножуються, відмирають.
Б) дихають, живляться, граються, ростуть.
В) дихають, сплять, живляться, ростуть.
5. Тварині для життя потрібне:
А) тепло, світло, грунт, вода;
Б) тепло, світло, вода, повітря, тварини, рослини;
В) тепло, світло, вода, повітря.
6)Ящірка – це:
А) птах; б) риба; в) плазун.

Тести ( 2 варіант)
1.Тварини живі організми тому що вони:
А) дихають, живляться, ростуть, розмножуються, відмирають.
Б) дихають, живляться, граються, ростуть.
В) дихають, сплять, живляться, ростуть.
2. Тварині для життя потрібне:
А) тепло, світло, грунт, вода;
Б) тепло, світло, вода, повітря, тварини, рослини;
В) тепло, світло, вода, повітря.
3)Ящірка – це:
А) птах; б) риба; в) плазун.
4 Природа – це:
А) усе, що дихає, живиться, росте, розмножується і вмирає;
Б) усе, що нас оточує крім того, що зроблено людиною;
В) усе, що нас оточує.
5. Для життя рослині необхідні:
А) вода, холод, тепло, повітря;
Б) вода, поживні речовини, світло, повітря, грунт, тепло;
В) вода, повітря, світло, каміння.
6.Ромашка – це:
А) дерево; Б) кущ; В) трав’яниста рослина

IV. Мотивація навчальної діяльності учнів.

(Звучить лірична музика. Учні, слухаючи музику уявлять, що вони в лісі.)
- Кого ви побачили у своїх мріях?
- Послухайте вірш «Дві богині» і скажіть як називають рослин, а як тварин?
- Від кого ми повинні їх захищати?

Були у Матері-Природи
Дві донечки такої вроди:
Хто їх побачив хоч на мить, —
Не міг забуть і розлюбить.
Голубооку звали Флора,
У неї очі, наче зорі.
Завжди замріяна, тендітна,
Ласкава, ніжна та привітна.
А Фауна — швидка, як вітер,
Могла за птахами летіти
І за оленями стрибати
Та з білочками пустувати.
Обидві світ живий любили,
Відтак його боготворили.
То ж вирішила мудра мати
На посаг їм дарунки дати:
Мрійливій Флорі — світ рослинний,
А жвавій Фауні — тваринний,
Щоб берегли і доглядали,
Від всього злого захищали.
Живуть в легендах і понині
Живого світу дві богині.

- Що таке фауна?
- Що таке флора?

V.Повідомлення теми та мети уроку.
- Отже, тема нашого уроку «Охорона рослин і тварин»
- Від кого захищають рослин і тварин?

VІ. Первинне сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.

1. Послухайте таку цікаву інформацію.
У Лейпцигському зоопарку (Німеччина) перед входом висить об’ява «Найстрашніший звір на Землі». Людина підходить і бачить своє відображення у дзеркалі…
- Поміркуйте, що це значить.
- Якої шкоди завдає людина природі?
- Що таке екологія?
Екологія – це стан повітря в атмосфері.

2. Робота з підручником.
Прочитайте перший і другий абзац і зробіть висновок
- Якої шкоди завдають люди рослинам і тваринам?

3. Робота в парах.
Обговоривши, поставлені запитання записати в робочому зошиті ( завд. 1. ст.79)

4. Інформаційна хвилинка.
Нині зникає велика кількість рідкісних рослин. Інформацію про них заносять до Червоної книги. Що ж це за книга? Хто знає?
Ідея її створення належить відомому англійському зоологу, професору Пітеру Скотту. Червона книга — це зібрання фактів про унікальних представників флори і фауни нашої планети, над якими нависла загроза зникнення.
До Червоної книги України занесено 224 види рослин, 382 тварин.

5.Групова робота.
Кожна група має картки з рослина, тваринами, які занесені до Червоної книги.
Розгляньте їх , і зробіть повідомлення про одну рослину або тварину.

6.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Ніби ягоди рвемо.
Будемо присідати
І мурашок розглядати.
Ой, ходили журавлі,
То великі, то малі.
Присідали на ріллі.
Так де гнеться верболіз
Чорногуз у став заліз.
Крила миє у водиці.
Вичищає крила птиця.
Бо бруднулею ходить
Їй сумління не велить.
Пострибає так хвилинку
Й годувать летить дитинку.

7.Робота з підручником.
- Вибіркове читання
Як ще охороняють рослин і тварин?
- В країні прийнято Закон про охорону рослин і тварин, який записаний в нашій Конституції, а також є багато різних заповідників.
- Що таке заповідники?
Заповідник – це певна територія землі, яка охороняється, на якій ростуть рідкісні рослини та живуть рідкісні тварини.

В нашій країні є багато природних заповідників. Найбільш відомі це такі, як Асканія-Нова, Кримський заповідник, Канівський, Карпатський.

На Хмельниччині теж є багато заповідних територій
На території області розташовано 492 об’єкти природно-заповідного фонду (14,8 % від площі області), які включають в себе:
Національний природний парк “Подільські Товтри”;
Регіональний ландшафтний парк “Мальованка”;
заказники – 156 об’єктів;
пам’ятки природи – 274 об’єкти.;
парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва – 35 об’єктів;
зоопарк;
ботанічний сад загальнодержавного значення;
дендропарки – 3 об’єкти;
заповідні урочища – 20 об’єктів.

8. Самостійна робота.
Виконати в зошиті завдання №2 на с.79

VII. Закріплення та осмислення знань.

1. Перегляд відео фільму «Канівський заповідник»
- Під час перегляду запишіть назви рослин тварин заповідника.
- Зачитати записані рослини і тварини.

2.Як школярам треба поводитись, щоб не зашкодити рослинам тваринам?
- Пригадайте правила поведінки у природі.
- Не топчіть, не зривайте трав’янистих рослин – без них збідніє природа, втратять свою привабливість луки, гори, ліси.
- Не знищуйте не їстівних грибів, вони можуть бути ліками для тварин.
- Не ламайте гілок та кущів. Не пошкоджуйте кору: в свіжу ранку часто потрапляють шкідливі мікроорганізми і дерево хворіє.
- Не відловлюйте комах, не руйнуйте мурашників.
- Не займайте пташиних гнізд, бо птахи можуть покинути їх назавжди.
- Не галасуйте в лісі.
- Не залишайте після себе сміття.
- Багаття розпалюй лише у спеціальних місцях.

VIII. Підсумок уроку.

1.Який наш обов’язок?
Наш обов'язок — зберегти на Землі повітря і водойми чистими, ґрунти — родючими, рослини — зеленими, а тварин — живими!

IX. Домашнє завдання.

Написати повідомлення про рослину або тварину записану до Червоної книги.

Автор: 

Кушнір Валентина Євгенівна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі