Користувацький вхід

Природознавство. Тема. Підсумковий урок по темі: «Жива і нежива природа».

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Природознавство.
Тема. Підсумковий урок по темі: «Жива і нежива природа».
Девіз: Люби природу, рідний край, їх шануй й оберігай.
Мета: узагальнити й розширити знання учнів про значення навколишнього світу в житті людини, показати учням вплив людей на природу рідного краю;
виховувати бережливе ставлення до природи, потребу у збереженні та збагаченні природних багатств.
Обладнання: сторінки журналу з назвами; зноска «Запам’ятай»; надписи «Бережи довкілля», «Бережи воду», «Вода – джерело життя», «Не забруднюй повітря», «Бережи й охороняй тварин», «Люби природу», «Вивчай її», «Прислухайся до неї», «Бережи природу»; ілюстрації; Червона книга, склад повітря, хмаринки, квіти, дерева, озерце, сонце, птахи, крапельки, запис «Голоси птахів», глобус.

Запрошуємо переглянути сторінки нашого журналу «Люби природу. Рідний край, їх шануй й оберігай».
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Форма проведення: усний журнал.
Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.
ІІІ. Повторення та закріплення раніше вивченого матеріалу.
Сторінка 1. «Дивосвіт».
Учень 1 Дивосвіт.
Дивосвіт, дивосвіт,
Хто придумав оцей світ?
Землю красну отаку
У зеленому вінку,
Всі ці квіти і ліси,
І пташині голоси?
Ліс, і річка, і поля –
Це ж усе моя земля! (Л.Забашта)
Учень 2
Йдемо в гості до природи.
Є в ній різна дивина!
В небі – зорі, в ріках – води.
В полі квіточка ясна.
Учень 3.
А зимою є сніжинка,
Літо – дощик принесе.
Є метелик, і пташинка
І таке цікаве все.

Бліц-розминка.
1. Яка надворі зараз пора року?
2. Який місяць?
3. Що належить до живої природи?
4. Що належить до неживої природи?
5. Які зміни відбулися в живій природі?
6. Які зміни відбулися в неживій природі?
7. Як називається наше село? (Долішній Шепіт).
8. Яка річка протікає в нашому селі? (Сірет).
Вчитель.
Сонце, вітер, вода, повітря, гори, моря, рослини, тварини – все це довкілля. Це наше багатство, наше благо, наше здоров’я та життя. Природа навколо нас прекрасна. Вона не знає порожнечі. Кожна її частинка насичена життям. Майже скрізь ростуть різноманітні рослини. Вони змінюються протягом року і прикрашають землю. Роблять її привабливою, казковою, неповторною. Бережи довкілля!

Сторінка 2. «Вода в природі».
1. Загадки.
Біла кобила попід небесами ходила,
Оглянулася назад – і сліду не знать. (Хмара).

Зоря-зоряниця, гарная дівиця, по полю ходила,
сльози зронила, місяць бачив – не підняв,
сонце стало – їх підняло. (Роса)

Сивий кінь застелив весь світ. (Туман)

Я- вода і на воді плаваю. (Крига)

Зірка сніжно-біла на рукав сіла,
Поки несла її сюди, стала краплею води. (Сніжинка)

Коли нема – чекають,
Коли іду – тікають (Дощ)
Вчитель. Де в природі ми зустрічаємо слова: хмара, роса, туман, крига, сніжинка, дощ? (Це – стан води).
В яких трьох станах може бути вода? (твердому, рідкому, газоподібному).
(Вчителька демонструє учням глобус.)
Вчитель. Якщо поглянути на нашу планету з космосу, то видно. Що вода займає більшу площу, ніж суша. 4/5 поверхні землі вкрито водою. Води на землі багато, але не всю воду ми можемо використовувати для своїх потреб. Вода поділяється на солону та прісну. Людина вживає прісну воду, яка знаходиться в джерелах, річках, озерах, ставках, колодязях.
Але найбільше води в океанах та морях. Ця вода не придатна для користування. Чому? (Вона солона).
2. Гра «Водойми України».
Вчитель роздає картки «Ріки», «Озера», «Моря». Кожна група називає водойми України..
1 група – ріки. (Тиса, Прут, Латориця, Черемош, Дністер, Стрий, Уж, Дінець, Ворскла, Двіна)
2 група – озера. (Синевір, Свитязь, Ялпуг).
3 група – моря. (Чорне море, Азовське море).
Вчитель. З кожним роком прісної води стає все менше і менше. Постарайтеся берегти кожну краплину води. Без води неможливе життя на землі. Бережи воду! Вода – джерело життя!
3. «Мозкова атака». (інтерактивна технологія).
На дошці прикріплені хмаринки, квіти, дерева, озерце, сонце, птахи. Вчителька роздає дітям листочки синього кольору у вигляді крапельки води.
Як ви розумієте вислів «Вода – одвічна мандрівниця»?
А) Діти записують свої ідеї на листочок.
Б) листочки прикріплюють на дошку.
В) зібрані ідеї групують, аналізують.
Висновок. Вода постійно рухається. Цей рух називають кругообігом води в природі. Вода природі дає життя. Без води неможливе життя всього живого на землі.
Сторінка 3 «Повітря в природі».
Вчитель. Земля оточена з усіх сторін повітрям. Шар повітря навколо Землі називається атмосферою. Воно невидиме, але є усюди. Заповнює щілини, є у грунті, у воді. Без повітря не можуть жити рослини, тварини, люди. Ми дихаємо повітрям, але воно потрібне не тільки для дихання. Повітря розсіює сонячні промені вдень, а вночі оберігає від охолодження, є своєрідним щитом планети.
Що ми називаємо повітрям? (Це суміш багатьох газоподібних речовин).
З яких газоподібних речовин складається повітря?
Вчителька прикріплює на синьому аркуші паперу слово «Повітря», учні по групах записують і прикріплюють на дошку складники повітря.

ВОДЯНА ПАРА АЗОТ
ПОВІТРЯ
ІНШІ ГАЗИ КИСЕНЬ
ВУГЛЕКИСЛИЙ ГАЗ

Висновок: Повітря складається з кисню, вуглекислого газу, азоту, водяної пари та інших газів Кожен із складників повітря (газів) виконують свою роль в природі.
1. Гра «Моя роль».
Вчителька називає елемент. Учні пояснюють його роль в природі.
А) кисень
Б) вуглекислий газ
В) азот
Г) водяна пара
2. Гра «Доведи, що я є».
Дослід 1.
Учні беруть клаптик паперу, кладуть його на долоньку. Вчителька змахує аркушем паперу над долонькою.
Що сталося?
(Клаптики паперу злетіли з долоньки, тому що аркуш паперу сколихнув повітря, а повітря в свою чергу сколихнуло клаптик паперу.
Дослід 2 .
Учні занурюють в склянку з водою грудочку цукру, солі, глини.
Що помітили?
(Утворилися бульбашки. Бульбашки – це повітря, яке витісняє вода).
Дослід 3.
Учні надувають повітряну кульку та пускають на воду в посудині.
Чому кулька не тоне?
(В середині кульки є повітря. Повітря не дає потонути кульці. ) і т.д.
Висновок. Повітря є скрізь. Без повітря не існує життя. Для життя живих організмів повинно бути чистим і ми повинні дбати про його чистоту. Не забруднюй повітря!
IV. Фізпауза.
Сторінка 4. «Тварини».
Вчитель.
Прикро, що у нас час є багато людей, які не знають назв тварин, голоси птахів, не можуть відрізнити їх види. А чи можете це зробити ви? Давайте перевіримо.
1. Гра «Відгадай птаха».
Слухання запису «Голоси птахів»
(зозуля, соловей, півень, сорока, квочка)
Вчитель. Тварини – живі істоти.
У казках тварини розмовляють. А як насправді? Є у них мова чи нема? Тварини спілкуються між собою за допомогою запахів, звуків голосу, рухів тіла. У них, таким чином, не одна, а три мови. Знати голоси тварин потрібно для того, щоб передбачати їхню поведінку при зустрічі, при спілкуванні.
З давніх-давен птахів вважають союзниками землероба й садівника. Вони знищують шкідників, оберігають культурні рослини.
А які птахи ви зустрічаєте в нашій місцевості? (зозуля, лелека, шпак, дятел, снігур, ластівка, горобець, синиця та інші.)
Увага! Довідкове бюро.
1. Шпак пролітає близько 730 разів з ношею у дзьобі, поки змайструє житло.
2. Найдбайливіші птахи серед птахів – синиці. Вигодовують пташенят біля двох тижнів. За цей час вони приносять не менше 10 000 комах.
3. Зозуля вдало кидає свої яйця в чужі гнізда, потім вигодовує своє дитинча.
4. Лелеки селяться біля оселі. Люди з особливою шаною ставляться до них. Лелека – символ миру, любові.
5. Соловей – символ радості. Лихом вважається розорення гнізда солов’я.
Вчитель. Люди вважають тварин частиною свого життя, своєї долі. Тварини, як і люди, дивляться, дихають, ростуть, дають потомство. Відмирають.
А чи знаєте ви звірів нашого краю?
Вчителька заздалегідь роздає учням малюнки тварин. Учні відгадують загадки і відповідно до загадки прикріплюють на дошку тваринку.
Влітку сірий, взимку білий. (Заєць).

Ніс, як у свинки, та колючі шерстинки. (Їжак)

Лежить під хворостом та крутить хвостом. (Кабан)

Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є
І не ходить, не гуляє, а у лігво спать лягає. (Ведмідь)

Під горою хвойний ліс,
За горою хитрий… (Лис)

Хвіст трубою, спритні ніжки-
Плиг із гілки на сучок!
Носить швиденько горішки
В золотий свій сундучок. (Білка).
Гра «Різноманітність тварин».
Капітан кожної групи підходить до столу і виймає зі скриньки назви кожної групи. Вчитель прикріплює на дошку слово «Тварини».
1 група – «Комахи»
2 група – «Риби»
3 група – «Земноводні»
4 група – «Плазуни»
5 група – Птахи»
6 група – «Звірі».
Завдання для груп. Підготувати відповіді за планом.
План.
1. Назвати групу тварини.
2. Навести приклад.
3. Особливості зовнішньої будови.
4. Істотні ознаки групи.

Молодці! Про тварин ви знаєте. Яку важливу роль відіграють тварини в житті людини? Яку користь приносять тварини людям? А як ми повинні ставитися до тварин? В яку пору року тваринам найважче? (Взимку).
Бережи та охороняй тварин!
(Діти по черзі розповідають про охорону тварин).
Сторінка 5. Рослини нашого краю.
Вчитель. У природі багато різних рослин. Рослини – живі організми. Вони отримують від неживої природи необхідні для життя світло, тепло, поживні речовини, воду. Для дихання їм потрібне повітря та вуглекислий газ. Рослини дають життя всьому живому на землі.
 Які рослини ростуть в нашій місцевості? (Дуб, бук, береза, ялина. Сосна, липа та інші.)
 Яких дерев найбільше? (Буків, ялин).
Вчитель. Так, у нашій місцевості багато буків. Тому й називають наш край буковинським.
Слово довідковому бюро.
1. Бук – цар дерев. Дерево може бути заввишки 20-40 метрів, з міцними гілками і товстим стовбуром. Живе бук понад 200 років.
2. Ялина вічнозелена, запашна. Ялина – лікарська. ЇЇ шишки лікують астму, а гілки – важку хворобу – туберкульоз.
3. Ялина – декоративне дерево. Вона – прикраса на новорічне свято.
Вчитель. Крім дерев у лісі ростуть кущі та трави. Спробуйте відгадати їхні назви.
1. Анаграми.
Аіфалк – фіалка
Наявілко – конвалія
Вецьялі – ялівець
Линака – калина
Машкаро – ромашка
А які ще кущі і трави ви знаєте? (Звіробій, суниця, ожина, терен, малина та інші).
Яке значення в житті людини мають дані рослини?
Складання правил поведінки в рослинному світі.
1. Кожна жива травинка, кожний листочок виділяє в повітря кисень. Без кисню немає життя.
2. Не топчіть, не зривайте рослин дарма – вони живі організми.
3. Найкраща квітка – та, що квітує там, де зросла. Не губіть її!
4. Не паліть, та не залишайте дарма вогнище у лісі. Вогонь може знищити все.
5. Люби природу! Прислухайся до неї! Вивчай її!
6. Без рослин немає життя на землі!
7. Кожна рослина неповторна і корисна. Має лікарське значення. Бережи її!

Сторінка 6. Буковинський край.
Вчитель. Наш край – це Буковина. Вона славиться чистим гірським повітрям, кришталевою джерельною водою, могутніми вічнозеленими ялинами.
1 учень.
Гарні всюди місця на землі,
Кожне місце красу свою має.
Та рідніші й миліші мені
Буковинські ліси безкраї.
Вчитель. Буковина! Наш рідний край. Чарівний і неповторний. Краса милує всім око. Могутні ліси збагачують киснем атмосферу, а джерельна вода лікує різноманітні хвороби. Тут багатий світ лікарських рослин, які виліковують важкі недуги та хвороби. Прекрасний тваринний світ.
2 учень.
Люби природу, як символ душі.
Люби природу не для неї, а для себе.
В зелений світ ми гостями прийшли,
Тож збережемо її вроду.
Вчитель. В наш час знищують велику кількість лісів, луків, що призводить до винищення звірів, птахів, рідкісних рослин. Для того, щоб не було масового знищення природи, ще за часів Київської Русі створювали заповідники.
 Скільки заповідників нараховується сьогодні в Україні? (14)
 Які ви знаєте заповідники? (Карпатський, Асканія-Нова, Поліський, Дунайський, Канівський, Товтри, Шацькі озера, Вижницький національний парк та інші)
Вчитель. Отже, ви переконалися, що людина впливає на природу. Від природи людина бере все, що їй потрібно для життя. Надмірне використання природних багатств приводить до загибелі природи. Ось чому до природи потрібно ставитися дбайливо, піклуватися про неї. Знищувати природу легко, а берегти важко. Через байдуже ставлення до природи зникають рідкісні рослини і тварини, забруднюється навколишнє середовище. Зникає краса і неповторність.
Бережи природу!
Сторінка 7. Червона книга.
Вчитель. (Демонструє Червону книгу)
У Червону книгу вчені занесли
Світ неповторний та чудесний,
Що поступово вимирає,
Давно рятунку в нас благає.
 А чому книга червона? (Червоний колір – символ перестороги, заборони).
До Червоної книги України занесено 923 види рідкісних зникаючих тварин та рослин. А саме:
Тварини: зубр, рись, косуля, білий лебідь, сокіл гірський, бусол, олень, тритон карпатський, кіт лісовий, махаон, перев’язка звичайна та інші.
Рослини: калина звичайна, підсніжник, м’ята, розмарин, герань, лаванда, барвінок, омела біла, нарцис вузьколистий, дзвоники карпатські, шафран вузьколистий, відкасник осотовидний, півонія вузьколиста, сон великий, водяний горіх та інші.
Гра «Мікрофон».
Як ви вважаєте, що ми можемо зробити для охорони природи?
 Не ламати і не нищити дерева, гілки,
 Не зривати квітів без потреби,
 Не забруднювати джерела, водойми,
 Не вбивати птахів,
 Не знищувати комах.
 Не руйнувати гнізда птахам і т.д.

О, земле рідна! Боляче в душі
За ту збіднілу фауну і флору.
І сором за душевних тих сліпців.
Що нівечать безцінну оту вроду.

Сліпців, котрі не можуть зрозуміть.
Що справжнє щастя – в килимах із квітів,
У сріблі рос, у золоті хлібів,
У кришталях оцих джерелець світлих.

Прости нас, Земле, нас, людей століття,
Яке надбало стільки лиходій,
Що вистачить на кілька поколінь.

А може, й ні. Не буде поколінь
Унаслідок людської перемоги
Над всім живим, що просить допомоги.
Прости нам. Земле, все ж таки прости,
Бо голова всьому живому – ти.
Можливо, розум людства ще не згасне,
І він прокинеться, й тебе спасе.

Вчитель. Яка головна думка цього вірша? (Берегти природу, не залишити нашим нащадкам знищене середовище).
Прислів’я:
Нема кращої краси, ніж гаї та ліси.
Нема дерева – посади. Є дерево – бережи.
Де багато пташок – там нема комашок.
Доглядай землю плідну, як матінку рідну.
Вчитель. Чого вчать нас дані прислів’я?
Гра «Конструктор».
Квадрат із зображенням рослини розрізаний на геометричні фігури. Потрібно скласти рослину.
1 група – калину.
2 група – малину.
Яке лікарське значення кожної рослини?
Наведіть приклади інших рослин.
V. Підсумок уроку.
Продовжіть речення. Берегти природу – це означає….
Вчитель.
Вмійте природу любити,
Вам у походи ходити.
І мандрувать повсякчас.
Вмійте природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, під яром –
Квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не нищ для забави.
Оберігайте це всюди,
Шлях і стежинку в гаї.
Все, що окрасою буде
Нашого рідного краю.

Автор: 

НАТАЛІЯ ЦЕРКОВНЯКВЧИТЕЛЬ ДОЛІШНЬОШЕПІТСЬКОГО НВК

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі