Користувацький вхід

Екологічний клуб "Джерельце"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Екологічний клуб «Джерельце»

Мета. Ознайомити учнів з назвами тварин, рослин, які занесені до Червоної книги. Виховувати гуманне ставлення до тварин і лісу, економне ставлення до «дарів лісу». Розвивати логічне мислення, розуміння залежності в народі.
Обладнання. Емблема клубу «Джерельце», візитні картки, ілюстрації із зображенням тварин, рослин, занесиних до Червоної книги, малюнки правил поведінки в природі, вишивані рушники, фотоапарат, мікрофон, форма лісника.

Хід заняття

І. Вступ.
- Сьогодні ми відкриваємо екологічний клуб «Джерельце». І зовсім не випадково. Сьогоднішньою і наступною головною «дійовою» особою клубу буде і завжди лишатиметься її величність Природа. Що вона являє собою і чому стільки до неї уваги особливо когось переконувати і обґрунтовувати немає ніякої потреби. Про це стільки писано і переписано, а вона – Природа, залишається дуже хворою. Спробуємо разом з вами зрозуміти її проблеми.
Для цього – ми запросили багато гостей це журналіст, вчений, еколог, лікар, лісник, бабуся Ганна і, звичайно, наші слухачі – гості.

Всі разом ми спробуємо розібратися у проблемах Природи.

- А зараз у журналіста від журналу «Джерельце» є запитання до наших гостей.

Журналіст. Будь ласка, скажіть, що зв’язує людину з природою?
- Людина – частина природи. Вона залежить від живої та неживої природи. Для свого життя вона використовує тварин, рослин.
Ми використовуємо природні ресурси для будівництва, виготовлення меблів тощо.

Треба завжди пам’ятати
І дорослим, і малятам,
Що нема таких тварин,
І нема таких рослин
Поблизу і навкруги,
Влітку, взимку й іншої пори,
Непотрібних зовсім нам!
Всі рослини і тварини
Вкрай потрібні для людини!

Лісник. Я – лісник. Моя професія пов’язана з охороною природи. І я можу сказати, що ліс це мій другий дім. Ліс – це наше багатство.

В наших краях водиться багато різноманітних тварин і росте багато рослин. Полтавщина особливо мальовнича і прекрасна.
- Які рослини є на Полтавщині (Береза, липа, дуб, клен, сосна, ліщина, шипшина, калина, тополя, горобина)
- Але не може існувати ліс без звірів. Для того, щоб з’ясувати, які тварини мешкають в наших краях, я підготував для вас загадки.

Взимку ляже спати
Дядько волохатий,
Лиш тоді устане,
Як весна настане.
(Ведмідь)

В неї очі, мов горішки,
Кожушина хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки,
У дуплі живе вона.
(Білка)

Вірно людям я служу
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю.
(Дятел)

Не кравець, а все життя з голками ходить.
(Їжак)

- Які загадки про птахів ви знаєте?
1. Всяк у чорнім піджачку
У жовтій сорочці
В нас зимою по ліску
Гуляють як гості.
(Синичка)

2. Біла латка, чорна латка
По березі скаче.
(Сорока)

3. Швидко скрізь цей птах літає.
Безліч мушок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
(Ластівка)

4. Маленький хлопчик у сірій свитині
по дворах стрибає, крихти збирає.
(Горобець)

5. У садочку понад тином
Я зробив йому хатину,
Він навколо обдивився,
Заспівав і оселився.
(Шпак)

- Ще які тварини живуть у нашому лісі? (Вовк, лисиця, дикий кабан, білка, кріт, дятел, кажан, лелека, сова …).
Вчитель. Від природи людина бере все, що їй потрібно для життя. Ось чому до природи потрібно ставитись дбайливо, піклуватися про її відтворення, щоб кількість природних багатств не зменшувалась, а навпаки, збільшувалась.
Журналіст. В мене є питання до професора природничих наук та науковця. Чим може здивувати природа Полтавщини?
Професор природничих наук. Територія Полтавщини здавна відома своєю мальовничою місцевістю. Сучасне суспільство вирушає у далекі подорожі у пошуках екзотики часом не помічаючи того, що знаходиться зовсім поруч. Є такі місця і в нашій області. Одне з них – ландшафтний парк «Нижньоворсклянський».
Розташований у пониззі р. Ворскла від Лівобережної та Правобережної Сокілки до Дніпродзержинського водосховища (Кобеляцький район), включаючи долину р. Ворскла, її заплаву, тераси, ряд островів у гирловій частині, акваторію частини Дніпродзержинського водосховища.

«Нижньоворсклянський» – дозволить забезпечити, насамперед, цілісність охорони природних комплексів регіону.
Специфікою ліндшафтного парку «Нижньоворсклянський» є надзвичайно висока, добре збережена природна різноманітність.

Лісова рслинність зустрічається на різних елементах долини Ворскли. На боровій терасі вона представлена сосновими лісами (різновіковими культурами). На заплаві є діброви в комплексі з фрагментами осикових, осокорових та білотополевих лісів. Вербові ліси приурочені до притерасних частин заплави. Найчастіше фрагменти їх зустрічаються біля підніжжя корінного берега Ворскли.

Виявлені також фрагменти вільшняків із розрідженим підліском та осоковим трав’яним покривом. Вони належать до лісових вільхових боліт. Їх флористичне ядро формують осока загострена, вербозілля звичайне, вовконіг європейський, плакун верболистий, живокіст лікарський, сідач конопляний, жовтець язиколистий. Нерідко зустрічаються оман високий та валеріана висока – цінні лікарські рослини.
Переважають у заплаві липово-дубові ліси з участю кленів польового та гостролистого, в’яза гладкого та ін. У підліску домінують ліщина звичайна, бруслини бородавчаста та європейська. Трав’янистий покрив діброви змінюється залежно від особливостей мікрорельєфу. На більш сухих ділянках домінує осока волосиста, в середньозволожених умовах – зірочник ланцетолистий, на знижених ділянках – конвалія звичайна, яглиця звичайна. На лісових галявинах зустрічаються рідкісні види – серпій увінчаний, фіалка висока, гвоздика стиснуточашечна.

У флорі ЛП «Нижньоворсклянський» виявлено 70 рідкісних видів рослин, які визначають флористичну унікальність парку. Ядро рідкісних видів складає 7,7% флори парку та майже половину флори Полтавської області.

Науковець. Заказник «Лісові озера», площею 714,7га, розташований на околицях м.Комсомольськ та у межах Салівського лісництва Кременчуцького держлісгоспу. Заказник оголошено рішенням Полтавської обласної ради 20 грудня 1993 року та розширено 4 вересня 1995 року.
Територія заказника має велике значення як природний комплекс лісових ділянок, луків, заплавних водойм в пониззі р.Псел, з різноманітною флорою (у т. ч. зозулинець болотний – занесений до Червоної книги України) та фауною (у т. ч. кулик-сорока – занесений до Червоної книги України та регіонально рідкісний крячок білощокий).
Журналіст. У мене запитання до еколога парку «Нижньоворсклянський».
З якими проблемами ви зустрічаєтесь у роботі?
- Ведеться боротьба з браконьєрами. Велика робота проводиться по догляду за нашими лісовими мешканцями, особливо взимку.

ІІ. Екскурсія сторінками Червоної книги.
Вчитель. А зараз ми проведемо екскурсію сторінками Червоної книги. Червона книга – список рідкісних рослин, тварин, що перебувають під загрозою знищення.
Полтавщина належить до малолісних і лісо-дефіцитних областей України. Лісистість її території разом з чагарниками і лісосмугами на початку ХХІ століття становить 9,55% (274,6 тис. га). Середня лісистість України становить понад 15%; світу - 29%." .

Про рідкісні види рослин Полтавщини, що занесені до "Червоної книги України» нам розкажуть учні 7-го класу.

Широколистяні ліси – діброви.
Зозулині черевички справжні, лілія лісова, гніздівка звичайна, любка дволиста, тюльпан дібровний, підсніжник білосніжний, цибуля ведмежа, лунарія оживаюча, рябчик руський, глід український, булатка великоквіткова Плаун булавовидний, ряст порожнистий і Маршалла, зубниця бульбиста, дзвоники персиколисті, проліски дволиста та сибірська, конвалія звичайна, осока кореневищна.

Степи.
Сон чорніючий, астрагали блідий і шерстистоквітковий, брандушка різнокольорова, крокус сітчастий, пирій ковилолистий, ковили волосиста, вузьколиста, Лессінга тощо.
Горицвіти весняний і волзький, шавлія поникла, вишня степова, мигдаль степовий, півники карликові й угорські, ломиніс цілолистий, льон австрійський і багаторічний, ефедра двоколосна, кермек широколистий

Луки.
Пальчатокорінники м’ясо-червоний і Фукса, зозулинець шоломоносний, зозулині сльози яйцевидні, рябчик малий
Косарики тонкі, родовик лікарський, валеріана висока, півники сибірські

Болотна рослинність
Зозулинець болотний, коручка болотна, жировик Лезеля, лікоподієлла заплавна.
Сфагнові мохи, росичка круглолиста, оман високий, гірчак зміїний, журавлина болотна, білозір болотний

Водна рослинність.
Сальвінія плаваюча, водяний горіх плаваючий, альдрованда пухирчаста Латаття біле, пухирники малий і звичайнийня.

Вчитель. А ще до нас в клуб завітала бабуся Ганна, яка розповість легенду, про підсніжник, який теж занесено до Червоної книги.

Бабуся Ганна.

Підсніжник
Легенда.
Латинська назва підсніжника - галантус - походить від грецьких слів "гала” - молоко і "антос” - квітка. Тому інколи його і називають "молочною квіткою”.
Існує легенда. Одного разу з коловерті морської піни з'явилась молода дівчина - Галатея. На березі на неї чекав стрункий і далекозорий юнак Ацис. Він був одягнений в сизо-зелені шати. Але замріяного юнака підстеріг горбатий циклоп Поліфем і розчавив його гранітною скелею. З-під скелі раптово задзюрчало джерельце, утворилась річка, на смарагдових берегах якої зарясніли білі квіти.
Не дочекавшись коханого, Галатея пішла провідати названу матір. Посейдон, почувши, що в його царстві з'явилась невідома красуня, прийшов познайомитись з нею. Бог запропонував їй бути помічницею - володаркою кількох морів, проте Галатея відмовилась. Образився і розгнівався кучеряво-сивий Посейдон і вирішив помститися. На дівчину, яка купалась в морі, звалився страшний дев'ятий вал. Неначе кришталева ваза розбилась Галатея на дрібні віртуальні частинки, які розлетілись в різні куточки світу. Ті, що полетіли догори, утворили Молочний Шлях і далекі Галактики, а ті, що впали на землю, проросли підсніжниками - рослинами з білосніжними, як тіло Галатеї, квітами та сизо-зеленими листочками, неначе одяг Ациса.
Легенда стверджує, що ті, хто їх зриває, і ті, хто їх дарує, а також ті, хто їх продає і купує, ніколи не будуть щасливими в коханні. Правда це чи ні? Не відомо.
Журналіст. Екологічних проблем у нашій країні дуже багато. І в цьому винна людина. У нашій місцевості протікає чудова річка Дніпро. Але вона дуже хвора. На її берег люди вивозять сміття, в річку викидають різний непотріб. В лісах, на полянах після відпочинку залишається багато сміття. Та є ще багато різних проблем. І цим самим ми знищуємо природу і забруднюємо навколишнє середовище. Кожен з вас може зробити для себе висновок.

ІІІ. «Буду я природі другом».
Зараз ми відкриваємо рубрику «Буду я природі другом» в якій для себе визначимо правила поведінки в природі.
1. В лісі, на луці, біля річки ми – гості . Намагайся найменше турбувати птахів, звірів, комах!
2. Якщо зустрінете пташенят або маленьких звірят, залиш їх на місці. Не забирай додому!
3. Бережливо ставтеся до рослин: не ламайте гілок, не рубайте дерев, не рвіть багато квітів!
4. В лісі дотримуйтеся тиші!
5. Дотримуйтеся чистоти в лісі, на полі, біля річки!
6. Будьте обережними з вогнем у лісі, у полі!
7. Не руйнуйте мурашників!
(роздруковані для кожного учня)
Народна мудрість говорить:одна людина в лісі залишає слід, сто людей – стежку, а тисячі – пустелю

Приказки
Ліс і вода – брат і сестра.
Ліс – природне багатство.
Ліс не школа, а всіх навчає.

IV. Лірична рубрика.
Природа відтворює в душі людини доброту, радість. Дуже багато поетів присвятили свої твори. Хто розповість вірші про тварин, рослини?
(Відповіді учнів).

V. Підсумок засідання клубу «Джерельце».
Ось і закінчується засідання нашого клубу. Ми багато говорили про охорону природи. Але потрібно не тільки говорити, а й допомагати їй. Її життя залежить від нас.
А що сьогодні ми можемо зробити?
(Відповіді дітей)

Автор: 

Зінченко Юлія Олексіївна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі