« КРАСА ЛЮДИНИ- ЇЇ ДОБРОТА»
Епіграф: Твори добро та будь завжди привітна.
Дитино! Ти приходиш для добра.
Любов у серденьку хай сонцем квітне
Збагнути це тобі уже пора.
Мета: закріпити уявлення дітей про добро,розкрити моральний зміст доброти ;прищеплювати чеснiсть i правдивiсть; формувати вмiння оцiнювати власнi вчинки, вчинки людей ;сприяти вихованню в учнів справедливості, щирості і щедрості,чуйного ставлення до всього навколишнього світу;посилювати віру у силу добра;розвивати творчу уяву, увагу, мислення.
Обладнання: роздатковий матеріал, аудіо та відео записи, таблицi, вiршi за темою.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Привітання вчителя
- Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай…
Хай оживає iстина стара:
Людина починається з добра.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1.-Любі діти!Сьогодні у нас незвичайний урок
У світ доброти ми зробимо крок.
Почнемо ми його з « ланцюжка доброти». Візьміть за руку свого сусіда,закрийте очі і скажіть один одному добрі побажання. Подаруйте посмішку сусіду зліва, а тепер - сусіду справа.
2.Вправа «Сонячний зайчик» На партах у вас лежать маленькі сонечка із компліментами та побажаннями.Вам необхідно прочитати написане в голос та подарувати своє сонечко вашому однокласнику.
Компліменти:
1.У тебе дуже щира посмішка
2.Твій сміх найдзвінкіший
3.Ти маєш добрі очі
4.З тобою приємно спілкуватись
5.Радію зустрічі з тобою
6.Гарно виглядяєш
7.З тобою весело
8.Ти мила людина
9.Маєш гарну зачіску
10.Мені до вподоби твоє вбрання
11.Скучив(ла) за тобою
12.Давай дружити
13.Маєш гарну засмагу
14.Вітаю з початком навчального року
ІІІ. Робота над темою уроку
1. «Асоціативний кущ»
- « Добро»,з чим у вас асоціюється це слово? ( Діти записують на дошці)
-Ми з вами з`ясували що таке для вас добро.А от хто така добра людина?
2.Гра»Мікрофон»
-Я пропоную пограти у гру «Мікрофон».Той у кого в руках мікрофон,продовжує думку:»Я добра людина тому,що…»
3.Гра «Крилатий вислів»
- До слів з лівої колонки відповідно дібрати слова з правої колонки, щоб утворилися можливі «крилаті вислови», які означатимуть риси доброї людини.
- Що повинна вміти робити добра людина?
Чуйне серце
Золоті руки
Теплі обійми
Ясні очі
4.Робота у групах.
-Кожен з вас гарно попрацював самостійно.Я бачу,що всі ви добрі і привітні діти.Атепер розділимось на три групи(за рядами).Кожна група отримає частинки прислів`я.Його потрібно скласти і пояснити.
Прислів’я
1.Як доброму навчився,то недарма на світ народився
2.З добрим здружись, а лихого стережись.
• 3. Все добре переймай, а зла уникай.
5. Фізкультхвилинка «Добро»(під музичний супровід:пісня «ПРОМІНЧИК ДОБРОТИ»)
6. Гра «ТАК» чи «НІ» .
-Зараз ми з вами пограємо в гру «ТАК» чи «НІ».Коли ви згодні з твердженням,руки піднімаєте вгору і кажете «так»,коли не згодні схрещуєте руки перед груддю і кажете «ні».
- Коли вам краще жити:
Коли радіють діти? ( Так)
- Приємно вам,коли кричать,
І всім не можна ради дать. (Ні)
- Доніс для дівчинки рюкзак.
-Це добрий однокласник?(Так)
- Скажіть відверто ви мені:
У сварах жити добре? (Ні)
- А як немає забіяк,
Коли всі дружні,добре? (Так)
- А як серця у всіх ясні,
То вам погано, діти? (Ні)
- Танцюють діти гарно як!
А вам подобається? (Так)
- Коли обличчя всі пісні,
Похмурі, злі? Вам добре? (Ні)
-Хлопчина трощить все ,бардак.
Це теж погано, діти? (Так)
7. « ГРА СЛОВО-КОЛІР-ВЧИНОК-ГЕРОЙ »
-Погляньте на таблицю.Її необхідно заповнити. Напишіть,що у вас асоціюється з добром.
8. Хвилинка поезії(Діти зачитують підготовані вірші)
1. Врятує світ краса -
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта
Бо однієї вже краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла - людина вже не та.
2. Крок за кроком, все далі і далі
Ми втрачаємо наше життя.
Чого варті ми без добра і моралі,
Без любові – найціннішого почуття?
3. Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
4. Добро спішіть творити, люди,
Воно, як сонце, зігріва,
В добрі нам всім зручніше буде,
Без нього затишку нема.
5. Уважним будь, хай шлях твій на землі
Злама байдужості холодні грати,
Є цінності великі і малі,
Багатий той, хто вміє віддавати.
6. Добро творити на Землі
Людині лиш дано
І навіть діточки малі
Всі знають це давно
7. Краса і море доброти
Оточує нас всіх
Подібним будь до сонця ти
Щоб зазвучав твій сміх.
8. Щоб ти освітлював всім шлях,
Як сонце з висоти.
Хай сяє усмішка в очах,
Будь завжди добрим ти!
9. Приємно завжди поділитись
Своїм багатством і теплом,
Ясним промінчиком світитись,
Щоб затишно усім було.
Треба гаряче серце мати,
Не черствіє душа – в турботі ми,
Я хочу на весь світ сказати:
О, люди! Залишайтеся людьми.
10. З давніх-давен в народі так ведеться,
Що доброта й милосердя
Божою справою Зветься.
Бо доброта з віками не старіє,
Доброта від холоду зігріє.
11. Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта не тільки те,
Що обіймає тепле слово.
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти.
IV.Закріплення
1.Складання правил доброти
- Пропоную вам скласти правила доброти і почати з такого правила
• Стався до людей так, як хочеш щоб вони ставилися до тебе.
( Діти вносять пропозиції )
2.Гра «Знайко»
Учитель. А чи знаєте ви, як називається нездатність людини на погані, нечесні, підлі вчинки? Запрошую вас на гру «Знайко» і пропоную відгадати слово з десяти букв, з трьох голосних і шести приголосних звуків.
ПОРЯДНІСТЬ
3. Рольова гра
-Розділимось на групи і спробуємо обіграти ситуацію запропоновану вам.На обговорення і підготовку у груп буде 3 хвилини.
Ситуація 1. Щеня-безхатько
Ситуація 2. Старенька з валізами
Ситуація 3. Новачок у класі
ІУ.ПІДСУМОК УРОКУ
-На цьому уроці ми розібрались в питаннях :«Що таке добро?», «Яка вона добра людина?».Навчились вчиняти правильно,користуючись правилами добра.Робіть добро,даруйте його оточуючим і світ стане привітнішим.
-А тепер перегляньте мультфільм з серії «Корисні підказки»(відео «Кругообіг добра в природі»)