Користувацький вхід

Формування професійних компетентностей на заняттях з хірургії

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Формування професійних компетентностей на заняттях з хірургії
Сьогодення відрізняється постійним реформуванням освіти. Професійна компетентність майбутніх працівників - це багатокомпонентне явище спрямоване на формування особистості, духовності, моральності студента, а також орієнтоване на створення певних умов для навчання студента, при яких вони самостійно спрямовують потрібну інформацію, аналізують проблемні питання, знаходять раціональні шляхи їх вирішення. Розуміючи важливість таких змін в навчально - виховному процесі необхідно постійно проводити роботу по формуванню професійної компетентності студентів - майбутніх медичних працівників. А це багато в чому залежить не від отриманих знань та вмінь, а від додаткових рис та вправностей на позначення яких і вживають поняття «компетенції» та « компетентності».
Адекватне оцінювання - себе, світу, свого місця в світі, конкретних знань , необхідності їх для своєї діяльності, а також методу їх отримання або використання - це і є основна складова компетентності. Таким чином компетентність - це мобільність знань, гнучкість, критичність мислення. Саме тому при викладання дисциплін хірургічного профілю викладачі повинні керуватися такими складовими:
 надання можливості студенту самому планувати свої освітні результати й удосконалювати їх у процесі постійної самооцінки;
 різноманітні форми організації самостійної осмисленої діяльності студентів на основі власної мотивації та відповідальності за результат;
Компетентнісний підхід тісно пов'язаний з такими підходами до навчання, як: особистісно – орієнтований та діяльнісний.
Застосування інформаційних технологій на заняттях з хірургії при підготовці майбутніх спеціалістів сприяє важливому підвищенню рівня пізнавальної самостійності, високому ступеню наочності й безперервному самоконтролю, засвоєнню знань та вмінь, формування необхідних професійних компетенцій. Використання на заняття технології мультимедіа сприяє підвищенню якості професійної підготовки за рахунок всіх можливих впливів на студентів одночасно: графіки, тексту, звуку, зображення. Актуальним стає створення та використання електронних підручників, над якими активно працюють викладачі циклової комісії, за допомогою яких активно доповнюються традиційні форми навчання. Модернізація навчального процесу направлена на досягнення гарантованих результатів як у межах традиційних форм навчання студентів, так і збільшення занять дослідницького характеру, організації пошукової, навчально- пізнавальної діяльності студентів. Для формування компетентностей викладачі постійно використовують інтерактивні технології, які дозволяють не тільки кількісно, а й якісно відслідкувати ключові компетентності:
 тести з відкритими завданнями ;
 включення студентів у дослідницьку діяльність;
 постановка і розв’язування проблемних завдань;
 диспути як ефективний засіб компетентністного навчання;
 розв’язування ситуаційних задач;
 мультимедійне навчання, комп’ютерне моделювання;
 використання методу навчальних проектів.
На відміну від активних методів навчання, в основі яких лежить одностороння комунікація, інтерактивні методи зорієнтовані на реалізації пізнавальних інтересів та потреб особистості – це принцип багатосторонньої комунікації. Інтерактивне навчання дозволяє змоделювати життєві та професійні ситуації через рольові ігри. Основна риса інтерактивної технології – «навчання через досвід» є переживання учасником конкретного досвіду, його осмислення; рефлексія. Практика доводить, що найбільш ефективними інтерактивними методами при викладання дисциплін хірургічного профілю, виявляються наступні: метод рольових ігор, ділові ігри, дискусії, метод критичних інцидентів, метод проектів, робота в малих групах з елементами ділової гри або у вигляді «каруселі», «мозковий штурм». Дані методи дозволяють розробити план дій, застосувати отримані теоретичні знання на практиці, враховуючи точки зору інших фахівців, розвивають у студента такі якості, як ініціативність, готовність до дії в різних умовах та вміння гнучко реагувати на них – все це є необхідним для майбутнього медика. Завданням викладача стає координація дискусії в ході обговорення з багатоваріантністю вирішення поставленої проблеми.
У своїй роботі викладачі також використовують наступні типи проблемних ситуаційних задач:
 з відсутніми даними;
 з надлишковими вихідними даними (які вміщують деякий «інформаційний шум»);
 з невизначеністю у постановці питання;
 суперечливими (частково невірними)даними в умові;
 з обмеженим часом рішення (метод інциденту)
Застосування кейс – методу в процесі навчання сприяє формуванню також навичок дискусійного спілкування студентів, стимулює їхнє творче мислення, уміння письмово викладати свої думки, здійснювати оцінювання та само оцінювання виконаної роботи.
На практиці при розв’язанні проблемних ситуацій викладачі використовують метод малих груп, який дозволяє студентам набувати навичок співпраці, діалогу і здатності до міжособистісної взаємодії з одногрупниками та викладачем. Саме цей метод дає можливість кожному учаснику побачити результати власної праці, зробити внесок у колективну справу на користь малій групі. Варіантами методу «Роботи в малих групах» є робота в малих групах з елементами ділової гри, у вигляді «каруселі», метод малих конкурентних груп. У кінці заняття з використанням методу малих груп студенти нерідко здійснюють взаємоконтроль у парах (з оцінкою результатів одногрупників, своїх власних досягнень).
Ефективний навчальний процес може відбуватися тільки за умови поступової активної взаємодії студента і викладача, які є рівнозначними суб’єктами процесу та мають спільну ідею щодо їхніх знань та вмінь. Компетентність студентів, яку формує інтерактивне навчання, розширює межі пізнавальних можливостей, сприяє аналізу та застосуванню отриманої в процесі навчання інформації, накопиченню навичок у майбутній професійній діяльності. З’являється глибока внутрішня мотивація, студенти починають ухвалювати важливі рішення та розвивають свої професійні медичні вміння.
У сучасній освіті один із пріоритетних напрямів розвитку є впровадження комп’ютерних технологій у навчальний процес, що значно покращує якість та ефективність навчання майбутніх фахівців, підвищує конкурентоспроможність на ринку праці.
Викладачами циклової комісії клініко – хірургічних дисциплін та вузьких спеціальностей створено бази: «Електронні навчально – методичні комплекси дисциплін», які включають електронні версії навчальних, робочих програм, методичні розробки лекцій, практичних занять, СРС, презентації лекційного матеріалу, алгоритми практичних навичок, відеофільми, додатковий матеріал.
Використання інтерактивної дошки дозволяє працювати в режимі реального часу, це надає переваги під час здійснення контролюючого етапу. Студент одразу отримує результат оцінки свої відповідей на тестові завдання не очікуючи результатів перевірки їх викладачем.
Підводячи підсумки хочеться сказати, що все це займає вагому частину навчального процесу і сприяє формуванню професійних компетентностей.

Автор: 

Гутикова Вікторія Олегівна
викладач
комунального вищого навчального закладу «Нікопольський медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради»

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі