Комп’ютерні технології – це узагальнена назва технологій, що відповідають за зберігання, передачу, обробку, захист та відтворення інформації з використанням комп’ютерів.
У сучасній освіті один із пріоритетних напрямів розвитку є впровадження комп’ютерних технологій у навчальний процес, що значно покращує якість та ефективність навчання майбутніх фахівців, підвищує конкурентоспроможність на ринку праці.
Розглянемо різноманітні напрямки використання комп’ютерних технологій у викладацькій діяльності дисциплін хірургічного профілю.
По-перше, треба відзначити використання комп’ютерних технологій у навчально-методичному забезпеченні курсу дисципліни, яка вивчається.
У нашому коледжі створені «Електронні навчально-методичні комплекси дисциплін», які включають електронні версії навчальних, робочих програм, методичні розробки лекцій, практичних занять, СРС, презентації лекційного матеріалу, алгоритми практичних навичок, відеофільми, додатковий матеріал,бібліографію. Це надає матеріалу значну мобільність у використанні. Тобто у такому вигляді він стає більш доступним та значно легше розповсюджується серед викладачів та студентів, чим паперовий варіант, а викладачеві надає можливість швидко вносити коректування у таку документацію та поповнювати її по мірі необхідності.
Роблячи більш глибокий шаг в цьому напрямку, викладачі складають власні е-посібники, підручники.
Найбільш цікавим, на мій погляд, є використання можливостей комп’ютерних досягнень під час проведення аудиторних занять.
У якості прикладу можна навести проведення лекцій з використанням мультимедійної презентації, яка може включати малюнки, схеми, фотографії, фрагменти науково-популярних фільмів(або міні фільмів). Такі лекції набувають більш динамічний і яскравий вигляд, ніж традиційний голослівний виступ викладача. Тут спрацьовує народна мудрість про те, що краще один раз побачити, ніж сто разів прослухати. Деякі, явища та об’єкти взагалі неможливо описати словами так, щоб у слухачів сформувалася правдива наукова уява про них (оперативні втручання).
Також на допомогу приходить використання інтерактивної дошки, яка дозволяє працювати в режимі реального часу.
У такій же мірі можливе використання мультимедіа і під час проведення практичних занять. На практичному занятті для відпрацювання навичок можливо вивести алгоритм практичної навички на екран, демонструвати її відеозапис, відео з помилками виконання навички.
Комп’ютерні методи надають переваги системі навчання і під час здійснення контролюючого етапу.
1. Рішення ситуаційних задач: від простого виведення на екран у текстовому вигляді до демонстрації відео з різноманітними завданнями (випадок з практики, ділова гра).
. Рішення тестових завдань:
Можуть бути різноманітні пакети текстових завдань з перевірки обраної теми;
Підсумкові пакети тестових завдань для перевірки цілого розділу дисципліни;
Експрес-тестування, які доречно використовувати під час закріплення нового матеріалу на лекційному занятті, або при самостійні роботі студентів;
Онлайн - підготовка студентів для кроку М.
Важливо те, що студент одразу отримує результат оцінки своїх відповідей на тестові завдання, не очікуючи результатів перевірки їх викладачем.
Ще одним з напрямків залучення комп’ютеру у навчальний процес є його використання при самостійній роботі студентів. Завдяки комп’ютерному підходу самостійна робота може бути динамічно спланована та креативно побудована, що надасть можливість наприкінці отримати якісний результат самостійного навчання. СРС може бути у вигляді презентації, відео, кросвордів, ребусів, тестових завдань, структурно-логічних схем.
З іншого боку – потужний потік нової інформації у мережі Інтернет сприяє більш поглибленому розгляду обраної теми, пошуку додаткової цікавої інформації на віртуальних сторінках світового павутиння, надає широкі можливості та стимулює творчій підхід студентів до виконання завдань. Тому головною задачею викладача на цьому етапі навчального процесу є організація самостійної роботи таким чином, щоб для студента комп’ютерні засоби із розваг перетворилися у джерело для самовдосконалення.
Підводячі підсумки можливостей використання комп’ютерних технологій в системі освіти, хочеться сказати, що вони займають вагому частину навчального процесу і формують такі професійні компетентності, як здатність знайти потрібну інформацію і її використовувати; проаналізувати виниклу ситуацію та прийняти оптимальне рішення; здатність працювати в команді, здатність пристосовуватися до нових ситуацій, здатність до постійного самовдосконалювання.