Конспект відкритого уроку з української літератури
Тема: Леся Українка. Дитинство поетеси,роль родини у її вихованні. « Як дитиною бувало…».
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Лесі Українки, її поезіями про дитинство, розкрити образ ліричної героїні – сильної духом дівчинки; розвивати поетичну уяву, навички виразного читання поетичних творів,зв´язне мовлення, поглибити знання учнів про український віночок, про кількість стрічок та символіку їх кольорів; виховувати почуття любові до родини, цілеспрямованість, наполегливість,повагу до символу кожної дівчини – віночку.
Обладнання: портрет Лесі Українки та членів її родини, презентація, ілюстративний матеріал, вінок, стрічки, сигнальні картки.
Хід уроку
І. Організація класу.
Добрий день, шановні діти й гості!
Ще один за розкладом урок.
Щоб пірнути в літературну безодню,
Давайте зробимо наступний крок.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності( звучить Місячна соната Бетховена)
Учитель. Прадавній, густий, мов темна стіна, волинський ліс зустрічає дівчинку. Вона з якимось душевним трепетом ступає під склепіння могутніх дерев. Простягають покручені руки столітні дуби, мов хочуть обійняти й затягнути в сповнені тривоги нетрі.
Але дівчинка не боїться нічого. Дядько Лев розповів їй про лі¬сових жителів, і вона так хоче їх побачити! Дівчинка знає, що десь там, у глибині лісу, заховалася його таємнича жителька - Мавка. Он, здається, блиснули зелені очі, промайнула гнучка, легка пос¬тать. Але ні, то сяйво повного місяця міниться - грає на тремтли-вому осиковому листі, воно тріпоче, мов серце дівчинки.
Як хочеться побачити Мавку, Лісовика, Русалку, Водяника, Перелесника! А може, живуть у вербиці, чи в стрункій березі, чи в тремтливій осиці, або в замріяному кленові, чи мудрій бабусі - ялині? Люди слухають чарівні пісні в шелесті їхніх гілок.
"Так, мов крізь лісові хащі, пробивалася крізь нездоланні хвороби, цензурні заборони, ворожі нападки мужня жінка-поетеса Леся Українка. Але вона завжди вірила, що життя не можна вби¬ти, як не можна здолати вічне прагнення людини до волі, щастя, сонця, пісні" (Б. Чайковський).
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
1. Звернення до епіграфа.
Я була малою горда, -
Щоб не плакать , я сміялась
Л. Українка
Гарний віночок – окраса дівчини.
- Як ви розумієте слова Л. Українки?
(Ці слова говорять про те, що Леся Українка була сильною особистістю і вона не хотіла показувати свої почуття, хотіла здаватися веселою, навіть тоді, коли на душі було сумно).
2. Слово вчителя.
Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нового розділу – « Я і світ». Перше знайомство буде з життям і творчістю Лесі Українки.(Слайд 1)(Записуємо тему до зошитів)
Серед чудової волинської природи в родині Олени Петрівни та Петра Антоновича Косачів народилася майбутня зірка українського письменства – Леся Українка.
Мати, відома письменниця Олена Пчілка, виховувала дітей і вела активну культурно-громадську діяльність. Батько, юрист за освітою, був людиною лагідною і правдивою.
Мати вважала своїм головним завданням – виховання дітей. У сім´ї їх було шестеро.(Слайд 2,3,4,5,6,7). Леся жодного разу не була у школі, не сиділа за партою. Вона навчалась і виховувалась вдома.
У родині панувала любов до української мови, яка прищеплювалася дітям з раннього дитинства, повага до звичаїв, до української культури.(Слайд 8,9)
Ще з дитинства Леся полюбила український одяг, невід´ємним елементом якого є вінок. І це ми можемо побачити на фото .(Слайд 10)
- Діти, чи знаєте ви , що символізує віночок зі стрічками?
(Він є оберегом для кожної молодої дівчини.)
- Коли і у яких випадках плетуть вінок?
(Вінки на Україні виплітають від ранньої весни до пізньої осені: на свято Івана Купала, на Спаса, у знак любові і шани, на ювілеї).
ІV.Основний зміст роботи.
Готуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського народу – Лесі Українки, а на уроці прикрасимо його кольоровими стрічками, кожна з яких має свій символ. Щоб пов´язати стрічку, треба виконати завдання ( учні, виконують завдання і додають по одній стрічці, пояснюючи символіку її кольору).
Ви мали домашнє завдання: підготувати повідомлення про життя і творчість Лесі України, використовуючи додаткову літературу.
1. Повідомлення учнів. ( Заздалегідь підготовлені, перегляд презентації)
1. Леся Українка народилася 25 лютого на чарівній Волині у дворянській сім´ї у місті Звягелі. Вона була другою дитиною в сім´ї. У дитинстві вона була жвавою і допитливою. У 4 роки добре читала, а в 5 уже написала досить змістовного листа своєму дядькові Михайлу Драгоманову.
2. Коли Лесі Українці виповнилося 5 років батьки купили їй фортепіано. Вона не тільки успішно вчилась грати, а й сама бралася складати музичні твори. Леся знала понад десять іноземних мов, а також виявляла інтерес до малювання. Любила господарчу роботу. Вона завжди мала свій квітник і город, сама його обробляла й доглядала. Зовсім маленькою – в 6 років навчилася шити і вишивати.
3. Та, скоро з Лесею сталося велике горе (Слайд 11). Коли Лесі виповнилося 10 років в Луцьку на свято Водохреща вона пішла, щоб подивитися, як святять воду. Вона намочила ноги, бо понад годину простояла в холодній воді. Після цього у неї почала боліти права нога, згодом рука. Леся Українка захворіла на туберкульоз кісток. Згодом хвороба поширилась на легені та нирки. Ця хвороба мучила Лесю Українку все життя.
4. Літературну діяльність Леся почала рано. У 9 років написала перший вірш «Надія», коли дівчині було 13 років, з´явився перший друкований вірш «Конвалія».
Вірші до друку відсилала її мати – Олена Пчілка. Вона підписувала їх «Леся Українка».(Леся, бо дівчина була ще малою, а «Українка» означало «Дівчина з України).
Леся Українка часто їздила на лікування в Крим, на Кавказ. Перша
подорож до Одеси відбулася, коли їй виповнилося 17 років. Саме тоді, милуючись з вікна поїзда красою рідного краю, написала вірш «Красо України, Подолля!».
Прожила Леся Українка всього лише 42 роки і 33 з них плідно працювала на літературній ниві. Останні роки життя прожила в Грузії. Похована вона на Байковому кладовищі в Києві.(Слайд 12).
2. Гра «Так -ні»
За допомогою сигнальних карток вам треба дати відповіді на питання. « Так – зелена картка, «Ні» - червона. Право пов´язати першу стрічку у вінок отримає той, хто більше дасть правильних відповідей.
1. Матір´ю поетеси була письменниця Олена Пчілка.(Так)
2. Леся Українка прекрасно грала на фортепіано.(Так)
3. Свій перший вірш Леся Українка написала у 13 років.(Ні)
4. Леся Українка не знала жодної іноземної мови.(Ні)
5. Протягом усього життя Леся боролася з важкою недугою.(Так)
6. Справжнє ім´я Лесі Українки – Лариса Петрівна Косач.(Так)
7. Псевдонім «Лесі Українки» вибрала вона сама.(Так)
Молодці! Ви гарно впоралися із завданням. І можете пов´язати першу стрічку. Якого кольору вона буде?(Коричневою, що означає землю нашу).
3. Слово вчителя.
А зараз ми познайомимося з віршем Лесі Українки « Як дитиною бувало…»(Слайд 13)
Виразне читання вчителем.(Слайд 14)
Виразне читання вірша учнями.
Зараз ви уплітаєте у вінок наступні стрічки – дві жовті – їх вважають символом сонця і в´яжуть з обох боків справа і зліва.
4. Бесіда.
- Якою постає лірична героїня? (Слайд 15)Чи нагадує лірична героїня Лесю Українку? Чим саме?
- Які рядки можна вважати життєвим девізом Лесі Українки?(Слайд 16)
Робота над текстом поезії.
Вибіркове читання.
Прочитайте дві останні строфи і скажіть:
- Про кого в них розповідається?
(Вже дорослу людину)
- Як тепер говорить лірична героїня про себе?
(«…забувши давню гордість,
Плачу я, щоб не сміятись.)
- Що змінилося? Чому так говорить Леся Українка?
(Життя дорослої людини, її проблеми відрізняються від дитячих. Тому треба вміти стримувати емоції, застерігати себе від необережного слова. Лірична героїня, стримуючи гордість, плаче, щоб не сміятись).
5. Слово вчителя.
Не виставляти напоказ свої почуття – велике мистецтво. Отже, через багато років лірична героїня залишається такою як у дитинстві: мужньою,сильною духом, стриманою у виявленні почуттів та емоцій.
Спогади про Лесю Українку засвідчують, що в дитинстві вона була мрійливою дівчинкою. Справді, адже в Колодяжному бігала в місячну ніч в ліс, щоб побачити Мавку. Часто уявляла себе і своїх товаришів відважними лицарями.
Наступні дві стрічки ми в´яжемо зеленого кольору. Вони символізують живу природу,красу,юність, молодість.
6. Словникова робота. (У зошитах).
Епіграма – короткий сатиричний вірш, спрямований проти якоїсь особи чи негативного явища в суспільстві.
1. Хто може назвати тему та ідею поезії?
Тема: переживання поетеси з приводу власного здоров´я.(записати)
Ідея: уславлення сили волі, терпимості, наполегливості дівчинки в боротьбі зі своєю хворобою.
Основна думка: тільки сильна духом людина зможе подолати будь-які труднощі.
2. Завдання: визначте, до яких художніх засобів належать подані слова і впишіть до відповідної колонки.
Злий жарт; «біль доходив», епіграма гостра,злобна; « зірватись має… епіграма».
Епітети Метафори
Злий жарт «біль доходив
Епіграма гостра,злобна «зірватись має…епіграма»
Висновок:Від поезій Лесі Українки віє твердістю духу, вірою та оптимізмом, життєрадісністю. Такою є й дана поезія.
Наступні дві стрічки ми в´яжемо блакитну і темно-синю. Вони символізують небо і воду.
V. Підсумок уроку.
- Що вас вразило в долі Лесі Українки?
Чому вас навчила її поезія ?