ТЕМА: «Друзі Капітошки.»
Мета: уточнити уявлення дітей про те, що вода дуже важлива для всіх живих істот; узагальнити знання про воду та її властивості; розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку дітей; прищеплювати бережливе ставлення до води. Активізувати і збагатити словник дітей іменниками, прикметниками та дієсловами по темі заняття. Виховувати моральне й естетичне ставлення до навколишнього світу.
Хід заняття:
1. Психогімнастика:
Встаньте, дітки, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Привітайтесь: Добрий день!
Хай гарно розпочнеться новий день.
2. Ігровий момент:
– Діти, сьогодні я прийшла на роботу та знайшла диск. Як ви вважаєте, що на ньому? (відповіді дітей). Вихователь включає уривок з мультфільма « Капітошка». Звучить пісенька Капітошки. (З’являється іграшка – Капітошка.)
- Хто такий Капітошка?
- Де він живе?
- Діти, наш гість дуже сумний, тому, що загубився, і загубив своїх сестричок – крапельок. Давайте допоможемо йому!
Д/гра « Де живе вода?»
1.У куточку природи: біля рослин. Квіти треба поливати, вони живі, без води засохнуть, зав’януть, їм потрібна вода. (приклеюють крапельку)
2.У акваріумі: рибки живуть у воді, без води вони загинуть, їм потрібно багато води. (приклеюють крапельку)
3.В ігровому куточку: вода потрібна, щоб мити брудні іграшки (приклеюють крапельку)
4. Біля столу, на якому стоїть графин з водою: вода потрібна, щоб ми могли її попити. (приклеюють крапельку)
5. Помічнику вихователя треба багато води, щоб мити посуд, витирати пил, прибирати в групі (приклеюють крапельку)
6. В туалетній кімнаті: вода потрібна, щоб діти могли мити руки, обличчя (приклеюють крапельку)
-Як багато ми знайшли в нашій групі сестричок – крапельок, які приносять нам велику користь. Наш Капітошка вже не буде сумувати.
(Діти вертаються в групову кімнату, на столі стоїть красива коробка)
- Діти, давайте дізнаємося від кого цей дарунок?
Вихователь дістає лист
«Дорогі малята! Дякую вам за допомогу! Запрошую вас в країну фокусів. Ви дізнаєтесь багато цікавого і навчитеся показувати фокуси з водою. А щоб потрапити до країни в чарівній коробочці лежить чарівний капелюх. Бажаю удачі! Ваш Капітошка»
- Малята , а ви любите фокуси? Ну що ж вирушаємо в чарівну країну фокусів.
(Вихователь одягає капелюх. Діти стають в коло , заплющують очі, кажуть чарівні слова)
Поверчусь, я, покручусь
Поверчусь, я, покручусь
З дітками в країні фокусів
Я опинюся!
- Сьогодні я буду головним фокусником, а ви моїми помічниками. Зараз я буду вчити вас показувати фокуси з водою.
Дослід 1
- Діти, візьміть один стаканчик з водою. Як ви думаєте, вода прозора чи ні? Давайте перевіримо: опустимо ложку в стакан і якщо ложку буде видно, то вода прозора. Видно ложку крізь воду? (тобто вода прозора). А зараз перший фокус ( показує вихователь): беремо ложкою трохи чарівної фарби, додаємо в стаканчик і розмішуємо, і дивимось, що відбувається? Якого кольору стала вода?
А тепер ви покажіть мені фокус, що у вас вийде. Якого кольору стала вода?А зараз вода прозора, чи ні? (перевіряють за допомогою ложки).
Як важко бути фокусниками. Давайте відпочинемо і трохи пограємо.
3. Фізкультхвилинка «Дощик»
Гойда – гойда – гойда да (гойдаються)
З стріхи капає вода (струшиваніє кистями рук)
Кап! На стежинку (плескають в долоні)
Кап! На стеблинку (плескають в долоні)
Плаче баба снігова (імітація плачу)
Розболілась голова (похитування головою)
От вона чалап – чалап (ходьба)
Сльозки в неї – кап та кап! (плескають в долоні)
4. – Відпочили трохи, а зараз продовжимо вчитися показувати фокуси.
Дослід 2 « Різнокольорова вода»
Вихователь показує всім, що вода звичайна. Закриває хусткою, каже чарівні слова:
«Була водичка проста,
Стань водичка кольорова»
(Діти струшують воду, вода стає різнокольоровою)
Дослід 3
Діти, я знайшла чарівний порошок. Що ж це таке? Для чого це він?
Давайте візьмемо стаканчик. Понюхайте, пахне вода, чи ні? (вода не має запаху)
Зараз ми навчимося ще одному фокусу. Вода зараз не має запаху, але, як що в неї додати чарівний порошок, вода придбає запах. Перевіримо?
Подивіться, як я буду робити, а ви повторюйте за мною. Беремо ложкою трохи чарівного порошку, додаємо в стаканчик і розмішуємо. Понюхайте зараз воду. Пахне? Вийшов фокус.
Молодці! Ви навчилися показувати фокуси. Нам потрібно повертатися до дитячого садку.
Поверчусь я покручусь
Поверчусь я покручусь
І в дитячий садок
Я з дітками повернусь
- Вам сподобалось сьогодні в країні фокусів?
- А що найбільше сподобалось?
Ви багато нового дізналися про воду. Мені дуже сподобалось подорожувати з вами. І на останок я хочу зробити вам подарунок.
Фокус: Подивіться у мене є пляшечка. Що в ній? (вода)
А вона має запах?
Вода кольорова чи ні?
Зараз я покладу цю пляшечку в чарівну коробочку, почарую.
Крекс – пекс – фекс! (дістаю сік)
- Діти, змінився колір?
- З’явився запах?
Давайте будемо пригощатися соком.