Користувацький вхід

Складнопідрядні речення з підрядними допустовими (розробка уроку)

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Методична розробка допоможе вчителеві у підготовці до уроку у
9 класі.

Тема: Складнопідрядні речення з підрядними допустовими.
Мета: ознайомити учнів з підрядними допустовими реченнями,
удосконалювати вміння впізнавати такі речення,
визначати в них граматичні основи, частини головну й підрядну;
формувати пунктуаційну грамотність,
розвивати увагу, пам’ять, уяву, логічне мислення, мовлення,
удосконалювати навички креслити схеми та робити синтаксичний
розбір складних речень, навички самостійної роботи,виховувати
повагу до наслідків власної праці.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Які речення називаються підрядними наслідковими?
2. За допомогою яких сполучників приєднуються підрядні наслідкові до головного речення?
3. Як відрізнити підрядні наслідкові від підрядних способу дії?
III. Оголошення теми та мети уроку.
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1 Слово вчителя.
Складопідрядними реченнями з підрядними допустовими називаються такі речення, у яких підрядне вказує на дію, що відбувається всупепеч змісту головного речення
і відповідає на питання незважаючи на що? нНаприклад: У полі ще лежав сніг, хоч весна брала своє.
Підрядні допустові приєднуються до головного речення сполучниками хоч, хай, нехай, дарма що, незважаючи на те що.
Крім сполучників підрядні допустові з`єднуються з головними реченнями сполучними словами скільки, як з підсилювальною часткою не.
2 Робота з теоретичним матеріалом підручника.
3 Робота біля дошки. Записати речення, зробити їх синтаксичний розбір (усно).

Хай кущ старий і всохне без дощів, весною пагін молодий цвістиме. (В.Шекспір.)
Хоч дуже швидко час біжить, здається, ми довго дожидаємо Різдва. Приходять завжди по сівбі жнива, хоч, може, й навпаки комусь багнеться. (Ф.Війон.)
Хай тобі людський мурашник наче рідний брат, але ти на світ широкий не дивись з-за грат. (Олександр Олесь.)

4 Пояснювальний диктант. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.

Хай нікчемна татарва робить сміливі наскоки, лук наш вцілить на всі боки, не урвалась тятива! (С.Черкасенко.)
Я вам готовий і в щасті і в нещасті помагати, хоч би від мене серце ви замкнули. (Леся Українка.)
Хоч доля привела у город суєтливий, добра і зла прикрашений вертеп, я все-таки люблю сіножаті і ниви, люблю широкий, тихий, рідний степ. (Л.Глібов.)
Нехай собі недосвіт землю сіру ще вранці пригорта безсилими рукми, та вже ніхто, ніхто із нас не вірить в зимові сни з зимовими піснями. (Д.Фальківський.)
Хай бідні ми, хай злидні ми, не маємо нічого, а будьмо чесними людьми й не біймося нікого! Хоч ми їмо черстві шматки, вдягаємось убого,
а чесним бути в бідності найвище од усього. (Р.Бернс.)
5 Дослідження-конструювання.Утворити з поданих простих речень за допомогою сполучників допусту складні речення з підрядними допустовими.
Ще не всі спортсмени зібралися на стадіоні. Змагання розпочались.
Стояла ще зима. Вже пахло весною.
Дощик пройшов. Ще капало з дерев.
6 Накреслити схему поданого речення.

Я так люблю Карпат живу оздобу, де буки, мов старезні літописці, засвідчують, як вів Олекса Довбуш опришків до Лук’яна Кобилиці. (Д.Луценко.)
V. Підсумок уроку.
Бесіда.
• Які речення називаються складнопідрядними з підрядними допустовими? Навести приклади.
• На які питання відповідають підрядні допустові речення?
• Якими сполучниками з’єднуються з головним реченням?
VI. Домашнє завдання.

Автор: 

Прокопенко Ніна Олексіївна
вчитель української мови та літератури
Лохвицької гімназії №1 Лохвицької міської ради Полтавської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі