Конспект інтегрованого заняття для дітей старшого дошкільного віку
«Український віночок – оберіг та символ краси»
Програмовий зміст: продовжувати знайомити дітей з українською національною символікою – віночком; розширити знання про різні види віночків: символічне значення квітів та кольору стрічок; удосконалювати навички малювання квітів; розвивати дрібну моторику рук, творчі здібності; формувати естетичний смак; виховувати повагу та любов до надбань українського народу, його культури, символіки.
Матеріал: скриня, предмети української символіки, різноманітні віночки, предметні картинки, засушені квіти, папір, гуаш, пензлики, склянка з водою, серветки, палітра.
Хід заняття.
Вихователь: Як радісно на рідній землі жити,
Все пізнавати і добро творити.
Тут ми народилися і не забуваймо:
«Хто ми, чиї діти, про все пам’ятаймо!»
Дидактична гра «Добери слова-родичі»
Запитання:
- Як називається наша держава? (Україна)
- Як ми назвемо наш народ? (українці)
- Як можна назвати дівчинку, яка живе в Україні? (українка)
- Який таночок найбільше полюбляють українці? (український)
- Український віночок прикрашає голівки кого? (україночок).
Вихователь. Багато народних символів має наша Україна: це й різноманітні вишиванки, рушнички, хустинки, віночок, на яких цілющі рослини, квіти. Їх українська земля народила особливою силою і незвичайною красою. Адже вони зростали під голубим небом, зігрівалися теплим сонечком, вмивалися чистими росами, освітлювалися небесними зірочками і співали пісеньки разом з пустотливим вітерцем.
Дидактична гра «З бабусиної скрині»
Запропонувати дітям дістати з бабусиної скрині предмети – символи українського народу і описати їх. (Рушник, віночок, народна іграшка, хустка, вишита сорочка, писанка, лялька-мотанка, гроно калини, гілочка верби, намисто).
Вихователь. Сьогодні ми поведемо мову про український віночок – національний символ, святиню українського народу. Віночки досить різноманітні. Їх плетуть з живих, сухих та штучних квітів. Одягають віночки лише у святкові дні. Він вважається не лише дівочою прикрасою, а й своєрідним оберегом «знахаром» душі. Віночок береже волосся, знімає біль і в ньому є чаклунська сила.
Дидактична гра «Склади віночок»
Запропонувати дітям з розрізаних картинок скласти віночок, підбираючи та називаючи кожну квіточку. (Безсмертник, волошка, ромашка, мак, чорнобривці, барвінок).
Мовленнєва гра «Який віночок»
Дітям пропонується описати український віночок.
(Різнокольоровий, гарний, яскравий, квітучий, новий, барвистий, округлий, український, святковий, привабливий, ніжний).
Фізкультхвилинка.
«Україночка Оленка»
До барвистого віночка
(обводять коло над головою, повертаючи шиєю праворуч, ліворуч)
Вишиваночка-сорочка
(проводять долонями від плечей до поясу)
Фартушок і чобітки
(беруться руками в боки і почергово притупують ніжками)
Й різноколірні стрічки.
(кінчики пальців – на потилиці, похитування головою)
Це Оленка-українка
(розводять руки в сторони і підстрибують)
Як вона співає дзвінко
(оплески в долоні)
Як сміються оченята!
(діти підморгують і посміхаються)
Як танцюють ноженята!
(танцювальні рухи – ніжка на носок – на п’ятку)
Вихованці танцюють таночок.
Вихователь.
Як же нам тай не радіти,
Нас милують різні квіти.
Вони землю прикрашають,
Ще й здоров’я прибавляють.
Серед них є особливі:
Ніжні, чарівні та милі.
До віночка їх вплітають,
Від біди оберігають.
Трирічним дівчаткам вплітали до віночка три квіточки: чорнобривці, ромашки, незабудки. У чотири роки доплітали безсмертник. Для таких дівчаток, як ви, вплітали шість квіточок – гроно калини посередині, а ще барвінок, чорнобривці, безсмертник, волошки, любисток. Кожна квіточка має своє символічне значення. Їх повинно бути не більше дванадцяти.
Безсмертник – здоров’я.
Волошка – ніжність.
Мальва – краса.
Ромашка – мир.
Калина – врода.
Чорнобривці – добро.
Мак – милосердя.
Любисток – довголіття.
Барвінок – життя.
Вишня, яблуня – материнська любов.
Хміль – розум.
Листя дуба – сила.
Вірші дітей.
1. Ось вінок в руках тримаю.
На голівку одягаю.
У дзеркало подивлюся,
Туди-сюди покручуся.
2. Дівочий оберіг – вінок,
У ньому безліч квіточок.
Всі різнокольорові
Яскраві та чудові.
3. Як без вишні – не садок,
Так без маку – не вінок.
Мак у житі підростає,
І віночок прикрашає.
Вихователь.
Кожна у віночку стрічка
В’ється, як грайлива річка.
Косу дівочу оберігає,
Від злих очей захищає.
Символічне значення стрічок.
Коричнева – символ землі.
Жовті – колоски у полі.
Зелені – життя.
Сині – небо, вода.
Рожева – достаток.
Червона – любов, пам'ять.
Біла – печаль.
Запитання.
- Скільки всього стрічок на віночку?
- Якого кольору стрічка в центрі?
- Якого кольору стрічки зліва і справа від коричневої?
Вихователь. Український віночок оспівується у піснях, його прославляють у віршах, прислів’ях.
- Які прислів’я про віночок ви знаєте?
Відповіді дітей.
• Хто вміє віночок вити – той вміє життя любити.
• Віночок на голові для здоров’я.
• Гарний віночок – краса дитини.
• У віночку калина – гарна дівчина.
Дидактична гра «Склади чистомовку»
Ій-ій-ій – ось візьмемо…деревій.
Ик-ик-ик – жовтий …безсмертник.
Ку-ку-ку – синю…волошку.
Ву-ву-ву – високу…мальву.
Ну-ну-ну – червону… калину.
Ці-ці-ці – барвисті…чорнобривці.
Ак-ак-ак – красивий…мак.
Ок-ок-ок – зелений… барвінок.
Вихователь.
Разом квіти підбирали,
Та й віночок ми сплітали.
Тепер час погратися,
І порозважатися.
Рухлива гра «Чий віночок кращий»
Запропонувати дітям поділитися на дві рівні групи і утворити коло.
Вихователь.
Візьмемось за руки,
Підемо на луки.
Там сплетемо віночок,
Станемо в таночок.
Діти беруться за руки і йдуть по колу вліво. На останні слова зупиняються, піднімають руки.
Вихователь.
Чий найкращий вінок –
Той і піде у танок.
Після цих слів діти швидко опускають руки на плечі своїм сусідам.
Вихователь зазначає, в якому колі діти швидко поклали руки на плечі і дотримуються кола.
Наприкінці заняття пропонується намалювати український віночок.
Підсумок.
Вихователь.
Гарні віночки ви намалювали,
Частинку сердечка вкладали.
Про український оберіг не забувайте,
Він має силу особливу – про це пам’ятайте!